Tehnica de aruncat la distanta

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Tehnica de aruncat la distanta

Mesaj de nicucc »

Nu sunt in masura sa dau sfaturi,as vrea doar sa-mi expun parerea.

Cred ca inbunatatirea tehnicii de aruncare,adica distanta,ar trebui sa creasca direct proportional cu precizia.
Degeaba arunci la distante considerabile daca nu reusesti sa le grupezi sa nu poti arunca de doua ori in acelasi loc.

Sunt convins ca ati vazut pescari care arunca destul de departe dar inprastiat,patul lor de nada este defapt toata balta, cum ar fi sa nadesti un loc iar apoi sa nu mai poti ajunge la el,sau cum ar fi sa nadesti intr-o balta si sa pescuiesti in alta.

Vladutzz
Mesaje: 208
Membru din: Lun Feb 18, 2013 12:21

Re: Tehnica de aruncat la distanta

Mesaj de Vladutzz »

Inaltime 174 cm. 80 kg. distanta maximala ~185m cu bila de 20. vintul e diagonala(fata) 3m/s

1. shock leader minim de 80 lb ( plumb 120-130 gr.)
2. nodul cat mai mic, 6 spire.
3. inainte de lansare sa stringeti la maxim cu degetul shock leaderul daca aluneca macar cu 1-2 cm deja pierderea e mare.
4. la pozitia initiala, daca tineti leaderul cu mana dreapta, muschiul lung de la spinare (NR 2 la desen) unicul care trebuie sa fie incordat pentru a tine torsul si mainele, restul muschilor relaxati.
http://www.youtube.com/watch?v=SXs4yN2OIDg#t=252 4 minute 10 secunde - domnul demonstreaza aproximativ ceea ce descriu eu - insa la el spinarea nu era destul de indoiata inapoi, insa pozitia initiala aproape ideala. (d-lui a pus record national al romaniei 213 metri cu vint mare din spate)

Vintul in fata de 10m/s (160-180m) si din spate 10m/s (215-240 metri) doar cu plumb, asa consider eu ca influenteaza aproximativ vintul

Miscare

1. miscarea lenta si lunga a piciorului, sting. (nr 1 la desen)
2. transmitem curba piciorului pe muschiul spinarii. (nr 2 la desen)
3. indreptarea muschiului spinarii + incepem sa punem in functie si miscarea mainelor ( NU- push and pull, ci continuarea valuroasa a corpului cu mana dreapta, daca veti dovedi sa trageti si mana stiga un pic - mult rezultat nu va da, caci daca miscare e coordonata bine, lansetele grele - Free Spirit Hi's200 sau MTX CLASS vor fi in curba maximala deja la 35-60% din miscare s i veti simti cum lanseta se transforma deja in lemn, se simte bine si clar ca lanseta nu se INDOAIE si de parca tinem in maini o bucata de lemn (nr 3 la desen)

Ca rezultat: lansarea ar fi comparata cu miscarea unui bici.

daca veti face tot corect - distanta se va mari vizual + Muschiul spinarii dupa 10-25 de lansari va da de stire ( dureri in muschi )

cel mai importat e viteza effectuata - viteza destula = lanseta complet indoiata
NICI INTR-UN CAZ 2-3-4-5 PASI, nu suntem la sprint, DOAR 1 pas !!!!!!!

cam asa am ajuns eu la aceasta tehnica multumind prietenului Andrei Cabac, Presedintele clubului din Republica Moldova "Carp Lider" in fiecare dimineata si seara plecam la antrenament, fiind obosit am relaxat la maximal corpul - si s-a primit rezultat

Multumesc mult si scuze pentru greselile gramaticale !:)
Fişiere ataşate
casting.jpg
casting.jpg (65.88 KiB) Vizualizat de 6777 ori

Vladutzz
Mesaje: 208
Membru din: Lun Feb 18, 2013 12:21

Re: Tehnica de aruncat la distanta

Mesaj de Vladutzz »

vad ca ultimul post e foarte vizionat, daca aveti intrebari - voi raspunde, apropo, daca folositi lansete ieftine - NU recomand sa incercati cu ele...
folositi lansete tari! cu actiune rapida. aceasta tehnica nu va lucra bine la undite Progresive... sau la macaroane fierte ( moi ).
Asta e tehnica lui Mark Hutchinson, insa el nici odata nu a dezvaluit descrierea in amanunt.
Cine va incerca aceasta tehnica - rog mult sa descrie rezultatele

krusnic
Mesaje: 105
Membru din: Lun Dec 10, 2012 12:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Tehnica de aruncat la distanta

Mesaj de krusnic »

Salutare,

Am tot cautat pe goagal informatii dar nu prea am gasit si vin cu o intrebare, intrebatoare.


Cand va pregatiti sa lansati cum tineti firul cu degetul? (firul lipit de bat si tinut cu varful degetului?) (sau firul tinut cu degetul la o distanta de 1 cm fata de bat?)

Va multumesc.

Vladutzz
Mesaje: 208
Membru din: Lun Feb 18, 2013 12:21

Re: Tehnica de aruncat la distanta

Mesaj de Vladutzz »

krusnic scrie:Salutare,

Am tot cautat pe goagal informatii dar nu prea am gasit si vin cu o intrebare, intrebatoare.


Cand va pregatiti sa lansati cum tineti firul cu degetul? (firul lipit de bat si tinut cu varful degetului?) (sau firul tinut cu degetul la o distanta de 1 cm fata de bat?)

Va multumesc.

il string maximal la lanseta... din toate puterile degetului :)
apropo, nu folosesc degetar - acelea subtiri se rup din 1-2-3-4-5-10 lansari, cele groase - nu simt firul( e mult mai greu sa dai la 45%, se primeste cam 38-52 grade) folosesc lipici medicinal (plasture adeziv - e tradus de translator) materie subtire cu lipici, de culoarea pielei, 1 strat - uneori loveste degetul dar nu il taie! 2 straturi e ideal si e ieftin la nebunie

krusnic scrie:Salutare,

Am tot cautat pe goagal informatii dar nu prea am gasit si vin cu o intrebare, intrebatoare.
Va multumesc.
daca voi avea asa posibilitate - voi descrie la video cum o fac, voi intreba de prieteni care au o video camera care va face un slow motion de calitate - caci tehnica aceasta de lansare se bazeaza pe viteza

mai sunt cateva ponturi - insa nici un pescar din lume nu isi deschide toate cartile :D

krusnic
Mesaje: 105
Membru din: Lun Dec 10, 2012 12:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Tehnica de aruncat la distanta

Mesaj de krusnic »

Vladutzz scrie:
krusnic scrie:Salutare,

Am tot cautat pe goagal informatii dar nu prea am gasit si vin cu o intrebare, intrebatoare.


Cand va pregatiti sa lansati cum tineti firul cu degetul? (firul lipit de bat si tinut cu varful degetului?) (sau firul tinut cu degetul la o distanta de 1 cm fata de bat?)

Va multumesc.

il string maximal la lanseta... din toate puterile degetului :)
apropo, nu folosesc degetar - acelea subtiri se rup din 1-2-3-4-5-10 lansari, cele groase - nu simt firul( e mult mai greu sa dai la 45%, se primeste cam 38-52 grade) folosesc lipici medicinal (plasture adeziv - e tradus de translator) materie subtire cu lipici, de culoarea pielei, 1 strat - uneori loveste degetul dar nu il taie! 2 straturi e ideal si e ieftin la nebunie

krusnic scrie:Salutare,

Am tot cautat pe goagal informatii dar nu prea am gasit si vin cu o intrebare, intrebatoare.
Va multumesc.
daca voi avea asa posibilitate - voi descrie la video cum o fac, voi intreba de prieteni care au o video camera care va face un slow motion de calitate - caci tehnica aceasta de lansare se bazeaza pe viteza

mai sunt cateva ponturi - insa nici un pescar din lume nu isi deschide toate cartile :D
salutare si merci de radpuns si la mai multe :)

daca tii degetul foarte strans sub forma de carlig in momentul lansarii, cand apuci sa-i dai drumul? pentru ca totul se intampla foarte repede.

Eu de de ex. cand ma pregatesc sa lansez (lansare peste cap) tin firul lipit de lanseta cu buricul degetului dar nu foarte strans si cand lansez, firu pleaca de sub degetul meu, nu pot lansa deschizand degetul.

Astept si din partea altor colegi de forum pareri cu cat mai multe cu atat mai bine. :)

Vladutzz
Mesaje: 208
Membru din: Lun Feb 18, 2013 12:21

Re: Tehnica de aruncat la distanta

Mesaj de Vladutzz »

krusnic scrie:
salutare si merci de radpuns si la mai multe :)

daca tii degetul foarte strans sub forma de carlig in momentul lansarii, cand apuci sa-i dai drumul? pentru ca totul se intampla foarte repede.

Eu de de ex. cand ma pregatesc sa lansez (lansare peste cap) tin firul lipit de lanseta cu buricul degetului dar nu foarte strans si cand lansez, firu pleaca de sub degetul meu, nu pot lansa deschizand degetul.

Astept si din partea altor colegi de forum pareri cu cat mai multe cu atat mai bine. :)

de aia pierzi 7%-20% din distanta, caci daca firul luneca, ca se pierde incarcarea lansetei (care se amplifica permanent), adica se lungeste firul lanseta incepe sa se intrepte... pierzi curba

eu nu pot zice precis, eu arunc la 43%-47%.
dar ii dau drumu aprox. 52%-47% depinde ce lanseta tin in mainele mele, caci multe lansete dupa ce arunci, virful joaca in jos ca rezultat oprind un pic firul la inceputul zborului, pina a se opri oscilatia lansetei unghiul de zbor trece la 47%-43%...
uneori ma trezesc aproape cu un genunchi pe pamant sau foarte aproape. la moment nu pot lamuri de ce eu fac asta, nu mi-a fost intrebarea cind faceam. abia acum imi aduc aminte... aruncari de asa gen am practicat demult, prin iulie undeva. Probabil - eu continuu sa imping cu spinarea
Fişiere ataşate
Безымянныйdsadasd.jpg
Безымянныйdsadasd.jpg (14.13 KiB) Vizualizat de 6501 ori

Dan Aron
Mesaje: 155
Membru din: Vin Mar 25, 2011 12:55

Re: Tehnica de aruncat la distanta

Mesaj de Dan Aron »

am 1.80 si 90 de kg, si m-a pasionat tare chestia asta cu long-castingul. din asa zisele secrete, pot sa va spun doar ce constientizez ca fac :
- tin bratele cat de drepte pot, si mana de sprijin o duc putin pe spate, peste verticala.
- ma las pe spate inainte sa arunc, si ma aplec in fata in timp ce arunc.
- de obicei pescuiesc cu o manusa de tir cu arcul, din cauza nenumaratelor degetare taiate si a ranilor la deget ( chiar si cu frana stransa maxim) si tin degetul ca un carlig, cu firul la 1-2 cm de lanseta.
- cobor bratul de sus cat de drept pot, si trag de stangul cam cum se trage de o vasla cand vrei sa inaintezi cu barca.
- las montura la cam 1- 1.5 metri de varful lansetei.
- asez nodul de la inaintas primul (ca spire ) dinspre cotor spre varf.
- nu arunc cu pas, decat daca ,,ma trage" corpul in fata. consider ca aruncatul de pe loc iti da o directie mult mai buna.

ATENTIE ! nu conteaza cate sute de kile tragi sau impingi la sala, ci cat de repede poti face miscarea cu lanseta ! viteza maxima = distanta maxima !!!


daca mai e ceva de adaugat, ori nu-mi vine in minte ori nu stiu inca.

sper ca am lamurit cateva aspecte.
toate cele bune !
CS Senzor Team

Vladutzz
Mesaje: 208
Membru din: Lun Feb 18, 2013 12:21

Re: Tehnica de aruncat la distanta

Mesaj de Vladutzz »

eden scrie: ( chiar si cu frana stransa maxim) si tin degetul ca un carlig, cu firul la 1-2 cm de lanseta.
daca mai e ceva de adaugat, ori nu-mi vine in minte ori nu stiu inca.
toate cele bune !
cat de buna mulineta nu va fi, o ucizi cu lansarea puternica... in mediu la mulinetele puternice (calitative) drag sistem rezista aprox pina la 20-22 kg...

eu cind rup shock leaderul de 80 lb...=36.2 kg... plumbul isi amplifica enorm greutatea. oricum se primeste mai mult decat poate tine majoritatea mulinetelor... si chiar daca rezista, supra incarcarea mulinetei poate duce la rezultate foarte neplacute...
inainte de a lansa eu tot tin degetul la 1-2-3 cm si jucand cu el, controlez daca merge prin inele bine

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Tehnica de aruncat la distanta

Mesaj de atb333atb »

Terry Edmonds a fost o lunga perioada de timp preocupat de felul in care trebuie sa tinem inaintasul cu degetul ( lipit de blank sau la distanta). Dupa multiple teste a observat ca cel mai bine este la o anumita distanta de blank 1-1,5cm.
In cateva filmulte se poate vedea.
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”