parere membru pelicanul despre APCR

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Dan Marinescu
Mesaje: 42
Membru din: Joi Ian 05, 2006 9:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: parere membru pelicanul despre APCR

Mesaj de Dan Marinescu »

Salut,

Am si eu doua-trei remarci pe langa faptul ca mi se pare de bun simt cam tot ce au raspuns colegii mei pana acum. Sper ca si acestea vor intra in aceeasi categorie

1. Nu am vazut postat pe nicaieri un comunicat oficial al AGVPS referitor la CN 2010 – cu cine organizeaza, dupa ce regulamente, daca e nevoie sa ne afiliem pe undeva, etc. Andrei invoca acel filmulet care nu este trucat, de acord, numai ca este o discutie filmata si nici macar cap-coada, care in plus mai lasa si loc pt discutii ulterioare daca “pasul urmator se face” si “...daca totul merge bine”. Eu nu inteleg la ce se refera Dl. Selaru, despre ce pas si ce discutii este vorba... Prin urmare, atata timp cat nu avem un comunicat din partea AGVPS cine ne garanteaza ca APCR organizeaza CN 2010, in afara de APCR?! Si iata ca NU merge totul bine
2. Nu sunt de acord sa ma afiliez si pt ca nu vreau sa beneficiez de istoricul acestei asociatii, c-o fi glorios sau nu conteaza mai putin. Ar insemna ca pot sa ma afisez cu un brand mare pe spate care ma/nu ma onoreaza, dar pe care e posibil sa nu-l pot onora
3. In varianta in care am dori sa ne afiliem la APCR, de ce trebuie ca celelalte cluburi sa fie de acord cu asta? De ce au ele acest drept, sa judece daca noi sa participam sau nu? Mai ales ca nu-si doresc inca un adversar important pe balta, le-ar scadea ceva sansele de calificare, nu? Poate ca ar trebui sa se simta onorati daca am accepta afilierea, asa cum si noi am fi la randul nostru. Spun de fapt ca prin statutul ei o asemenea asociatie ar trebui sa aiba deschidere nationala, sa invite toate cluburile la afiliere fara votul celorlalte, samd... Nu cred ca AGVPSul poate sa-si dea acordul ca una dintre parti sa organizeze CN si din acel moment cealalta parte sa fie exclusa, nu e fair
4. Val spune ceva de abateri care au avut loc in 2009, cine/ce imi garanteaza ca daca suntem toti afiliati intr-o asociatie nu vor fi abateri si anul asta?
5. Iar atunci cand Val spune ca Victor Oana l-a turnat pe Rosioru la AGVPS, mi-arata acum ca vrea sa-i plateasca aceasta polita prin neparticiparea noastra la CN. Cred ca ceva nu e in regula aici. De parca este mai grav ca cineva l-a parat decat ca altcineva a savarsit fapta. (Nu vreau sa fie o ofensa pt Dl Rosioru pe care, dincolo de acest aspect peste care sper sa fi trecut cu bine, il apreciez si pe care nu concep sa nu-l mai vad pe balta, fie ca vor fi concursuri private sau etape de CN)
6. Ma intreb daca nu este posibil sa ne afiliem la AGVPS, tinand cont de situatia data. Chiar daca sunt convins ca trebuie schimbat ceva incepand cu AGVPSul... mai mare indolenta decat la oamenii astia n-am vazut (poate la Zicu :)). Dar ma rog, nu ma mir si oricum asta e alta discutie.
Dan Marinescu

Cristian Rudeanu
Mesaje: 161
Membru din: Dum Iun 24, 2007 13:25

Re: parere membru pelicanul despre APCR

Mesaj de Cristian Rudeanu »

oanavictor scrie:Daca Agvps este federatie ,de ce nu ne putem afilia la Agvps si trebuie sa ne afiliem la apcr :!: Aqvila este o asociatie afiliata la federatie [AGVPS]Si totusi nu este primita la competitie de catre o viitoare afiliata [APCR] :!: :!: de ce oare :idea:
Pentru ca tot se practica comparatiile fotbalistice, putem considera AGVPS ca fiind FRF, caz in care APCR este LPF. Ca sa poti juca in Liga 1 trebuie sa fi membru ale ambelor organizatii. Poate ca asta este solutia : constituirea unei ligi secunde din care sa promoveze anual X echipe in liga 1, urmand ca din aceasta sa retrogradeze numarul echivalent de cluburi. Cat despre cazul Acvila am sa-ti dau un alt exemplu din fotbal : degeaba transfera FC Avantul din liga 3 tot lotul Unirii Urziceni, ca tot in liga 3 joaca in sezonul urmator. Sunt convins ca se pot gasi solutii, legale si sportive, iar conditia este una singura : sa vrem. Daca tocim tastaturile cautand argumente puerile sustinute de comparatii aiurite, doar vom pierde timpul ... Si inca ceva : aderarea la APCR nu este nicaieri statuata ca fiind pe viata. Orice actual sau viitor membru poate parasi acesta asociatie in momentul in care va crede ca nu-l mai reprezinta.

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: parere membru pelicanul despre APCR

Mesaj de oanavictor »

Cristian Rudeanu scrie: Cat despre cazul Acvila am sa-ti dau un alt exemplu din fotbal : degeaba transfera FC
Avantul din liga 3 tot lotul Unirii Urziceni, ca tot in liga 3 joaca in sezonul urmator.
Aqvila [membra AGVPS] este la fel de debutanta intr-o competitie gen cn la fel cum sunt asociatiile Timisoara ,Cluj ,Brasov ,Buzau ,Natural Carp ,Green Lake [afiliate apcr] :!: :!:
De ce Aqvila trebuie sa astepte promovarea iar celelalte nu :!:
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: parere membru pelicanul despre APCR

Mesaj de andrei vladeanu »

oana victor, purtator de cuvant al ligii (campionate paralele), apoi al clubului pelicanul (ne inscriem dar fara aderare), mai nou reprezinta interesele asociatiei acvila (de ce sa astepte promovarea?!?).
chiar daca am sa-l anunt ca acvila (asociatie afiliata la agvps) nu are nevoie de nicio promovare pt a fi primita, oana victor nu se va linisti decat cand alfabetul limbii romane se va schimba prin lege, dupa cum urmeaza

B D E F G H I Y J K L M N O S T U V W X Z

:D
The One Team

Avatar utilizator
constantin emilian
Mesaje: 257
Membru din: Dum Mai 20, 2007 21:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: parere membru pelicanul despre APCR

Mesaj de constantin emilian »

Z,X,Y unde e? :D
"Everything you can imagine is real"
Canalul Coledoc, Sat Duoden.

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: parere membru pelicanul despre APCR

Mesaj de andrei vladeanu »

constantin emilian scrie:Z,X,Y unde e? :D

stai ca le bag. bine ca ai inteles mesaju :D
The One Team

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: parere membru pelicanul despre APCR

Mesaj de andrei vladeanu »

Dan Marinescu scrie: 1. Nu am vazut postat pe nicaieri un comunicat oficial al AGVPS referitor la CN 2010 – cu cine organizeaza, dupa ce regulamente, daca e nevoie sa ne afiliem pe undeva, etc. Andrei invoca acel filmulet care nu este trucat, de acord, numai ca este o discutie filmata si nici macar cap-coada, care in plus mai lasa si loc pt discutii ulterioare daca “pasul urmator se face” si “...daca totul merge bine”. Eu nu inteleg la ce se refera Dl. Selaru, despre ce pas si ce discutii este vorba... Prin urmare, atata timp cat nu avem un comunicat din partea AGVPS cine ne garanteaza ca APCR organizeaza CN 2010, in afara de APCR?! Si iata ca NU merge totul bine
clubul pelicanul, din care faci parte, a semnat un memoriu catre agvps, memoriu in care la primul punct se cere anularea protocolului dintre agvps si apcr. in protocol se spune ca apcr face regulile jocului la cn. pana cand nu vei vedea un comunicat oficial al agvps-ului in care se anunta incetarea protocolului, pozitia apcr ajunge in acest domeniu. cred ca e destul de clar. nu mai este nevoie de asigurari suplimentare din partea agvps. filmuletul a fost doar o asigurare din partea presedintelui selaru ca lucrurile merg mai departe in aceasta directie.
The One Team

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: parere membru pelicanul despre APCR

Mesaj de andrei vladeanu »

Dan Marinescu scrie: 2. Nu sunt de acord sa ma afiliez si pt ca nu vreau sa beneficiez de istoricul acestei asociatii, c-o fi glorios sau nu conteaza mai putin. Ar insemna ca pot sa ma afisez cu un brand mare pe spate care ma/nu ma onoreaza, dar pe care e posibil sa nu-l pot onora
irelevant. dupa rationamentul tau nu s-ar mai putea inscrie nimeni la fotbal pentru ca l-ar batui fantoma lui petschovschi, la hanbal pentru inaltimile pe care le-a atins gruia sau la tenis pentru pletele eterne ale lui nastase. etc.
The One Team

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: parere membru pelicanul despre APCR

Mesaj de andrei vladeanu »

Dan Marinescu scrie: 3. In varianta in care am dori sa ne afiliem la APCR, de ce trebuie ca celelalte cluburi sa fie de acord cu asta? De ce au ele acest drept, sa judece daca noi sa participam sau nu? Mai ales ca nu-si doresc inca un adversar important pe balta, le-ar scadea ceva sansele de calificare, nu? Poate ca ar trebui sa se simta onorati daca am accepta afilierea, asa cum si noi am fi la randul nostru. Spun de fapt ca prin statutul ei o asemenea asociatie ar trebui sa aiba deschidere nationala, sa invite toate cluburile la afiliere fara votul celorlalte, samd... Nu cred ca AGVPSul poate sa-si dea acordul ca una dintre parti sa organizeze CN si din acel moment cealalta parte sa fie exclusa, nu e fair
nu exista statut legal al unei asociatii in care un nou membru sa nu fie aprobat de cei vechi. nu exista asociere din oficiu. totusi, apcr, in sedinta de constituire, a discutat acest aspect. un club nou, daca indeplineste cerintele asocierii, este validat de catre ceilalti asociati, fara sa existe dreptul de refuz fara motiv. de genul ca n-are sapca, etc.
The One Team

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: parere membru pelicanul despre APCR

Mesaj de andrei vladeanu »

Dan Marinescu scrie: 4. Val spune ceva de abateri care au avut loc in 2009, cine/ce imi garanteaza ca daca suntem toti afiliati intr-o asociatie nu vor fi abateri si anul asta? .
nimeni. val spune ca trebuie sa existe un organism, mai ales coercitiv, pentru toate cluburile. a dat exemplul lui oana victor care sustinea ca nu poate fi pedepsit de apcr.
The One Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”