Tehnica de aruncat la distanta

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Tehnica de aruncat la distanta

Mesaj de atb333atb »

Acelasi aruncator a aruncat 220 yarzi cu pas respectiv 200yarzi pe un mal foarte abrupt (ceea ce a diminuat lungimea la care isi putea cobora plumbul, si/sau cat putea sa-l lase de mult pe spate) si fara pas...
Incearca un test simplu:
Aruncare fara pas pe un mal abrupt, respectiv aceeasi aruncare acelasi mal doar ca stai suit pe o masa si in consecinta poti lasa mult mai mult plumbul in spate. Fara pas evident... pentru ca vorbim strict de inaltime...
rezultatul vor fi catva metri buni in plus... (un om inalt nu mai trebe sa se urce pe masa...)
Iar chestii de genul ca persoana X foarte scunda este un aruncator de exceptie---> complet irelevant. Aceeasi persoana cu aceeasi tehnica daca avea 10 cm in plus avea si 10m in plus probabil...
Oricum nu este asa importanta ca alte aspecte printre care pe primul loc tehnica. Mie o iarna de antrenament, in care mi-am imbunatatit tehnica mi-a adus 50de m in plus la aruncare deci tehnica este intradevar cea mai importanta...
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tehnica de aruncat la distanta

Mesaj de osc1or »

50m????????
:-o
Critic echilibrat

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Tehnica de aruncat la distanta

Mesaj de atb333atb »

Pai ce pot sa zic eram pasta... aruncam oarecum peste umar etc...
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tehnica de aruncat la distanta

Mesaj de osc1or »

A, asa se intelege :)
Credeam ca ai progresat de la 100m la 150 intr-un an ceea ce era imposibil dupa parerea mea (cu acelasi echipament)
De la 60m la 110m e posibil.
Critic echilibrat

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Tehnica de aruncat la distanta

Mesaj de atb333atb »

de la 70 la 120... Evident cu aceleasi bete numai ca daca iti iei mtx 8 dupa ce toata viata ai aruncat cu telescopice din bazar, si incerci sa arunci peste cap cand toata viata ai dat din lateral ai senzatia ca Mtx8 a fost cea mai proasta investitie ca dai la fel de mult ca si cu ghioasele...
Apoi cu timpu inveti cat de cat cum se incarca... Oricum eu nu prea am cu ce sa ma laud, cele mai rasarite aruncari au fost de vreo 165m cu vant din spate, dar din cauza asta am intrat in acest topic. Lumea spune ca fizicul conteaza foarte putin. eu as vrea sa subliniez ca odata tehnica trebuie sa te ajute putin si fizicul ca daca ai 65 de kile si 20 in brand nu ai cum sa devi campion la aruncari...
Pe de alta parte ma bucur cand arunc 130-140m iar vecinul de stand de 2/2 da pe la 90-100. Nu din fudulie ci pentru ca poate o sa interceptez mai repede pestele....
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tehnica de aruncat la distanta

Mesaj de Claudiu Garlea »

Sa nu uitam, ca pescuitul nu inseamna numai TARE SI IN FATA!!!!

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tehnica de aruncat la distanta

Mesaj de osc1or »

Claudiu Garlea scrie:Sa nu uitam, ca pescuitul nu inseamna numai TARE SI IN FATA!!!!
Cu cat poti lansa la distanta mai mare cu atat iti deschizi orizontul.
Incearca o partida pe MV2 si vezi daca prinzi vre-un peste la mai mult de 30m de malul de vis a vis.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tehnica de aruncat la distanta

Mesaj de Claudiu Garlea »

Stai linistit boss nu esti singurul care merge pe Moara...! Omg :)
Asa pentru tine, cand am fost ultima data, un baiat arunca cu lanseta la 30-50m pe locurile din fata casei primarului, baiatul prindea, a avut norocul sa ii intre unul la vreo 14kg, un sui "brunet", nu folosea boiliesul. Cred ca chestia asta cu pe malul celalalt pe Moara, merge doar cand balta e pescuita pe sistem competitional: nadire, lansari, nada, fire, zgomot. Crezi ca toata densitatea aia de peste, poate sa se baricadeze in malul celalalt?

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tehnica de aruncat la distanta

Mesaj de osc1or »

Claudiu Garlea scrie:Stai linistit boss nu esti singurul care merge pe Moara...! Omg :)
Asa pentru tine, cand am fost ultima data, un baiat arunca cu lanseta la 30-50m pe locurile din fata casei primarului, baiatul prindea, a avut norocul sa ii intre unul la vreo 14kg, un sui "brunet", nu folosea boiliesul. Cred ca chestia asta cu pe malul celalalt pe Moara, merge doar cand balta e pescuita pe sistem competitional: nadire, lansari, nada, fire, zgomot. Crezi ca toata densitatea aia de peste, poate sa se baricadeze in malul celalalt?
Stau linistit BOSS... eu nu prea merg pe moara si cand merg vad ca 99% din pescari cel putin incearca sa prinda malul de vis a vis (exceptand locurile unde evident nu se poate asta, dar si acolo toti dau cat mai in fata).

De aceasta data am fost cu 2 prieteni super incepatori care nu dadeau mai mult de 70-80m si nu au avut nici o trasatura 24 ore. Eu si celalalt amic care pescuiam cat de cat in mal am avut trasaturi.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tehnica de aruncat la distanta

Mesaj de Claudiu Garlea »

In fine...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”