Recomndare baston de nădire

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Recomndare baston de nădire

Mesaj de Dan Mitranescu »

Valerian scrie:
Joi Sep 17, 2020 11:54
O întrebare pt. Bastoanele Tazura de 128cm acesta lungime cum e măsurată,am o nelămurire in acest sens ,se pune bastonul între 2 buc ex .scanduri si măsori distanța.dintre scânduri,sau măsori bastonul cu o ruleta pe coama bastonului si aceasta este lungimea .Multumesc.
Este masurata lungimea de material. Teoretic nu este pe coama, ci pe axa cobrei.
Ce pot sa spun exact este ca bastoanele vor avea cotorul mai lung cu 25cm fata de cele avute in prezent.

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: Recomndare baston de nădire

Mesaj de Bum »

Buna ziua ... am si eu o intrebare ... poate cineva detine si a testat ... intre 2 cobre de acelasi tip si lungime una pt bile de 20 si una pt bile de 24 , cu acelasi tip de bila de 20 si acelasi aruncator ... asa estimativ in procente cu cat se pierde la cobra pt bile de 24 daca se arunca cu cele de 20 la precizie si distanta ... mentionez ca detin o cobra de la domnul Dan de pt bile de 20 din carbon natur si ma intereseaza noul model Tazura , in ideea in care folosesc doar bile de 20 oare merita sa achizitionez pt bile de 24 sau astept pana se fabrica pt bile de 20? ... multumesc !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Recomndare baston de nădire

Mesaj de Dan Mitranescu »

Dan Mitranescu scrie:
Joi Sep 17, 2020 14:34
Valerian scrie:
Joi Sep 17, 2020 11:54
O întrebare pt. Bastoanele Tazura de 128cm acesta lungime cum e măsurată,am o nelămurire in acest sens ,se pune bastonul între 2 buc ex .scanduri si măsori distanța.dintre scânduri,sau măsori bastonul cu o ruleta pe coama bastonului si aceasta este lungimea .Multumesc.
Este masurata lungimea de material. Teoretic nu este pe coama, ci pe axa cobrei.
Ce pot sa spun exact este ca bastoanele vor avea cotorul mai lung cu 25cm fata de cele avute in prezent.
Verificat direct pe produs:
Cobra are 125cm intre doua paralele si 129cm pe axa.
Greutate 110g.


Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Valerian
Mesaje: 128
Membru din: Lun Iun 12, 2017 19:53
Puncte: 0
Localitate: Cluj

Re: Recomndare baston de nădire

Mesaj de Valerian »

Arata bine ,dar ar fi ok daca ati putea optional sa procurati acele valve care sa poti introduce bila pe jos pt. fiind cam lunga cei drept baston de 2 maini iti ia un pic de timp ,arata bine cand le vom putea cumpara de la dvs.

Valerian
Mesaje: 128
Membru din: Lun Iun 12, 2017 19:53
Puncte: 0
Localitate: Cluj

Re: Recomndare baston de nădire

Mesaj de Valerian »

Cred ca nu era nici o problema daca era chiar de 130 cm,find pt .bile de 24 poate se mai castiga distanta.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Recomndare baston de nădire

Mesaj de Dan Mitranescu »

Valerian scrie:
Mar Oct 27, 2020 16:28
Arata bine ,dar ar fi ok daca ati putea optional sa procurati acele valve care sa poti introduce bila pe jos pt. fiind cam lunga cei drept baston de 2 maini iti ia un pic de timp ,arata bine cand le vom putea cumpara de la dvs.
Valva se poate improviza. Nu e greu. Am sa ma gandesc la o metoda in acest sens.
Cu putina experienta se poate folosi direct incarcarea prin spate, fara nicio valva. Se foloseste degetul mic pe post de valva.
Totusi nu este atat de apreciata incarcarea prin spate, deoarece nu "verifica" trecerea bilei.
Cobrele vin in primavara. ( martrie )
Ultima oară modificat Mie Oct 28, 2020 1:00 de către Dan Mitranescu, modificat 1 dată în total.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Recomndare baston de nădire

Mesaj de Dan Mitranescu »

Valerian scrie:
Mar Oct 27, 2020 16:33
Cred ca nu era nici o problema daca era chiar de 130 cm,find pt .bile de 24 poate se mai castiga distanta.
Are 129cm pe axa. Mai lunga nu stiu sa existe. Cativa cm in plus sau in minus la lungimea asta deja nu mai conteaza. Nici sa cadem in cealalta extrema nu cred ca e bine. ( greutate prea mare, ..., transport, ..., pret ... )

Valerian
Mesaje: 128
Membru din: Lun Iun 12, 2017 19:53
Puncte: 0
Localitate: Cluj

Re: Recomndare baston de nădire

Mesaj de Valerian »

As cumpara una,nu îmi vindeți una din mostrele ce le ati primit?,daca nu așteptam pana vin in primăvara ,Multumesc.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Recomndare baston de nădire

Mesaj de Dan Mitranescu »

Valerian scrie:
Mie Oct 28, 2020 7:06
As cumpara una,nu îmi vindeți una din mostrele ce le ati primit?,daca nu așteptam pana vin in primăvara ,Multumesc.
Imi pare rau, nu pot sa dau mostra.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”