Mulinete cu bait -runner

Topicuri vechi, unele pot fi o lectura placuta...

Moderator: gor965

Avatar utilizator
Danio
Mesaje: 173
Membru din: Lun Apr 17, 2006 12:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Danio »

... este vorba de modelul PENN Slammer 560 - cel mai mare Slammer

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

stai asa coane..
atunci aia mare dela penn, cu tamburul auriu, si corpul negru, MARE!!! cum se chema?

Lasa ca ma uit eu pe Cabela's sau BPS si vad ce sicum.

Daca am gresit,scuze!
:lol:

Respect!
Legio - Patria Nostra !

Avatar utilizator
Danio
Mesaje: 173
Membru din: Lun Apr 17, 2006 12:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Danio »

Mulineta PENN Slammer are 4 variante normale : Slammer 260, 360,460 si 560 ( aia mare cu tambur auriu si corpul negru de care zici tu ) ; si 2 variante cu " BR" :Slammer 4600L si 5600L ( aceeasi mulineta dar cu sistemul Live Liner drag).

Poblema este ca Slammer-ul este conceput ca mulineta de spinning si nu ca mulineta de crap ,pe cand BBRLC si Infinity X sunt mulinete concepute pentru pescuit la crap.

Este adevarat ca PENN Slammer nu sunt concepute pentru spinning-ul practicat la pescuitul stiucii sau salaului ( ma refer la modelele mari de care spui tu ).

Avatar utilizator
Danio
Mesaje: 173
Membru din: Lun Apr 17, 2006 12:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Danio »

Cel putin pentru moment imi mentin parerea ca daca ne referim la o mulineta conceputa pentru pescuitul la crap - cu bait runner , cu tambur long cast , cu anti-retur infinit... etc. , Bannax Helicon 5600 este imediat sub Shimano si Daiwa .
Dar ca raport calitate-pret , dintre BBRLC , Infinity X si Helicon 5600 - cred ca Helicon 5600 castiga .

Tica Abyss este o mulineta care , intr-adevar, arata bine in poze ; mai mult nu pot sa spun despre ea .

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

Culmea chiar stie si altceva decat sa arate bine in poze... E o secunda mai stilata decat Helicoanele pt care am un respect deosebit, fiind un impatimit al sculelor Banax. Da are cineva niste Abiss-uri pe care abia astept sa le abuzez (zic eu) si lor sa le placa (imi vor raspunde ele :twisted: ) ...

Faringodoni din toate colturile baltii uniti-va pe patul meu de nada! :lol:
Legio - Patria Nostra !

Avatar utilizator
Danio
Mesaje: 173
Membru din: Lun Apr 17, 2006 12:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Danio »

Parca nu mi-as permite sa iti dau sfaturi ,dar totusi , inainte sa abuzezi de Abyss-uri arunca-ti privirea in " burta " lor daca ai ocazia .

Cum ramane cu PENN Slammer ? Hai sa o lamurim , ca-i pacat sa ramana in" coada de peste " !

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

Abiss imi place cum arata si pe dinauntru... Iar despre Slammer parca crie in prezentare ceva de spinn. ma uit pe netr cand reusesc , si ma achit. Nu imi place sa raman dator
am nevoie de un tabel de traducere dinh unitati de masur americane/europene sa ma dumiresc cat fir intra. Daca e mai mult de 100 de mt defit de 40 deja nu mai e de spinn.
Acuma am si eu un Crocodile de 60 Cu BR pe care scrie spinning reel, da asta nu inseamna ca e pt spinn.
Legio - Patria Nostra !

Avatar utilizator
Danio
Mesaje: 173
Membru din: Lun Apr 17, 2006 12:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Danio »

Ba , inseamna exact asta - este de spinning . Dar nu intelege ca este pentru pescuitul bibanului de la noi si a salaului ; nu numai la pescuitul acestor pesti se practica spinning-ul.
Se mai practica si la pescuitul pestilor de mare sau oceanici unde chiar este nevoie de o asemenea capacitate a tamburului si o asa dimensiune de mulineta .

Daca cei care au creat-o au introdus-o in categoria asta , fii linistit - cei de la PENN stiu foarte bine ce au conceput.

Este adevarat ca se poate folosi si la pescuitul altor pesti -cine te opreste sa pescuiesti cu ea la caras? (de exemplu)

Dar ceea ce ramane indiscutabil este ca PENN Slammer 560 sau varianta cu live liner 5600L ( aia mare cu tambur auriu si corp negru de care zici tu ) este o mulineta de Spinning.

Numai bine !

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

Simpatica treaba asta cu carasul...... :lol: da e oricum prea mare pt caraseala.
Infine. o rezolvam si pe asta.CU fiecare mesaj, realizez ca treaba asta cu Slamer-ul e plina de nuante.
nu stiu daca i sa ne putem pune deacord 100% dar oricum treaba importanta e ca Penn e o super mulineta.
Lafel si Zebco, si TICA. Si ar mai fi si altele...
da poate nu-mi vin acuma ian minte.
Respect!
:twisted:
Legio - Patria Nostra !

mihai florescu
pescar de competitie
Mesaje: 1630
Membru din: Lun Ian 10, 2005 14:28
Puncte: 0
Localitate: Rosiori de Vede

Mesaj de mihai florescu »

@Dani
Si Daiwa Emblem Pro 5000 este clasificata in USA ca fiind o mulinete de spinig , de fapt ea fiind mulineta pt surf.Pt ca este clasificata in clasa asta nu o poti folosii la crap??? :shock:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “ARHIVA”