Întrebare pentru Dan Mitranescu

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Avatar utilizator
maryn_vs
Mesaje: 25
Membru din: Mie Mai 09, 2012 8:49
Puncte: 0
Localitate: vaslui

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de maryn_vs »

Dan Mitranescu scrie:
Joi Noi 18, 2021 16:37
maryn_vs scrie:
Mie Noi 17, 2021 9:32
Buna ziua Dane. Am o intrebare pentru tine, daca tot concepi lansete, mulinete si tot ce tine de pescuit, de ce nu incerci sa concepi si un cort. Lucrurile care le-ai conceput sunt foarte bune, am avut lansete, mulinete, senzori de la hakuyo...mai nou am pe cei de la tazura.. :) :) . O zi minunata
Salut. Este adevarat. Si la corturi era loc de "conceput". Din cauza asta este garla plina de pavilioane albe. :wink: :)
Problema este ca am investitiile limitate si prefer sa comercializez o lanseta de 400g, in loc de un cort de 15kg.
Iti spun sincer ca din cauza asta nu m-am bagat in zona camping.
Multumesc frumos pentru raspuns!

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Bum »

Dan Mitranescu scrie:
Mie Noi 10, 2021 11:24
clabuc scrie:
Mie Noi 10, 2021 9:16

Eu nu reusesc sub nicio forma sa gasesc modalitatea corecta de ungere a.i. sa mearga lin frana
Foarte putina vaselina pe toate fetele saibelor din interiorul tamburului.
https://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/ ... e=61A33A57


SAIBE FRANA RAPIDA ... placa de textolit de 1 mm decupat cum doresti , smirgeluita cu smirghel dur , zgariate cu multe linii din diverse directii cat de multe pt a nu face efectul de ventuza cu vazenina ... unse foarte usor cu vazelina ... functioneaza impecabil . Nu trebuie sa fie perfect rotunde si nu e o problema daca sunt cu 2-3 mm mai mici ca cele de pasla .

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de marian_popescu »

Dan Mitranescu scrie:
Mar Noi 16, 2021 17:17
marian_popescu scrie:
Mar Noi 16, 2021 12:17
Salutare, Dan Mitranescu.
O o trebat, daca se poate, deapre la retele de rapitori.
In afara de repozitionarea mandrinei, care sunt diferențe la între tazura sensitive si tazura rs?
Nu ma împac cu lansetele foarte tari in pescuitul cu gume pe Dunăre și caut ceva cu vârful o idee mai moale decat rs-ul. Ma gandesc ca nu degeaba nouă gamă se numeste senzitive...

Mulțumesc
A fost schimbata o idee actiunea, lansetele fiind putin mai moi pe varf, dar puterea in ansamblu a ramas la fel. Asa ca lansetele Sensitive sunt mai moi ca RS-ul pe care il stii.
Recunosc ca nu credeam ca pot sa renunt la o lanseta mai tare ( RS ) in favoarea uneia mai moi, dar dupa cateva partide in care le-am pescuit in paralel , fiind nevoit sa testez mostrele de la Sensitive, am ramas cu cele din urma.
Deci sa inteleg ca ai inceput sa o arzi si tu cu "plăcerea in dril"....

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

marian_popescu scrie:
Dum Noi 28, 2021 21:39

Deci sa inteleg ca ai inceput sa o arzi si tu cu "plăcerea in dril"....
Nu are nici cea mai mica legatura cu drill-ul. Si la modul general nu-mi place sa o "ard" ... :wink:
O lanseta de spinning o aleg prioritar pentru fermitate la intepare, raportat la o greutate a ansamblului cat mai mica. Cu cat raportul este mai mare, cu atat rezulta si o "sensivitate" mai buna. Personal nu m-a interesat niciodata "sensivitatea" pentru ca pescuiesc exclusiv cu ochii pe fir, dar majoritatea pescarilor o prefera.

Mi-a placut modelul "mai moale" ( tot tare e si asta la modul general), respectiv varianta "Sensitive", datorita felului in care pescuiesc. De foarte multe ori fac jocul exclusiv din bat, ajungand cu el chiar vertical. Am multe atacuri in aceasta pozitie, iar teapa cu un bat foarte rigid asa cum este RS-ul imi da senzatia ca duc batul la limita de rupere. Poate este numai o senzatie, dar nu imi place. Sensitiv-ul se indoaie putin pe varf si da imprezia ca amortizeaza o idee contactul cu pestele, chiar daca lanseta este dusa pe spate in momentul contactului.
Totodata mi se pare o idee mai permisiv in lansarea jigurilor mici ( 3g ). Tot o chestie de perceptie/ obisnuinta, deoarece, din teste, aruncam la fel de bine si cu RS-ul.
Faptul ca Sensitive este putin mai usor aduce un alt plus in utilizare, iar mandrina plasata mai jos imi cade mai bine deoarece pescuiesc cu mana in fata mulinetei si ma avantajeaza cotorul mai scurt.
Pentru asta o prefer. Drillul este de multa vreme doar rutina, mai ales la salau. :wink:

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de marian_popescu »

Ah, ce-mi place sa discut cu cine stie joaca pe Dunare...
Da, trebuie sa vin in magazin sa vad ce mi se potriveste mai bine. Ca acțiune, aproape sigur va fi un sensitive, nu ma împac cu cele mai tari lansete.
Stiu un băiat care avea numai airrus in arsenalul de salau pe Dunare. A tot rupt vreo doua, nejustificat pentru pretul si puterea lor (erau h si mh). Acum are doua tazura in barca si a spus că nu îi mai trebuie nimic altceva

marius0512
Mesaje: 223
Membru din: Mie Oct 31, 2012 18:24
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de marius0512 »

Salut Dan,

Cam cand estimezi ca vei primi tamburi de rezerva pentru MX14000 Plus?

Multumesc,
Marius

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de clabuc »

Bum scrie:
Mie Noi 24, 2021 13:18
Dan Mitranescu scrie:
Mie Noi 10, 2021 11:24
clabuc scrie:
Mie Noi 10, 2021 9:16

Eu nu reusesc sub nicio forma sa gasesc modalitatea corecta de ungere a.i. sa mearga lin frana
Foarte putina vaselina pe toate fetele saibelor din interiorul tamburului.
https://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/ ... e=61A33A57


SAIBE FRANA RAPIDA ... placa de textolit de 1 mm decupat cum doresti , smirgeluita cu smirghel dur , zgariate cu multe linii din diverse directii cat de multe pt a nu face efectul de ventuza cu vazenina ... unse foarte usor cu vazelina ... functioneaza impecabil . Nu trebuie sa fie perfect rotunde si nu e o problema daca sunt cu 2-3 mm mai mici ca cele de pasla .
Dane, pe la tine nu se gasesc astfel de saibe ? cu vaselina nu imi iese

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

marius0512 scrie:
Lun Noi 29, 2021 13:34
Salut Dan,

Cam cand estimezi ca vei primi tamburi de rezerva pentru MX14000 Plus?

Multumesc,
Salut. Tamburii trebuie sa ajunga zilele acestea. Vor aparea disponibili pe site imediat ce intra in stoc.
Oricand, cu placere.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

clabuc scrie:
Lun Noi 29, 2021 19:19

Dane, pe la tine nu se gasesc astfel de saibe ? cu vaselina nu imi iese
Sunt saibele de pasla, dar insista cu cele actuale pentru ca merg foarte bine.
1. verifica saibele sa aiba gaura suficient de larga ca sa culiseze usor pe ax. Prin presare se "umfla", se fixeaza pe ax si nu se desfac odata cu fluturele. Inclusiv cele de metal trebuie sa le verifici, sa nu aiba cumva grad si sa culiseze greu pe ax.
2. curata saibele de "carbolitiu" pe o placa de smilgher fin.
3. unge saibele cu putina vaselina.

Altceva nu are ce sa fie. Nu are de ce sa nu functioneze bine.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

marian_popescu scrie:
Lun Noi 29, 2021 8:29
Ah, ce-mi place sa discut cu cine stie joaca pe Dunare...
Da, trebuie sa vin in magazin sa vad ce mi se potriveste mai bine. Ca acțiune, aproape sigur va fi un sensitive, nu ma împac cu cele mai tari lansete.
Stiu un băiat care avea numai airrus in arsenalul de salau pe Dunare. A tot rupt vreo doua, nejustificat pentru pretul si puterea lor (erau h si mh). Acum are doua tazura in barca si a spus că nu îi mai trebuie nimic altceva
Da, asa este, lansetele sunt apreciate de pescari carora le-au trecut multe bete prin mana, chiar cu preturi si de 10 ori mai mari. Eu cunosc mai multi, pescari de Dunare, pescari de Olt si surprinzator pentru mine deoarece nu stiam ca se pescuieste atat de mult la salau in zona respectiva, am foarte multe comenzi in Arad.

P.S. Daca vrei sa cumperi din tara doar setul de inele si mandrina costa cat valoarea unei lansete. Blank-ul ( super blank ) si montarea componentelor sunt gratuite. :wink: :)

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”