Întrebare pentru Dan Mitranescu

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

syyd scrie:
Joi Ian 21, 2021 8:27
Buna ziua. Noile Mulinete Tazura de 14000 cand ajung?

Trimis de pe al meu SM-G970F folosind Tapatalk
Salut, noul model de MX 14000 ajunge la inceput de martie.

Dan A.
Mesaje: 10
Membru din: Mar Ian 12, 2021 22:50

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan A. »

Salutare,
Poate exista deja informatia pe forum, dar n-am gasit-o, sunt nou pe aici :).
Asadar, cand vor ajunge noile lansete? Ne puteti da cateva detalii despre ele? Gen: actiune, putere, greutate, tip carbon, daca sunt black edition etc.
Unii dintre noi suntem mai nerabdatori sa punem mana pe ele:))
Si inca ceva: se poate face o intalnire organizata de magazin sau producator pentru a testa noile lansete?
Multumesc!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Dan A. scrie:
Joi Ian 21, 2021 21:55
Salutare,
Poate exista deja informatia pe forum, dar n-am gasit-o, sunt nou pe aici :).
Asadar, cand vor ajunge noile lansete? Ne puteti da cateva detalii despre ele? Gen: actiune, putere, greutate, tip carbon, daca sunt black edition etc.
Unii dintre noi suntem mai nerabdatori sa punem mana pe ele:))
Si inca ceva: se poate face o intalnire organizata de magazin sau producator pentru a testa noile lansete?
Multumesc!
Salut,
Lucrez la un tabel in care sa detaliez parametrii lansetelor pe care le comercializez.
Am sa detaliez in curand Sper sa fie util pentru moment. La asta se adauga faptul ca pe noile modele am conceput mandrine slim care prind inclusiv mulinete cu talpa groasa. Totodata apar cele mai subtiri inele de ceramica de 50 care au existat vreodata. Lansetele tazura sunt facute in seria de inele New Concept 7.

Indice putere= diferenta de cm la indoire impartit la 2 = metri in minus la aruncare
Indice masa= diferenta de greutate impartita la 5 = metri in minus la aruncare
indice inele= pe o scara de la 1 la 10 calitatea inelelor si seria sub care este dispusa. ( voi detalia )= metri in minus
indice revenire= pe o scara de la 1 la 10 aprecierea revenirii ( voi detalia) = metri in minus

Toate valorile au fost obtinute in zeci de teste cu lansete similare la care au fost schimbati numai parametrii de studiu.
Valorile sunt aproximative, dar exprima realitatea in diferentierea lansetelor.
Toate testele au fost facute cu fire de 0,25 in conditii de casting, lansari facute de aruncatori buni. ( 180m fara vant , cu Class-ul )

Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Dan A. scrie:
Joi Ian 21, 2021 21:55

Si inca ceva: se poate face o intalnire organizata de magazin sau producator pentru a testa noile lansete?
Recomandarea mea ramane testatul personal si ofer posibilitatea asta de cand recomand lansete, adica de mai bine de 15 ani. ( o dovada in plus de incredere pentru lansetele recomandate :wink: )
https://danmitranescu.ro/blog/testeaza- ... t--b7.html

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de syyd »

Dan Mitranescu scrie:
syyd scrie:
Joi Ian 21, 2021 8:27
Buna ziua. Noile Mulinete Tazura de 14000 cand ajung?

Trimis de pe al meu SM-G970F folosind Tapatalk
Salut, noul model de MX 14000 ajunge la inceput de martie.
Mulțumesc!

Trimis de pe al meu SM-G970F folosind Tapatalk


Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

danbd scrie:
Vin Ian 22, 2021 11:10


Salut Dan, cumva tabelul m a bagat in ceata si au aparut niste intrebari, sper sa nu deranjeze :roll:
- de ce apar diferente intre site si tabel la greutate? (AL meu HK Class NC are 425 GR :?:)
- de ce HK Class 3k nu se regaseste in analiza? Poti estima aceleasi valori si pe acesta?
- de ce noua serie TAzuta vine cu 7 inele daca in tabel rezultatul e negativ? Ma asteptam la trecerea spre 7 inele sa ofere un avantaj. Daca e un dezavantaj de ce nu s-au pastrat 9? Care e avantajul celor 7 inele?
(sper ca am inteles eu bine ca noile lansete vin cu 7 inele si ca rezultatul negativ este dat de nr de inele si grutatea lor)
- De ce spodul se indoia mai mult? e de la actiune mai blanda si atunci varful coboara mai mult? BAnuiesc ca daca vb de spod vb de 4.5 lb sau peste.
-HK Class NC va ramane pe 9 inele sau va migra pe 7?
- vreuna din noile TAzura se va apropia de MTX 11 sau mai jos?


Ca si parere, recomand sa mai treci in tabel:
- greutate recomandata pentru aruncari maxime. (stiu ca sunt multe variabile dar consider ca daca recomandarea este facute de acelasi grup de aruncatori pe toate lansetele, din variatia greutatii, ca utilizator poti sa intuiesti mai bine ce poti/ nu poti sa incarci)
- diametru blank dupa mandrina
- pret (Macar estimativ). Asa fara pret, alegerea intuitiva este spre Tazura Class 3K sau HK Class New Conccept.

Strict pe baza datelor din tabel mie nu imi e clara aparitia noilor lansete daca nu vorbim de un pret f bun, finisaje WOW sau nu stiu ce alte avantaje ce se pot evidentia (stiu dar o zic in soapta: "placerea drilului" aspect pe care am mai declarat ca il inteleg si pe care il urmaresc in anumite situatii)

Sincer cred ca eu o sa ma imprietenesc cu Tazura Class (si/sau 3k). o idee mai blanda si pe 7 inele (daca am inteles eu bine cu nr de inele). Sa vedem cum se simte si greutatea in plus. Pe cand se pot testa?

Sper sa se inteleaga ca nu caut nod in papura si chiar sunt interesat. Cum deja m-am apucat de vandut senzorii vechi, caut argumente sa ma apuc si de vandut lansetele :D.


Chiar... vreun rod pod nou in plan? Un "Tazura Bitubo"? :D de rodpod chiar am nevoie... (scuze de offtopic)
Sper ca nu am distrus topicul
Multumesc,
Le discut cu placere. Chiar accept observatii noi legate de comportamentul lansetelor in aruncare raportat la componentele lor. Apreciez intrebarile. Denota implicare si multumesc pentru asta.
Iti raspund punctual:
- mici diferente de greutate sunt intre lansetele aceluiasi model, dar diferentele alea se anuleaza intre ele. O lanseta din acelasi model care are putin mai mult carbon, creste in greutate, dar si in rigiditate. Ce pierde la greutate castiga la rigiditate. Eu am facut testul pe o singura lanseta, la intamplare.
- Class-ul cu panza 3K nu este in tabel pentru ca nu mai am nici macar o lanseta pe stoc. :)
- Noua serie TAZURA vine cu 7 inele deoarece, dupa cum se vede si din tabel, diferenta de indice a inelelor este de doar doi metri. Am acceptat aceasta mica pierdere, deoarece am observat o mica reticenta a pescarilor, mai ales a celor incepatori, la inele mici. Nejustificata, dar exista. Pentru asta am mers pe varf cu inele de 10 in loc de 8 si le-am redus numarul pentru a obtine aceeasi greutate a lor, respectiv o revenire asemanatoare. In viitor putem trece si pe seria cu 9 inele.
- SPOD-ul se indoaie ca .... spodul. Toata lumea vede intr-o lanseta spod ceva puternic si accepta greutatea ridicata a acestora crezand ca aia este castig in distanta la aruncarea greutatilor mai mari. Nimic mai fals. Lansetele sunt bune si mai putin bune. Asa se judeca valoarea unei lansete, nu in lbs care nu au nici cea mai mica relevanta fara a lua in calcul si greutatea lansetei sau revenirea . :wink:
-Class-ul New Concept ramane pe 9 inele. La nivelul asta "reticenta" de mai sus a fost eliminata de multa vreme datorita testelor.
- Niciun model TAZURA nu o sa se apropie de 11. Cel mai moale blanc, adica cel de pe CADET si cel de pe SUBLIM vor avea parametrii asemanatori MTX 14 ca putere. MTX 11 este mai moale.

- Greutatea optima de incarcare este in functie de aruncator si nu are relevanta in tabelul de mai sus.
Mai mult: Eu nu recomand greutati optime de incarcare, eu recomand lansete optime pentru a se incarca cu monturi prinzatoare! care de cele mai multe ori inseamna peste 140g.

Aparitia noilor lansete TAZURA a fost generata de un pret foarte bun raportat la calitate.
- Tazura Cadet aprox. 200 lei, blank in parametrii avuti de 14, cu inele uzuale - ( nu tip K)
- Tazura Sublim aprox. 300 lei acelasi blank, dar cu inele tip K ultra slim. ( un 14 mai ieftin )
- Tazura Class aprox. 400 lei , blank mai tare ca 14-le si mai usor. Se apropie ca valoare de Class NC. ( inele tip K ultra slim ).
- Tazura Class 3K aprox. 470 lei, Blank ca pe Tazura Class, dar cu panza 3K. la fel, super inele.
La asta adaug o inovatie, respectiv o mandrina slim, dar care fixeaza bine si mulinete cu talpa mare.
Si foarte important, fabrica ma sustine pentru a oferi garantiile.
Consider ca nu puteam sa refuz o astfel de oferta, pentru a o oferi mai departe, mergand pe drumul de la care nu m-am abatut de ani de zile.

Nu am facut lansetele TAZURA in raport de 14 sau Class, deoarece acestea au ani buni in spate ce nu se pot trece usor cu vederea. Am facut lansetele TAZURA pentru ce ofera.

Lansetele se pot testa cand vor veni, respectiv in luna martie.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

syyd scrie:
Vin Ian 22, 2021 11:48
Dan Mitranescu scrie:
syyd scrie:
Joi Ian 21, 2021 8:27
Buna ziua. Noile Mulinete Tazura de 14000 cand ajung?

Trimis de pe al meu SM-G970F folosind Tapatalk
Salut, noul model de MX 14000 ajunge la inceput de martie.
Mulțumesc!

Trimis de pe al meu SM-G970F folosind Tapatalk
Cu placere.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

danbd scrie:
Vin Ian 22, 2021 11:10

Chiar... vreun rod pod nou in plan? Un "Tazura Bitubo"? :D de rodpod chiar am nevoie... (scuze de offtopic)
Sper ca nu am distrus topicul
Multumesc,
Am sa merg momentan pe consacratul rod pod de inox care are picioarele plasate pe fata si pe spate. Nu m-a incantat niciodata prinderea centrala deoarece nu ofera aceeasi stabilitate. Un rod pod cu prindere centrala, ca sa fie stabil, trebuie sa fie foarte scump, deoarece necesita materiale tari si groase. Nici asa nu ajunge la stabilitatea unuia de inox.
Mai mult, daca vrei sa lasi lansetele cu varful la apa ( aspect necesar in multe situatii ) trebuie sa stai cu cotoarele la piept. :D Ce sa zic.... are si pretul frumusetea lui. :D Prefer sa raman pe "frumusetea" utilitatii.

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de danbd »

Dan Mitranescu scrie:
Vin Ian 22, 2021 15:46
danbd scrie:
Vin Ian 22, 2021 11:10

Chiar... vreun rod pod nou in plan? Un "Tazura Bitubo"? :D de rodpod chiar am nevoie... (scuze de offtopic)
Sper ca nu am distrus topicul
Multumesc,
Am sa merg momentan pe consacratul rod pod de inox care are picioarele plasate pe fata si pe spate. Nu m-a incantat niciodata prinderea centrala deoarece nu ofera aceeasi stabilitate. Un rod pod cu prindere centrala, ca sa fie stabil, trebuie sa fie foarte scump, deoarece necesita materiale tari si groase. Nici asa nu ajunge la stabilitatea unuia de inox.
Mai mult, daca vrei sa lasi lansetele cu varful la apa ( aspect necesar in multe situatii ) trebuie sa stai cu cotoarele la piept. :D Ce sa zic.... are si pretul frumusetea lui. :D Prefer sa raman pe "frumusetea" utilitatii.
"Si tu ai dreptate" e foarte scump, dar e frumoooos.... si modular si foarte usor de montat. (evident ca sunt subiectiv si ca imi depaseste bugetul cu muuult.) - sunt o victima a Marketingului :D
Lasand gluma, exact problema asta a facut ineficient rodpodul meu ieftin "easy fold"
Pescuitul pe pontoane si vant cere coborarea varfurilor peste limitele lui.

Multumesc,

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

danbd scrie:
Vin Ian 22, 2021 16:29

Multumesc pentru raspuns,
sunt cateva lucruri inca in ceata dar pt ca nicidecum nu vreau sa duc discutia spre polemica, te rog sa imi clarifici un singur aspet si anume Spodul Tazura. Am inteles ce ai scris ca si abordare generala dar nu stiu cum sa aplic textul pe lanseta. E buna sau nu e buna? :D (duce racheta mare de nadit?)

in rest HAI CU PRIMAVARA!
P.S daca situatia va permite, ai in plan un casting cu ele in februarie-martie? (repet daca situatia va pemite)
Poti sa ma intrebi absolut orice ai neclar.

Legat de spod, o spun mereu: spod-ul este o lanseta, numic mai mult. Lansetele sunt bune si mai putin bune.
Class-ul este cea mai buna lanseta de aruncat ( o spun parametrii ) si este implicit si cea mai buna lanseta de aruncat orice, inclusiv rachete sau bulgari. Fizica este o stiinta exacta care nu poate sa fie combatuta de nume, placeri, influenceri sau altceva.
Bine, si linistea aia care se lasa in clasa la intrebari de fizica are repercusiunile ei in viata, dar niciodata nu este prea tarziu. :D Vorbim la modul general, evident.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”