locuri de pescuit in DELTA

Unde pescuim dupa crapi pe rauri, la Dunare si in Delta Dunarii

Moderator: Dan Mateianu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sebastian_Bazuk
Mesaje: 84
Membru din: Mie Oct 12, 2011 15:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: locuri de pescuit in DELTA

Mesaj de Sebastian_Bazuk »

Vezi Pensiunea Alex, Murighiol.

Acum sincer nu-mi dau seama exact ce conditii incerci sa gasesti. Vrei sa ajungi cu masina la un loc de pescuit pe malul Dunarii si sa ai si niste minime conditii de cazare in regim hotelier? E cam greu.
Mai este o pensiune pe malul Dunarii la Balteni dar la fel de bine este situat si hotelul Mon Jardin din Mahmudia.
Variante gasesti. Conteaza foarte mult ce-ti doresti de la Delta Dunarii. Daca vrei sa pescuiesti de placere si sa beneficiezi de flora si fauna Deltei Dunarii, iti recomand sa stai la cort cateva zile.

Spor
Cred in Dumnezeu nu in ceea ce spun oamenii despre Dumnezeu!

mike83
Mesaje: 266
Membru din: Mar Ian 28, 2014 17:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: locuri de pescuit in DELTA

Mesaj de mike83 »

Salutare!
Duminica voi ajunge la Crisan si vroiam sa va rog daca ma puteti ajuta cu ceva locuri mai ferite de curent.
Cota fiind mare si in crestere locurile pe care dadeam de obicei sunt cam impracticabile.

Va multumesc anticipat!

didi-ionita
Mesaje: 367
Membru din: Mie Mar 30, 2011 23:21
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: locuri de pescuit in DELTA

Mesaj de didi-ionita »

mike83 scrie:Salutare!
Duminica voi ajunge la Crisan si vroiam sa va rog daca ma puteti ajuta cu ceva locuri mai ferite de curent.
Cota fiind mare si in crestere locurile pe care dadeam de obicei sunt cam impracticabile.

Va multumesc anticipat!
du-te pe intinsura ( dupa ingusta ) , e curent mai slab acolo , pe dreapta gasesti si ceva locuri de pamant bune ( poate iti da Vladutz detalii mai exacte - stie zona f bine :) ) , dar ... nu prea se mai prinde , am cativa prieteni care au stat de luni pana joi in acea zona si nu au luat nimic interesant , ( un nebun a stat si pe barca noaptea doar , doar ... ) . Acum s-au mutat de vreo 2 zile pe chilia , zona tataru si la fel ... slab la crap . Au schimbat pe somn si au inceput sa aiba ceva activitate , dar maruntel si ala ( 2-3 kg ) ... macar se mai misca varfurile alea si la ei :) , dar in zona crisan a fost slab rau .
Un lucru e bine : nu mai curge iarba , care ne-a innebunit anu asta ... tone de iarba / zi scoteai din monturi si crede-ma ca am fost de vreo 4-5 ori incepand din aprilie pana in oct ... ultima oara ( in oct ) a venit matasea broastei , munceai la cate un kil de iarba cate 5 min / lanseta ... nu se rupe la fel ca bradisul ala maro de care scapai repede prin 2 scuturari ...
fir intins

dyna
Mesaje: 381
Membru din: Joi Dec 13, 2012 18:44
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: locuri de pescuit in DELTA

Mesaj de dyna »

In fiecare an pescuiesc la Sulina pe canalul 4 ...pe lansete am luat crap de pana la 12 kg,dar sunt sigur ca sunt si crapi mai mari,canalul are cam 5-6 m adancime......pe match intre 1 si 9 kg.....pescuiesc in zona dinspre sat unde este liniste nu langa plaja....canal de 15-20 de m latime...e de vis...

ianos10
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iun 25, 2015 22:57

Re: locuri de pescuit in DELTA

Mesaj de ianos10 »

Buna seara! Desi de ceva timp acest topic nu e activ, indraznesc sa-l revigorez...cumva! Sunt din Suceava si vine o binemeritata vacanta. M-am gandidt anul acesta sa renunt la mare si plaja si sa pescuiesc pe undeva...pe Dunare, in Delta, unde e mai frumos. Am fost de doua ori pe un canal la Dunavatul de Jos si am prins carasi la mamaliga. A fost foarte frumos, carasi multi iar ca marime cat palma. Tare as vrea sa repet aventura dar poate in alt loc. Imi place la nebunie pescuitul la mamaliga. Pe Suceava pescuiesc la scobar. Anul trecut am pescuit 3 zile la Capidava. Acolo am prins stiuca la vobler, a fost bine dar se putea si mai bine. Tinta mea e carasul dar parca as vrea sa prind si platica pentru ca nu am prins niciodata. As fi enorm de recunoscator daca mi-ati recomanda un loc bun pentru pretentiile mele. As vrea sa stau la o casa si sa plec eventual cu masina spre locul de pescuit. Am retinut despre Mahmudia si bucla Dunarea veche. Cred ca am trecut spre Dunavat prin apropiere de Mahmudia, tin minte ca era un drum foarte bun de la Tulcea la Dunavat. Nu prea as opta pentru barca din doua motive: costa si ma cam tem. Cat despre data plecarii...poate fi la mijlocul lui iulie sau chiar in august candva pana pe 1 septembrie cand incep activitatea pentru noul an scolar. Multumesc!

Avatar utilizator
Sebastian_Bazuk
Mesaje: 84
Membru din: Mie Oct 12, 2011 15:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: locuri de pescuit in DELTA

Mesaj de Sebastian_Bazuk »

Apa este foarte scazuta in Delta. Se prinde crap pe bratele mari ale Dunarii: Chilia, Sulina, Sf. Gheorghe. In rest foarte prost, datorita slabei oxigenari a apei, pestele sta la apa mare.
Cred in Dumnezeu nu in ceea ce spun oamenii despre Dumnezeu!

mihai stancu
Mesaje: 50
Membru din: Sâm Feb 09, 2013 16:33
Puncte: 0
Localitate: Titu

Re: locuri de pescuit in DELTA

Mesaj de mihai stancu »

Salutare,

Am fost săptămâna aceasta în Delta, n-am pescuit, am ieșit pe brațul Sf Gheorghe de la Dunavatu de Sus pana la Sacalin, erau foarte mulți pescari campati în locurile accesibile Iar alții pescuiau din bărci lângă malurile cu stuf. Intr-adevăr apa este scăzută dar se prinde, Am văzut capturi frumoase , , ne-am oprit pe la niște cunoscuți, erau campati intr-o pădure de plopi pe partea stângă după km 48 imediat ce se înaltă padurea. Locuri sunt multe, peste la fel, depinde ce-ți dorești de la o ieșire, eu m-am mulțumit cu o scalda la Sacalin :D .
Simplitatea este sofisticarea extrema.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Rauri, Dunare & Delta Dunarii”