Ce inseamna un loc bun si cum se naste el ?

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Florentin Iuga »

Daca vorbim de Tancabesti, nu uitati ca locurile asa-zis proaste, sunt in general dominate de somn mare. Nu veti reusi sa tineti crapul acolo pe termen mai lung, sub nicio forma. Numai pentru o hranire pasagera, Si asta depinde de nada, daca-i place si somnului... :shock:
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

GoldFish-Team
Mesaje: 101
Membru din: Mar Apr 03, 2007 15:23
Puncte: 0
Localitate: Pe balta
Contact:

Mesaj de GoldFish-Team »

Florentin Iuga scrie:Daca vorbim de Tancabesti, nu uitati ca locurile asa-zis proaste, sunt in general dominate de somn mare. Nu veti reusi sa tineti crapul acolo pe termen mai lung, sub nicio forma. Numai pentru o hranire pasagera, Si asta depinde de nada, daca-i place si somnului... :shock:
La Belgrad unde s-a desfasurat campionatul mondial era foarte mult somn pitic, poate ne dati mai multe detalii despre echipa sau echipele care au pescuit pe locurile somnului.......... :wink:

mihai dorobantu
Mesaje: 22
Membru din: Mar Aug 21, 2007 13:37
Puncte: 0

Mesaj de mihai dorobantu »

Florentin Iuga scrie:Daca vorbim de Tancabesti, nu uitati ca locurile asa-zis proaste, sunt in general dominate de somn mare. Nu veti reusi sa tineti crapul acolo pe termen mai lung, sub nicio forma. Numai pentru o hranire pasagera, Si asta depinde de nada, daca-i place si somnului... :shock:

Apropos de somn, anul asta pe raul Arno, in Florenta am vazut o multime de crapi laolalta cu somni de 20-30 kg in acelasi loc (sub Ponte Vecchio pentru cunoscatori).
Nu stiu daca teoria asta e intrutotul adevarata.
Asa credeam si eu dar dupa ce am vazut cu ochii mei incep sa am dubii.

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Densitatea somn versus crap de peste 5 kg nu cred ca este relevanta in evaluarea unui loc .
Eu cred altceva - exista multa albitura , caras , ciortan care fiind exclus de la hrana , de catre crapii mari , pe locurile "fierbinti" se orienteaza catre locuri unde mai gasesc cite ceva de mincare si stationeaza acolo . La nevoile lor de hrana se descurca , crescs i migreaza catre alte locuri unde gasesc hrana - dar pe acele locuri sunt exemplare mici si concureaza cu pesti la fel ca ei ( ca talie ! )

Somnul mare din Tincabesti ii ia ca din oala si uite cum apare teoria gresita . Daca pe acele locuri se cultiva hrana frecvent , este imposibil sa nu migreze si ceva exemplare mai rasarite linga aceste "victime" sigure pentru somn si usor - usor se regleza lucrurile .

Poate este gresit ce am vrut eu sa spun aici - dar inca am credinta ca daca eu asi fii patron de balta , cred ca imi pot gestiona balta si mi-as creste locurile cu acces auto bun si locuril de campare excelente si a-si cauta sa imi echilibrez balta pentru a crea multe locuri bune si foarte bune la concursuri .Din pacate ma ocup de transport auto ! :lol:

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

Val Pangica jr scrie: Poate este gresit ce am vrut eu sa spun aici - dar inca am credinta ca daca eu asi fii patron de balta , cred ca imi pot gestiona balta si mi-as creste locurile cu acces auto bun si locuril de campare excelente si a-si cauta sa imi echilibrez balta pentru a crea multe locuri bune si foarte bune la concursuri .Din pacate ma ocup de transport auto ! :lol:
atunci, echilibreaza cursele! :D
The One Team

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

mihai dorobantu scrie: Apropos de somn, anul asta pe raul Arno, in Florenta am vazut o multime de crapi laolalta cu somni de 20-30 kg in acelasi loc (sub Ponte Vecchio pentru cunoscatori)..
galeriile uffizi... ah, botticeli... :D
The One Team

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Ermitajul .......... un vis !!!!! :lol: :lol:

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

Val Pangica jr scrie:Ermitajul .......... un vis !!!!! :lol: :lol:
La copca :lol: :lol:
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gabi Tomulescu »

vreu sa imi dau si eu cu parerea despre subiectul deschis de val.
Locurile bune au fost descoperite de pescari si nu "confectionate" de acestia.Un loc poate da rezultate variabile in functie de modificarile naturale care se produc. aici plaurii de la Tancabesti sint un exemplu bun...s-au rupt , s-au mutat si au afectat pe ici pe colo zonele rezidentiale ale crapului. Problema cu hranirea este una, dar eu banuiesc ca dupa ce mananca crapul are zone preferate unde sta binisor si digera tot ce a bagat in el. Asta presupune ca mananca intr-un loc si pe urma se trage mai la adapost, in alt loc pe care el il considera sigur. Locurile foarte bune sint acelea unde distanta dintre aceste doua tipuri de locuri este foarte mica sau mai mult decat atat, inexistenta ... in acelasi loc unde mananca se si "culca"...
Ca sa modifici potentialul unui loc,prin anumite operatii sau modificari ale mediului subacvatic, ar insemna sa sti absolut totul despre crap...cind mananca , cum mananca, unde mananca, de ce mananca, la ce temperatura mananca, cat timp mananca, ce face dupa ce mananca, si lista de tabieturi poate continua...
Daca cineva ar sti toate astea ala ar fi ... departe
Ca sa dau un exemplu din experienta mea...
Am fost la pescuit de placere la Tancabesti..unde? La parcare...Am prins peste in exact aceleasi conditii in care prinsesem si la concursul ce se incheiase cu 2 saptamani in urma, iar la concursul ce a urmat, am picat iar la parcare:shock: .; am stiut exact ce aveam de facut. am prins (150kg) dar nu suficient...concluzia mea. Locul ala considerat de toata lumea un loc prost ( si de mine la fel) are un anume potenital.... Cu ce sa intervi pentru a face sa treaca mai mult peste pe acolo...poate sa-l legi pe o sfoara.Pe urma a fost Val cu Cezar acolo si au prins si ei dar tot in limita oferita de loc (*120KG*).
Concluzia mea e ca locurile bune vor ramane bune iar locurile mai putin bune vor da rezultate surprinzatoare numai in anumite conditii.

Loc bun -1.zona de tranzit intens al crapilor unde poti intercepta frecvent una doua bucati la intervale de timp relativ scurte.
-2. o zona de pescuit, care sa fie "dotata" cu vegetatie de fund si orice fel de agatatura care implicit poate fi zona de refugiu a crapilor.

Am fost cam lung dar....Scuze
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Florentin Iuga »

GoldFish-Team scrie:
Florentin Iuga scrie:Daca vorbim de Tancabesti, nu uitati ca locurile asa-zis proaste, sunt in general dominate de somn mare. Nu veti reusi sa tineti crapul acolo pe termen mai lung, sub nicio forma. Numai pentru o hranire pasagera, Si asta depinde de nada, daca-i place si somnului... :shock:
La Belgrad unde s-a desfasurat campionatul mondial era foarte mult somn pitic, poate ne dati mai multe detalii despre echipa sau echipele care au pescuit pe locurile somnului.......... :wink:
Somn pitic era peste tot dar nu se heanea cu crap :lol:
Serios vorbind, nu deranja decat daca ii placea nada dar nu s-au prins chiar asa de multi cum s-au speriat toti.

@gabi
Ca sa modifici potentialul unui loc,prin anumite operatii sau modificari ale mediului subacvatic, ar insemna sa sti absolut totul despre crap...cind mananca , cum mananca, unde mananca, de ce mananca, la ce temperatura mananca, cat timp mananca, ce face dupa ce mananca, si lista de tabieturi poate continua...
Daca cineva ar sti toate astea ala ar fi ... departe
Pai nu-i chiar asa mare filozofia. Scufunzi niste buturugi si i-ai creat habitatul. Repet lipovenii o fac de secole si isi tin secrete locurile unde au aruncat cate o buturuga sa nu vina altii sa le ia pestele. Nu le ramane decat sa arunce din cand in cand ceva porumb si gata recolta.
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”