Inceputuri

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Tilea Gabriel
Mesaje: 376
Membru din: Dum Noi 06, 2005 19:52
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Mesaj de Tilea Gabriel »

Ma cuprind si acum emotiile cand ma gandesc la inceputurile pescuitului pt. mine .Ma luase tata ( aveam 6 ani ) la una dintre cele mai frumoase balti ale jud. Timis pe atunci pe nume Pischia , 120 ha luciu de apa , intre dealuri avand pe unul din maluri o superba padure care se intampla sa fie si unul dintre domeniile de vanatoare ale lui Ceausescu.Ma infiorau mugetele cerbilor noaptea , sincer imi era cam frica si sa ies din masina , asta pana la vederea primului peste .....o superba platica .
Dimineata a inceput pescuitul si pentru mine ....zeci de bibanei la rama care mi-au aprins nesfarsita pasiune pentru pescuit si nervii cand trebuia sa le scot acul din stomac , dar fericirea era mare , aveam un bat de bambus si un fir de 0.50 ce statea intins ca un arc de nadit dar prindeam peste si asta era tot ce conta .......pescuiam .
Intalnirea cu primul crap prins de mine sa consumat pe lacul Surduc tot in Timis 10 ani mai tarziu cand o placuta cu mamaliga mi-a "distrus" linistea pentru totdeauna punandu-mi pe mal un frumos amur de 12 kg , de atunci in fiecare an dedic doua saptamani unui pescuit acolo.
Powered by just two rods

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel »

La mine inceputul pescuitului a fost pe la 6 ani.Un vecin m-a luat la pescuit pe paraul ce trecea prin satul natal.pescuind cu ata de cusut pusa in doua si data prin sapun,carlig facut din ac cu gamalie,pluta din vf.de cocean(strujan) si bat din rachita.Am prins primul meu pestisor,un grindel,dar m-am contaminat pe viata!Daca a-ti sti ce batai am luat eu de la parinti ptr.a ma lasa de pescuit...Cand am terminat scoala generala mi-au promis ca ma lasa toata vara la Siret daca reusesc la liceul M.Eminescu din Botosani,profil Matematica-fizica.Ei bine,fara sa ma stresez prea tare am reusit si mi-am inceput vacanta de vis...care a durat cam o saptamana si 2-3 zile!Mi-au interzis sa ma mai duc,zicand ca mi-ajunge.Ei as,ptr.mine a fost doar incalzirea,asa ca am plecat din nou.Rezultatul?acasa am luat cea mai tare bataie si ultima din viata mea,cu un cablu de curent(din ala de la stalpii de joasa tensiune)pus in 4.La o saptamana dupa asta ma uitam pe picioare sa-mi admir vanataile.Dar tot atunci am prins si primul crapusor,aproape de kg.Ce sa mai zic,a fost fantastic,era cel mai mare peste care-l prinsese-m pana atunci.De atunci am pescuit in multe locuri si-am practicat cam tot ce tine de pescuitul pestilor in Romania,inclusiv in ape de munte,dar crapul ramane marea dragoste.Apropo,cand a venit timpul sa ma insor am avertizat-o pe sotie sa nu ma puna sa aleg intre ea si pescuit ca pierde.Pescuitul modern?sunt la stadiul de inceput.acum ma familiarizez cu denumiri,probleme,scule si in primul rand cu boilles-ul.Am pescuit mult la Dunare si nu prea are succes bila intre colegii cu care ma duc la Dunare,asa ca se uita la mine mai ciudat,acolo in opinia lor n-ai ce cauta decat cu porumb si mamaliga.Dar incetul cu incetul le voi dovedi ca n-au dreptate,bineinteles cu ajutorul vostru,cu sfaturile pe care le culeg de pe net,drept ptr.care va multumesc1
Fir intins

Avatar utilizator
Doru Ionica
Mesaje: 348
Membru din: Vin Feb 10, 2006 14:47
Puncte: 0
Localitate: craiova

Mesaj de Doru Ionica »

Acest topic este foarte potrivit ptr mine ca incepator pe forum.Am sa va spun o istorioara care mi-a marcat copilaria nu numai evolutia ca pescar. M-am nascut in Corabia-OLTsi am pescuit si "cu tita-n gura".Mi-aduc aminte ca nu prea imi placea in Dunare ca nu statea pluta.asa ca bateam baltile de dimineata pana seara,nemancat,nespalat,spre disperarea parintilor.Am avut mentori multi ,de la care am invatat alfabetul pescuitului,dar de unul singur nu reuseam sa ma apropii...un TIGAN. I se spunea Faraon si era o legenda vie intre pescari.Pescuia numai singur,in balta Tabacariei,in locuri numai de el stiute.Nu-l vedea nimeni cand pleaca ,nu avea prieteni,nu avea tovarasi de undit...era un solitar.Mai mult...umbla vorba ca niste copii l-au urmarit sa-i gaseasca locurile,si i-a prins,le-a rupt unditele,i-a batut.......ce mai...teroare si magie.Eu il divinizam.Il urmaream in piata,cand venea sa-si vanda pestele...crap,lin stiuca...numai bucati mari.Niciodata nu am vazut la el plevusca.Am incercat de zeci de ori sa intru in vorba ,dar degeaba.Voiam sa prind alaturi de EL,voiam sa prind ca el...pesti mari.Ma imaginam imprietenindu-ma cu el ,umilindu-i pe ceilalti copii cu capturile NOASTRE,uneori visam ca eram EL...Intr-o dimineata l-am urmarit.A iesit pe poarta,si a luat-o spre balta.Avea la el decat o traista. Stiam ca unditele le are ascunse in trestii.Am ajuns bine langa lac dar dupa ce a intrat in stuf...l-am pierdut .Ce ma fac ?M-am gandit ca mi.a intins o cursa,si a inceput sa-mi simt inima batand . in minte mi-au venit povestile cu copiii care l-au urmarit...Incepe sa se lumineze si aud un peste zbatandu-se in ac...il vad..., undita indoita,nylonul intins-coarda si EL calm,cu tigarea in coltul gurii ,executand un drill pe care eu il visasem de sute de ori.Am ramas ascuns in stuf mult timp ,poate 2-3 ore si am numarat 2ciortani la un kil jumate-doua si cativa lini sariti de un kil.Apoi s-a ridicat, a strans unditele,pe care le-a pitulat in papura si-a luat traista si a plecat.Am mai ramas ascuns un timp si am iesit si eu din ascunzatoare.Era liniste ... am scapat,inima imi era in gat ,picioarele imi tremurau,si mi-a strafulgerat un gand...Ma duc spre stufarisul unde isi ascunsese unditele,pun mina pe una din ele,o "armez"cu o coaja de mamaliga de pe jos si o arunc.Mintea-mi fuge la capturi uriase,la pescari care ma invidiaza,la piata....eram EL !!! Nu stiu cat timp am visat,der m-am trezit cu o mana pe umar : -ACUM DEGEABA MAI DAI ...PANA MAINE DIMINEATA NU MAI VINE NIMIC.MAINE SA_TI ADUCI UNDITELE.......

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Frumoasa poveste.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Mesaj de Cristi Y »

@ Cornel
care dintre ele :lol: :lol:

@ Schumi
felicitari pentru povestire , este deosebita iar faptul ca ai avut acel sentiment vis-a-vis de pestele retinut dovedeste ca ai stofa de adevarat pescar sportiv si iubitor de natura Bravo !
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

@ion
Ai ceva din Sadoveanu, mai incearca o povestire ca cine stie.... :lol:

Multe povesti frumoase(bravo Shumi) dar topicul era despre
INCEPUTURI LA CARPFISHING, nu cum am inceput sa pescuim. Dar e interesant si al doilea subiect, dar trebuie facut un topic nou.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

IA UITE CINE SA INTORS CRACANATILOR !
MAU AJUNS BLESTEMELE ERA SA MOR SA MOR EU !
AM FOST GRAV BOLNAV.DA FARA MINE SUNTETI MORTI.

Hai SA VA POVESTEASCA EU CUM AM INCEPUT
SA MA CAC PE TERENTE :D HAIT !
ERAM MIC
TATA MA LUAT LA BATAIE BEAT
DE LA EL AM INVATAT SA BEAU PE LAC
MIA PUS SCULA IN MANA SI MIA ZIS DAI
ASA MAM MASTURBAT EU PRIMA OARA !
PRIMUL CRAP LAM PRINS DE MAI MULTE ORI SI MAM JUCAT CU EL PANA A MURIT
L AVEAM ACASA IN TRUN BASIN DE TABLA SI ERA MIC 1 KG
LA UNDITA NU TRAGEA CRED CAI ERA FRICA DE MINE
EU MIC ERAM URAT SI MULTI OAMENI SE SPERIA DE MINE
SI EU UNEORI DACA ERAM TREAZ.
ASA CAL PRINDEAM CU MANA SAU CU O CANCIOACA !
APOI PE LA 12 ANI AM BAGAT PLASA, APOI VINTIRU ,SETCA ETC
PE LA 20 DE ANI MIA VENIT MINTEA LA CAP SI MAM APUCAT DE PESCUIT CU MIJLOACE MODERNE
MIAM LUAT GENERATOR DE 2 KILOVOLTI
SA VEZI APOI CAPTURI, A MERITAT INVESTITIA
PESCUIAM ZILNIC CU PRIETENU LULU CARE ERA PE VREMEA AIA SOFER DE TIR CU ARCU :D eRA PE DRACU, ERA UN TERMINAT DA ERA OM BUN
EL VINDEA PESTELE
AVEA UM TIGAN GELU CARE AVEA PESCARIE IN GIURGENI LA POARTA
GELU VINDEA CARASU CA CRAP SI GHIBORTU CA PUI DE SALAU.
DAI MERGEA BINE, PANA LA LUAT LA PUSCARIE
APOI A MURIT SI LULU. BEAT ,A CAZUT DE PE CASA INTUN HARAC
CAT SA CHINUIT SARACU PANA A MURIT NO SAL UIT NICIODATA
ASA MAM APUCAT EU DE CARPFISHING
DE NEVOIE
CUC.

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

:lol: :lol: :lol: :lol: Esti tare carmolistule ! Tare mi-ar place sa te cunosc .

PS - si sa te bat cu generatorul ala de 2 KV ! :lol: :lol:
Ultima oară modificat Joi Feb 16, 2006 19:02 de către EX-UL, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Mesaj de Cristi Y »

@Val

am sentimentul ca-l cunosti foarte bine...dar nu stii cine este
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Tatae

si daca il stim nu se va desconspira - ca are promisiuni de corectie de la mine , de la tine , de la Darie si de la Terente - trebuie sa fie nebun sa se dea in fapt !! Nici piele de rinocer daca are nu poate duce atita bataie !!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”