Senzori pentru Dunare

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Senzori pentru Dunare

Mesaj de Lucian SV »

happah1 scrie:
Dum Apr 04, 2021 11:36
Lucian SV scrie:
Dum Apr 04, 2021 8:47
Dan Mitranescu scrie:
Sâm Dec 19, 2020 18:35
]
Iti recomand sa astepti noii avertizori Tazura. Acopera inclusiv cerintele pescuitului la Dunare.
Dănuț, eu zic să faci seturi cu 25-30 de avertizori pe o stație cu semnal la 1-2 km, să ajungă la toți sacoșarii. Bineînțeles moca.
Nu inteleg rostul acestui raspuns.
Ei nu înțelegi din moment ce-ți trebuie unul sau două seturi de 6 avertizori. Vezi că pe Dunăre ai voie doar cu 4 bețe maxim. :wink: :wink: :wink:
Dănuț știu că ai suflet de mama pentru buzunarul pescarului român, ajută și tu să avem gard de lansete cu avertizori pe toată frontiera Prut-Dunăre.

happah1
Mesaje: 35
Membru din: Dum Feb 24, 2019 12:57

Re: Senzori pentru Dunare

Mesaj de happah1 »

Si daca tu nu intelegi, asta iti da dreptul sa ma numesti sacosar? Asta e problema cu omul ingust la minte, unde nu pricepe, arunca cu pietre.

Tema pentru acasa: Fa un exercitiu de imaginatie si gandeste-te la situatii in care un om ar putea comanda 2 seturi de avertizori (sau unul de 6), fara sa incalce legea pe malul apei. Minim 2 exemple. Punctajul pentru fiecare exemplu corect 5p.

Model de raspuns:
In 100% din iesirile mele la pescuit, merg impreuna cu fratele. Nu avem fiecare sculele lui, avem "sculele noastre", la gramada. Pe malul apei, pescuit la interceptie (la peste mare) il facem la comun, iar intre timp ne omorim timpul cu cate un feeder. Avem o singura trusa cu carlige, etc, un singur bagaj, o singura husa pentru lansete, si asa mai departe. Ca si cu toate celelalte scule de pana acum, ne-am gandit sa achizitionam si senzori, bineinteles, tot la comun, din moment ce pescuim exclusiv impreuna. Acum, matematica de clasa 2, urmareste atent sa nu te pierd pe undeva:
Cazul 1) fiecare pescar are voie cu 4 bete. Daca doi pescari, cumpara cate 4 senzori, acestia incalca legea?
Solutia e simpla: 4+4 bete (maximul permis legal) = 4+4 senzori. Raspuns: Nu, daca pescarii achizitoneaza impreuna 8 senzori, si ii folosesc simultan pe toti, pe 8 bete, nu incalca legea.
Cazul 2) fiecare pescar are voie cu 4 bete. Daca cei doi pescari cumpara impreuna 6 senzori, acestia incalca legea?
Solutie: 4+4 bete = 8. 6 senzori < 8, deci daca cei doi pescari achizitioneaza 6 senzori si ii folosesc simultan pe 6 bete, acestia tot nu incalca legea.


Destul de clar pentru tine? Hai fugi si fa-ti tema, vezi daca mai gasesti doua exemple.

raduleonard
Mesaje: 202
Membru din: Sâm Dec 17, 2016 1:31
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Senzori pentru Dunare

Mesaj de raduleonard »

Recomand senzorii mad cat smart alarm. Sunt in jur de 1400 ron 4+1. Sunt pe acelasi sitem ca delphin shock, doar ca o calitate superioara, cu buton pt sensitivitate


Sent from my iPhone using Tapatalk

marius25
Mesaje: 97
Membru din: Mar Dec 18, 2018 14:24
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Senzori pentru Dunare

Mesaj de marius25 »

happah1 scrie:
Joi Dec 17, 2020 20:10
Salutare,

Pe scurt, anul acesta am fost pentru prima data cu cortul la Dunare, si am constatat ca sunt absoluti necesari niste senzori cu statie. Am stat cu stres 4 zile ca "daca trage la betele de mai departe si nu aud senzorii", ca sa nu mai zic ca a tras o ploaie zdravana si nu eram convins ca mai ramane ceva din chinezariile pe care le aveam.

Nu planuiesc sa fac in chiar in momentul acesta o noua achizitie (decat daca apare o oferta), vreau intai sa ma informez bine pe ce sa dau banii. Asa ca pana in primavara, astept cat mai multe sugestii si pareri.

M-ar interesa un set sau doi de senzori cu statie care sa bata bine la 100-150m (la Dunare lansetele le pui mai rasfirate, in functie de loc), care sa reziste bine si la ploaie. Mi s-au parut interesantii si foarte practici acei senzori Delphin Roller Shock, dar sunt destul de sceptic legat de eficienta lor - am cumparat de la hakuyo un senzor care functioneaza pe acelasi principiu: il agitam in mana dar rareori scotea vre-un sunet. Asa ei ar fi foarte faini, avand involuntar si functie de antifurt (daca e sa incerce cineva sa iti miste batul noaptea, auzi automat pe statie). Voi ce experiente aveti cu dansii?

In rest, pe orice site am intrat sunt zeci de senzori, zeci de branduri, sincer nu stiu care ar fi buni si care nu. Orice sugestie este binevenita. Bugetul ar fi undeva la 400-500 RON pentru un set de 4 senzori+statie, mai mult daca sunt 6 senzori.

Multumesc anticipat pentru pareri.
Hakuyo 2014,frate-miu ii detine si este multumit de ei,probat pe malul Dunari cu ,vegetatie si diferenta de nivel bateu la 50 m de locul de campare,mai departe nu a probat, nu ne intindem cu lansetele chiar daca pescuim in trei,unuia i-a facut inagurarea la apa in Dunare si nu a patit nimic :D ,baterii nu prea consuma aiurea (2 seturi pe an). Cred ca in bugetul asta nu gasesti mai buni

shopy
Mesaje: 810
Membru din: Dum Mai 16, 2010 17:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Senzori pentru Dunare

Mesaj de shopy »

raduleonard scrie:
Dum Apr 04, 2021 20:48
Recomand senzorii mad cat smart alarm. Sunt in jur de 1400 ron 4+1. Sunt pe acelasi sitem ca delphin shock, doar ca o calitate superioara, cu buton pt sensitivitate


Sent from my iPhone using Tapatalk
Buni, cand functioneaza. Am doi defecti. Fiind cumparati din Germania, mai greu cu garantia....

happah1
Mesaje: 35
Membru din: Dum Feb 24, 2019 12:57

Re: Senzori pentru Dunare

Mesaj de happah1 »

Pana la urma cu senzorii astia Tazura ce se intampla? Parca trebuiau sa fie in stoc din Aprilie, dar vad ca tot nu au aparut.
Alte sugestii mai aveti?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Senzori pentru Dunare

Mesaj de Dan Mitranescu »

happah1 scrie:
Dum Mai 16, 2021 19:53
Pana la urma cu senzorii astia Tazura ce se intampla? Parca trebuiau sa fie in stoc din Aprilie, dar vad ca tot nu au aparut.
Alte sugestii mai aveti?
Primul lot de 100 seturi a venit pe baza precomenzilor si a fost epuizat fara sa apara pe site.
Urmatorul lot este programat sa vina pe data de 20 mai. Sunt intarzieri la modul general, asa ca se poate trece peste aceasta data pana cand vor intra avertizorii in stoc.

happah1
Mesaje: 35
Membru din: Dum Feb 24, 2019 12:57

Re: Senzori pentru Dunare

Mesaj de happah1 »

Am inteles! Si cei care ii aveti deja, ceva pareri pana acum?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Senzori pentru Dunare

Mesaj de Dan Mitranescu »

happah1 scrie:
Lun Mai 17, 2021 17:55
Am inteles! Si cei care ii aveti deja, ceva pareri pana acum?
Am raspuns in topicul avertizorilor, ca sa nu deturnam acest topic.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”