Amestecuri de cereale

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Florine,
Eu niciodata nu am facut un pat prea sufisticat. M-am limitat la un pat format din pelete, porumb si boiliesuri taiate in doua. Nu folosesc cinepa s-au alte graunte de dimensiuni mici pt. a nu aduna maruntisul.

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

Pai d'aia n-ai prins in viata ta nimic,bai saracie!

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Val,
Consider ca un individ care nu are decit 4 postari si alea jignitoare nu are ce cauta printre noi. Ca administrator ai obligatia de a apara integritatea morala a celor care scriu si contribuie la mentinerea si desvoltarea acestui site. Indivizi de teapa celui care a postat mai sus isi au locul in alta parte. Nu au nimic comun cu pescuitul, nu au nimic comun cu bunul simt, nu stiu ce inseamna respectul, ca atare nu vad rostul lor pe siyurile de pescuit.
Te rog sa intervii si sa iei masurile ce se impun.

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Ai dreptate Cornele dar spune-mi si cum sa fac ? Sa-l banez pe o saptamina , sa-l elimin , incepe sa semene a ceva ce nici tie nu iti place - cenzura ! Pot sa-l rog sa spuna si pe ce sse bazeaza si cind a pescuit ultima oara linga Rosioru ca sa fie convins de ceea ce afirma . Nu mai pune si tu la suflet ca lumea e plina de voyeuristi si teribilisti !! Lumea are atita minte sa-i discearna !! Oricum e la limita cartonasului rosu . Uite ce a mai postat baiatul asta :

"M-AM SATURAT DE TIMPENIILE VOASTRE!
AIA DOI ERAU SMECHERI!
DE CE NU MAI SCRIU?
PENTRU CA S-AU LUAT DE MAFIA LU ROSIORU?
EU CRED CA BADULESCU SI OANA DE LA DARVARI NU POSTEAZA PE FORUM DAR TRAG SFORILE" - asta era de bine pentru tine !! :lol: :lol: :lol:

"CARE SINT ALEA 15 SARACII CARE TE-AU SUNAT?
DACA AI SANGE, ZI CARE SINT!
DE CE LAI TAIAT PE ALA,CA SE LUA DE BURTOSU DE ROSIOR???
ZICEA ADEVARU,SA STI
LASA OAMENII SA SCRIE BA DESTEPTULE!!!!!!!!!! ..."
- asta era pentru mine !! :lol: :lol: :lol:

Ti-am mai spus astia sunt dintre noi si scriu ! Daca ma apuc sa ii sterg pe toti - isi iau alt nick-name si tot aia scriu ! Tu chiar crezi ca toti care se intituleaza prieteni de-ai tai sunt asa si in spate ???????? Cornele - gura lumii sloboda !!

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Eu nu iti pot da nici un sfat. Tu ca administrator stii mai bine ce ai de facut. Interesul tau e sa ai un site elegant cu oameni civilizati, cu postari la obiect. In rest e problama ta cum il administrezi si daca permiti unor nicuri sa-si faca de cap. Numai ca eu stiu o vorba din batrini: raul se taie de la radacina. :lol:
MERSI PT. RASPUNS.

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Cornele simt ca nu esti de acord cu pozitia mea . Cind postezi pe un Forum iti asumi un anumit risc . Sta linistit ca si eu am fost facut in toate felurile . Nu pot interzice toti useri , pentru ca astazi te superi tu , maine Vladeanu , poimaine Cezar , etc si raminem de vorbim singuri . Pai pe voi va pot suna - daca tot vorbim intre noi ! Ai drept la replica - foloseste-l !!

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Nu se pune problema sa fiu de acord cu pozitia ta sau nu.
Eu doar am atras atentia asupra acestui user care nu a postat decit de 4 ori cu tinta precisa. Ca atare nu cred ca-i f. important.
Intradevar am dreptul la replica, dar cui sa o dau?
Acum as vrea sa incheiem subiectul, pt. ca nu merita prea multa atentie.
:lol: Mai bine fa-ti echipa pt. calificari. :lol:

Andrei Tianu
Mesaje: 58
Membru din: Lun Ian 24, 2005 10:20
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei Tianu »

Poate revenim la subiect ... ca practic nu s-a scris mare lucru despre amestecurile de cereale. Nepracticand inca un pescuit modern (ma refer strict la boilies), folosesc cu incredere amestecurile de cereale , in principal porumb (80% ) la care se adauga canepa si grau + indulcitor si aroma. Ca indulcitor am folosit preponderent miere (luata de la un prieten - fara sa fie botezata sau cu te miri ce adaosuri de chimicale) si aroma ... aici am observat ca in momentul folosirii aromei de anason am avut parte numai de cteno ... In carlig foloseam porumb pe rig (2-6 boabe ).
Nu pot spune ca am avut rezultate notabile in 2004 , dar aproape (in cam 85% din cazuri) la fiecare iesire am fost vizitat de domnul crap. Devenise o obisnuinta sa am 2-3 prezentari la 3-4 kg pe iesire, asta in conditiile in care frecventam o balta fara renume si iesirile nu au depasit in majoritatea cazurilor 12-16 ore.
Amestecul il puneam la fiert pana la inflorirea graului sau pana cand boabele de porumb incepeau sa se inmoaie putin. Totul era lasat bine acoperit circa 36-48h la fermentat.
Sugestii ?
Daca nu merge din prima cu ciocanu'....incearca un ciocan mai mare !

Avatar utilizator
Sharky
Mesaje: 436
Membru din: Dum Ian 09, 2005 11:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Sharky »

Incerca sa prepari separat canepa de grau si de porumb, asta pentru ca fiecare are un timp diferit de fierbere(canepa cam 15 minute de cand au inceput sa fiarba, porumbul 30, graul 10).inmoaie in prealabil semintele doar cu indulcitor pt 24h.Dupa fierbere, amesteca-le, lasa-le sa se raceasca, adauga arome etc.functie de cand vrei sa le folosesti tine-le acoperite la temp mai mica sau mai mare.
Dan Petre aka Sharky

Razvan Dobrescu
Mesaje: 14
Membru din: Mar Feb 15, 2005 11:45
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Razvan Dobrescu »

referitor la prepararea canepii,care este excelenta,la fiecare kg.de semintze se adauga 1 linguritza de sare.Supereficienta in amestec cu boilessurile cu care dai(exact cum a spus si maistrul este bine ca boilesurile pe care le folosesti ca pat sa fie taiate in doua,in felul acesta avind un raspuns mai repede la nada respectiva ) :wink:
Faraonu

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”