PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

arhanghelu
Mesaje: 60
Membru din: Mie Iun 09, 2010 10:17
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Mesaj de arhanghelu »

raoullupusoru scrie:Cel mai bine am prins cu porumb fiert cu sare grunjoasa. Am observat ca porumbul sarat e mai bun decat cel dulce sau aromat. Amestecat cu canepa picanta e senzational
Am tot citit pe internet despre porumb fiert cu sare si vreau sa-l incer si eu in acest an.
Stie cineva ce cantitate de sare trebuie pusa la un kg de porumb???
Se poate pune sare in apa in care este pus la inmuiat porumbul fara sa il mai fierbem???

Multumesc.

kitz
Mesaje: 109
Membru din: Vin Mai 11, 2012 4:19

Re: PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Mesaj de kitz »

eu personal cand imi fac un mix de cereale folosesc un principiu,si acela e ca particulele mici le pun in cantitati mari iar cele mare le pun in cantitati mici.deci incep cu canepa care deobicei e iute sau daca nu adaug pe parcurs boia iute de ardei(un atractant super pentru crapi dar care sperie carasii sau platicile),o cutie mica de porumb dulce bonduelle si asta doar a trezi curiozitatea crapului ,un lichid de atractie(Nash Bait-Squid Liquid) pe timp de vara(iarna ii dau cu Nash Atractor Whisky) iar in incheiere ii adaug o cutie de ton si sare de bucatarie.nu sunt fun al sarei de mare(nu am avut rezultate cand am folosit) insa folosesc sarea normala fina de bucatarie pe care o consum regulat.deci un mix bazat numai pe porumb eu personal nu-l recomand

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Mesaj de Albert »

kitz scrie:deci un mix bazat numai pe porumb eu personal nu-l recomand
De ce?

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Mesaj de Vladut Mateianu »

Albert scrie:
kitz scrie:deci un mix bazat numai pe porumb eu personal nu-l recomand
De ce?
:roll: Si eu sunt curios....
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Mesaj de eugen dragnea »

osc1or scrie:Ultima data cand am facut un experiment cu cereale home made a fost chiar in aceasta toamna si s-a termiant cu un esec total pe Pleasa.
Am avut urmatoarea reteta: 2kg porumb, 3kg grau pusu cu 0,5 kg zahar in apa timp de 36 ore.
Pt ca nu am avut o cratita suficient de mare, am luat doar juma din cantitate si am fiert-o, adugand si o cana de miere, dupa care am pus-o inapoi in galeata peste cealalta compozitie.
Am adaugat 200g spartura de canepa si mai aveam si ceva canepa incoltita intr-un recipient de la nu mai stiu ce firma.
Am dat cu spombul de vreo 30 ori seara cand am ajuns pe la ora 6-7 pe un pat de nada destul de mic (10-15mp) si inca de vreo 30 de ori dimineata pe la ora 10.
Am pescuit non stop cu 2 si chiar 3 lansete pe pat sau foarte aproape de pat si cu 1-2 lansete la interceptie la 10-20m de pat.
Rezultate catastrofale :) 2 trasaturi noaptea (pesti scapati langa ponton) si in rest pauza.
Cred totusi ca am gresit ca nu am adugat nici un fel de aroma/atractant..
Ce au facut ceilalti pescari de pe balta?l-au rupt sau s-au uitat si ei la ele?
Eu in august am nadit progresiv 15 kg de bile in 72 h si am prins 2 crapi in ultima noapte la interceptie pe mijlocul baltii,sarea in draci toata noaptea si nu manca de nici o culoare.M-am chinuit 5 h la plastice cu naditor si firul in clips sa prind 2 ciortani la kg.
Ti s-a parut ca a mai mers Pleasa dupa luna Iulie ?
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

arhanghelu
Mesaje: 60
Membru din: Mie Iun 09, 2010 10:17
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Mesaj de arhanghelu »

Am tot citit pe internet despre porumb fiert cu sare si vreau sa-l incer si eu in acest an.
Stie cineva ce cantitate de sare trebuie pusa la un kg de porumb???
Se poate pune sare in apa in care este pus la inmuiat porumbul fara sa il mai fierbem???

Multumesc.
Nimeni???

Vladutzz
Mesaje: 208
Membru din: Lun Feb 18, 2013 12:21

Re: PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Mesaj de Vladutzz »

Sare se foloseste in timp rece/racuros, caci asta e o sursa de minerali + stabileste nivelul pH-lui, ca stii care e dozajul, treb aproximativ sa cunosti ce pH are apa in care doresti sa nadesti, daca dai vara sare - e belea, caci vara e timpul cind pH-ul e tare inalt si trebuie sai dai baza, ce creeaza mare confort la prietenii nostri.
Pa

Avatar utilizator
vasea
Mesaje: 385
Membru din: Mie Mai 12, 2010 9:24
Puncte: 0
Localitate: Iași

Re: PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Mesaj de vasea »

gaseste doua retete bune pe siteul "mincinosii"

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2006
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Mesaj de Claudiu Garlea »

Am facut eu porumb preparat, una din nebuniile mele (nici nu vreau sa stiu daca ma bag sa fac boilesuri).

Am fiert porumbul, in apa am pus sare, l-am fiert pana s-a spart foita de pe porumb, l-am lasat sa se raceasca si apoi l-am pus in borcane. In borcane am pus, ceai de capsuni (crazy) si boabe de anason, am pus o tuica de 45-50g. Insa n-am pescuit deloc cu el, aveam un carasel portocaliu si era inebunit dupa ele, le simtea dintr-o parte in alta. Mai am cateva borcane, o sa le folosesc anul asta, deja au 2 ani, iar palinca e buna de baut si acu.

Avatar utilizator
prologic
Mesaje: 130
Membru din: Mar Feb 15, 2011 19:05
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Mesaj de prologic »

Vladutzz scrie:Sare se foloseste in timp rece/racuros, caci asta e o sursa de minerali + stabileste nivelul pH-lui, ca stii care e dozajul, treb aproximativ sa cunosti ce pH are apa in care doresti sa nadesti, daca dai vara sare - e belea, caci vara e timpul cind pH-ul e tare inalt si trebuie sai dai baza, ce creeaza mare confort la prietenii nostri.
Pa
Noah asta m-o spart :lol:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”