Fishing & Hunting

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Avatar utilizator
al. trentea
Mesaje: 35
Membru din: Mie Mai 09, 2007 9:18

Re: Fishing & Hunting

Mesaj de al. trentea »

doru_croc scrie:
al. trentea scrie:
ciprian_galic scrie: - cum dracu se face ca iarna avem apa calda la fundul lacului si rece deasupra?
-
Este vorba de "paradoxul apei", care are densitatea cea mai mare, "1", la 4 grade Celsius. Sub sau peste aceasta temperatura densitatea apei este mai mica, deci apa este mai usoara. Din aceasta cauza la copca se prinde peste pe fundul lacului, unde de regula nu ingheata apa, avand constant 4 grade.
GRESIT!!!!!!!!!!!! La 4 grade apa are densitatea cea mai mare. Nu este obligatoriu ca iarna cand pescuiesti la copca, apa de pe fund sa aiba exact 4 grade. Poate avea si 3 si 5 si 8, in functie de adancimea baltii. Ai lipsit la ora de fizica, dar atunci nu cred ca te interesa pescuitul, sau poate te interesa pescuitul si mai putin fizica :lol: Nu e o rautate...asa sunt eu...serios
Pai asa am zis si eu, ca la 4 grade apa are densitatea '1', adica cea mai mare. Gresit poate ca e la Alexandria, unde aveti alte legi ale fizicii se pare.
Fiind apa mai grea, in timpul iernii stratul de apa de pe fund are INTOTDEAUNA 4 grade sau ceva mai putin, la un lac suficient de adanc ca sa nu inghete in totalitate. Niciodata peste 4 grade, pentru ca ar avea densitatea mai mica, deci ar fi mai usoara si s-ar afla intr-un strat superior.
Cat despre tutuit, mai usurel...
Si eu sunt serios...no ofense.
Pescari 4Ever / "Fusion 4 Energy" - Fishing Club Barcelona

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fishing & Hunting

Mesaj de miyagi »

GRESIT!!!!!!!!!!!! La 4 grade apa are densitatea cea mai mare. Nu este obligatoriu ca iarna cand pescuiesti la copca, apa de pe fund sa aiba exact 4 grade. Poate avea si 3 si 5 si 8, in functie de adancimea baltii. Ai lipsit la ora de fizica, dar atunci nu cred ca te interesa pescuitul, sau poate te interesa pescuitul si mai putin fizica :lol: Nu e o rautate...asa sunt eu...serios[/quote]

Pai asa am zis si eu, ca la 4 grade apa are densitatea '1', adica cea mai mare. Gresit poate ca e la Alexandria, unde aveti alte legi ale fizicii se pare.
Fiind apa mai grea, in timpul iernii stratul de apa de pe fund are INTOTDEAUNA 4 grade sau ceva mai putin, la un lac suficient de adanc ca sa nu inghete in totalitate. Niciodata peste 4 grade, pentru ca ar avea densitatea mai mica, deci ar fi mai usoara si s-ar afla intr-un strat superior.
Cat despre tutuit, mai usurel...
Si eu sunt serios...no ofense.[/quote]
Faceti-ma va rog si pe mine sa inteleg. Stiu ca apa ( H2O )nu-si poate modifica densitatea decat prin inghet (fizica). Ca sa devina "grea" trebuie sa ia in compunere Deuteriu (chimie) si s-ar transforma in alt element chimic. Intr-un mediu submers, ca acesta ma voi informa stiintific direct la sursa in ce mod viata evolueaza. Intrebarea mea ramane aceeasi. Despre ce forma de densitate este vorba de mentine temperatura apei la un anumit nivel indiferent de variatiile de temperatura sau in ce conditii? Readuc in discutie ca tema este "Termoclina", iar scopul topicului sa aflam care sunt reactiile pestelui pe acest palier "intre ape - daca vreti", indiferent daca se hraneste in Alexandria sau in Brisbane, Hutchys, etc.
Multumesc, cu respect.
Urban culture.

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Fishing & Hunting

Mesaj de Andrei I »

Un pic de ajutor de la Wikipedia:

"Forma solidă a apei are o densitate mai mică decât a apei lichide, datorită geometriei punților de hidrogen care se formează doar la temperaturi mai joase. Pentru aproape toate substanțele și pentru toate celelalte 11 stări neobișnuite ale apei, cu excepția gheții-XI, starea solidă este mai densă decât cea lichidă. Apa proaspătă este cel mai densă la 4 °C, și se va scufunda prin convecție pe măsură ce se răcește la acea temperatură, iar dacă se răcește în continuare se va ridica. Datorită aceste proprietăți, apa de adâncime va fi mai caldă decât apa înghețată, de suprafață, astfel încât gheața se va forma începând de la suprafață și se va extinde în jos, iar cea mai mare parte a apei de dedesubt va rămâne constantă la 4 °C. Astfel, fundul unui lac, mare sau ocean este practic izolat de frig, permițând supraviețuirea speciilor de animale.

Deși acest comportament poate părea banal, trebuie subliniat că aproape toate celelalte substanțe chimice sunt mai dense în stare solidă și îngheață de la fund spre suprafață."

Nu stiu ce legatura poate avea asta cu felul in care prindem noi peste insa :D
Milionar excentric

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fishing & Hunting

Mesaj de cornelserbu »

@ andrei i

de invidiat palmaresul... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: , dar cel mai mult imi place intepetura data celor care nu mai au loc pe acasa cu palmaresul si si-l etaleaza pe aici...foarte tare :lol: :lol: :lol: :lol:

@ cezar bibu

bibule, cand te fac un darvari sa vezi si tu ce usor se prinde crapul acolo...ca-n anglia :D si ca sa fiu rautacios, afla ca in sezonul asta am batut 5 balti din care trei salbatice...tu ramai cu tancabestiul si urmareste plaurul... :D :D :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: Fishing & Hunting

Mesaj de Val »

Citesc aici si vad ca se spun multe . Legea fizica este una singura - si in cazul particular al apei - indiferent de gradul de salinitate , impuritate , samd - este una singura si se cheama "paradoxul apei" - cea mai mare densitate a acestui lichid in stare lichida , se atinge fix la 4 grade Celsius ( nu dezvolt aici fenomenul de purificare al apei pe masura ce se raceste , samd , samd , ) . Mai mult la fix 4 grade - apa este pura ......adica este numai apa si este maxim de densa , o apa "grea" care cade usor usor in stratul de fund .
Prin consecinta si prin gravitatie ( slava lui Newton ! ) stratul de la fundul apei , indiferent ca are grosime 2 mm sau 2 metri , functie de adincimea apei masurata , are fix si INEVITABIL aceeasi temperatura - adica 4 grade .
Legea asta nu are nici o legatura cu termoclina asta paguboasa , enuntata aici dintr-un exces de precizie si eruditie a lui Gabi Sandu . Eu cred ca el intelege altceva prin termoclina decit temperetaura de maxima densitate a apei - pentru ca nu cred , de fapt sunt sigur , ca NU este nebun sa caute apa de 4 grade in mijlocul verii :lol:
Inca sunt convins ca stam prea mult pe fizica sau pe malul santului ...

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Fishing & Hunting

Mesaj de Cezar Bibu »

oooo, ne-am oparit domnu' serbu ? :D :D
sa stii ca n-am glumit deloc cu legatul colacului de fir de x m ! chiar e o solutie pe care o folosesc englezoii astia ! recunosc spasit ca doar am citit, nu si practicat ! dar pare plauzibil, nu?

cit despre baltile alea salbatice, am inteles: e foame mare anu' asta ! :D
da' n-ai fi zis si tu odata: vii mai, cu tica si cu juji, doua zile pe balta asta fara nume ? :( ca ma gindesc ca faceam fata... :D

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fishing & Hunting

Mesaj de cornelserbu »

@ cezar bibu

nu m-am opari, zau...doar ne cunoastem bine :D
p-aia cu lanseul am luat-o in serios de la-nceput...
si acum, tinete bine, la prima iesire la salbatica te chem...
Cornel Serbu
Friends Carp Team

mircea62
Mesaje: 920
Membru din: Vin Sep 04, 2009 9:32
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: Fishing & Hunting

Mesaj de mircea62 »

Val scrie:
Prin consecinta si prin gravitatie ( slava lui Newton ! ) stratul de la fundul apei , indiferent ca are grosime 2 mm sau 2 metri , functie de adincimea apei masurata , are fix si INEVITABIL aceeasi temperatura - adica 4 grade .
Si de ce ma rog trebuie sa aiba fix 4 grade, de ce nu s-ar putea incalzi????
Mircea B.

andronic cristian
Mesaje: 154
Membru din: Lun Feb 08, 2010 19:20
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Fishing & Hunting

Mesaj de andronic cristian »

Cezar Bibu scrie:sa stii ca n-am glumit deloc cu legatul colacului de fir de x m ! chiar e o solutie pe care o folosesc englezoii astia ! recunosc spasit ca doar am citit, nu si practicat ! dar pare plauzibil, nu?:D
Merge si am folosit solutia, dar trebuie mare grija la asezarea firului in colac: trebuie puse in asa fel incat cand se dizolva firul solubil cu care a fost legat colacul spirele sa nu se incalceasca.
Campion National 2010
Vicecampion National 2013

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fishing & Hunting

Mesaj de cornelserbu »

probabil ca si asta-i unul din motivele pentru care englezii pescuiesc mai mult pe continent :wink:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”