Din concursuri adunate !

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de martinik »

jugarucristian scrie:
martinik scrie:Ps....nu tb sa te simti jignit......respect!!!!

Asta cum ca iti dai tu seama cat de mare este pestele dupa trasatura, esti tare, eu unul nu imi dau seama :)[/quote]

Nu sunt tare pt ca sunt multi care fac diferenta intre trasaturi asemeni mie......dragule, un crap sarit de 15 kg, intotdeauna va avea o alta trasatura fata de unul de 10 kg si asta datorita masivitatii si greutatii cu care se misca......sunt sigur ca si tu daca stai si-ti amintesti cum au tras cei mai mari crapi pe care i-ai prins, iti dai seama de diferenta.....
Stiu ca arunci foarte sus, tot respectul pt tine, dar, sunt mult mai dese situatiile cand, concentrat sa o pui la o palma de malul celalalt, realizezi prea tarziu ca vecinul prinde constant in 100 mt, unde are si sansa nadirii si avtj drill-ului mai scurt.
Intre pescari diferenta o fac maruntisurile, de care cei cu state mai vechi s-au lovit in timp......vezi tu, sa stii sa intorci pestele din directia lui spre siguranta, iti confera avtj timpului scurt in drill, ...... faptul ca tu ai 10 trasaturi si scoti 9 si vecinul are 13 trasaturi (ca arunca mai sus), dar scoate doar 7, este tot un avtj, pe care doar timpul petrecut pe balta te invata cum sa ti-l creezi.........sunt multe, foarte multe amanunte de care o sa te lovesti in cariera de pescar si daca acum crezi ca esti experimentat, crede-ma ca esti la jumate doar.

Iulica isi permite sa pescuiasca si la 30 mt, ca daca prinde pestele sa stea pe nada, el arunca 70 kg de bile in apa si daca este plan fundul baltii, isi aduce si pestele tau de la cei 170 mt unde lansezi tu.......... Daca intelegi aluzia..

Respect !!!

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

multi pescari sunt simplii spectatori la concursuri fara sa traga o concluzie corecta din cauza `sacalilor ... :D

esti in stand si vezi vecinul tau ca tot prinde ! :shock: ... ce faci prima oara ? ....te uiti unde prinde pestele(la ce distanta) ...cand arunca adica "jos" sau "sus" (acum vorbesc pe limbajul nostru ) :wink: . Eu "sacal" stiu ca ma urmaresc ziua vecinii si niciodata nu o sa arunc in zona (distanta ) unde prind pt. ca risc ca vecinii mei sa-mi alinieze toate lansetele exact pe distanta unde l-am gasit eu `acasa .

Dupa ce prind un peste ..sa zicem "jos" la 100 metrii ce fac oare ?.... pur si simplu arunc cat pot la 150 metrii exemplu (unde am clipsul pus si unde stiu ce distanta este ):shock: ... dar ... pana pun lanseta pe sky-pod mulinez in continuu si numar cate ture dau din mulineta ca sa pun montura in acelas loc unde am prins pestele ...la 100 metrii ... :lol: Am zis deja ca eu pescuiesc la distante masurate si poate se vede si de ce in acest mic truc :D

Vecinul ce vede oare ? Nimic deosebit :D Vede ca am prins un peste si pe urma am aruncat 150 metrii dar .... nu observa trucul ca eu pana pun lanseta pe sky-pod recuperz 50 metrii :wink: Altii mai smekeri au semne colorate pe fire si mulineaza pana la o culoare anume ...

sunt trucuri multe si habar nu aveti cate sunt :wink: ... ma feresc sa mai povestesc de "furaciuni" sa nu ma urecheze careva iar ca incurajez "furtul"

fir intins si cascati bine ochii :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Vladut Mateianu »

Iulica, tot e vremea adevarurilor si a dezvaluirilor, ca sa invete si cei aflati la inceput de drum, asa ca ia zine-ne si cum se "lucreaza" o echipa din nada ! Stii la ce ma refer... :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 698
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Simu Alexandru »

Iarna asta va fi prăpăd :)) buna asta ultima Nea iulică dar ai grija sa nu îți dea cu suspendare :) ( pt furt:) )
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de clabuc »

petre iulian scrie:sunt trucuri multe si habar nu aveti cate sunt ... ma feresc sa mai povestesc de "furaciuni" sa nu ma urecheze careva iar ca incurajez "furtul"
probabil unii tin la secretele astea si sunt deranjati ca le spui in public, d-aia te urecheaza. Dar cred ca stii si singur asta. Din contra ceea ce faci tu va reduce furturile in concursuri si vor avea sanse si cei care sunt corecti dar stiu de ce sa se fereasca
asa ca zi-le loredana !

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de gabi1 »

Să nu-ți fie frică de bătrânețe...trece repede. :lol: :lol:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

gabi1 scrie:Să nu-ți fie frică de bătrânețe...trece repede. :lol: :lol:
----------

mai bine povestesti si tu ceva din "concursuri adunate" :wink:
Stiu ca ai ce povestii ... ca am ochiul format :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
marussik
Mesaje: 130
Membru din: Dum Mai 16, 2010 20:40

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de marussik »

SEPY31 scrie:Iarna asta va fi prăpăd :)) buna asta ultima Nea iulică dar ai grija sa nu îți dea cu suspendare :) ( pt furt:) )
Pana atunci cred ca primeste avertisment de la comisia de disciplina din interiorul clubului ca prea le spune pe toate :lol: :lol: :lol: :lol:
Ionut Cosmescu
Clubul sportiv GREEN LAKE
0768 109 340

Avatar utilizator
jugarucristian
CS SENZOR
Mesaje: 1216
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:18
Puncte: 0
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de jugarucristian »

martinik scrie: Nu sunt tare pt ca sunt multi care fac diferenta......................
Prefer pescuitul la distante mici oricand, sunt doar avantaje, dupa cum ai spus si tu.
Dar toata lumea se poate sucii sa pescuiasca in 30m, ca asa prinde si vecinul, sau ca acolo este pestele,dar acum te intreb eu...cati pot sa pescuiasca la 170m in cazul in care pestele este acolo?
Am vorbit despre Peris, nu stiu cat de mult ai pescuit acolo, dar eu in 90% din partide am prins doar sus, mici,mari,trasaturile veneau doar de sus si sunt sigur ca sunt multi de acord cu mine.
Chiar in concursul ala, sau poate in altul in care Iulian a facut echipa cu Daniel si Ghita, nu mai prindea cand batea vantul lateral, ca nu mai ajungea sus,este asa Iulica?
Un exemplu ar fi ce am patit la cn anul asta(vorbesc de standul meu),cam toti pestii i-am prins de sus, dadeam cat puteam de tare in fata, aproape de mal toti pestii erau la bataie si era forfota dracu' sareau pestii pe mal, ma uitam la ei cum se alergau cate 7-8 printre pietre si ramaneau blocati.
In stanga l-am avut pe Lukacs,care la final a venit si ne-a felicitat pentru felul in care am pescuit, a intrebat cine arunca, chiar a fost ceva frumos, ca un campion mondial sa vina sa te felicite, mai ales ca eu sunt inca la inceput...ne duceam mult peste el si asa am reusit sa prindem mai bine,majoritatea pestilor i-am prins din stanga noastra, nu cum ar fi fost normal sa prindem din dreapta, fiind si capat de sector,chiar daca am facut greseli dupa ce am prins bine sus, a iesit bine la final.
Iar in legatura cu aruncatul de nada multa in apa, aveam si noi vreo 150 de kg, sau poate mai multa, deci nu era o problema daca intra pestele aproape si trebuia tinut pe pat si sincer nu cred ca am dat mai milt de 15 kg, chiar daca asta a fost lucrul facut prost de noi...nu trebuia nadit nici macar o bila, daca ma intrebi acum....
Asta este pescuitul si trebuie sa ne adaptam de fiecare data :)
C.S SENZOR TEAM

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de osc1or »

Postarile lui Iulica sunt pline de util.
Cine vrea sa inteleaga, intelege...
Eu sunt unul din multii pescari care nu am prins peste langa "vulpoi" batrani pe la concursuri (si am fost direct "faultat" si de Iulica, si de Ghita, si de Pate, si de Darla)...
Ii urmaream unde arunca, aruncam si eu langa ei, ei prindeau, eu nu...
Am nadit masiv sa il tai pe Iulica care nadea fals "pt fraieri"... ca el pescuia in alte locuri defapt..
Am vazut la Darla si la Gheran' cum la fiecare peste mai scoteau o lanseta si mereu cand aruncau o faceau cu o lanseta sus si una jos cat sa nu inteleg unde au prins defapt...

Am auzit ca unii nadesc cu pietre, altii pun zeama de boilies in spomb.. sunt muulte trucuri de care ramai masca cand le prinzi...
Iti trebuie experienta, dar experienta o prinzi decat pe balta... Cert este ca pescuitul de competitie este FOARTE FOARTE complex, de asta este si atat de frumos..

Eu personal incurajez astfel de postari, eu unul le citesc cu mare placere si chiar am de invatat din ele.
Critic echilibrat

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”