Dunarea- tehnici de pescuit

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

g3o
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Dec 05, 2015 13:15

Dunarea- tehnici de pescuit

Mesaj de g3o »

Salut pescari. Sezonul asta am stat destl de mult pe Dunare(incat m a dat afara si de la lucru :lol: )iar stilul de nadit fiind cu "caramizi"din lut galben combinat cu seminte,porumb uneori si mamaliga,apoi in ultima parte a partidei am nadit cu racheta cat mai des si cate puti in ideea daca porumbul va fi dus de curent sa intretin nadirea,toti pescarii din zona,mai cu experienta,nadeau doar dimineata si seara(in zona respectiva nu se prinde crap noaptea si nu vad rostul nadiri de seara). Faptul la care ma tot gandesc de o vreme este ca intr-o emisiune Dan Mitranescu spunea ca odata ajuns pe fund porumbul acolo va ramane indiferent de curent,este primul pescar de la care aud asta. Chiar vreau sa verific intr un parau de munte cu curenti puternici si apa limpede. Nu e vb ca nu am incredere in el dimpotriva il respect pt tot ceea ce a facut in pesc.crapului. O alta intrebare care o adresez chiar lui Dan Mitranescu sau altor pesc.care pescuiesc la fel..este vb despre forfacul de 5 cm dupa momitor care are pe firul de par boabe flotante cat sa stea carligul in coada,acel carlig nu se balangane stanga /dreapta incat fug crapii de el? Ar fi o varianta perfecta pt ca,carligul nu s ar mai tocii obligandu ma sa l schimb la 2-3 zile,in ultima luna am pesc doar cu carlige Hakuyo pe toTe lansetele acelasi carlig pt ca ele au facut legea in momentul ala. Cam lung mesajul..cer scuze

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Dunarea- tehnici de pescuit

Mesaj de Dan Mitranescu »

Am ajuns la concluzia ca porumbul ce cade pe substratul apelor curgatoare, ramane in zona respectiva, deoarece am sesizat ca acolo unde nadeam, acolo si prindeam.
Normal ca zona nadita nu coincide cu zona in care se arunca nada, aceasta din urma fiind ceva mai in amonte.
Pe Olt, in zona de sub baraje unde curentul este puternic, se putea observa nada la aprox. 3m adancime cu ajutorul unui vizor de scafandru, la trecerea cu barca pe deasupra locului nadit. Acolo ramanea pana ce era consumata de pesti.
Mai interesanta este teoria prin care "plumbii rotunzi se rostogolesc datorita curentului", iar "cei plati se fixeaza mai bine". :wink: Sunt prea multi cei care sunt convinsi de asta, ca sa gresesc sa intru cumva in subiect. :)

Legat de momeala de la carlig numai testele pot sa spuna care varianta este mai buna si daca "fluturatul" este neprinzator. ( Asta daca se intampla.)
Din ce am observat eu, in conditii mai dificile date de agataturi ce pot deteriora varful carligului, mai "prinzatoare" este patratica de mamaliga. Nu ca nada, ci ca parte mecanica de protejare a varfului carligului, pana ce pestele trage. Multe monturi "nu trag" din simplul motiv ca acul este agatat. Nu neaparat cat sa fie sesizabil acest lucru la recuperare, ci numai suficient ca sa nu poata fi luat de peste. ( Patratica poate sa fie si din burete. :wink: )

g3o
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Dec 05, 2015 13:15

Re: Dunarea- tehnici de pescuit

Mesaj de g3o »

Iti multumesc pt. raspuns. Pot spune ca am scapat de multe batai de cap stiind ca boapele de porumb raman pe substrat in urma afirmatiilor tale bine sustinute, ramane ca in iarna asta sa gasesc ecuatia prin care voi afla distanta din amonte unde trebuie aruncata nada. Este o problema si la mine protejarea varfului carligului fiind un loc cu scoici, pietre, buturugi,gropane..in principiu e un loc cu un canal lung de cateva sute de metri, lat de aprox. 40m,adanc de 10-15 m,dupa care urmeaza o dist mai mare cu apa mica,apoi canalul navigabil,in fine..ideea era despre varful carligului,pe firul de par fiind boabe am mai incercat sa invelesc totul cu o mamaliga mai moale cu speranta ca pana se aseaza,carligul sa nu se agate iar acea mamaliga sa se desfaca si nu am inteles prea bine treaba cu patratica sau buretele,trebuie introdusa in varful carligului ? Sau pe firul de par?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Dunarea- tehnici de pescuit

Mesaj de Dan Mitranescu »

Patratica direct pe carlig. Metoda clasica. Repet, numai daca montura este tarata cativa metri pana se aseaza, acolo unde sunt mici agataturi ce pot bloca acul. In rest este mai eficient acul lasat liber.

Eu am renuntat de mult la naditul masiv, in primul rand datorita timpului. Prefer naditul de apel din scuturarea momitoarelor si nu stau mai mult de 30 minute intr-un loc daca nu am trasatura. Pentru partide de 12 ore a fost mai productiv acest gen de pescuit pentru mine.

g3o
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Dec 05, 2015 13:15

Re: Dunarea- tehnici de pescuit

Mesaj de g3o »

Referitor la plumbi, folosesc intre 120-200 gr cu o forma hexagonala cu 4 spirale de sarma pe o parte si ii incarc cu totul in mamaliga combinata cu porumb, culisanti dar aici am avut tot timpul o probl pt ca ii vroiam ficsi,trebuia opritor pe linie etc..acum vreo 2 sapt am vazut pe net emisiunea in care ai prezentat plumbul ideal pe care il cautam eu de mult timp ,timp in care am incercat zeci de cabluri,silicoane,varnisuri dar nu am gasit asa gros in carne,am gasit totusi unul mai rigid,mai plasticat l am folosit un timp dar nu era chiar ce trebuie si pana la urma am scos tija 5mm afara am bagat pe ea un varnis si varnis ul in vartej :wink:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Dunarea- tehnici de pescuit

Mesaj de Dan Mitranescu »

Pana una alta, incearca sa mai mergi zilele astea pe Dunare, pentru ca mananca bine, fara sa tina cont asa mult de accesorii. :wink: Este perioada in care trag pesti mari. :wink:

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Dunarea- tehnici de pescuit

Mesaj de carbocalm »

Dan Mitranescu scrie:Patratica direct pe carlig. Metoda clasica. Repet, numai daca montura este tarata cativa metri pana se aseaza, acolo unde sunt mici agataturi ce pot bloca acul. In rest este mai eficient acul lasat liber.

Eu am renuntat de mult la naditul masiv, in primul rand datorita timpului. Prefer naditul de apel din scuturarea momitoarelor si nu stau mai mult de 30 minute intr-un loc daca nu am trasatura. Pentru partide de 12 ore a fost mai productiv acest gen de pescuit pentru mine.
Dan , sondezi cu marker-ul :wink: fiecare loc ?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Dunarea- tehnici de pescuit

Mesaj de Dan Mitranescu »

carbocalm scrie:
Dan Mitranescu scrie:Patratica direct pe carlig. Metoda clasica. Repet, numai daca montura este tarata cativa metri pana se aseaza, acolo unde sunt mici agataturi ce pot bloca acul. In rest este mai eficient acul lasat liber.

Eu am renuntat de mult la naditul masiv, in primul rand datorita timpului. Prefer naditul de apel din scuturarea momitoarelor si nu stau mai mult de 30 minute intr-un loc daca nu am trasatura. Pentru partide de 12 ore a fost mai productiv acest gen de pescuit pentru mine.
Dan , sondezi cu marker-ul :wink: fiecare loc ?
Numai din talent ... :D
Nu ai ce sa cauti cu markerul pe Dunare.

Avatar utilizator
Sionut
Mesaje: 963
Membru din: Joi Dec 11, 2008 22:15
Puncte: 0
Localitate: Popesti

Re: Dunarea- tehnici de pescuit

Mesaj de Sionut »

g3o scrie:..acum vreo 2 sapt am vazut pe net emisiunea in care ai prezentat plumbul ideal pe care il cautam eu de mult timp
Salut,
poate atasa cineva o poza cu acest model de plumb ?
Multumesc.
CS APS

g3o
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Dec 05, 2015 13:15

Re: Dunarea- tehnici de pescuit

Mesaj de g3o »

Sionut scrie:
g3o scrie:..acum vreo 2 sapt am vazut pe net emisiunea in care ai prezentat plumbul ideal pe care il cautam eu de mult timp
Salut,
poate atasa cineva o poza cu acest model de plumb ?
Multumesc.
Salut. Intri pe DanMitranescu.ro la plumbi inline, pe prima pg. gasesti plumbi inline de la 70-130gr cu tija si in descriere vei citi ca sunt prevazuti cu sistem autointepare. Daca nu i ti este ceva in clar voi cauta si emisiunea in care vorbeste despre ei. Mai sunt si plumbi striati pt. a sta mai bine nada si naditori..cauta si vei gasi :wink: Bafta!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”