ABC Pescuit la Feeder

Despre cum prindem crapi simplu si rapid folosind tehnica feeder
Avatar utilizator
Viorel M
Site Admin
Mesaje: 397
Membru din: Lun Aug 31, 2009 14:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

ABC Pescuit la Feeder

Mesaj de Viorel M »

Felicitari si multumiri lui Ionut Constantinescu pentru ca ne-a prezentat pescuitul la feeder de la A la Z!

Articolul contine cam toate informatiile de care are nevoie un pescar de crap aflat la inceput de drum in tehnica pescuitului la feeder. Este util si pentru pescarii de crap doar curiosi despre ce inseamna acest stil de pescuit. (cazul meu)

Daca Ionut a ratat ceva, aici puteti sa-i adresati intrebari sau observatii si sunt convins ca va raspunde.

In sectiunea nou creata Pescuit la Feeder a forumului Crapmania, puteti discuta orice are legatura cu pescuitului crapului la feeder.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: ABC Pescuit la Feeder

Mesaj de Vladut Mateianu »

O intrebare la care doar un expert in feeder imi poate raspunde :

Ce NU pot eu sa fac cu lansetele clasice de crap, iar un pescar de feeder poate face ? :roll:

PS. Monturile pot sa fie identice in ambele variante!
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Ionut C-tinescu
Mesaje: 182
Membru din: Vin Oct 05, 2012 19:25
Puncte: 0
Localitate: Galati
Contact:

Re: ABC Pescuit la Feeder

Mesaj de Ionut C-tinescu »

Vladut Mateianu scrie:
Sâm Dec 19, 2020 16:59
O intrebare la care doar un expert in feeder imi poate raspunde :

Ce NU pot eu sa fac cu lansetele clasice de crap, iar un pescar de feeder poate face ? :roll:

PS. Monturile pot sa fie identice in ambele variante!
Nu poti pescui eficient ,,la varf''. Cu mici exceptii, lansetele de crap vor fi plasate mereu pe avertizori si swingeri pentru a semnaliza trasaturile. Pe varful lansetei feeder in schimb vei observa aproape orice miscare a monturii.
Membru Enjoy Fishing Club https://www.facebook.com/EnjoyFishingClubRo

Consultant Claumar Pescar www.claumarpescar.ro

Redactor Crapmania www.crapmania.ro

Canal Youtube https://www.youtube.com/c/PescuitConsta ... tantinescu

mircea62
Mesaje: 920
Membru din: Vin Sep 04, 2009 9:32
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: ABC Pescuit la Feeder

Mesaj de mircea62 »

Vladut, cred ca cel mai bun raspuns ti-l poti da singur incercand pescuitul la feeder. 😉
Mircea B.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: ABC Pescuit la Feeder

Mesaj de eugen dragnea »

Ionut C-tinescu scrie:
Lun Dec 21, 2020 15:13
Nu poti pescui eficient ,,la varf''. Cu mici exceptii, lansetele de crap vor fi plasate mereu pe avertizori si swingeri pentru a semnaliza trasaturile. Pe varful lansetei feeder in schimb vei observa aproape orice miscare a monturii.
Am patit eu la platica cand pescuiam iarna "la salcii" pe Sarulesti acum cativa ani...tragea asa de fin incat cu varful light nu vedeam trasatura...solutia a fost sa schimb tamburul cu un fir foarte subtire si sa pescuiesc cu ochii pe locul unde intra firul in apa.

De fel, pescuiesc la feeder, doar daca am timpul si cheful necesar sa stau cu ochii pe varf...se intampla la partidele de crap cand sunt cateva ore intre trasaturi sau la partidele de pescuit viteza cand ansamblul usor de feeder ma ajuta.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Ionut C-tinescu
Mesaje: 182
Membru din: Vin Oct 05, 2012 19:25
Puncte: 0
Localitate: Galati
Contact:

Re: ABC Pescuit la Feeder

Mesaj de Ionut C-tinescu »

eugen dragnea scrie:
Lun Dec 21, 2020 18:59
Ionut C-tinescu scrie:
Lun Dec 21, 2020 15:13
Nu poti pescui eficient ,,la varf''. Cu mici exceptii, lansetele de crap vor fi plasate mereu pe avertizori si swingeri pentru a semnaliza trasaturile. Pe varful lansetei feeder in schimb vei observa aproape orice miscare a monturii.
Am patit eu la platica cand pescuiam iarna "la salcii" pe Sarulesti acum cativa ani...tragea asa de fin incat cu varful light nu vedeam trasatura...solutia a fost sa schimb tamburul cu un fir foarte subtire si sa pescuiesc cu ochii pe locul unde intra firul in apa.

De fel, pescuiesc la feeder, doar daca am timpul si cheful necesar sa stau cu ochii pe varf...se intampla la partidele de crap cand sunt cateva ore intre trasaturi sau la partidele de pescuit viteza cand ansamblul usor de feeder ma ajuta.
Salutari!

Presupun ca ai folosit fir monofilament. Pe apa rece, cand pestele este apatic, textilul subtire reprezinta varianta ideala. Monofilamentul avand elongatie nu semnalizeaza cele mai fine trasaturi.
Membru Enjoy Fishing Club https://www.facebook.com/EnjoyFishingClubRo

Consultant Claumar Pescar www.claumarpescar.ro

Redactor Crapmania www.crapmania.ro

Canal Youtube https://www.youtube.com/c/PescuitConsta ... tantinescu

Avatar utilizator
Bogdan Timis
Mesaje: 364
Membru din: Mar Oct 06, 2015 10:23
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: ABC Pescuit la Feeder

Mesaj de Bogdan Timis »

salut, felicitari pentru articol!

o recomandare de balti bune pentru feeder?
pSD - ciuma rosie!
---- ---!

Avatar utilizator
Viorel M
Site Admin
Mesaje: 397
Membru din: Lun Aug 31, 2009 14:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ABC Pescuit la Feeder

Mesaj de Viorel M »

Bogdan Timis scrie:
Mar Dec 22, 2020 16:21
o recomandare de balti bune pentru feeder?
Intrebarea mi s-a parut suficient de buna cat sa merite un topic separat, asa ca rog ca raspunsurile sa vina aici:
pescuit-la-feeder-f158/balti-bune-de-pe ... 65275.html

ticairlandezu
Mesaje: 74
Membru din: Mar Noi 15, 2011 19:48

Re: ABC Pescuit la Feeder

Mesaj de ticairlandezu »

@Vladut Mateianu
Si eu sunt curios. Dar si mai mult eu sunt curios cine-i "EXPERTUL" in pescuitul la feeder :oops: :lol: decat raspunsul la intrebare :lol: :lol: :mrgreen:
Dar daca ai accepta si opinia unui pescar cu "experienta" sau hai sa-i zicem experienta mai vasta in pescuitul la feeder...m-as incumeta chiar si eu la un raspuns :wink: :lol:

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: ABC Pescuit la Feeder

Mesaj de pescarusull »

ticairlandezu scrie:
Mie Dec 23, 2020 14:09
@Vladut Mateianu
Si eu sunt curios. Dar si mai mult eu sunt curios cine-i "EXPERTUL" in pescuitul la feeder :oops: :lol: decat raspunsul la intrebare :lol: :lol: :mrgreen:
Dar daca ai accepta si opinia unui pescar cu "experienta" sau hai sa-i zicem experienta mai vasta in pescuitul la feeder...m-as incumeta chiar si eu la un raspuns :wink: :lol:
Pe mine m-ar interesa o discutie despre monturile de feeder.
Stiu doar in linii mari cam despre ce e vorba, ar fi interesanta o prezentare pe aceasta tema..
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Feeder”