Mulinete cu bait -runner

Topicuri vechi, unele pot fi o lectura placuta...

Moderator: gor965

Limax
Mesaje: 43
Membru din: Mar Feb 21, 2006 8:05
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax »

danezu scrie:sa fim realisti si sa acceptam ca pentru unii mai saraci helicon 5600 de la banax este cel mai bun !!!
Tocmai am scapat de ultimele 2 bucati care le aveam, crede-ma au viata scurta.
Nu ne este frica de munca, stim sa ne ferim de ea!

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

Mi-a mai zis mie un "destept" ca daca n-am bani macar cat are el ( si avea marletele... :x ) sa fac bine sa ma las de pescuit la crap inainte sa ma fac de ras. SI tot nenea asta imi zicea ca el arunca 140-150m lejer... da sincer mi-as fi pariat libertatea daca reuseste sa dea macar 100. SI asta o poate judeca oricine intreg la minte doar aruncand o p rivire asupra personajului.

Eu zic asa... Sa-i lasam pe cei saraci si pe cei bogati inpace, pt ca nu asta te face un om mai de calitate sau un pescar mai bun. SI daca stau sa povestesc ingretosez jumate din for umisti si-mi fac dusmani pana la pragul sinuciderii.
Eu stiu pe cineva (pescar bun dealtfel , pt care am un respect deosebit) care se bucura ca un copil cand arunca mai departe decat cu vechile lui mulinete si imi arata mandru ca are bait-runner pe Rainbow-urile lui cele noi, ca mai apoi sa-mi spun sec ca a trecut la Emcast pe care le-a schimbat pe helicoane si acum are orgasm cand pune la treaba noile lui Tika Abyss... Mulinete bune toate, dar sa spui ca Heliconul e de cacat, si ca Daiwa e prea mare si nervant de grea, imi suna in ureche suspicios de apropiat ca mod de exprimare ca atunci cand imi arata cu mandrie Rainbow-urile :lol:

Am cunoscut pescari buni care nu se impidica in scule atata ca nu se supara cand lanseta mai pierde cate un inel, mai plesneste pe fortare si totusi si-au castigat respectul celorlalti prin felul lor de afi nu prin zecile de milioane asezate pe uporti, menite sa faca "pe c ei mai saraci " asa ca mine sa plesneasca de invidie. Nu sunt un pescar extraordinar. Poate nici macar bun, dar cu siguranta prind mult mai mult peste decat unele personaje vazute pe balta executand un numar de exhibitionism dulceag cu ajutorul marcilor de renume.
Cele mai bune scule sunt cele pe care le ai, si cred ca fiecare isi stabileste limita sub care nu este dispus sa coboare in materie de scule. infond o face pe riscul lui.
Respect!
Legio - Patria Nostra !

Avatar utilizator
sandu p
Mesaje: 175
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 20:24
Puncte: 0

Mesaj de sandu p »

salut,
sunt de acord cu tine!
CARP IS NOT CRAP.

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

salutare !

Mesaj de legio1083 »

Respect , nene Sandule!

Costi _Iasi
Legio - Patria Nostra !

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Ca sa va lamuresc cum e la americani la mulinete :

- cele pentru spinning sunt mulinetele noastre normale cu tambur vertical - INDIFERENT la ce le folosesti ( somn , crap . pastrav , stiuca, etc ) . Fiecare mulineta va avea caracteristicile ei si se va adapta la stilul de pescuit cautat de fiecare . Este o mare greseala sa spui ca sunt mulinete de spining ( in acceptiunea noastra a spinningului - adica rapitor ; o Daiwa Emblem sau o Daiwa Grand Wave nu se poate folosi la stiuca sau salau - NICIODATA !)

- mulinetele de casting sunt cele cu multiplicator - cu tambur orizontal . Si acestea functie de marimea lor se pot folosi cu succes la somn , crap , etc - dar sunt foarte rar intilnite in Romania , iar in concursurile de crap sunt interzise .

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Cine interzice Val multiplicatoarele in concursuri?
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Mesaj de Cristi Y »

Aoleu !!! eu abia am luat patru Penn multiplicator pt. Hobaia , ce fac cu ele ?
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de oanavictor »

@CRISTY

Le faci cadou ''REGELUI'' ca modelul asta nu are :lol: :lol:

le imperecheaza cu LAMIGLASSURILE :lol: :lol:
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Cristi @ Cornel Rosioru

pai tocmai voi care ati participat la un CM nu stiti ca regulamentul FIPS prevede :

Mulinetele vor fi in mod obligatoriu cu tambur fix.
?????? :lol:

Adica fara multiplicatoare , ca asa se traduce chestia asta ! Cititi aici :

http://crapmania.ro/index.php?option=ne ... le&sid=116

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Mesaj de Cristi Y »

Acolo este vorba de un campionat mondial , unde sunt reguli strict impuse , dar la Sarulesti am vazut la Cupa Mondiala in doua situatii mulinete cu multiplicator , la Becker si la Grabmayer...si acum sa fim seriosi , nu cred ca m-ar scoate Albastroiu de la un concurs la Peris pentru ca folosesc multiplicatoare :lol:
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “ARHIVA”