Fishing & Hunting

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

barbumarius
pescar de competitie
Mesaje: 1131
Membru din: Joi Feb 07, 2008 18:32
Puncte: 0
Localitate: Pitesti

Re: Fishing & Hunting

Mesaj de barbumarius »

@Gabi

La toate titlurile alea ai uitat-o paia cu Campion Mondial 24 de ore. :lol: :lol:

daniel_moldovan
Mesaje: 84
Membru din: Mie Apr 21, 2010 12:14
Puncte: 0
Localitate: Alba Iulia

Re: Fishing & Hunting

Mesaj de daniel_moldovan »

mircea62 scrie:
daniel_moldovan scrie:Dar care este scopul de a pescui cu forfac de 4 m? :roll:
sa prinzi peste :lol:

daca balta e plina de balarii trebuie sa faci cumva sa ai bila deasupra lor!
Deasupra deasupra da 4 metri de balari?

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: Fishing & Hunting

Mesaj de gabisandu »

Daniel pestii acolo sunt obisnuiti sa manance pe luciu apei, la o palma sub luciu apei sau in termoclima. Pana si buzele le sunt atrofiate si nu le au ca ale crapilor de la noi.

daniel_moldovan
Mesaje: 84
Membru din: Mie Apr 21, 2010 12:14
Puncte: 0
Localitate: Alba Iulia

Re: Fishing & Hunting

Mesaj de daniel_moldovan »

:shock: ms de raspuns, bafta la mondiale.

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Fishing & Hunting

Mesaj de Andrei I »

samanoske72 scrie:
daniel_moldovan scrie:Dar care este scopul de a pescui cu forfac de 4 m? :roll:
o manca pestele intre ape!?
gabisandu scrie:O da. Mananca cateodata si in termoclima.
Salut Gabi,

Vezi ca e vorba de termocliNA nu termocliMa. si tot intre ape e si aia :)

Si ca sa fim chit, pls spune-mi si mie cum dracu iti dai seama daca pestele mananca FIX in termoclina?? adica in stratul care separa apa rece de cea calda? cum percepe pescarul de pe mal daca montura lui se afla sau nu FIX in termoclina?
Milionar excentric

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: Fishing & Hunting

Mesaj de gabisandu »

Din observatiile noastre la rasarit si apus mananca in termoclina (ai dreptate). Cand este noros sau ploua, noaptea. Cand este soare mananca pe luciu sau sub luciu. Se considera ca ea este exact la mijlocul distantei dintre substrat si luciul apei.

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Fishing & Hunting

Mesaj de Andrei I »

gabisandu scrie:Din observatiile noastre la rasarit si apus mananca in termoclina (ai dreptate). Cand este noros sau ploua, noaptea. Cand este soare mananca pe luciu sau sub luciu.
Ok inteleg asta. Ce nu inteleg este de unde v-ati dat seama ca mananca in termoclina... asta reprezentand un strat de apa de separatie cu o grosime de numai cativa cm ..de obicei sub 10 si NU este la jumatatea adancimii lacului ca sa o poti determina ca zona fara un termometru de precizie. Asta nu am inteles. A spune ca pestele mananca in termoclina... e o observatie ffff precisa, pe care nu cred ca o poti face asa din experienta ci numai cu instrumente precise. SI NICI nu poti pozitiona o montura in termoclina din lanseu. Cred ca de fapt ai vrut sa spui ca mananca intre ape...un termen mult mai generic si mai aproape de cele observate de voi.

De ce nu este la jumatatea adancimii este simplu...(ma rog poate fi si acolo dar numai intamplator) ..primavara apa se incalzeste usor la suprafata..cativa centimetri sub luciu apa e mai calda. restul de 3m sa zicem e rece. Termoclina este intre stratul rece de 3 metri si cel cald de cativa centimetri.

Sa aveti fir intins (si in termoclina si in afara ei :D ) !
Milionar excentric

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: Fishing & Hunting

Mesaj de gabisandu »

De fapt ei spun ca pe aceste lacuri termoclina arata cam asa. Oricum nu conteaza, important ca noi am prins foarte bine chiar in mijloc.
Fişiere ataşate
termoclina.gif
termoclina.gif (3.46 KiB) Vizualizat de 772 ori

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Fishing & Hunting

Mesaj de Andrei I »

Gabi am vrut doar sa iti atrag atentia ca ai folosit incorect un termen si mai ales definitia lui aia cu jumatatea lacului. Dar nu neeaparat pentru tine ci pentru pustii care mai aceseaza site-ul, iti vad semnatura si iau de bun ce ai scris. Ei cred ca au inteles cum e cu termoclina:)

In rest poza cu termoclina e belea :wink:
Milionar excentric

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: Fishing & Hunting

Mesaj de gabisandu »

Andrei, banuiesc ca nu ai sa ma contrazici si sa ma convingi ca noi de fapt nu am prins acolo pestii. Daca majoritatea capturilor au fost exact in mijlocul apei, acest motiv se datoreaza exact acetui fapt numit termoclina. Iar daca vrei sa convingi pe cineva ca nu se afla in mijlocul dintre ape va trebui sa incepi cu englezii. Eu stiu doar ca au avut dreptate legat de modalitatea de hranirea a pestilor pe aceste lacuri.

Pe de alta parte momeala care a functionat cel mai bine a fost peleta cu spuma galbena sub ea. Imita insectele care imbibate cu apa coboara si raman in suspensie in zona de mijloc dintre ape asa numita de ei termoclina. Un alt fapt este ca nu a facut diferenta carligul mic sau mare iar firul de forfac a fost destul de gros 25lbs. Pe balta se afla si Adam Penning de la Korda care tinea lectii de pescuit chiar langa standul meu si explica montura zig-rig. Pestii prinsi de el erau cu wide gape nr.4.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”