Întrebare pentru Dan Mitranescu

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Kaldun
Mesaje: 71
Membru din: Dum Ian 22, 2017 10:41
Puncte: 0
Localitate: R.Moldova, Chisinau

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Kaldun »

un video sau ceva poze cum ilumineaza.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Kaldun scrie:
Mie Mai 12, 2021 11:15
un video sau ceva poze cum ilumineaza.
Am considerat ca este irelevant, deoarece culoarea capoacelor o sa fie alta pe produsele de serie si nu vreau sa creez confuzie.
Lumina se vede bine ca intensitate, iar faptul ca led-ul se afla in partea curbata a capacului face ca lumina sa fie difuzata uniform in toate directiile. Este in regula si din acest punct de vedere, atat estetic cat si functional. Am fost atent si la aceste detalii.

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de danbd »

Salut Dan,

Avand in vedere ca ansamlul swinger/conector se infileteaza in suportul de pe rodpod si trebuie orientat corect, coroborat cu faptul ca unii suporti de rodpod nu au piulita de reglaj poate ar fi o idee sa le pui si o piulita de reglaj deoarece cred ca doar o garnitura (care din experienta mea nici nu e de o calitate extraordinara) nu acopera toate variatiile de reglaj.
(Eu asa am retezat un surub la un senzor, am strans incercand sa il aduc pe pozitie pana a cedat surubil :D)

Si ca tot veni vorba de rodpod... cel nou tazura cand vine?

Merci,

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

danbd scrie:
Mie Mai 12, 2021 15:40
Salut Dan,

Avand in vedere ca ansamlul swinger/conector se infileteaza in suportul de pe rodpod si trebuie orientat corect, coroborat cu faptul ca unii suporti de rodpod nu au piulita de reglaj poate ar fi o idee sa le pui si o piulita de reglaj deoarece cred ca doar o garnitura (care din experienta mea nici nu e de o calitate extraordinara) nu acopera toate variatiile de reglaj.
(Eu asa am retezat un surub la un senzor, am strans incercand sa il aduc pe pozitie pana a cedat surubil :D)

Si ca tot veni vorba de rodpod... cel nou tazura cand vine?

Merci,
Salut.

Garnitura pe filet nu este buna de nimic la niciun avertizor sau conector. Piulita suplimentara se vede urat.

Banda de teflon de la instalatii . Se pune suficienta cat, atunci cand strangi, conectorul sa ajunga pe pozitie. Daca nu esti multumit din prima incercare, mai pui putina sau mai scoti din ea pana cand strangerea se face tare si totodata piesa ajunge pe pozitie. La fel se face si la conectorii uzuali cand ii pui pe avertizori sau pe rod pod-uri.
Asta "pe nou". :D
"Pe vechi" .... calti cu silicon. "Pe foarte vechi" se puneau calti cu vopsea, dar se desface foarte greu. :) Mai invatam si instalatii, daca tot imprumutam metode de acolo. :D

Rod pod-urile vin in iunie.

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Cucu Ionel »

Mai bine se pune putin calti, cat sa acopere adancimea filetului si peste se pune banda de teflon, doua ture complete. Fara probleme dupa aia! :wink:
Fir intins

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Cucu Ionel scrie:
Joi Mai 13, 2021 13:14
Mai bine se pune putin calti, cat sa acopere adancimea filetului si peste se pune banda de teflon, doua ture complete. Fara probleme dupa aia! :wink:
Pai cu asta nu au probleme nici instalatiile de gaze sau apa. :)
Se poate folosi orice metoda regasita la instalatii.

P.S. nu exista pe tot internetul informatia ca astea. :D

Sigi
Mesaje: 109
Membru din: Mar Ian 05, 2016 17:33
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Sigi »

Ziua buna!
Intrebare: daca accidental patesc belea si se rupe vreun tronson de MTX11 (sunt foarte multumit de ele, mi se potrivesc foarte bine) mai gasesc sa comand tronsonul respectiv?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Sigi scrie:
Vin Mai 14, 2021 8:37
Ziua buna!
Intrebare: daca accidental patesc belea si se rupe vreun tronson de MTX11 (sunt foarte multumit de ele, mi se potrivesc foarte bine) mai gasesc sa comand tronsonul respectiv?
Tronsoane de rezerva pentru lansetele MTX 11 nu sunt in stoc. Modelul este ceva mai vechi si nu a mai fost comandat in fabrica. In schimb, stiu ca se potriveau tronsoanele de MTX 14 ( sunt in stoc varfuri ), dar rezulta o lanseta putin mai tare si cu diferente de aspect.

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de clabuc »

Rog o recomandare fir textil ptr somn plantat
https://danmitranescu.ro/fir-textil-m-l ... etru-030mm
Asta e ok? Se respecta diametrul?
Am vazut ca mai unul soft ceva mai scump
Multumesc

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

clabuc scrie:
Vin Mai 14, 2021 21:53
Rog o recomandare fir textil ptr somn plantat
https://danmitranescu.ro/fir-textil-m-l ... etru-030mm
Asta e ok? Se respecta diametrul?
Am vazut ca mai unul soft ceva mai scump
Multumesc
Firele sunt ok. Diametrul este notat intr-o scara specifica firelor textile... Scara aia o respecta, in rest nu are nicio legatura cu diametrele in sistem metric. Un 0,40 cred ca este ce trebuie:
https://danmitranescu.ro/fir-textil-m-l ... etru-040mm
Culoarea difera in poza. Firul este verde inchis. ( schimb poza zilele astea ).

La varianta "soft" diametrul maxim este de 0,30 si i se pare cam subtire pentru ce vrei sa pescuiesti.
Oricand, cu placere.

PS. am intrat pe forum sa anunt ca a venit cobra de 128cm, dupa ce am urcat pe site poze cu ea. Era cat pe ce sa fac o poza in care apare pe produs si "by Dan Mitranescu", dar m-am gandit la tine si am trecut peste. :) Cand intru aici, peste cine dau?! :D

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”