Victor Oana

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Florentin Iuga »

Odata cu aparitia pozitiei oficiale a APCR, consider ca nu mai este nimic neclar, poate doar aspecte marunte, care tin doar de subiectivismul fiecaruia dintre noi dar care nu cred ca mai trebuie reluate aici. Multumesc tuturor celor care au avut posibilitatea si bunavointa de a lamuri subiectul. Regret alaturi de participantii la CN ca s-a ajuns la un asemenea conflict si sper ca pe viitor si alte asociatii sau cluburi vor pune umarul la organizarea unei competitii de asemenea importanta. Am de asemenea speranta ca pescarii de competitie nu vor avea de suferit datorita apartenetei la o asociatie sau alta si ca pe viitor conflictele, oricare ar fi ele, se vor rezolva intre persoanele implicate, nu intre organizatii, asociatii, cluburi, suporteri, bagatori de seama etc.
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de oanavictor »

Florentin Iuga scrie: E adevarat insa ca NUMAI APCR-ul a organizat aceasta competitie in ultimii ani si nu e cinstit sa fie atacat atata vreme cat nu s-a implicat nimeni pana acum in organizare.
A P C R nu a fost obligata de nimeni sa organizeze aceasta competitie ,mai mult decat atat ,reprezentantii ei au fost si au facut propunerea de organizare catre A G V P S ,MINTANDU-I PE ACESTIA CA SUNT SINGURA ASOCIATIE DE PROFIL DIN TARA SI REPREZINTA PE TOTI PESCARII DE CRAP DIN ROMANIA ,folosind numele asociatiei drept ASUL DIN MANECA [ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA ]
A G V P S a crezut lucrul acesta ,a fost intocmit un PROTOCOL in care APCR se obliga sa suporte pe cheltuiala proprie costul calificarilor cat si deplasarea lotului la C M ,nefiind specificat ca acest lucru se va face din taxa de participare ,care anul acesta a depasit orice masura [500 EURO PENTRU 72 ORE DE PESCUIT .
ATAT DE BINE A GESTIONAT ACESTE ORGANIZARI INCAT IN ULTIMII TREI ANI DE CAND DE ORGANIZARE SE OCUPA IN MOD DICTATORIAL SI TOTALITAR ,SCHIMBAND REGULAMENTUL DUPA CUM LE-A FOST INTERESUL IN MOMENTUL RESPECTIV ,INCAT NUMARUL DE PARTICIPANTI A RAMAS ACELASI ,NEEXISTAND O CRESTERE A NUMARULUI DE CONCURENTI ,CHIAR DACA SISTEMUL DE PARTICIPARE A FOST DIFERIT DE LA AN LA AN
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Florentin Iuga »

Cu asta deja nu mai sunt de acord. Am urmarit in ultimii ani, datorita emisiunii pe care o realizez, evolutia organizarii sistemului competitional la crap. A spune ca nu a obligat nimeni APCR sa organizeze CN, in conditiile in care timp de 10-12 ani de la revolutie nimeni nu a facut acest gest, e total incorect. A avea o initiativa, nu poate fi decat un lucru laudabil. Pe urma, sa nu uitam ca dupa incheierea acelui protocol cu AGVPS, foarte multi au criticat APCR-ul pentru ca "s-au dat cu dusmanul" pescarilor, cu cea mai corupta structura. A fost, dupa cum s-a dovedit, singura solutie pentru ca romanii sa poata participa la CM. Repet, au avut initiativa, au facut CN, nimeni nu s-a alaturat acestui efort de organizare, asa ca nu are nimeni dreptul sa critice faptul ca APCR inca organizeaza CN. Ca veni vorba de Federatie, tot APCR a luat haturile in mana si a urnit organizarea si formarea cluburilor. Asa imi aduc aminte, ca toate adunarile s-au desfasurat la sediul lor, cu avocata lor, nu? Parca Andrei s-a zbatut pe la minister sa aranjeze, nu? E usor pentru oricine sa vina la de-a gata si sa critice. Inceputurile sunt intotdeauna tulburi si se comit cateodata si greseli. Critica este, in asemenea momente, o atitudine distructiva. Constructiva este doar conlucrarea umar la umar si consultarile in vederea imbunatatirii activitatii. In acest sens, la CN s-au incercat pana acum mai multe formule de selectie si de regulament. Am participat la sedinta la care s-a decis pentru acest an o singura mansa de calificare si pot sa afirm ca asta a fost solicitarea majoritatii participantilor, nu a fost impusa de conducerea APCR. Sigur ca participantii au fost membrii APCR, pentru ca aceasta asociatie organizeaza CN si aici sunt mai multi pescari de competitie la crap decat in orice alta asociatie sau club.
In ceea ce priveste participarea la CN iar nu sunt de acord. Chiar daca numarul de participanti nu a crescut, componenta echipelor a diferit de la an la an. Au aparut pescari noi sau nu mai participa dintre cei mai vechi. Nu rasar ca ciupercile peste noapte si foarte multi dintre cei care participa regulat la concursuri, nu se simt in stare sa faca fata la CN. Eu pescuiesc de cand ma stiu si in ultimii ani am invatat extrem de multe dar inca nu ma simt in stare sa concurez impotriva celor care au fost la CN. De altfel, nici PELICANUL, care este un club mare, ai marturisit ca nu are inca un lot pentru CN. Carp fishing-ul este aproape un sport de lux si nu mira pe nimeni ca "varfurile" nu apar cu duiumul. La cat sunt costurile pentru pregatirea unui asemenea concurs, taxa e minora comparativ si cu alte concursuri, cu taxa mai mare, unde participa totusi peste 120 de pescari si se joaca "cu casa inchisa".
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

oanavictor scrie: A P C R nu a fost obligata de nimeni sa organizeze aceasta competitie ,
pana in acel moment te ocupai d-ta cu lupsanu aurel. plecau la CM oamenii cu bani agreati de d-ta. mai mult, in 2003 ati organizat pe sarulesti calificari pt CM la care au participat 9 echipe. fiecare a platit 400 euro. din acesti bani nu a ajuns nici un euro la echipa nationala, s-a platit balta.
acele calificari au fost smenuite, in ultima mansa pe foaia lui victor oana au aparut 2 crapi care nu au existat niciodata. asa te-ai dus d-ta la ultimul CM, unde - evident - n-ai facut nimic, cum s-a intamplat la toate celelalte anterioare la care te-ai mai plimbat.

oanavictor scrie:...mai mult decat atat ,reprezentantii ei au fost si au facut propunerea de organizare catre A G V P S ,MINTANDU-I PE ACESTIA CA SUNT SINGURA ASOCIATIE DE PROFIL DIN TARA...



gresit. memoriul APCR prin care la vremea respectiva am cerut
organizarea CN se afla inregistrat la AGVPS. nu scrie nicaieri ca suntem singura asociatie de profil! asta o putem demonstra oricand. ne-am adresat AGVPS-ului in numele celei mai TITRATE asociatii de carp-fishing. vezi ca TITRAT inseamna "cu titluri", adica cu rezultate-medalii. cunosti ce este aceea o medalie? cauta prin sertare si uita-te la cea pe care ai primit-o de la ing albastroiu, locul 3 la cupa peris. e singura din cariera d-tale.

oanavictor scrie:...SI REPREZINTA PE TOTI PESCARII DE CRAP DIN ROMANIA ,folosind numele asociatiei drept ASUL DIN MANECA [ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA ]

numele asociatiei noastre a fost obtinut la judecatoria sector 2 bucuresti

oanavictor scrie:...A G V P S a crezut lucrul acesta ,a fost intocmit un PROTOCOL in care APCR se obliga sa suporte pe cheltuiala proprie costul calificarilor cat si deplasarea lotului la C M ,nefiind specificat ca acest lucru se va face din taxa de participare ,care anul acesta a depasit orice masura [500 EURO PENTRU 72 ORE DE PESCUIT .

alta minciuna ordinara, in stil caracteristic victor oana. ma abtin sa zic mai multe sa nu patesc precum basescu cand a vorbit in masina de ziarista aia. si sa nu se sesizeze madalin voicu. atat in protocol, cat si in memoriu am scris despre taxa de participare, pe care am numit-o "taxa de sprijinire a echipei nationale" pentru ca banii merg la echipa nationala! taxa a depasit orice masura? echipele stiau ca in cazul calificarii nu mai platesc nici un ban pentru deplasare. pe vremea d-tale, echipele au platit cate 400 euro si alea calificate au mai cheltuit vreo 3000 cu deplasarea.
oanavictor scrie:ATAT DE BINE A GESTIONAT ACESTE ORGANIZARI INCAT IN ULTIMII TREI ANI DE CAND DE ORGANIZARE SE OCUPA IN MOD DICTATORIAL SI TOTALITAR ,SCHIMBAND REGULAMENTUL DUPA CUM LE-A FOST INTERESUL IN MOMENTUL RESPECTIV ,INCAT NUMARUL DE PARTICIPANTI A RAMAS ACELASI ,NEEXISTAND O CRESTERE A NUMARULUI DE CONCURENTI ,CHIAR DACA SISTEMUL DE PARTICIPARE A FOST DIFERIT DE LA AN LA AN
principalul scop al calificarilor a fost si este constituirea unei echipe nationale puternice, competitive pe plan international. in trei ani APCR a adus in tara argint mondial pe echipe, bronz pe echipe, si alte trei medalii de bronz la individual.

in numele APCR te rog un singur lucru:

MUCLES!
The One Team

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

oanavictor scrie:...ATAT DE BINE A GESTIONAT ACESTE ORGANIZARI INCAT IN ULTIMII TREI ANI DE CAND DE ORGANIZARE SE OCUPA IN MOD DICTATORIAL SI TOTALITAR ...

2004 - calificarile s-au hotarat in casa lui victor oana prin votul pescarilor
2005 - calificarile au fost hotarate de o comisie din care a facut parte victor oana
2006 - calificarile s-au hotarat intr-o sedinta la care a participat si victor oana
2007 - calificarile s-au hotarat intr-o sedinta APCR, fara victor oana. se constatase deja ca este o prezenta inutila...
2007 - APCR demareaza procedurile pentru infiintarea FRPS. primul partener este clubul pelicanul - victor oana
The One Team

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de oanavictor »

@andrei vladeanu

PENTRU OBRAZNICIA PE CARE AI AVUT-O ,FOLOSIND EXPRESII SI JARGOANE [MADALIN VOICU ,MUCLES ]CARE NU AU NICI O LEGATURA CU SUBIECTUL ''PESCUIT ''SI CARE NU STIAM CA TE CARACTERIZEAZA ,ASTEPT SCUZE PUBLICE CAT MAI URGENT POSIBIL ,ALTFEL .............. :evil: :evil:

PENTRU RESTUL VEI PRIMI RASPUNSURI CLARE SI LA OBIECT IN CURSUL ZILEI DE AZI ,IMEDIAT CUM I-MI FAC TIMP.

ATENTIE ,NU TE JUCA CU FOCUL :evil: :evil:
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

@victor oana

imi cer scuze public pt ca mi-a trecut prin cap sa zic ce i-a zis basescu ziaristei! scuze!

imi cer scuze public pentru expresia "MUCLES"
rectific in limba romana:

TACI!

ps sper sa accepti scuzele mele
The One Team

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de oanavictor »

[quote="andrei vladeanu"]@victor oana



imi cer scuze public pentru expresia "MUCLES"
rectific in limba romana:

TACI!

@machiavelli[andrei vladeanu ]

DEJA CRED CA AI INTRECUT MASURA ,CUVANTUL TACI SA-L FOLOSESTI CU COPILUL TAU SAU CU CINE I-TI PERMITE ASA CEVA ,NU CRED CA AVEM GLUME SI CA TE POTI EXPRIMA ASA ,IAR DACA O PUN PE SEAMA INSOLATIEI [PATA PE CREIER ]SAU PE SEAMA BAUTURII ,INSEAMNA CA ESTI UN OM BOLNAV,SI NU ESTI VREDNIC DE A PURTA UN DIALOG CU CINEVA ,IAR CONCLUZIA ESTE CA TREBUIE SA TE DUCI LA MEDIC SA TE TRATEZI ORI DE PATA PE CREIER ORI DE ALCOOLISM .
SPER CA ESTE ULTIMA EXPRESIE JIGNITOARE LA ADRESA CUIVA .
AI GRIJA ,SE CADE FOARTE USOR DE LA INALTIME :evil: :evil: :evil:
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de oanavictor »

andrei vladeanu scrie:
oanavictor scrie: A P C R nu a fost obligata de nimeni sa organizeze aceasta competitie ,
pana in acel moment te ocupai d-ta cu lupsanu aurel. plecau la CM oamenii cu bani agreati de d-ta. mai mult, in 2003 ati organizat pe sarulesti calificari pt CM la care au participat 9 echipe. fiecare a platit 400 euro. din acesti bani nu a ajuns nici un euro la echipa nationala, s-a platit balta.
acele calificari au fost smenuite, in ultima mansa pe foaia lui victor oana au aparut 2 crapi care nu au existat niciodata. asa te-ai dus d-ta la ultimul CM, unde - evident - n-ai facut nimic, cum s-a intamplat la toate celelalte anterioare la care te-ai mai plimbat.


@MACHIAVELLI[andrei vladeanu]


ASA CUM TI-AM PROMIS MAI DEVREME ,HAI SA LAMURIM LUCRURILE SI SA AJUNGEM LA MOMENTUL ADEVARULUI.
DACA ESTI BARBAT SI AI SIMTUL RASPUNDERII SI NU O'' MUSCA PARANOICA SI BETIVA '',HAI SA DAM CARTILE PE FATA .
CAND EU SI LUPSAN SI NITU AM INCEPUT PARTICIPARILE LA C M ,NU STIA NIMENI DIN ROMANIA DE EXISTENTA ACESTEI COMPETITII.
AM PARTICIPAT TIMP DE 2 ANI ,REUSIND CU MARE GREUTATE SA GASIM PARTENERI DE ECHIPA ,PENTRU CA NU EXISTAU .
IN A-L DOILEA AN AM INCERCAT SA-L COOPTAM IN ECHIPA SI PE'' REGELE MINCIUNII SI IMPARATUL DEZINFORMARII'' CORNEL ROSIORU ,ACESTA A VENIT SI CAND A VAZUT CUM SE PESCUIESTE SI CUM SE NADESTE PENTRU CARP-FISHING ,A DAT BIR CU FUGITII ,RECUNOSCAND CA NU VAZUSE O COBRA CUM ARATA PANA ATUNCI SI SPUNAND CA EL NU POATE FACE FATA LA ASA STIL DE PESCUIT .
IN AL TREILEA AN ,LA INITIATIVA MEA ,VAZAND CA CEVA NU MERGE SI REZULTATELE INTARZIE SA APARA ,SI REALIZAND CA NICI SANSE PREA MARI DE REUSITA NU SANT ,AM PROPUS SI AM REUSIT SA ADUNAM 9 ECHIPE CARE MAI PESCUISERA PE SARULESTI ,PARTICIPASE -RA LA CUPA MONDIALA SI AM FACUT UN FEL DE CALIFICARI,REUSIND SA-L CONVING PE RADUTA SA NE PUNA BALTA LA DISPOZITIE PENTRU 3 MANSE A 72 ORE FIECARE .MENTIONEZ CA LA ACEA VREME SARULESTIUL ERA COTATA CA CEA MAI TARE BALTA DE CRAP DIN LUME .NU SE INVENTASE INCA HOBAIA SI NICI MONSTRII CARE SUNT IN EA LA MOMENTUL ACTUAL .
MARTURISIRE
ACEL FURT DE CARE POMENESTI ,RECUNOSC ,ESTE ADEVARAT ,CU MENTIUNEA CA NU AU FOST 2 CRAPI CI UNUL SINGUR ,CA NU EU AM FACUT LUCRUL ACESTA ,CI'' REGELE MINCIUNII SI IMPARATUL DEZINFORMARII'' CORNEL ROSIORU ,CARE IMPREUNA CU LUPSANU DUPA O NOAPTE DE BETIE CRUNTA A VRUT SA FACA PE JUSTITIARUL SI MI-AU PUS IN FATA O FOAIE DE ARBITRAJ PE CARE O COMPLETASERA SI MI-AU SPUS CA MI-AU TRECUT UN PESTE CARE SA MA DUCA PE LOCUL UNU .
MENTIONEZ CA IN ACEL MOMENT [ORA 11 CU 2 ORE INAINTE DE INCHEIEREA CELEI DE-A 3-A MANSE ERAM PE LOCUL 2 ,DECI CALIFICAT ,DUPA ECHIPA DIN SINAIA .IAR PE 3 ERA OSLOBEANU .
IN ACEL TIMP ,EU PERSONAL AM FOST LA ECHIPA RUDEANU SI LE-AM SPUS CE AU FACUT LUPSANU SI ROSIORU,CUM ESTE CLASAMENTUL IN ACEL MOMENT ,EI AU ACCEPTAT ACEST LUCRU ,IAR CU MENTIUNEA MEA PERSONALA CA DACA IN TIMPUL RAMAS PANA LA INCHIDEREA CONCURSULUI BADULESCU PRINDE UN PESTE ,PESTELE MEU VA FI STERS DUPA FOAIE SI CLASAMENTUL SE VA SCHIMBA ,RAMANAND SINAIA PE 1 ,EU PE 2 ,IAR BADULESCU PE 3 [REZERVA]LUPSAN SI NITU FIIND CALIFICATI DIN OFICIU PENTRU MUNCA DEPUSA CU ORGANIZAREA .
MAI MENTIONEZ CA LA ACELE CALIFICARI '',REGELE MINCIUNII SI IMPARATUL DEZINFORMARII'' CORNEL ROSIORU ,NU A REUSIT SA PRINDA IN 3 MANSE A 72 ORE PE SARULESTI ,NICI MACAR UN PESTE .

ACEASTA I-MI ESTE DECLARATIA PE CARE O DAU SUSTIN SI SEMNEZ CU MENTIUNEA CA ESTE SINGURA MEA PATA NEAGRA DE CAND EXISTA CONCURSURI DE CRAP IN ROMANIA .

OANA VICTOR -PROMOTORUL SI INITIATORUL CARP -FISHINGULUI DIN ROMANIA IMPREUNA CU AUREL LUPSAN

PS . INTREBARE

UNDE SE AFLA IN ACELE VREMURI ANTICE SI DE DEMULT MACHIAVELLI PESCUITULUI LA CRAP DE ASTAZI ,ACEST OM PLIN DE VENIN SI DE INTRIGI andrei vladeanu DE NU A PARTICIPAT SI EL ???????????????
NU VA CHINUITI SA GHICITI ,VA SPUN EU .I-SI PETRECEA COPILARIA ,AVEA DOAR 35 DE ANI ,SE JUCA IN BALEGAR SI CAUTA SA VADA DACA'' RAMA ARE MUSTATI SI DINTI''
ABIA UN AN MAI TARZIU A APARUT TINUT DE MANA DE RADU SILEA SI CURGANDU-I MUCII PE LA TANCABESTI ,EXISTAND SI FILMARE IN CARE BADULESCU I-I ARATA CUM SE FACE UN NOD DE PESCUIT .

P P S INTREBARE

NU CUMVA SCOPUL PENTRU CARE A DESCHIS ACEASTA DISCUTIE ESTE ACELA DE DE A-L DEFAIMA SI A-I FACE RAU'' REGELUI MINCIUNII SI IMPARATULUI DEZINFORMARII'' CORNEL ROSIORU ,STIIND CA EL A INITIAT ACEL FURT ,LUCRU RECUNOSCUT DE INSUSI ROSIORU LA DARVARI ,DE FATA FIIND VLADEANU ,MATEIANU ,BADULESCU ,SI CORNEL IACOB ?????????????
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Am ajuns si la momentul adevarului.

Minti de la inceput.

Lumea stia de CM si erau multi pescari buni. Nu toti aveau timp si nu erau dispusi sa dea 5-6 mii $ din buzunar.

Da, am fost invitat si eu cu Serban sa fac parte din lot, dar mi-ai facut magaria cu lansetele si am renuntat.

In al treilea an cind am fost cu Lupsan la comisia de competitii a AGVPSului,am propus initierea calificarilor.
De la sedinta am venit direct la Dirvari si te-am invitat sa faci parte din grupul de initiativa.

Nu ai reusit sa aduni 9 echipe, ci noi initiatorii am adunat prin tel.la Dirvari mai multi pescari. Multe echipe s-au format acolo, cea mai cunoscuta fiind Nae & Mati.
Tu ai propus o taxa de 400 de euro pe care ai si incasat-o.
Nimeni nu a aflat niciodata cit s-a platit Dl. Raduta.

Corect, la acea vreme Sarulestiul era cea mai buna balta. Numai ca noua ni s-a permis accesul in zonele nefrecventate unde nu se prindea nici peste.
Probabil pt. asa locuri ai platit.

Da, de Hobaia si Dirvari inca nu se aflase.
Hobaia am descoperit-o anul urmator cind Pasat ne-a pus balta la dispozitie GRATUIT.

Participind si eu la acele selectii am vrut sa fac o magarie. Sa-mi trec niste pesti pe foaie. Din nefericire am incurcat foile de arbitraj si i-am trecut pe foaia lui oana. :lol:
Ca ai furat 2 crapi, unul, sau mai multi nu are importanta. Important e ca ai furat si ai mers in Italia in locul lui Nae si Mati.

Aia a fost ultima ta plimbare pe la campionatele mondiale, de unde ai venit pe ultimul loc.

Anul urmator a aparut echipa senzor.

Vorba lui Andrei MUCLES si nu imi cer scuze.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”