Recomandare monofilament

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Legal
Mesaje: 159
Membru din: Vin Feb 03, 2012 8:40
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Recomandare monofilament

Mesaj de Legal »

Trebuie sa imi schimb monofilamentul de pe mulinete....ce imi recomandati?Sa fie High Visibility daca se poate si sa nu fie extrem de scump.
Va multumesc!

Avatar utilizator
razvism
Mesaje: 126
Membru din: Mie Oct 19, 2011 19:50
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Recomandare monofilament

Mesaj de razvism »

eu am pe mulinetele mele un CARP EXPERT UV FLUO de 0.35 de culoare verde(exista si portocaliu) pana acum sunt multumit de el incurand voi merge pe 3 zile la pescuit si iti voi putea spune cum se comporta si pe timp de noapte.Iar ca pret este low cost ca sa iti faci o idee o rola de 300m/0.35/14.90kg costa 23 de lei la un magazin online(nu dau nume ca sa nu fac reclama daca doresti dami un pm si vorbim mai multe).
Respecta si vei fi respectat!

arnold_glodean
Mesaje: 125
Membru din: Joi Feb 24, 2011 20:01
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Recomandare monofilament

Mesaj de arnold_glodean »

Ultima distance sau Stroft,cel din urma il folosesc si eu si este un fir ok,aproape fara memorie,elongatie scazuta si destul de suplu pentru lansari la distanta,carp expertul recomandat de razvi e cam sarmos si are memorie destul de mare,leam folosit si eu si nu mau impresionat deloc,dupa 2 partide leam schimbat

Avatar utilizator
Legal
Mesaje: 159
Membru din: Vin Feb 03, 2012 8:40
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Recomandare monofilament

Mesaj de Legal »

Stroft din cate vad are role doar de 100 m.

Ce parere aveti de p-line?
Sunt rolele alea la 1200 m

arnold_glodean
Mesaje: 125
Membru din: Joi Feb 24, 2011 20:01
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Recomandare monofilament

Mesaj de arnold_glodean »

stroftul este la rola de 1000m
P-line e un fir bun la folosit un prieten anul trecut dar in varianta transparenta

silviu_ms
Mesaje: 346
Membru din: Dum Mar 08, 2009 14:09
Puncte: 0
Localitate: Targu-mures

Re: Recomandare monofilament

Mesaj de silviu_ms »

carpexpertul e cel mai penal fiir din cate am vazut, oribil....incearca ultima sau nash bullet, o varianta mai ieftina si foarte ok e okuma(nu mai retin exact xum i zice, e pe alb si maro)
spor

Avatar utilizator
Legal
Mesaje: 159
Membru din: Vin Feb 03, 2012 8:40
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Recomandare monofilament

Mesaj de Legal »

m-am tot uitat si citit pareri pe internet si avand in vedere bugetul care este decisiv in orice chestie :roll: trebuie sa ma decid intre Trabucco Enduro de 0.255 si Ultima Distance de 0.28..mai astept pareri legate de acestea doua

Avatar utilizator
odoctee
Moderator
Mesaje: 3769
Membru din: Mie Noi 11, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Tulcea
Contact:

Re: Recomandare monofilament

Mesaj de odoctee »

ia Ultima, vezi ca au scos si varianta de 0,25.
Adrian Pelmuş
CLUB TOMIS CARP
https://www.facebook.com/odoctee

Avatar utilizator
Legal
Mesaje: 159
Membru din: Vin Feb 03, 2012 8:40
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Recomandare monofilament

Mesaj de Legal »

La Ultima din cate am citit,marele dezavantaj este ca daca ai agatat montura si tragi de fir ca sa o scoti, firul avand o elasticitate foarte mare se rupe greu,insa se miscoreaza in diametru pe portiunea dinafara mulinetei...deci bucata de fir de la varful mulinetei si pana la montura deja nu mai are caracteristicile "de fabrica" si e cel mai bine daca il inalturi...
Nu stiu cat este de adevarat dar cineva a patit asa si de la 0.28 i-a ajuns la 0.24 , masurat cu micrometrul...

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare monofilament

Mesaj de zfcristian »

Legal scrie:La Ultima din cate am citit,marele dezavantaj este ca daca ai agatat montura si tragi de fir ca sa o scoti, firul avand o elasticitate foarte mare se rupe greu,insa se miscoreaza in diametru pe portiunea dinafara mulinetei...deci bucata de fir de la varful mulinetei si pana la montura deja nu mai are caracteristicile "de fabrica" si e cel mai bine daca il inalturi...
Nu stiu cat este de adevarat dar cineva a patit asa si de la 0.28 i-a ajuns la 0.24 , masurat cu micrometrul...
Am patit-o eu cu Ultima, am agatat, s-a rupt de la nodul cu inaintasul apoi metrii buni de fir ii rupeai ffffff usor cu mana, am renuntat la fir .
Folosesc Technium si e parfum dar vizibilitate zero inclusiv ziua, partenerul meu de pescuiala foloseste Krystonite dar iarasi nu exceleaza la vizibilitate.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”