CUPA SENIORILOR-EDITIA A 3-A TANCABESTI 2013

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
equinox
Mesaje: 118
Membru din: Vin Mai 13, 2011 8:23
Puncte: 0
Localitate: Comarnic, jud. Prahova

Re: CUPA SENIORILOR-EDITIA A 3-A TANCABESTI 2013

Mesaj de equinox »

Nu stiu cum cred unii ca poti reusi(la nada ma refer) sa nu iti intre un crap de 8-9 kile ci unu de 14...sau o platica .Daca prin sectorizare,factorul noroc la tragerea la sorti s-a estompat ,urmariti ultimile concursuri cu regula asta si veti vedea ca diferentele au fost extrem de mici la media celor mai mari 5 pesti(practic...de noroc).Baietii de la Energy n-au iesit campioni mondiali stand senioral in scaune asteptand sa le intre balaurii ci au pescuit unde trebuie,cu ce trebuie si cum trebuie...si mai ales au muncit.Un concurs de pescuit trebuie sa fie castigat de pescarul care stie sa prinda peste......nu de ala care are noroc.Eu personal prefer sa pescuiesc cu bile dar daca pic pe Dinamo sau st.Corcodus ce pot sa fac sa-l bat pe ala de pe dr.Bradu....?Dau dupa ten.....dar daca e concurs numai cu bile...ce pot sa fac....nimic!
Cel mai corect sistem(verificat la Corbu)este cel tip grila.Adica pt un concurs de 72 de ore faci grile cu cate 2 standuri diametral opuse ca valoare(gen Vaci 0-Corcodus,dr.Bradu-Dimano,etc) cu schimbare de locuri la jumatatea concursului,cei mai mari 7 pesti ,toata lumea are sanse sa prinda peste....
Asa,tragi un loc in C,ai o oarecare sansa sa castigi...dar tot te uiti lung dupa aia care pleaca spre plaur.
Gelu....pescuim si noi?!!

Avatar utilizator
Florin.Murgeanu
Mesaje: 280
Membru din: Mar Apr 07, 2009 20:42
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: CUPA SENIORILOR-EDITIA A 3-A TANCABESTI 2013

Mesaj de Florin.Murgeanu »

Florin Murgeanu
Campion national 2014
WLC Carp Club

claudiupascu
Mesaje: 361
Membru din: Mar Iul 14, 2009 22:55

Re: CUPA SENIORILOR-EDITIA A 3-A TANCABESTI 2013

Mesaj de claudiupascu »

popescu59 scrie:REMUSGL-
Vezi ca ai incurcat baltile, aici e vb de Tincabesti nu de MV2 .Aici cu mamaliga prinzi platica cita vrei nu pestele de 10-15 kg.
Am vazut si aici pescari care aveau dubele pline de malai ,care cred ca la fel au confundat baltile, malaiul este pentru MV2 si Doripesco nu pentru Tincabesti. Dar nu e problema fiecare pescuieste cu ce doreste.Si mai ales dupa buget. Diferenta este ca un sac de 50 kg de malai costa cit 1 kg de boiles.Si cu 50 kg malai poti sa mergi la un concurs pe cind cu 1 kg de boiles niciodata.
Trebuie usor usor sa pescuim si noi calitate nu numai cantitate la greu .Cantitatea o poti face mult mai usor decit calitatea.
Asa ca e foarte simplu fiecare isi alege la ce concurs vrea sa participe . La afisarea concursului e scris clar modalitatea de punctare si normal si corect fiecare alege daca participa sau nu la acel concurs.Asa ca interventiile de genul sa punctam in cutare fel sau cutare mod nu isi au rostul .Organizatorul a stabilit din start modalitatea de punctare al acelui concurs .
.
Nae,nu-ti subestima adversarii .Oricând pescarii pricepuţi la ten pot face diferenta intr-un concurs ,iar daca se contabilizează cei mai mari cinci pesti iti povesteste Soare si Dragoş Sinca cum se câstiga un concurs cu prafuri si plastice.In 2010 pe Tancabesti crapul nu-l pacaleai decât la plastice.Imi aduc aminte ca eram la planet,am dat 40 kg de bile in apa pestele statea pe nada dar nu am prins nici un peste la boiles cu toate ca pana la urma am luat locul doi.

Avatar utilizator
addicted
Mesaje: 813
Membru din: Mie Feb 16, 2011 2:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CUPA SENIORILOR-EDITIA A 3-A TANCABESTI 2013

Mesaj de addicted »

androne radu +
mersi vladut

Avatar utilizator
dani dan
Pescar de competitie
Mesaje: 325
Membru din: Mar Iun 14, 2011 19:55
Puncte: 0
Localitate: Brasov
Contact:

Re: CUPA SENIORILOR-EDITIA A 3-A TANCABESTI 2013

Mesaj de dani dan »

equinox scrie:Salut Vladut!As propune pastrarea regulamentului de la editia trecuta la care am si participat, adica 3 sectoare,clasament cantitate,clasament calitate(cei mai mari 5 sau 7 pesti-cum vrei tu).Restul e ok.Sper ca vei tine cont de propunere.Toate cele bune si Sarbatori Fericite!
de acord.
Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: CUPA SENIORILOR-EDITIA A 3-A TANCABESTI 2013

Mesaj de popescu59 »

(Nae,nu-ti subestima adversarii .Oricând pescarii pricepuţi la ten pot face diferenta intr-un concurs ,iar daca se contabilizează cei mai mari cinci pesti iti povesteste Soare si Dragoş Sinca cum se câstiga un concurs cu prafuri si plastice.In 2010 pe Tancabesti crapul nu-l pacaleai decât la plastice.Imi aduc aminte ca eram la planet,am dat 40 kg de bile in apa pestele statea pe nada dar nu am prins nici un peste la boiles cu toate ca pana la urma am luat locul doi.)

Vad ca s-a inteles gresit , nu subestimez pe nimeni dar prea s-au invatat unii sa merga la concursuri cu sacul cu malai si argazul , sau mai de curind numai cu aragazul ca vin producatorii cu malaiul direct pe balta . Pai cu 3-4 mil investitie de om tot sa mergi la concursuri.
Referitor la ce ai cistigat in 2010 pe Tincabesti vreau sa spun ceva , si eu am avut acum 10 ani 44 de ani asa ca in 2 ani s-a schimbat destule.
Si ca exemplu la ultimul concurs la care am fost pe Tincabesti am avut la calitate 12.1 kg si nu am fost pe un super loc . Pe loc de sector C.
Asa ca orice este posibil pe Tincabesti .
Referitor la schimbarea punctari in concurs nu gasesc ca este corect ca dupa ce se afisaza regulamentul si oamenii se inscriu si sunt de acord cu ce au citit in regulament , sa se mai schimbe ceva .Este foarte probabil ca dupa ce intervin modificari in regulament pe parcurs unii sa se retraga si sa considere organizatorul neserios.

Banica Cosmin
Mesaje: 64
Membru din: Mar Feb 15, 2011 23:29
Puncte: 0
Localitate: Tg-Mures

Re: CUPA SENIORILOR-EDITIA A 3-A TANCABESTI 2013

Mesaj de Banica Cosmin »

Banica Cosmin

Avatar utilizator
Bogdan Dragan
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1179
Membru din: Joi Aug 20, 2009 17:31
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CUPA SENIORILOR-EDITIA A 3-A TANCABESTI 2013

Mesaj de Bogdan Dragan »

Armando scrie:
Armando scrie:
Vladut Mateianu scrie:nu trebuie laure, ai locul rezervat... :wink: dupa jumatate lui ianuarie incepem cu avansurile.....

1.Armando Da'Ros - Andrei Gavanescu - Daniel Mitu
2.Marin Laurentiu-Irinel Bunica
3.Tata Nitu

Ii rog sa se treaca pe lista doar pe cei care sunt hotarati 100% sa participe... Multumesc.
Vladut , la noi nu se pune problema de participare.
Am participat la fiecare Cupa Seniorilor , ne poti trece din oficiu si pentru anii viitori :)
P.S. Si sper sa nu mai tragem C ( cu toate ca am facut o figura frumoasa de pe Stg. Salcie )

Armando, mai povesteste, te rog putin de performanta voastra de pe sectorul C! :D

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: CUPA SENIORILOR-EDITIA A 3-A TANCABESTI 2013

Mesaj de eugen dragnea »

Nae,
de ce nu-ti cumperi tu niste diplome,niste cupe...le sufli cu aur si le bati smaralde,iti construiesti un podium din mahon,il instalezi frumos pe gazonul din spatele "viloaicei" tale,inviti contra cost un producator renumit de bile care sa ocupe locul 2 al podiumului,pui niste poze cu lotul Energy pe locul 3 al podiumului ca sa ai senzatia ca faci istorie si asa reusesti si tu o "performanta" pe care o vei povesti nepotilor atunci cand reumatismul nu te va mai lasa sa mergi pe balta oricat ai fi tu dispus sa platesti...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: CUPA SENIORILOR-EDITIA A 3-A TANCABESTI 2013

Mesaj de Vladut Mateianu »

Va rog reveniti la subiect.Este un topic destinat inscridfilor la concurs, nu mistourilor !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”