Fishing & Hunting

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

ciprian_galic
Mesaje: 50
Membru din: Mie Iun 24, 2009 16:37

Re: Fishing & Hunting

Mesaj de ciprian_galic »

Andrei,
departe de mine gandul de a ma contra cu tine (si mai mult de atat cu oricare alt utilizator de aici). Stii tu ceva despre termoclina dar nu indeajuns. Am facut si eu ceva pasi pe treptele facultatii de piscicultura din Galati (asta prin 1983) ... si iti pun trei intrebari (ceva de genul " ... spune-mi si mie cum dracu iti dai seama daca pestele mananca FIX in termoclina?? "):
- cum dracu se face ca iarna avem apa calda la fundul lacului si rece deasupra?
- cand se face schimbarea intre straturi si ce grosime are termoclina in perioada restratificarii? (cu doua zile inainte de antrenament, temperatura a scazul la 12 grade)
- are influenta limpezimea apei (asa cum sunt lacurile din Anglia, pe care am facut antrenament si unde " ... - Gabi ...termoclina este intre stratul rece de 3 metri si cel cald de cativa centimetri.") in pozitionarea stratului tampon ?
M-am gandit destul de mult daca sa spun sau nu " ... Dar nu neeaparat pentru tine ci pentru pustii care mai aceseaza site-ul, iti vad semnatura si iau de bun ce ai scris. Ei cred ca au inteles cum e cu termoclina:)". Ca sa-ti dai seama " LA FIX" unde se pozitioneaza termoclina, ia o bila buldo, intra la fundul apei (ai sa spui acum ca te trimit in mijlocul lacului si sa iei apa de pe substrat ... asta poti sa o faci si la mal, luand apa din mijlocul papurei sau al stufului) si o arunci in apa la o distanta la care o poti urmari cu privirea. Fac precizarea ca pe lacurile Brasenose 1, 2 si Hardwik vezi pestele in dril de la peste 10 m de mal si la o adancime de 2-3m. Asteapta cateva secunde si vei vedea ca bila se va opri ..... unde se va opri :mrgreen:
Gata, mai mult nu spun ca da Gabi cu karata in mine :shock:
Campion national - 2010
FISHING ACADEMY IASI

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Fishing & Hunting

Mesaj de Andrei I »

gabisandu scrie:Andrei, banuiesc ca nu ai sa ma contrazici si sa ma convingi ca noi de fapt nu am prins acolo pestii. Daca majoritatea capturilor au fost exact in mijlocul apei, acest motiv se datoreaza exact acetui fapt numit termoclina. Iar daca vrei sa convingi pe cineva ca nu se afla in mijlocul dintre ape va trebui sa incepi cu englezii. Eu stiu doar ca au avut dreptate legat de modalitatea de hranirea a pestilor pe aceste lacuri.

Pe de alta parte momeala care a functionat cel mai bine a fost peleta cu spuma galbena sub ea. Imita insectele care imbibate cu apa coboara si raman in suspensie in zona de mijloc dintre ape asa numita de ei termoclina. Un alt fapt este ca nu a facut diferenta carligul mic sau mare iar firul de forfac a fost destul de gros 25lbs. Pe balta se afla si Adam Penning de la Korda care tinea lectii de pescuit chiar langa standul meu si explica montura zig-rig. Pestii prinsi de el erau cu wide gape nr.4.
Nu mai continui o polemica inutila :) Voi astia din Moldova sunteti uniti :D

Sa aveti fir intins acolo unde va duceti si sa fiti receptivi la tot ce e nou...dar sa filtrati informatiile ... chiar si prin termoclina daca e necesar :D
Milionar excentric

ciprian_galic
Mesaje: 50
Membru din: Mie Iun 24, 2009 16:37

Re: Fishing & Hunting

Mesaj de ciprian_galic »

Multumim Andrei.
Campion national - 2010
FISHING ACADEMY IASI

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: Fishing & Hunting

Mesaj de gabisandu »

Andrei I scrie:Voi astia din Moldova sunteti uniti :D
Stefan e de vina. Pui de drac. :D
Mutumim pentru urare.

Avatar utilizator
al. trentea
Mesaje: 35
Membru din: Mie Mai 09, 2007 9:18

Re: Fishing & Hunting

Mesaj de al. trentea »

ciprian_galic scrie: - cum dracu se face ca iarna avem apa calda la fundul lacului si rece deasupra?
-
Este vorba de "paradoxul apei", care are densitatea cea mai mare, "1", la 4 grade Celsius. Sub sau peste aceasta temperatura densitatea apei este mai mica, deci apa este mai usoara. Din aceasta cauza la copca se prinde peste pe fundul lacului, unde de regula nu ingheata apa, avand constant 4 grade.
Pescari 4Ever / "Fusion 4 Energy" - Fishing Club Barcelona

Avatar utilizator
doru_croc
pescar de competitie
Mesaje: 2433
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:01
Puncte: 0
Localitate: Alexandria

Re: Fishing & Hunting

Mesaj de doru_croc »

al. trentea scrie:
ciprian_galic scrie: - cum dracu se face ca iarna avem apa calda la fundul lacului si rece deasupra?
-
Este vorba de "paradoxul apei", care are densitatea cea mai mare, "1", la 4 grade Celsius. Sub sau peste aceasta temperatura densitatea apei este mai mica, deci apa este mai usoara. Din aceasta cauza la copca se prinde peste pe fundul lacului, unde de regula nu ingheata apa, avand constant 4 grade.
GRESIT!!!!!!!!!!!! La 4 grade apa are densitatea cea mai mare. Nu este obligatoriu ca iarna cand pescuiesti la copca, apa de pe fund sa aiba exact 4 grade. Poate avea si 3 si 5 si 8, in functie de adancimea baltii. Ai lipsit la ora de fizica, dar atunci nu cred ca te interesa pescuitul, sau poate te interesa pescuitul si mai putin fizica :lol: Nu e o rautate...asa sunt eu...serios
Pentru unii umorul este ca si o limba straina: fara subtitrare nu inteleg nimic!
Este de o mie de ori mai bine să fii optimist şi să te înşeli, decât să fii pesimist şi să ai dreptate.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fishing & Hunting

Mesaj de miyagi »

doru_croc scrie:
al. trentea scrie:
ciprian_galic scrie: - cum dracu se face ca iarna avem apa calda la fundul lacului si rece deasupra?
-
Este vorba de "paradoxul apei", care are densitatea cea mai mare, "1", la 4 grade Celsius. Sub sau peste aceasta temperatura densitatea apei este mai mica, deci apa este mai usoara. Din aceasta cauza la copca se prinde peste pe fundul lacului, unde de regula nu ingheata apa, avand constant 4 grade.
GRESIT!!!!!!!!!!!! La 4 grade apa are densitatea cea mai mare. Nu este obligatoriu ca iarna cand pescuiesti la copca, apa de pe fund sa aiba exact 4 grade. Poate avea si 3 si 5 si 8, in functie de adancimea baltii. Ai lipsit la ora de fizica, dar atunci nu cred ca te interesa pescuitul, sau poate te interesa pescuitul si mai putin fizica :lol: Nu e o rautate...asa sunt eu...serios
Pe mine m-ar interesa fenomenul la modul serios pentru ca termoclina asta am recunoscut-o ca numindu-se "intre ape" si asta din cauza temperaturii. Acum vad ca apa poate avea si densitate desi nu prea am chiulit la fizica si mai fac si scafandrerie. Prin densitate mai mare intelegeti cumva comprimarea "moleculelor" de apa intr-un spatiu restrans ? :shock:
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fishing & Hunting

Mesaj de miyagi »

Este vorba de "paradoxul apei", care are densitatea cea mai mare, "1", la 4 grade Celsius. Sub sau peste aceasta temperatura densitatea apei este mai mica, deci apa este mai usoara. Din aceasta cauza la copca se prinde peste pe fundul lacului, unde de regula nu ingheata apa, avand constant 4 grade.[/quote]
GRESIT!!!!!!!!!!!! La 4 grade apa are densitatea cea mai mare. Nu este obligatoriu ca iarna cand pescuiesti la copca, apa de pe fund sa aiba exact 4 grade. Poate avea si 3 si 5 si 8, in functie de adancimea baltii. Ai lipsit la ora de fizica, dar atunci nu cred ca te interesa pescuitul, sau poate te interesa pescuitul si mai putin fizica :lol: Nu e o rautate...asa sunt eu...serios[/quote]
Pe mine m-ar interesa fenomenul la modul serios pentru ca termoclina asta am recunoscut-o ca numindu-se "intre ape" si asta din cauza temperaturii. Acum vad ca apa poate avea si densitate desi nu prea am chiulit la fizica si mai fac si scafandrerie. Prin densitate mai mare intelegeti cumva comprimarea "moleculelor" de apa intr-un spatiu restrans ? :shock:[/quote
------------------------------------
Dupa cate stiu eu si cred este vorba de variatiile de temperatura a apei, cunoscut fiind faptul ca termoreglarea organismelor vii se face treptat, de compozitia apei gandindu-ma la o apa care se raceste ca pierde mult din oxigen mai ales cand o face brusc, mai pierde si din elementele nutritive acestea migrand catre temperaturi propice existentei sau la capatul opus o apa calda care "se strica" sau cocleste in ea murind si intrand in descompunere materia - lucru valabil in general la rapitori care cauta apa oxigenata si a caror migratie e lesne de urmarit. Desi e numai parerea mea personala si poate fi gresita consider ca ar fi necesar sa dezbatem un pic subiectul fara sa-l bagatelizam ca poate aduce vreo umbra de inspiratie baietilor nostrii pe-acolo, neobisnuiti cu schimbarile climaterice sau cu tehnicile Britanice dupa cum spun si ei. Poate dam si noi o mana de ajutor si ingropam niscaiva securi ale razboaielor. Cel putin pana se termina :D .
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fishing & Hunting

Mesaj de miyagi »

- cum dracu se face ca iarna avem apa calda la fundul lacului si rece deasupra? [quote]
---------------------------------------
Iarna stratul de la suprafata ( chimie + fizica ) apei ingheata treptat in functie de temperatura aerului si variatiile acesteia treptat catre interior ( fundul cuvetei lacului sa zicem ) si formeaza o bariera termica ce nu permite gerului sa actioneze pana in adancuri. Sub substratul cuvetei ( fundului baltii ) exista un alt fenomen termic de emanatie degajat de activitatea telurica care ajuta la descompunerea materiei rezultata din depunerile de peste an, depuneri unde se formeaza sau se conserva - depoziteaza vremelnic viata microorganismelor. Aici se gaseste hrana, minerale, oxigen si alte elemente nutritive cu care pestele trebuie sa supravietuiasca peste iarna. De aceea iarna totdeauna la fundul apei va fi mai cald si se va gasi mancare, pestele neavand incotro si adaptandu-se, poate fara voia lui, la un microclimat de substrat, de unde poate fi si capturat la copca si asta in functie de variatiile de temperatura sau puterea ei de inghet.
Urban culture.

ciprian_galic
Mesaje: 50
Membru din: Mie Iun 24, 2009 16:37

Re: Fishing & Hunting

Mesaj de ciprian_galic »

ciprian_galic scrie: - cum dracu se face ca iarna avem apa calda la fundul lacului si rece deasupra?
- cand se face schimbarea intre straturi si ce grosime are termoclina in perioada restratificarii? (cu doua zile inainte de antrenament, temperatura a scazul la 12 grade)
- are influenta limpezimea apei (asa cum sunt lacurile din Anglia, pe care am facut antrenament si unde " ... - Gabi ...termoclina este intre stratul rece de 3 metri si cel cald de cativa centimetri.") in pozitionarea stratului tampon ?
Am pus aceste intrebari in dorinta ca cei ce vor afla raspunsul la acestea vor sti cum sta treaba cu termoclina. Si interes vad ca este :D

ps. densitatea cea mai mare o are apa la ... +4 grade celsius ... fix!

scuze de off topic
Campion national - 2010
FISHING ACADEMY IASI

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”