Concuzii Campionat Mondial-dupa 24 de ore !

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: Concuzii Campionat Mondial-dupa 24 de ore !

Mesaj de Val »

@Andrei Ionita

cind penicilina si motorul cu reactie vor avea o influenta in pescuitul crapului - nu mai trebuie sa ii respecti . Deja avem si noi o contributie ..... :lol: Sincer pe mine ma mira parerile astea ale voastre ... brusc suntem si miezul la pescuit la crap .... ca si in fotbal ... samd . Mai oameni buni nu am facut decit UNEORI rezultate onorabile sau foarte bune la anumite competitii dar repet in afara de bila solubila care cred ca este patent Romania , nu facem altceva decit sa folosim ce inventeza astia ...
Concret , cel mai tare softist din lume nu se poate pisa pe Bill Gates .....care a creat ceva .... asa cum a putut si acum 90 % din populatia lumii foloseste inventia lui . Pesemne ca exista acum citeva sute de mii de IT - isti mult mai destepti decit BG , dar ce folos ... a zburat vrabia cu puiul ...

iulian_i
Mesaje: 113
Membru din: Sâm Mar 27, 2010 17:13
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Concuzii Campionat Mondial-dupa 24 de ore !

Mesaj de iulian_i »

Andrei I scrie:Englezii nu sunt miezul. Englezii sunt doar niste oameni cu ceva ma mult noroc decat altii...ca natie. Altfel sunt niste aroganti si in mare parte cam indaratnici. Cel mai bine cunosti un om in tara lui, il vezi in viata de zi cu zi, ii studiezi comportamentul atunci cand crede ca nu se uita nimeni la el. Tot timpul englezii s-au folosit de alte popoare pt. prosperitatea lor..si acum fac la fel....Londra e cel mai cosmopolit oras pe care l-am vizitat...imigrantii muncesc pe bani putini, englezii beau bere la ora 10 dimineata...in strada.
Am stat la Marriot in Londra - 5 stele care s-au regasit e adevarat....dar numai in pret. Tot hotelul lor incapea in holul Marriot-ului din Bucuresti. Sigur, au si ei super hotelurile lor. Dar NU sunt miezul..in nici un caz..nu merita idolatrizati sau blamati.
Sunt multe case de englezi care au la chiuveta 2 tevi :) pe una curge apa fiarta si pe una apa rece :) cum se spala pe maini? Pun dopul la chiuveta si fac apa calduta apoi se balacesc:)) daca le zici ca e cam aiurew se uita ciudat la tine:)))

P.S. Romanii ar fi fost oare miezul daca ar fi controlat in trecut India si Australia?

daca te uiti la omul de rand sau la patura de jos a societatii, ai dreptate, englezii nu sunt cu nimic mai sus decat alte natii...la fel si americanii, etc...dar, asta nu e relevant pentru a evalua o natie, un popor, o istorie...cand privesti la elita unui popor, la ce a facut ea de-a lungul istoriei dpdv cultural, politic, social, militar si cand evaluezi ce face si astazi, altfel stau lucrurile...in Anglia o stangere de mana are aceeasi greutate ca un contract semnat...sunt multe de spus, e de ajuns sa te uiti atent la rolul city-ului londonez in cadrul finantelor europene si mondiale sau la casa regala si rolul ei in istoria lumii

P.S...noi nu puteam controla India si Australia, din moment ce noi, ca natie, nu am controlat nimic, niciodata, nici macar propria tara si am fost intotdeauna un popor las, lenes, tradator si hot

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concuzii Campionat Mondial-dupa 24 de ore !

Mesaj de cornelserbu »

@ andrei ionita

parca ai fi mircea badea dupa ce a fost in italia...halal ! :lol: :lol: :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

mihai florescu
pescar de competitie
Mesaje: 1639
Membru din: Lun Ian 10, 2005 14:28
Puncte: 0
Localitate: Rosiori de Vede

Re: Concuzii Campionat Mondial-dupa 24 de ore !

Mesaj de mihai florescu »

bila solubila care cred ca este patent Romania
Bilele solubile au fost inventate ....tot de englezi.(Rob Hugues & Simon Crow-Fishabil 1996) :wink:
Ultima oară modificat Dum Oct 10, 2010 1:08 de către mihai florescu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Concuzii Campionat Mondial-dupa 24 de ore !

Mesaj de Andrei I »

Val scrie:@Andrei Ionita

cind penicilina si motorul cu reactie vor avea o influenta in pescuitul crapului - nu mai trebuie sa ii respecti . Deja avem si noi o contributie ..... :lol: Sincer pe mine ma mira parerile astea ale voastre ... brusc suntem si miezul la pescuit la crap .... ca si in fotbal ... samd . Mai oameni buni nu am facut decit UNEORI rezultate onorabile sau foarte bune la anumite competitii dar repet in afara de bila solubila care cred ca este patent Romania , nu facem altceva decit sa folosim ce inventeza astia ...
Concret , cel mai tare softist din lume nu se poate pisa pe Bill Gates .....care a creat ceva .... asa cum a putut
Val nu a zis nimeni ca suntem noi romanii miezul pescuitului la crap, poate doar a sugerat Vladut ca intr-o confruntare directa intre 3 pescari buni romani si 3 vedete de la englezi am avea noi castig de cauza. Tind s-ai dau dreptate. Era vorba doar ca englezii nu sunt miezul in carp-fishing si cam in nimic. Nu ca am fi noi mai breji.
Iar despre partea cu inchinatul catre "inventatori" ..eu unul nu ma vad facand 3 plecaciuni si cruci cu 2 maini plus cateva cuvinte de multumire in gand lui "fisher englezu' " inainte de fiecare partida de pescuit la crap pentru ca daca nu era el eu acum pescuiam muste si nu crapi :D

Oricum in materie de orice englezii sunt sfidatori...exemplul este si cel amintit aici cu ocazia CM referitor la standuri...ce daca zice mah CIPS-FIPS...aici suntem in Anglia ... o declaratie cu iz Becalinescian! Astia sunt englezii la care eu sa ma inchin?

In fine, tu esti un om umblat, scolit si ai dreptul sa idolatrizezi pe cine vrei, dar eu zic sa ne mai gandim si la noi, la ego-ul nostru fiindca daca ar trebui sa multumim fiecarui inventator pentru fiecare lucru placut pe care il folosim sau il facem in viata de zi cu zi...nu am mai avea timp nici sa traim.

Si inca ceva, pescuitul cred ca este cea mai veche indeletnicire de pe planeta asta. Pescuitul la crap, modern intr-adevar a fost inventat de englezi. Oare de ce tocmai de ei? Cine se putea gandi sa inventeze asa un sport? Niste oameni cu mult timp liber, bogati care nu pescuiau de foame ci pur si simplu de placere...inventia in sine e minunata ca doar ne place tuturor dar sa fim realisti ..tu chiar vrei sa le multumesc pentru asta? :D
Milionar excentric

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Concuzii Campionat Mondial-dupa 24 de ore !

Mesaj de Andrei I »

@iulian_i

Noi am fost un popor las, hot si tradator??? Unde ai invatat istorie? In Franta??? sau esti cumva secui?
Nu sunt nici eu fericit sau mandru de situatia in care se afla Romania acum ..dar ce declari tu e departe de adevar si ar fi pacat ca asta sa le transmiti copiilor tai. Ca romanii sunt niste lasi si niste mincinosi ..iar englezii sunt MIEZUL nene!!

@ cornel Serbu

Italia mi-a placut :wink: Mircea Badea nu stie ce-i frumos :D
Milionar excentric

iulian_i
Mesaje: 113
Membru din: Sâm Mar 27, 2010 17:13
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Concuzii Campionat Mondial-dupa 24 de ore !

Mesaj de iulian_i »

Andrei I scrie:@iulian_i

Noi am fost un popor las, hot si tradator??? Unde ai invatat istorie? In Franta??? sau esti cumva secui?
Nu sunt nici eu fericit sau mandru de situatia in care se afla Romania acum ..dar ce declari tu e departe de adevar si ar fi pacat ca asta sa le transmiti copiilor tai. Ca romanii sunt niste lasi si niste mincinosi ..iar englezii sunt MIEZUL nene!!
lool...da, se pare ca nu am invatat istorie in acelasi loc si nici cu aceeasi ochi...daca as fi inghitit tot rahatul din cartile noastre de istorie, probabil faceam partea din mojoritatea care inca are impresia ca romanii sunt printre cei mai destepti din lume..si cei mai corecti pt. ca, vezi doamne, "noi nu am purtat niciodata un razboi de cotropire" in vremuri in care asta trebuia sa facem, si ca noi ne-am vazut de holdele noastre, de mierea, de branza si aurul nostru :))...dar, n-am putut avea niciodata o armata profesionista care sa ne apere granitele macar, desi aveam resurse pe care alte natii nu le aveau.... si ne lasam ..... de toate popoarele din jur, ba mai mult, peste convoaie de grane si aur le dadeam si niste copii, si niste femei, anual, asa din bunavointa...de altfel, asta facem si acum :|

poate ca asta a fost si motivul pentru care mai existam ca natie, pentru ca am fost sclavi, lasi si umili
curajul, demnitatea si mandria pe meleagurile astea, au murit odata cu Decebal, prietene, odata cu inceputul disparitiei poporului dac, iar umilinta, lenea, prostia si lipsa de caracter a aparut
odata cu nasterea poporului roman...si nimic nu s-a schimbat, din pacate

nu vom evolua ca natie atata timp cat ne negam propriile tare, esecuri si pana la urma, propria istorie...apropo, cum iti explici ca cea mai importanta figura din istoria noastra, nu este roman ?


PS...nu, nu am copii inca, dar cand voi avea imi va fi greu sa-i explic si sa-i demonstrez ca ar trebui sa fie mandru ca este roman
si, nu, nu sunt secui....sunt ploiestean
PS.2: asta e ultimul reply pe tema asta pentru ca nu vreau sa stricam topicul

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Concuzii Campionat Mondial-dupa 24 de ore !

Mesaj de Andrei I »

iulian_i scrie:
Andrei I scrie:@iulian_i

Noi am fost un popor las, hot si tradator??? Unde ai invatat istorie? In Franta??? sau esti cumva secui?
Nu sunt nici eu fericit sau mandru de situatia in care se afla Romania acum ..dar ce declari tu e departe de adevar si ar fi pacat ca asta sa le transmiti copiilor tai. Ca romanii sunt niste lasi si niste mincinosi ..iar englezii sunt MIEZUL nene!!
lool...da, se pare ca nu am invatat istorie in acelasi loc si nici cu aceeasi ochi...daca as fi inghitit tot rahatul din cartile noastre de istorie, probabil faceam partea din mojoritatea care inca are impresia ca romanii sunt printre cei mai destepti din lume..si cei mai corecti pt. ca, vezi doamne, "noi nu am purtat niciodata un razboi de cotropire" in vremuri in care asta trebuia sa facem, si ca noi ne-am vazut de holdele noastre, de mierea, de branza si aurul nostru :))...dar, n-am putut avea niciodata o armata profesionista care sa ne apere granitele macar, desi aveam resurse pe care alte natii nu le aveau.... si ne lasam ..... de toate popoarele din jur, ba mai mult, peste convoaie de grane si aur le dadeam si niste copii, si niste femei, anual, asa din bunavointa...de altfel, asta facem si acum :|

poate ca asta a fost si motivul pentru care mai existam ca natie, pentru ca am fost sclavi, lasi si umili
curajul, demnitatea si mandria pe meleagurile astea, au murit odata cu Decebal, prietene, odata cu inceputul disparitiei poporului dac, iar umilinta, lenea, prostia si lipsa de caracter a aparut
odata cu nasterea poporului roman...si nimic nu s-a schimbat, din pacate

nu vom evolua ca natie atata timp cat ne negam propriile tare, esecuri si pana la urma, propria istorie...apropo, cum iti explici ca cea mai importanta figura din istoria noastra, nu este roman ?


PS...nu, nu am copii inca, dar cand voi avea imi va fi greu sa-i explic si sa-i demonstrez ca ar trebui sa fie mandru ca este roman
si, nu, nu sunt secui....sunt ploiestean
PS.2: asta e ultimul reply pe tema asta pentru ca nu vreau sa stricam topicul
:) Ok Iulian. Acum inteleg ce ai vrut sa spui. Parea doar ca esti unul din cei care nu se gandesc decat la emigrare si la ce bine e dincolo unde nu faci nimic dar o duci bine. Perfect deacord cu acceptarea propriilor defecte atat pe plan personal cat si la nivel de popor.
Doar ca nu e nevoie sa mai zicem si noi despre noi lucruri nasoale...si asa suntem vazuti ca dracu peste tot, poate ca asa suntem. De fapt nu suntem asa ... lucrurile rele intodeauna ies primele in fata si avem destule rele cu care ne facem lobby din pacate. SI tu ai vrea ca noi insine sa spunem ca am fost/suntem hoti spre exemplu?
Declaratia ta e un pic cam usturatoare si continui sa spun falsa. Daca in al doilea post spui "sclavi", "supusi" ..etc. pot fi partial deacord...dar sa spui ca romanii sunt hoti si tradatori e mult prea mult si eu ma simt jignit. Nu numai ca eu nu sunt...dar nu cunosc personal romani hoti si tradatori..si nici nu as vrea sa-i cunosc!
EU unul NU POT sa urlu ca romanii sunt asa si pe dincolo pentru ca roman e tata, frate-miu, mama etc. La englezi eu nu am rude...
Milionar excentric

RB Baits
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 794
Membru din: Dum Oct 03, 2010 10:30

Re: Concuzii Campionat Mondial-dupa 24 de ore !

Mesaj de RB Baits »

Bila solubila dupa metoda Nitu este inventzie romaneasca... adica cu lapte de porumb(glucoza)
Cea pe care o folosesc englezii este pe baza de faini cu proprietatzi solubile si fierte la aburi...

Rezultatele romanesti internationale sunt notabile tzinand cont ca avem 6 ani de carp fishing sau real carp fishing
Sa reamintim ca primul concurs natzional in care marea majoritate a pescarilor au pescuit cu boilesuri home made a fost Hobaia 2004 care a fost si campionat natzional
Pana atunci au mai fost pescari de crap care incercau pescuitul modern sau carpfishingul dar ca si fenomen eu zic ca startul la nivel natzional a fost 2004 deci avem si noi 6 ani de carpfishing cu rezultate notabile la nivel mondial.
Dar de aici pana departe mai e de munca, poate nu suntem miezul dar putem fi luatzi in serios pe plan mondial.


Radu badica

mihai florescu
pescar de competitie
Mesaje: 1639
Membru din: Lun Ian 10, 2005 14:28
Puncte: 0
Localitate: Rosiori de Vede

Re: Concuzii Campionat Mondial-dupa 24 de ore !

Mesaj de mihai florescu »

body scrie:Bila solubila dupa metoda Nitu este inventzie romaneasca... adica cu lapte de porumb(glucoza)
Cea pe care o folosesc englezii este pe baza de faini cu proprietatzi solubile si fierte la aburi...
Chiar nu stiu ce anume reteta a folosit domnul Clive Diedrich(Kevin Nash) cand a fabricat bile solubile cu timp de dizolvare diferit( 6 ore, 3 ore si 30 minute).
Sursa celor mentionate este revista "Peche et les poissons" nr.629/oct.1997, articolul se numeste "Nos tehniques secretes" semnat Rob Hugues & Simon Crow.
ps: la editia 1996 World Carp Cup-Franta -Fishabil au fost campioni mondiali.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”