Întrebare pentru Dan Mitranescu

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de danbd »

Dan Mitranescu scrie:
Vin Ian 22, 2021 16:49
danbd scrie:
Vin Ian 22, 2021 16:29

Multumesc pentru raspuns,
sunt cateva lucruri inca in ceata dar pt ca nicidecum nu vreau sa duc discutia spre polemica, te rog sa imi clarifici un singur aspet si anume Spodul Tazura. Am inteles ce ai scris ca si abordare generala dar nu stiu cum sa aplic textul pe lanseta. E buna sau nu e buna? :D (duce racheta mare de nadit?)

in rest HAI CU PRIMAVARA!
P.S daca situatia va permite, ai in plan un casting cu ele in februarie-martie? (repet daca situatia va pemite)
Poti sa ma intrebi absolut orice ai neclar.

Legat de spod, o spun mereu: spod-ul este o lanseta, numic mai mult. Lansetele sunt bune si mai putin bune.
Class-ul este cea mai buna lanseta de aruncat ( o spun parametrii ) si este implicit si cea mai buna lanseta de aruncat orice, inclusiv rachete sau bulgari. Fizica este o stiinta exacta care nu poate sa fie combatuta de nume, placeri, influenceri sau altceva.
Bine, si linistea aia care se lasa in clasa la intrebari de fizica are repercusiunile ei in viata, dar niciodata nu este prea tarziu. :D Vorbim la modul general, evident.
schimb un pic intrebarea... In urma testelor efectuate de "laboratorul meu" consider ca Spombul mare si chiar si spiderul mare dau peste cap MTX CLASS.
Consider ca sunt prea grele pentru aceasta lanseta si ma gandeam, daca un spod ar face mai bine treaba de a arunca mai departe racheta mare/ spider mare.

In 80% din cazuri folosesc racheta medie si e perche perfecta cu class-ul dar am momente cand as prefera spiderul mare plin si atunci cu class-ul am senzatia ca pierd in aruncare. (Spider plin are peste 150-160 grame)

De aici interesul meu in general pt spod, si daca l-am vazut in tabelul tau am zis sa ma documentez un pic.

Multumesc,

Avatar utilizator
Buricu
Mesaje: 143
Membru din: Mar Feb 04, 2014 18:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Buricu »

Tinand cont de caracteristicile ce definesc o lanseta: greutate redusa, putere, rata de revenire si nu in ultimul rand inelele ( calitate si numar - pescarii nu ar trebui sa fie reticenti vis a vis de new concept ; cele 9 inele dau intradevar o revenire de exceptie in felul acesta ridicand valoarea unui blank construit dintrun carbon ceva mai slab la o treapta superioara) tabelul este relevant, cel putin pentru mine.
Din tabelul prezentat se pare ca Tazura RS- 40T este cea mai buna din noua serie in acest moment!
Cu nerabdare astept sa o incerc!
Preturile, chiar cu titlu informativ, sunt de dumping!
Felicitari!
Adrian Bunea
Peştele scapat este întotdeauna cel mai mare

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

danbd scrie:
Vin Ian 22, 2021 17:42

schimb un pic intrebarea... In urma testelor efectuate de "laboratorul meu" consider ca Spombul mare si chiar si spiderul mare dau peste cap MTX CLASS.
Consider ca sunt prea grele pentru aceasta lanseta si ma gandeam, daca un spod ar face mai bine treaba de a arunca mai departe racheta mare/ spider mare.

In 80% din cazuri folosesc racheta medie si e perche perfecta cu class-ul dar am momente cand as prefera spiderul mare plin si atunci cu class-ul am senzatia ca pierd in aruncare. (Spider plin are peste 150-160 grame)

De aici interesul meu in general pt spod, si daca l-am vazut in tabelul tau am zis sa ma documentez un pic.

Multumesc,
Testul este dat numai de distanta obtinuta.
O lanseta grea "da mana peste cap" inainte sa simtim ca este lanseta data peste cap.
O lanseta grea prin faptul ca o "miscam" mai greu ne obliga sa incarcam corect o greutate mai mare.
In functie de greutatea ( masa ) pe care vrem sa o azvarlim, trebuie sa adaptam si viteza de aruncare.
Daca o lanseta buna ( usoara si tare ) ne ofera posibilitatea sa ne infigem in ea tare, asta nu inseamna ca o folosim corect. Viteza de executie trebuie adaptata greutatii.

De exemplu in casting, cei mai smecheri cioplesc plumbul pana cand momentul de inertie al acestuia incarca lanseta exact cat trebuie, nici mai mult si nici mai putin. Asa ca exista o stransa legatura intre forta celui care arunca, lanseta si greutatea de aruncat.
Daca greutatea este fixa ( nu ii spun masa, nu pentru ca sunt habarnist in ale fizicii ) sa zicem greutatea unui spomb mare, daca lanseta este aceeasi, sa zicem Class, pai atunci pentru o incarcare optima trebuie micsorata forta cu care se executa aruncarea.

X-Spod-ul TAZURA este putin mai greu si putin mai moale in comparatie cu Class-ul. Are o revenire de exceptie. Aparent pare mai tare in mana, dar numai testele arata realitatea. Dupa cum se observa in tabel se indoaie mai mult decat Class-ul sub aceeasi greutate.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Buricu scrie:
Vin Ian 22, 2021 19:07
Tinand cont de caracteristicile ce definesc o lanseta: greutate redusa, putere, rata de revenire si nu in ultimul rand inelele ( calitate si numar - pescarii nu ar trebui sa fie reticenti vis a vis de new concept ; cele 9 inele dau intradevar o revenire de exceptie in felul acesta ridicand valoarea unui blank construit dintrun carbon ceva mai slab la o treapta superioara) tabelul este relevant, cel putin pentru mine.
Din tabelul prezentat se pare ca Tazura RS- 40T este cea mai buna din noua serie in acest moment!
Cu nerabdare astept sa o incerc!
Preturile, chiar cu titlu informativ, sunt de dumping!
Felicitari!
Am explicat de la bun inceput ce inseamna seria de inele New Concept. Este detaliat inclusiv pe pagina produselor.
Fenomenul fizic ( la scara mai mica ) este folosit de Fuji de ani de zile ca recomandare pentru lansetele de spinning. Acolo nu mai exista lansete care sa nu tina cont de KR Concept.

La crap este putin mai greu. O piata care a tinut de inelele de 16 pe varf ca fiind "mai bune pentru ca trece firul mai usor", fara sa tina cont de buclele care bat pe blank, de revenirea proasta data de inele grele, sau de sinusoida de fir care iese din lanseta care are greutate mai mare pentru aceiasi lungime si totodata frecare mai mare cu aerul, mai ales cu vant lateral.
Ce sa zic, cine poate, merita. :)

Tazura RS 40T pe langa valoarea blank-ului are si inele Sea Guide, inele care costa 300 lei setul pe piata noastra.
Preturile sunt foarte bune. Dumping in lumea lansetelor este mai greu de facut, deoarece pacalelile din spatele lansetelor proaste sunt ascunse cu zeci de mii de euro in reclama si in popoul influencerilor. S-a cam dus in cap smecheria asta asa cum preconizam de acum doi ani. Nu mai sunt bani, nu mai vorbeste nimeni nimic. :wink:
Eu ma adresez in continuare celor care pot sa inteleaga un tabel ca cel de mai sus si celor care nu le este greu sa faca minime verificari de calitate, mai ales ca am oferit intodeauna lansete catre testare.
Ma adresez celor care tin cont ca valoarea unui produs este data inclusiv de seriozitatea garantiei din spatele lui.
Asa ca am o plaja de desfacere mult mai larga. :)
Multumesc pentru apreciere. :wink:

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de danbd »

Multumesc pentru raspunsurile detaliate Dan

P.S. Timpul va rezolva si cu perceptia pescarilor despre nr inelelor... sau cu inelele dupa perceptiile pescarilor 🤣

Multumesc

okd
Mesaje: 49
Membru din: Joi Aug 31, 2017 16:44
Puncte: 0
Localitate: Targu Mures

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de okd »

Dan Mitranescu scrie:
Vin Ian 22, 2021 15:10
Eu nu recomand greutati optime de incarcare, eu recomand lansete optime pentru a se incarca cu monturi prinzatoare! care de cele mai multe ori inseamna peste 140g.
va referiti la momitor + saculet ? puteti detalia putin ? multumesc

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de eugen dragnea »

Salut Dan.
Ma gandesc sa iau un varf de Class si sa-l folosesc pe cotorul de 14 NC cand am nevoie de distanta mai mare sau/si lest mai greu...se potriveste cu o eventuala ajustare ? fac vre-o branza?
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:
Dum Ian 24, 2021 13:09
Salut Dan.
Ma gandesc sa iau un varf de Class si sa-l folosesc pe cotorul de 14 NC cand am nevoie de distanta mai mare sau/si lest mai greu...se potriveste cu o eventuala ajustare ? fac vre-o branza?
Salut Eugen,
Varfurile nu se potrivesc, iar daca se potriveau, varful de Class fiind mai tare suprasolicita cotorul si nu este bine.
O lanseta trebuie sa distribuie uniform fortele in blank pentru a da randament si pentru a nu fi supusa riscului de a se rupe.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

okd scrie:
Sâm Ian 23, 2021 10:30
Dan Mitranescu scrie:
Vin Ian 22, 2021 15:10
Eu nu recomand greutati optime de incarcare, eu recomand lansete optime pentru a se incarca cu monturi prinzatoare! care de cele mai multe ori inseamna peste 140g.
va referiti la momitor + saculet ? puteti detalia putin ? multumesc
Ma refer la orice montura care iese castigatoare.
O bila de 20, poate una dintre cele mai mici momeli, o sa fie intodeauna mai bine aruncata cu un plumb de 130g, decat cu unul de 110-120g. Se castiga peste 10m cu o lanseta buna care poate arunca 140g, sau care este cea mai pretabila pentru a arunca 140g! O bila simpla castiga in 90% din cazuri prin aruncari extreme, pescuind izolat.

Si cu plumb de 120g + bila, tot lanseta mai puternica si mai usoara o sa arunce cel mai bine.

Folostinele ( lansetele moi si / sau grele ) arunca bine numai pe camp cu plumbi mici, de max. 110g, evantual ciopliti ca sa scada in greutate si asta in mana unor aruncatori foarte buni care promoveaza rezultate cu lansete slabe si nu aruncari cat mai lungi cu monturi prinzatoare in pescuit. Daca le pui un minimum de 150g ori se rup, ori vor face de rusine si pe cei mai buni aruncatori.

Cine pescuieste cu 110g cand monturile de distanta combinate cu momeli prinzatoare ( saci solubili sau momitoare ) au minimum 150g ?!

Manea Alexandru
Mesaje: 62
Membru din: Vin Feb 21, 2020 16:11
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Manea Alexandru »

Va salut Dm Dan sunt deținător a 4 lansete mtx class 3k model vechi.
Credeți ca leas îmbunătăți modificandule inelele ca pe NC?leas mai ușura?
Sau îmi recomandați sa trec la noa serie de lansete?
Multumesc

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”