PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
soare_33
Mesaje: 218
Membru din: Joi Sep 08, 2011 18:37
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Mesaj de soare_33 »

raoullupusoru scrie:Amestecat cu canepa picanta e senzational
da, da
LogiCarp Team

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Mesaj de Vladut Mateianu »

pilbak levente scrie:SPD=sirop de porumb dulce,gasesti ambalat de mai multi producatori...
Gresit . SPD este brand Senzor Planet, inseamna SIROP DE PORUMB DULCE. Se gaseste doar in ambalj original Senzor Planet, are 1.3 kg ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

serbanionut
Mesaje: 582
Membru din: Mie Feb 08, 2012 22:41
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Mesaj de serbanionut »

Care stie o reteta buna de porumb fermentat, care este metoda prin care sa il fermentezi?

Avatar utilizator
RSC
Pescar de competitie
Mesaje: 868
Membru din: Dum Oct 16, 2011 10:40

Re: PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Mesaj de RSC »

Nu am experimentat niciodata reteta pentru ca nu folosesc porumbul fermentat, dar am vazut si mirosit boabele lui Opa Eco :mrgreen: , un septuagenar batav care pescuieste numai cu porumb, naut, mazare, fasole si cartofi.

10 kg porumb se pun intr-un recipient / butoi si se acopera bine cu apa f fierbinte. Separat, se pun intr-o galeata o.5 litrii melasa, putin CSS (chilli sauce sweet), aroma dupa plac, 4-5 pumni spartura de grau sau porumb si se toarna apa calduta peste ele. Se adauga o lingura de drojdie de bere si se amesteca foarte bine. Apoi, cand apa in care se afla porumbul s-a racit, se toarna continutul galetii in butoi. Se "omogenizeaza" si se lasa la fermentat.
"Keep it simple!"

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Mesaj de osc1or »

Ultima data cand am facut un experiment cu cereale home made a fost chiar in aceasta toamna si s-a termiant cu un esec total pe Pleasa.
Am avut urmatoarea reteta: 2kg porumb, 3kg grau pusu cu 0,5 kg zahar in apa timp de 36 ore.
Pt ca nu am avut o cratita suficient de mare, am luat doar juma din cantitate si am fiert-o, adugand si o cana de miere, dupa care am pus-o inapoi in galeata peste cealalta compozitie.
Am adaugat 200g spartura de canepa si mai aveam si ceva canepa incoltita intr-un recipient de la nu mai stiu ce firma.
Am dat cu spombul de vreo 30 ori seara cand am ajuns pe la ora 6-7 pe un pat de nada destul de mic (10-15mp) si inca de vreo 30 de ori dimineata pe la ora 10.
Am pescuit non stop cu 2 si chiar 3 lansete pe pat sau foarte aproape de pat si cu 1-2 lansete la interceptie la 10-20m de pat.
Rezultate catastrofale :) 2 trasaturi noaptea (pesti scapati langa ponton) si in rest pauza.
Cred totusi ca am gresit ca nu am adugat nici un fel de aroma/atractant..
Critic echilibrat

Avatar utilizator
bradlly
Mesaje: 425
Membru din: Lun Aug 22, 2011 17:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Mesaj de bradlly »

Eu il prepar cam asa cu aprox. 4zile inainte de a merge pe balta: 3kg porumb uscat, jumatate de kg de grau, jumatate de kg de canepa, jumatate de kg seminte ametecate de la petshop pt papagali. Se iau toate se pun intr-un butoias de plastic , se adauga 1 lt .bere , un iaurt de 500 grame, 200-300 ml. csl, apa pana depaseste nivelul boabelor, ii pun capacul si-l las pe balcon.
Iti mai dau un pont: daca ai pe cineva in familie care face bors, sa-ti pastreze taratele de dupa realizare pe care le pui intr-un sac de rafie la soare pana cand prinde un miros intepator si incep sa fermenteze (o sa vezi ca daca bagi mana in sac este calda compozitia).
La reizarea nadei amesteci semintele din butoi cu taratele. Daca nu prinzi peste iti dau eu banii pe boabe :)
APS Bucuresti
Alexandru Brad

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Mesaj de Albert »

bradlly scrie: Daca nu prinzi peste iti dau eu banii pe boabe :)
Cred ca te hazardezi..asta daca nu-i spui si unde,cum si cat porumb sa nadeasca ;)

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Mesaj de zfcristian »

Albert scrie:
bradlly scrie: Daca nu prinzi peste iti dau eu banii pe boabe :)
Cred ca te hazardezi..asta daca nu-i spui si unde,cum si cat porumb sa nadeasca ;)
Instructiunile de folosire :mrgreen:

suspectu
Mesaje: 48
Membru din: Sâm Oct 29, 2011 16:25

Re: PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Mesaj de suspectu »

pe Pleasa am folosit porumb uscat, pe care l-am fiert cu 30 de minute inainte de a pleca la balta, asa ca uneori era caldutz cand ajungeam , fara nici un fel de aroma, fara aditivi, fara atractanti, nadit frumos cu racheta , si am prins intotdeauna peste :)

serbanionut
Mesaje: 582
Membru din: Mie Feb 08, 2012 22:41
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: PARERI PREPARARE PORUMB PT MOMIT!!

Mesaj de serbanionut »

bradlly scrie:Eu il prepar cam asa cu aprox. 4zile inainte de a merge pe balta: 3kg porumb uscat, jumatate de kg de grau, jumatate de kg de canepa, jumatate de kg seminte ametecate de la petshop pt papagali. Se iau toate se pun intr-un butoias de plastic , se adauga 1 lt .bere , un iaurt de 500 grame, 200-300 ml. csl, apa pana depaseste nivelul boabelor, ii pun capacul si-l las pe balcon.
Iti mai dau un pont: daca ai pe cineva in familie care face bors, sa-ti pastreze taratele de dupa realizare pe care le pui intr-un sac de rafie la soare pana cand prinde un miros intepator si incep sa fermenteze (o sa vezi ca daca bagi mana in sac este calda compozitia).
La reizarea nadei amesteci semintele din butoi cu taratele. Daca nu prinzi peste iti dau eu banii pe boabe :)
multumesc pentru stfat.
O sa incerc si ma intorc i scriu rezultatele.
Am niste prieteni care prepara cerealele cand incepe sezonul si tot folosesc din ele pana la sfarsit trebuie sa ii intreb reteta sa vedem daca o divulga...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”