Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns

Ce tip de concursuri preferati ?

1.taxa mari ,cu premii mari.
28
21%
2. taxe intre 500-1000 de ron.cu premii in bani......... mai mult de scos cheltuiala premiantilor .
56
43%
3. taxe care suporta: balta,arbitrii,cupele ,medali.....
47
36%
 
Voturi totale: 131

Avatar utilizator
florinbrasov
Mesaje: 260
Membru din: Sâm Apr 21, 2012 9:22

Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de florinbrasov »

Citesc tot mai des pe forumurile de pescuit si cred ca ar fii trebuit sa fie atii in masura sa faca o statistica cu ce se doreste pe piata in competiitile de crap ,pe viitor .
1.taxa mari ,cu premii mari.
2. taxe intre 500-1000 de ron.cu premii in bani......... mai mult de scos cheltuiala premiantilor .
3. taxe care suporta: balta,arbitrii,cupele ,medali.....
Aici daca ma ajuta si un moderator sa faca o statistica cu procentaje, supuse la vot.
1 Ar trebuii aduse si argumente ,pentru a surprinde mai multe ideei.
2 De ce nu se tine cont? de parerea majoritatii in organizarea de competitii.Cu toate ca majoritatea stim.... interesele de pe piata actuala.
3 De ce nu se doreste sustinerea promavarii concursurilor de pescuit la crap ,la nivel de incepatorii
Eu am incercat sa inteleg si cred ca am si facut asta.
nu e important cat prinzi ,important este sa respecti pescarul de langa tine.

Avatar utilizator
florinbrasov
Mesaje: 260
Membru din: Sâm Apr 21, 2012 9:22

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de florinbrasov »

multumesc de ajutor :D
4 de ce? la competitii .sponsori se lasa in mare parte rugati si nu se autosesizeaza
nu e important cat prinzi ,important este sa respecti pescarul de langa tine.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de DumiD »

Premiile si taxele sunt irelevante atata timp cat 99,99% dintre participanti sunt aceeasi la toate concursurile. Pescuitul este un hobby destul de costisitor atat ca timp cat si ca bani, marea majoritate a pescarilor n-au timp, bani sau amandoua pentru concursuri. Cand situatia economica a tarii o va permite probabil vom ajunge si noi la nivelul Angliei ca numar de pescari care merg la concursuri. Curios e ca majoritatea concursurilor se tin pe aceleasi balti unde se stiu castigatorii de la tragerea la sorti a locurilor, nu inteleg de ce mai pierd 2-3 zile pe balta, ar trebui programul sa fie in felul urmator: vineri ora 7 adunarea pe balta, ora 10 fasolea cu carnati, ora 12 tragerea la sorti, ora 13 decernarea premiilor. Doar concursurile pentru amatori-incepatori ar trebui tinute pe lacurile cu densitate mare si foarte mare, nu vad rostul miilor de concursuri ale pescarilor de competitie care isi propun castigarea cn si participarea la cm pe aceste piste. Degeaba prinzi 5 tone pe MV2 daca prinzi platici pe un lac salbatic cu populatie mica de crap, la asta ar trebui sa se gandeasca in primul rand pescarii care isi permit acest sport/hobby si care isi propun performante, nu la taxe.

bogdanstate
Mesaje: 14
Membru din: Lun Oct 28, 2013 18:24

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de bogdanstate »

ati vazut ce se intampla in cazul in care premile sunt prea mari, apar tovarasii, furaciuni si combinatii ! nu este bine nici fara premii, a postat vladut cupa primaverii 2014 si sunt premiate primele 10 pozitii. motiv de tras pana la sfarsit cu noul punctaj !

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de osc1or »

Interesant subiect.
E clar insa ca pescarii incepatori prefera concursuri cu taxe mici, in timp ce pescarii titrati, consacrati,dornici de afirmare prefera concursurile top. Este ca in orice sport...
Problema este ca sunt foarte putine concursuri cu taxe mici (pt mine taxa mica inseamna maxim 600 lei) pe balti care au si ceva peste....

ps: am votat varianta 3 :)
Critic echilibrat

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de popescu59 »

Stai la un loc ca se vor gasii destui care sa gindeasca o modalitate din care sa faca profit cit mai mare , orice minune tine 3 zile.
Singura modalitate in care nu se vor mai face multe tiganii este tipul de concursuri fara premii in bani , nu neaparat fara premii dar premiile sa fie cit sa acopere o parte din cheltuieli si sa fie in articole de pescuit . Spunea cineva ca daca nu sunt premii mari in bani nu vin concurenti , fals asa ceva este fals .La o taxa rezonabila care sa acopere costul baltii,costul cupelor, cheltuielile de arbitraj si deranjul organizatorului va asigur ca vor fi permanent pline concursurile fara premii in bani.Dupa citeva calcule in mare la 30 de participanti sa zicem pe o balta de top se ajunge la o taxa de participare undeva la 6-8 maxim 9 mil de echipa 3 pescari . O fi rezonabil ? Punea cineva problema ca la astfel de concursuri nu ar participa pescarii de top , si nu vad unde ar fi pierderea cind toata lumea este multumita , adminstratia baltii incaseaza suma dorita , arbitrii au activitate si sunt platiti iar cel ce organizeaza are profit cit de cit rezonabil si asa nu vad unde ar fi pierderea .Ca nu ne intrecem in concursuri cu X si Y asta e cu timpul si X si Y se vor obisnuii si daca le place fenomenul vor participa si ei incercind sa isi demonstreze adevarata valoare indiferent de premiile puse in joc .Pescarii de top care vor premii mari in bani stiu din start ca se poate sa faca infart cind va constata ca ceva nu a fost in regula si va repet cit de curind concursurile cu premii mari in bani vor ajunge sa produca mari nenorociri ori pentru vre-un concurent ori pentru vre-un organizator .Vom traii si vom vedea.

Avatar utilizator
florinbrasov
Mesaje: 260
Membru din: Sâm Apr 21, 2012 9:22

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de florinbrasov »

osc1or scrie:Interesant subiect.
E clar insa ca pescarii incepatori prefera concursuri cu taxe mici, in timp ce pescarii titrati, consacrati,dornici de afirmare prefera concursurile top. Este ca in orice sport...
ps: am votat varianta 3 :)
eu am facut anul asta 4 concursuri.pe 2 balti diferite
au venit echipe din toate colturile tarii.Am observat o foame mare de trofee si asta ma bucurat.
unul dintre ele a fost facut cu o taxa de 1000 de ron si au venit intradevar echipe puternice.am evitat sa apara 3 echipe dintr-un anumit club si unul a fost exclus datorita faptului sa nu existe interpretari.
asta o spun: doar ca experiente legate de acest fenomen.
La celalalte concursuri ,au venit iarasi cateva echipe puternice.Am vazut multa ambitie si mai multa relaxare.
Dorinta de afirmare in lupta cu cei mai bine cotati .
Am observat insa si un lucru bun.exista pescari de care nu a auzit nimeni pe care as paria ca ar putea "bate"pe orcine in contextul in care l-ar ajuta locul ........
Eu cred ca pentru aceste persoane ar trebui facut ceva .
La randul meu am participat la cateva concursul in decursul ultimilor 2 ani.Am ales concursuri mari ca experinte ,concursuri cu taxe sub 10 mil .si concursuri fara premii in bani.
Am ales parteneri fara nume consacrate cu toate ca puteam sa aleg si parteneri consacrati.
Consider ca decat sa ii am in echipa mai bine ma evaluez cu ei .
DECI CRED CA DACA STII SA PROMOVEZI UN CONCURS ADUCI SI ECHIPE PUTERNICE IN CATEGORIILE DE CONCURSURI CU TAXE MAI MICI.
O problema am avut cu sponsori si taxele baltilor .
Sponsori se lasa rugati parca .ei nu realizeaza ce mult pot castiga prin autosesizare prin promovare in concursuri.
taxa balti parca au inventat unii patroni de baltii "roata "
de aceea am ajuns sa cred ca acest sport este intr-o directie gresita .
nu e important cat prinzi ,important este sa respecti pescarul de langa tine.

florin pocris
pescar de competitie
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Sep 28, 2007 20:43
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de florin pocris »

florinbrasov scrie:
osc1or scrie:Interesant subiect.
E clar insa ca pescarii incepatori prefera concursuri cu taxe mici, in timp ce pescarii titrati, consacrati,dornici de afirmare prefera concursurile top. Este ca in orice sport...
ps: am votat varianta 3 :)
eu am facut anul asta 4 concursuri.pe 2 balti diferite
au venit echipe din toate colturile tarii.Am observat o foame mare de trofee si asta ma bucurat.
unul dintre ele a fost facut cu o taxa de 1000 de ron si au venit intradevar echipe puternice.am evitat sa apara 3 echipe dintr-un anumit club si unul a fost exclus datorita faptului sa nu existe interpretari.
asta o spun: doar ca experiente legate de acest fenomen.
La celalalte concursuri ,au venit iarasi cateva echipe puternice.Am vazut multa ambitie si mai multa relaxare.
Dorinta de afirmare in lupta cu cei mai bine cotati .
Am observat insa si un lucru bun.exista pescari de care nu a auzit nimeni pe care as paria ca ar putea "bate"pe orcine in contextul in care l-ar ajuta locul ........CORECT ASTA SPUN SI EU!!TREBUIESC DESCOPERITE SI AJUTATE "SA APARA"
Eu cred ca pentru aceste persoane ar trebui facut ceva .
La randul meu am participat la cateva concursul in decursul ultimilor 2 ani.Am ales concursuri mari ca experinte ,concursuri cu taxe sub 10 mil .si concursuri fara premii in bani.
Am ales parteneri fara nume consacrate cu toate ca puteam sa aleg si parteneri consacrati.
Consider ca decat sa ii am in echipa mai bine ma evaluez cu ei .
DECI CRED CA DACA STII SA PROMOVEZI UN CONCURS ADUCI SI ECHIPE PUTERNICE IN CATEGORIILE DE CONCURSURI CU TAXE MAI MICI.
O problema am avut cu sponsori si taxele baltilor .
Sponsori se lasa rugati parca .ei nu realizeaza ce mult pot castiga prin autosesizare prin promovare in concursuri........NU STIU SA SE PROMOVEZE PRIN A LASA DE LA EI MOMENTAN ,CRESCAND APOI IN TIMP!!!
taxa balti parca au inventat unii patroni de baltii "roata "
de aceea am ajuns sa cred ca acest sport este intr-o directie gresita .

ciprianradu
Mesaje: 282
Membru din: Sâm Dec 18, 2010 21:27
Puncte: 0
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de ciprianradu »

Mi-a placut initiativa lui Ghiti Ghiusan care in vara a organizat CUPA Lucky partner GHITI BAITS – Tocile 2013. un concurs chiar pentru incepatori in care taxa era de bun simt, aveai ocazia sa faci echipa un pescar consacrat de la care aveai ce invata.
am ales ultima varianta din poll deoarece la ora asta atat eu cat si partenerul meu nu ne permitem concursuri cu taxa mare pentru ca ne ajunge undeva pe la 3500-4000 ron un concurs, atata timp cat noi nu ne facem bile si suntem nevoiti sa le cumparam cu 40-50-60 ron pe kg.
Din punctul meu de vedere, un concurs low cost ar trebui sa ma coste putin mai mult decat m-ar costa o partida de placere cu aceeasi durata
Imagine

Avatar utilizator
RSC
Pescar de competitie
Mesaje: 868
Membru din: Dum Oct 16, 2011 10:40

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de RSC »

E normal sa existe concursuri scumpe si concursuri ieftine. Fiecare merge acolo unde vrea si unde il tin buzunarele si depinde de suma pe care este dispus sa o piarda fara sa aiba regrete... :D
In momentul cand ai scos banul din buzunar si ai platit inseamna ca ti-ai asumat si anumite riscuri, inclusiv cel de a fi "facut", "smenuit", pacalit, etc...
"Keep it simple!"

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”