Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
robbinho
Mesaje: 103
Membru din: Lun Noi 16, 2009 17:48
Puncte: 0
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de robbinho »

valiauto68 scrie:salut.

vreau sa va cer parerea pt ca asi vrea sa stiu daca am stricat porumbul preparat sau se mai poate drege ceva.

initial am vrut sa prepar o cantitate de porumb pe care urma sa o folosesc intr-o partida de antrenament pe o balta cu f mult ciortan.

am preparat porumbul asa:
l-am pus la inmuiat 24 ore, apoi l-am fiert cu zaharul aferent si l-am lasat cu apa peste el la fermentat. dupa 2 zile de stat afara (vremea a fost rece si nu incepuse fermentarea) am aflat ca nu mai pot merge la pescuit.

concursul la care ma voi duce este abia pe 2 sept, intr-o zona de munte unde apa poate sa nu fie f calda...asta daca are vreo importanta.

cert e ca m-am gandit ca pana atunci o sa fie f fermentat sau chiar stricat asa ca mi-a trecut prin cap sa scurg apa in care statea si sa-l bag in alcool.
asadar l-am botezat cu tuica si palinca din casa +inca ceva zahar... si l-am resigilat.

o parte din porumb o amestecasem cu un plic de praf de usturoi...

mai e bun de ceva?

sa imi pregatesc altul inainte de concurs cu o saptamana inainte?

ideea e ca e f mult ciortan, ca trebuie pescuit cu naditor si ma gandeam ca un pat constant de porumb il poate tine pe vad.

ce ziceti?

daca vreti sa tineti ciortanu acolo sfatul meu e sa faci spartura de porumb pe care il poti fierbe chiar la balta sau cu o zi inainte
se fierbe mai repede si absoarbe aditivii mai rapid si profund, sfatul meu e sa nu dai cu porumb fermentat pe timp de vara, chiar daca e la munte acea balta.

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de popescu59 »

In zona noastra Alexandria porumbul este la mare pret. Nu avem balta in zona in care crapul sa mearga la boiles.
Eu prepar porumul de plantat cu cel putin un an inainte intr-un butoi de 200 de l sa imi ajunga tot sezonul.
Nu se fierbe porumubul se pune in acel butoi citeva sa zicem kg de rahat de porc si se lasa la fermentat , dupa aproximativ 2 luni de zile cind desfaci capacul la butoi omori toti vecini pe o raza de 200 de metri . La fel si pestele raspunde foarte rapid la asa ceva , incredibil dar foarte adevarat pestele crapul si ctenul maninca acest porumb mai rau ca porcul. Porumbul de plantat se transporta intr-un vas bine inchis la capac daca rasufla vre-un pic ai ocazia sa nu mai ajungi la balta , mori instant.
Cind desfac bidonul la balta nu se poate sta linga el pe o raza de 15-20 m porumbul il pun in cuva de la barcuta de plantat cu manusi destul de groase daca se ating boabele de piele 1 saptamina mirosi a stirv. In felul in care v-am descris reusita este garantata mai ales pe baltile salbatice , veti reusi sa aduceti la acel miros si cel mai nesimtit crap de pe balta .
Mi-am facut deja destui clienti la porumbul meu pentru plantat, merge si pus pe firul de par cu aceleasi rezultate dar acum cu tehnicile astea noi punem pe firul de par porumb flotant imbibat bine dar bine de tot in usturoi. Cind am luat porumbul flotant l-am gaurit in mai multe locuri si dupa aceea sta depozitat in borcanul lui plin cu esenta de ustroi cea mai puternic mirositoare.La terminarea zilei de pescuit se pun boabele de porum flotant inpoi in borcanul cu esenta .
Daca aveti balti salbatice prin zona incercati reteta mea dar numai daca locuiti la curte sa nu va puna careva sa faceti asa ceva la bloc ca va muta vecinii din apartament.

arhanghelu
Mesaje: 60
Membru din: Mie Iun 09, 2010 10:17
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de arhanghelu »

petre iulian scrie:peste 3 saptamani nu o sa mai poti sta langa porumb :lol: :lol: . Ce nu inteleg eu ,este de ce trebuie sa prepari porumbul cu o luna inainte cand normal nu/ti trebuie mai mult de o ora sa/l prepari .

O reteta mai simpla din partea mea . pui porumbul la inmuiat 24 ore cu putina sare . Daca pleci dimineata la pescuit nu ai decat sa faci urmatoarea operatiune seara . Pui porumbul care a stat 24 ore la inmuiat intr-o lada frigorifica si torni apa fiarta peste el impreuna cu aroma dorita si daca vrei lapte de porumb s/au alti indulcitori .....simplu :wink: . Dimineata este tocmai bun de pescuit cu el.

Chiar daca putem discuta mult pe acest subiect eu personal cred ca porumbul fiert i/si pierde din propietati ... o zi buna .
Salut!!!
Te rog sa-mi spui si mie ce cantitate de sare pui la un kg de porumb???

Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2006
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de Claudiu Garlea »

50 min? Eu prima data le-am fiert de la 17:30 pana pana la 21:00 cand m-am plictisit si am vazut ca s-a spart coaja si am oprit focu'.
Ultima data? Ultima data n-am mai facut.
Mai bine le lasai in apa 24h - 48h si dupa le fierbeai.

sandus.
Mesaje: 43
Membru din: Sâm Ian 29, 2005 10:44
Puncte: 0

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de sandus. »

popescu59 scrie: Eu prepar porumul de plantat cu cel putin un an inainte intr-un butoi de 200 de l sa imi ajunga tot sezonul.
Nu se fierbe porumubul se pune in acel butoi citeva sa zicem kg de rahat de porc si se lasa la fermentat , dupa aproximativ 2 luni de zile cind desfaci capacul la butoi omori toti vecini pe o raza de 200 de metri . La fel si pestele raspunde foarte rapid la asa ceva , incredibil dar foarte adevarat pestele crapul si ctenul maninca acest porumb mai rau ca porcul. Porumbul de plantat se transporta intr-un vas bine inchis la capac daca rasufla vre-un pic ai ocazia sa nu mai ajungi la balta , mori instant.
Cind desfac bidonul la balta nu se poate sta linga el pe o raza de 15-20 m porumbul il pun in cuva de la barcuta de plantat cu manusi destul de groase daca se ating boabele de piele 1 saptamina mirosi a stirv.
Daca nu este gluma, inseamna ca ai ceva probleme... Pescuitul este o placere, o pasiune ! Si trebuie facuta cu bucurie, nu cu masti de gaze, manusi si panouri de avertisment...

robbinho
Mesaje: 103
Membru din: Lun Noi 16, 2009 17:48
Puncte: 0
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de robbinho »

sandus. scrie:
popescu59 scrie: Eu prepar porumul de plantat cu cel putin un an inainte intr-un butoi de 200 de l sa imi ajunga tot sezonul.
Nu se fierbe porumubul se pune in acel butoi citeva sa zicem kg de rahat de porc si se lasa la fermentat , dupa aproximativ 2 luni de zile cind desfaci capacul la butoi omori toti vecini pe o raza de 200 de metri . La fel si pestele raspunde foarte rapid la asa ceva , incredibil dar foarte adevarat pestele crapul si ctenul maninca acest porumb mai rau ca porcul. Porumbul de plantat se transporta intr-un vas bine inchis la capac daca rasufla vre-un pic ai ocazia sa nu mai ajungi la balta , mori instant.
Cind desfac bidonul la balta nu se poate sta linga el pe o raza de 15-20 m porumbul il pun in cuva de la barcuta de plantat cu manusi destul de groase daca se ating boabele de piele 1 saptamina mirosi a stirv.
Daca nu este gluma, inseamna ca ai ceva probleme... Pescuitul este o placere, o pasiune ! Si trebuie facuta cu bucurie, nu cu masti de gaze, manusi si panouri de avertisment...
Crezi?

Dar cand te duci la peste pe o vreme de cacao... de ploua rece cateva zile intregi cum se numeste? Chin?

Un om batran mi-a zis o vorba de care tin cont si acum: "Comoditatea nu are nici o treaba cu pescuitul"

neapopica
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 04, 2012 21:15

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de neapopica »

popescu59 scrie:In zona noastra Alexandria porumbul este la mare pret. Nu avem balta in zona in care crapul sa mearga la boiles.
Eu prepar porumul de plantat cu cel putin un an inainte intr-un butoi de 200 de l sa imi ajunga tot sezonul.
Nu se fierbe porumubul se pune in acel butoi citeva sa zicem kg de rahat de porc si se lasa la fermentat , dupa aproximativ 2 luni de zile cind desfaci capacul la butoi omori toti vecini pe o raza de 200 de metri . La fel si pestele raspunde foarte rapid la asa ceva , incredibil dar foarte adevarat pestele crapul si ctenul maninca acest porumb mai rau ca porcul. Porumbul de plantat se transporta intr-un vas bine inchis la capac daca rasufla vre-un pic ai ocazia sa nu mai ajungi la balta , mori instant.
Cind desfac bidonul la balta nu se poate sta linga el pe o raza de 15-20 m porumbul il pun in cuva de la barcuta de plantat cu manusi destul de groase daca se ating boabele de piele 1 saptamina mirosi a stirv. In felul in care v-am descris reusita este garantata mai ales pe baltile salbatice , veti reusi sa aduceti la acel miros si cel mai nesimtit crap de pe balta .
Adevaru e ca ai avut si rezultate "muuuulteeee", cred ca aici exista o explicatie ......

speed1
Mesaje: 31
Membru din: Lun Mar 18, 2013 19:46
Puncte: 0
Localitate: baile-herculane

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de speed1 »

ASA RETETA FAC SI EU DAR FARA CACA CA O SA MIROASE SI ASA SI MENTIONEZ PESCUIESC PE DUNARE UNDE CHIAR PRIND FATA DE ALTI CARE VIN SE UITA SI PLEACA

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”