De ce il pacalesc plasticele pe crap?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Stef 12
Mesaje: 353
Membru din: Joi Noi 04, 2010 23:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: De ce il pacalesc plasticele pe crap?

Mesaj de Stef 12 »

In primul rand va salut, sunt nou pe forum.
Referitor la dipuirea lor, am inteles ca, de obicei, se dipuiesc in Csl, si inainte de a le pune in el se gauresc boabele cu burghiul pentru a intra dipul si-n interiorul lor. In ce altceva se mai pot dipui? Vara asta mi-a aratat cineva niste boabe Enterprise dipuite de el care miroseau aproximativ a miere.
Deci, se pot face combinatii de genul csl+aroma?
Banii, interesele, gloria...pot oricand schimba istoria.

Avatar utilizator
viorel dulamita
pescar de competitie
Mesaje: 1087
Membru din: Joi Noi 20, 2008 20:00
Puncte: 0
Localitate: dej

Re: De ce il pacalesc plasticele pe crap?

Mesaj de viorel dulamita »

Martin scrie:
Ok, ok!! Şi la final îi pun o lingură de untură de screm, nu ?
.... :evil: asta-i "multumirea" pentru raspunsurile primite; cred ca ar trebui sa-ti fie un pic...rusine :mrgreen: ...

Avatar utilizator
Martin
Mesaje: 371
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 8:53
Puncte: 0
Localitate: Bucureşti

Re: De ce il pacalesc plasticele pe crap?

Mesaj de Martin »

viorel dulamita scrie:
Martin scrie:
Ok, ok!! Şi la final îi pun o lingură de untură de screm, nu ?
.... :evil: asta-i "multumirea" pentru raspunsurile primite; cred ca ar trebui sa-ti fie un pic...rusine :mrgreen: ...
Eu nu-l consider răspuns, şi de aceia am şi răspuns cu o glumă.
Este mai degrabă chestia aia: "mă bag şi eu în discuţie de dragul discuţiei, nu al subiectului"
Eu, în principiu, când NU mă pricep la ceva, TAC DIN GURĂ. Şi consider că-i mult mai bine aşa. Nu eşti sigur de ceva, îţi vezi de drum. Nu degeaba s-a inventat zicala " Dacă tăceai filozof rămâneai"

PS. Fiind începător în ale pescuitului la crap, apreciez şi totdeauna mulţumesc celor care îmi dau sfaturi şi idei. Mai ales că am mare nevoie de ele. N-am nevoie de "aburii" nimănui ! Niciodată n-am uitat să mulţumesc celor care m-au ajutat cu sfaturi, şi le doresc sănătate şi numai bine tuturor. Dar, niciodată nu i-am agreat pe cei care încearcă să pară pricepuţi, dar de fapt habar n-au nici ei.

Avatar utilizator
Ciuchi
Mesaje: 859
Membru din: Mie Sep 09, 2009 22:40
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: De ce il pacalesc plasticele pe crap?

Mesaj de Ciuchi »

Martin scrie:
viorel dulamita scrie:
Martin scrie:
Ok, ok!! Şi la final îi pun o lingură de untură de screm, nu ?
.... :evil: asta-i "multumirea" pentru raspunsurile primite; cred ca ar trebui sa-ti fie un pic...rusine :mrgreen: ...
Eu nu-l consider răspuns, şi de aceia am şi răspuns cu o glumă.
Este mai degrabă chestia aia: "mă bag şi eu în discuţie de dragul discuţiei, nu al subiectului"
Eu, în principiu, când NU mă pricep la ceva, TAC DIN GURĂ. Şi consider că-i mult mai bine aşa. Nu eşti sigur de ceva, îţi vezi de drum. Nu degeaba s-a inventat zicala " Dacă tăceai filozof rămâneai"

PS. Fiind începător în ale pescuitului la crap, apreciez şi totdeauna mulţumesc celor care îmi dau sfaturi şi idei. Mai ales că am mare nevoie de ele. N-am nevoie de "aburii" nimănui ! Niciodată n-am uitat să mulţumesc celor care m-au ajutat cu sfaturi, şi le doresc sănătate şi numai bine tuturor. Dar, niciodată nu i-am agreat pe cei care încearcă să pară pricepuţi, dar de fapt habar n-au nici ei.
Martin... iti dau perfecta dreptate :wink:
Daniel Ciuchendea

Avatar utilizator
Martin
Mesaje: 371
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 8:53
Puncte: 0
Localitate: Bucureşti

Re: De ce il pacalesc plasticele pe crap?

Mesaj de Martin »

Mulţumesc !
Cele mai frumoase femei sunt în Piteşti. Şi scumpa mea soţie este tot piteşteancă.
Trăiască Trivale !

Avatar utilizator
Ciuchi
Mesaje: 859
Membru din: Mie Sep 09, 2009 22:40
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: De ce il pacalesc plasticele pe crap?

Mesaj de Ciuchi »

Martin scrie:Mulţumesc !
Cele mai frumoase femei sunt în Piteşti. Şi scumpa mea soţie este tot piteşteancă.
Trăiască Trivale !
:lol: :lol: :lol:
Daniel Ciuchendea

Avatar utilizator
CostinCod
Mesaje: 303
Membru din: Joi Oct 29, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: De ce il pacalesc plasticele pe crap?

Mesaj de CostinCod »

Din cat am priceput eu plasticele pana acum va pot spune urmatoarele :

1. Enterprise tackle rulls ! de ce ? pt ca sunt facute dintr-un material care in componenta are deja atractanti arome etc !

2. Nu va mai chinuiti sa dipuiti plasticele ! nu are efect decat cateva minute. (testat) un plastic de calitate are o componenta compacta neporoasa care nu va absorbi nimic, tebuie sa ramana flotabila la un anumit standard nu ? nu poate sa se imbibe si sa se scufunde ....

3. Pescuiti cu plastice si naditor sau saculet solubil conteaza foarte mult nada din apropierea monturii!!!!! norul, zona nadita , asta va face crapul sa confunde plasticul cu ce a mai halit de pe jos. daca credeti ca plasticul tre sa fie megagigi va inselati , am prins si la spuma de talpa de papauc care absoarbe insa dip!

4. Pentru o frecventa buna de trasaturi trebuie sa va asigurati ca mentineti o cantitate de nada scazuta pe pat si nada permanent pe naditor, schimbati lansetele des la 25 de minute, astfel locul se mentine nadit din ce cade de pe naditor si atat !

5. Cat despre culoare... frate nadeste cu mov pescuieste cu mov s dar daca vei nadi cu porumb galben pescuieste cu plastic galben faptul ca se ridica putin de pe substrat e suficienta prezentarea, daca e mofturos asa pune 2 unu galben unu rosu contrastul puternic poate fi atractiv !

6. mai mergeti si pe la peste si mai lasati forumu :P
CRAPOHOOLIC
CPK CARP TEAM

Avatar utilizator
Martin
Mesaje: 371
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 8:53
Puncte: 0
Localitate: Bucureşti

Re: De ce il pacalesc plasticele pe crap?

Mesaj de Martin »

CostinCod scrie:Din cat am priceput eu plasticele pana acum va pot spune urmatoarele :

1. Enterprise tackle rulls ! de ce ? pt ca sunt facute dintr-un material care in componenta are deja atractanti arome etc !

2. Nu va mai chinuiti sa dipuiti plasticele ! nu are efect decat cateva minute. (testat) un plastic de calitate are o componenta compacta neporoasa care nu va absorbi nimic, tebuie sa ramana flotabila la un anumit standard nu ? nu poate sa se imbibe si sa se scufunde ....

3. Pescuiti cu plastice si naditor sau saculet solubil conteaza foarte mult nada din apropierea monturii!!!!! norul, zona nadita , asta va face crapul sa confunde plasticul cu ce a mai halit de pe jos. daca credeti ca plasticul tre sa fie megagigi va inselati , am prins si la spuma de talpa de papauc care absoarbe insa dip!

4. Pentru o frecventa buna de trasaturi trebuie sa va asigurati ca mentineti o cantitate de nada scazuta pe pat si nada permanent pe naditor, schimbati lansetele des la 25 de minute, astfel locul se mentine nadit din ce cade de pe naditor si atat !

5. Cat despre culoare... frate nadeste cu mov pescuieste cu mov s dar daca vei nadi cu porumb galben pescuieste cu plastic galben faptul ca se ridica putin de pe substrat e suficienta prezentarea, daca e mofturos asa pune 2 unu galben unu rosu contrastul puternic poate fi atractiv !

6. mai mergeti si pe la peste si mai lasati forumu :P
Vedeţi, cine se pricepe se vede de la o poştă. Nu bate câmpii precum o fac unii care vor să se bage-n discuţie de dragul discuţiei: "VEDEŢI MĂI CĂ ŞI EU MĂ PRICEP" Cam acesta ar fi principiul unora !
Bravo Costin ! Mulţumesc pentru lecţia dată unor "filosofi"

matei1971
Mesaje: 748
Membru din: Vin Iul 13, 2007 21:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: De ce il pacalesc plasticele pe crap?

Mesaj de matei1971 »

Se pot dipui iar mirosul tine si 2 zile in apa!
Când esti mort, nu stii asta - dar ii afecteaza pe ceilalti. La fel si când esti prost.

Avatar utilizator
Dragoi Adrian
Mesaje: 612
Membru din: Mie Noi 03, 2010 16:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: De ce il pacalesc plasticele pe crap?

Mesaj de Dragoi Adrian »

va raspund cu caz concret de la concursul caritabil de pe darvari...am pescuit exclusiv cu plasticele enterprise galbene luate de la carp discount, cel de acolo m-a intrebat daca vreau sa le dipuiasca cu putina aroma de capsuni si i-am zis ca da. am ajuns pe balta si am dat doar cu asa ceva cu monturi cu feeder si cu mhlm si cu plumb. Am prins doar la cele cu feedere si numai noaptea. Un alt aspect este ca aceste plastice de la enterprise cica ar fi singurele care se pot imbiba cu ceva arome si va garantez ca si dupa 10 ore in care a stat numai in apa plasticul tot mai avea aroma. Am mai avut si plastice dalea chinezesti care au si o alta textura fata de cele enterprise si nu se imbiba cu arome, dar nu am prins nimic la ele. Am pescuit cu 2 boabe pe firul de par si pot sa va spun ca acul sta in tija perfect echilibrat. Tot atunci am avut o ruptura grava la la un snowman facut din 2 boilesuri de 18(solubil) si 12mm(tare) si la MIJLOC un plastic. Sincer cred ca asta va fi momeala cu care voi pescui pe viitor f mult pt ca este o solutie ieftina in comparatie cu alte momeli(in special boilesurile care deja fac din pescuit un sport exclusivist) la care ai dezavantajul ca nu le poti recupera.
CARP MANIACS TEAM

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”