Dunarea- tehnici de pescuit

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Re: Dunarea- tehnici de pescuit

Mesaj de viorel doloc »

Carp Passion

g3o
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Dec 05, 2015 13:15

Re: Dunarea- tehnici de pescuit

Mesaj de g3o »

Mda,chiar e frumos plumbul-momitor..daca as fi crap numai la asta as trage doar ca crapul mu gandeste ca mine..daca la vara vrei sa stai vre o 10 zile pe Dunare comanda-ti 100buc sa fi sigur ca nu ramai fara,crede ma ca am patit o..venea iarba si ziua si noaptea si chiar daca stiam unde sunt agataturile,iarba de pe fir tot in agatatura ma baga iar daca nu vine iarba la greu cum m i s-a intamplat atunci,vantul bate de obicei din spre rasarit toata ziua iar seara se opreste si incepe sa vina iarba(dupa 100 de teorii am ajun la concluzia ca vantul rupe iarba si o tine pe loc iar cand se opreste,ea se desprinde din "balti",mal uri si vine in firele noastre=alti plumbi pierduti dar nu i probl ca sunt doar 600lei-100buc si pe langa asta la forma care o are daca faci un test si il arunci intre doua pietre din 10 cred ca 8 raman agatati iar la celalalt model cu tija posibil si logic din 10, vreo5 nu intra din cauza tijei si in rest forma te ajuta sa il scoti din agataturi doar ca,costa un sfert fata de celalalt si mamaliga prefer sa o pun pe ala simplu cand scot afara sa si nadesc. Cam asta e parerea mea,vroiam sa spun ca mi se pare o prostie sa mergi cu plumbi de 6 lei la Dunare,eu care merg la buturugi unde e padure in apa dar cand te uiti pe sonar te speri ce ascund agataturile alea. In rest sanatosi sa fim cu totii ca pe restu' le rezolvam noi.

radduu
Mesaje: 3
Membru din: Dum Ian 03, 2016 9:08

Re: Dunarea- tehnici de pescuit

Mesaj de radduu »

Dan Mitranescu scrie: Mai interesanta este teoria prin care "plumbii rotunzi se rostogolesc datorita curentului", iar "cei plati se fixeaza mai bine". :wink: Sunt prea multi cei care sunt convinsi de asta, ca sa gresesc sa intru cumva in subiect. :)
Chiar ar fi interesanta o discutie pe aceasta tema. Din punctul meu de vedere toti plumbii, atat cei plati cat si cei rotunzi, cat si momitoarele fie ele plate sau rotunte, sunt aduse cat mai langa mal datorita curentului de pe Dunare. Merg la pescuit in concediu pe Bratul Tulcea, si oricat de departe as arunca plumbul sau momitorul in larg, acesta este adus (târât) de curenti aproape de mal. Care ar fi greutatea ideala pe care sa o aiba un plumb sau un momitor pt pescuitul pe Dunare (nu pe canalele Dunarii).?
Multumesc. :roll:

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Unde mai precis pescuiesti pe bratul Tulcea?:)

Trimis de pe al meu GT-I8200 folosind Tapatalk
Critic echilibrat

radduu
Mesaje: 3
Membru din: Dum Ian 03, 2016 9:08

Re: Dunarea- tehnici de pescuit

Mesaj de radduu »

In partea de Vest a santierului naval, si in partea de Est a orasului, unde sunt niste epave.
Fişiere ataşate
20150817_170631.jpg
20150817_170631.jpg (329.14 KiB) Vizualizat de 4164 ori
20150817_170620.jpg
20150817_170620.jpg (236.21 KiB) Vizualizat de 4164 ori

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Dunarea- tehnici de pescuit

Mesaj de dancalinescu »

radduu scrie:In partea de Vest a santierului naval, si in partea de Est a orasului, unde sunt niste epave.
Radu, tu esti din Galati?
Banuiesc ca acolo se pescuieste cu permis, nu? Daca nu ai permis, ramane intre noi :P.
Intreb pentru ca vreau si eu sa imi fac permis dar nu stiu ce am de facut si incerc sa aflu. (ce taxe sunt, unde se merge, ce hartii se depun etc)
Eu locuiesc in Bucuresti dar am crescut in Galati si mama mea inca locuieste acolo. Ma bate gandul sa merg la pescuit la Dunare cand merg in vizita pe la ea, dar vreau sa fac asta 100% legal fara sa stau cu grija ca iau amenzi etc. :P

Avatar utilizator
Sionut
Mesaje: 963
Membru din: Joi Dec 11, 2008 22:15
Puncte: 0
Localitate: Popesti

Re: Dunarea- tehnici de pescuit

Mesaj de Sionut »

dancalinescu scrie:
radduu scrie:In partea de Vest a santierului naval, si in partea de Est a orasului, unde sunt niste epave.
Radu, tu esti din Galati?
Banuiesc ca acolo se pescuieste cu permis, nu? Daca nu ai permis, ramane intre noi :P.
Intreb pentru ca vreau si eu sa imi fac permis dar nu stiu ce am de facut si incerc sa aflu. (ce taxe sunt, unde se merge, ce hartii se depun etc)
Eu locuiesc in Bucuresti dar am crescut in Galati si mama mea inca locuieste acolo. Ma bate gandul sa merg la pescuit la Dunare cand merg in vizita pe la ea, dar vreau sa fac asta 100% legal fara sa stau cu grija ca iau amenzi etc. :P

Salut, asociatia din care fac parte (APS), elibereaza permise. Vezi pe site-ul asociatiei, ce documente iti trebuie.
CS APS

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Dunarea- tehnici de pescuit

Mesaj de dancalinescu »

Sionut scrie:
dancalinescu scrie:
radduu scrie:In partea de Vest a santierului naval, si in partea de Est a orasului, unde sunt niste epave.
Radu, tu esti din Galati?
Banuiesc ca acolo se pescuieste cu permis, nu? Daca nu ai permis, ramane intre noi :P.
Intreb pentru ca vreau si eu sa imi fac permis dar nu stiu ce am de facut si incerc sa aflu. (ce taxe sunt, unde se merge, ce hartii se depun etc)
Eu locuiesc in Bucuresti dar am crescut in Galati si mama mea inca locuieste acolo. Ma bate gandul sa merg la pescuit la Dunare cand merg in vizita pe la ea, dar vreau sa fac asta 100% legal fara sa stau cu grija ca iau amenzi etc. :P

Salut, asociatia din care fac parte (APS), elibereaza permise. Vezi pe site-ul asociatiei, ce documente iti trebuie.
Un link se poate?
Apropo, mie mi-ar trebui permis pentru zonele Galati, Tulcea.

Avatar utilizator
Sionut
Mesaje: 963
Membru din: Joi Dec 11, 2008 22:15
Puncte: 0
Localitate: Popesti

Re: Dunarea- tehnici de pescuit

Mesaj de Sionut »

dancalinescu scrie: Salut, asociatia din care fac parte (APS), elibereaza permise. Vezi pe site-ul asociatiei, ce documente iti trebuie.
Un link se poate?
Apropo, mie mi-ar trebui permis pentru zonele Galati, Tulcea.

http://www.pescar-sportiv.ro/
Permisul de pescuit e pe toata tara, mai putin zone concesionate si Rezervatia Delta Dunarii (unde exista un alt permis). Ce vrei tu pentru Galati si Tulcea e PG-ul (permisul de granita).
CS APS

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Dunarea- tehnici de pescuit

Mesaj de dancalinescu »

Pai de aia am zis si eu. Pe site-ul asociatiei unde esti tu membru nu zic nimic de PG pentru Galati. Recunosc ca nu cunosc legislatia cu privire la permisele astea. Eu vreau sa pot merge sa pescuiesc legal la Dunare in vecinatatea Galatiului. Am fost invitat de o cunostinta (el are premise etc, totul in regula) sa merg cu el la Dunare in primavera.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”