Avertizori TAZURA

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Avertizori TAZURA

Mesaj de Dan Mitranescu »

Functia adaugare sau stergere avertizori:
https://www.youtube.com/watch?v=-912IybGWrE

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Avertizori TAZURA

Mesaj de Dan Mitranescu »

Functiile Drop/Run si Recall:
https://www.youtube.com/watch?v=8A-wzLZL7S8

Avatar utilizator
esoxclub
Mesaje: 46
Membru din: Vin Dec 07, 2012 19:47

Re: Avertizori TAZURA

Mesaj de esoxclub »

functia connect este foarte buna ... eu am plecat odata de langa lansete cu gandul ca nu sunt la mai mult de 100 m de ele. dar din cauza terenului nu aveam semnal pe statie. cand am revenit in stand am gasit lansetele incurcate de un ciortan bataios. PS senzorii sunt de la hakuyo, model 2018

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Avertizori TAZURA

Mesaj de Dan Mitranescu »

esoxclub scrie:
Dum Ian 17, 2021 0:01
functia connect este foarte buna ... eu am plecat odata de langa lansete cu gandul ca nu sunt la mai mult de 100 m de ele. dar din cauza terenului nu aveam semnal pe statie. cand am revenit in stand am gasit lansetele incurcate de un ciortan bataios. PS senzorii sunt de la hakuyo, model 2018
Sunt multe situatii similare in care un plus de siguranta pentru conexiunea dintre avertizori si statie este util.

Inclusiv pentru schimbarea unei baterii slabe este utila functia. Chiar daca avertizorul da semnal baterie slaba, nu o schimbam imediat, ca poate mai duce, mai ales daca pescuim aproape de avertizori. Activam functia Conect si cand se intrerupe legatura atunci schimbam bateria.

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Avertizori TAZURA

Mesaj de clabuc »

Interesante functiile astea , dar cu toate functiile activate mai tine bateria ?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Avertizori TAZURA

Mesaj de Dan Mitranescu »

clabuc scrie:
Dum Ian 17, 2021 17:15
Interesante functiile astea , dar cu toate functiile activate mai tine bateria ?
Anti Furt consuma aprox. 7% in plus, iar Auto Mute sub 5% , deoarece, chiar daca functioneaza tot prin activarea fotocelulelor, totusi aceasta functie elimina o mare parte a sunetelor si reduce consumul.
Daca ambele functii actioneaza impreuna consumul mediu ajunge la un plus de 6% ( ambele functioneaza prin aceleasi fotocelule )

Functia Conect consuma in plus 9% si acest consum se adauga primului. Adica ajungem la un consum marit cu aprox. 15% cu toate functiile activate.

Valorile sunt relative si vor scadea ca procent in cazul unor folosiri accentuate ( gen concursuri cu peste mult ), in care avertizorii consuma mai mult si vor creste tot ca procent in cazul unui pescuit fara prea multa activitate. Sper sa se inteleaga matematica celor exprimate, chiar daca pare la prima vedere ciudata. ( E vorba despre procente.)

dzsenci
Mesaje: 28
Membru din: Mie Iul 19, 2017 18:07
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Avertizori TAZURA

Mesaj de dzsenci »

Buna ziua.
Imi plac enorm de mult senzorii, deja i-am pus la wish list, abia astept sa apara pt comanda.
Am o singura intrebare, la sunetul de avertizare nu se poate implementa acel sunet adanc ca la senzorii hakuyo 2014 in coace . Daca se poate din punctul meu de vedere vor fii mai mult decat perfect.
Cu stima Istvan.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Avertizori TAZURA

Mesaj de Dan Mitranescu »

dzsenci scrie:
Lun Ian 18, 2021 19:37
Buna ziua.
Imi plac enorm de mult senzorii, deja i-am pus la wish list, abia astept sa apara pt comanda.
Am o singura intrebare, la sunetul de avertizare nu se poate implementa acel sunet adanc ca la senzorii hakuyo 2014 in coace . Daca se poate din punctul meu de vedere vor fii mai mult decat perfect.
Cu stima Istvan.
Salut,
Multumesc pentru aprecierea produsului.
Avertizorii dispun de sunetele "groase" existente si pe modelul Hakuyo 2014.
Sunt pe treapta 8 a potentiometrului. Se pot auzi in filmari.

dzsenci
Mesaje: 28
Membru din: Mie Iul 19, 2017 18:07
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Avertizori TAZURA

Mesaj de dzsenci »

Dan Mitranescu scrie:
Lun Ian 18, 2021 20:46
dzsenci scrie:
Lun Ian 18, 2021 19:37
Buna ziua.
Imi plac enorm de mult senzorii, deja i-am pus la wish list, abia astept sa apara pt comanda.
Am o singura intrebare, la sunetul de avertizare nu se poate implementa acel sunet adanc ca la senzorii hakuyo 2014 in coace . Daca se poate din punctul meu de vedere vor fii mai mult decat perfect.
Cu stima Istvan.
Salut,
Multumesc pentru aprecierea produsului.
Avertizorii dispun de sunetele "groase" existente si pe modelul Hakuyo 2014.
Sunt pe treapta 8 a potentiometrului. Se pot auzi in filmari.
Nu am auzit bine de aceea am intrebat , dar daca exista e perfect.
Unde pot plati un set de 4+1 ? :D

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Avertizori TAZURA

Mesaj de Dan Mitranescu »

dzsenci scrie:
Lun Ian 18, 2021 22:24
Unde pot plati un set de 4+1 ? :D
Se poate face o rezervare telefonic. Nu este nevoie de avans.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”