Întrebare pentru Dan Mitranescu

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
cristialex
Mesaje: 221
Membru din: Mar Iul 23, 2013 16:58
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de cristialex »

Actualul tazura clas s are aceleași calități ca ale mtx clasa??

florianb
Mesaje: 63
Membru din: Mie Iul 09, 2014 19:07
Puncte: 0
Localitate: Targoviste
Contact:

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de florianb »

Sal Dan, am luat si eu azi din magazin 4 lansete tazura class 3k, le-am verificat putin acolo in fata magazinului, dar cand am ajuns acasa le-am verificat mai in amanunt si una dintre ele are varful incovoiat, stramb spre pe dreapta (nu rau, dar totusi deranjant pt ochiul critic :D ). Intrebarea e, daca ma duc maine la magazin cu ea, poate fi schimbata? Su ce e de facut?

Avatar utilizator
pycostef
Mesaje: 590
Membru din: Mar Dec 08, 2009 15:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de pycostef »

Buna ziua dl. Dan...pt un aruncător mediu dar care caută să obțină o distanta cat mai mare ce recomandați Mtx 16 black edition sau Tazura Clasa 3K ?
Și totodată care este diferența dintre mulinetele MT 14000 plus și MX 14000 plus, că am tot căutat dar nu am găsit.
Mulțumesc frumos!
<*)))))><{
Ene Stefan

florianb
Mesaje: 63
Membru din: Mie Iul 09, 2014 19:07
Puncte: 0
Localitate: Targoviste
Contact:

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de florianb »

Intre timp am fost la magazin, s-a rezolvat fara nici o problema. Lanstele arata foarte bine, multumit!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

florianb scrie:
Mar Feb 08, 2022 18:51
Intre timp am fost la magazin, s-a rezolvat fara nici o problema. Lanstele arata foarte bine, multumit!
In regula.
Multumesc pentru achizitie.
O sa fii multumit de lansete sub toate aspectele.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

pycostef scrie:
Mar Feb 08, 2022 11:45
Buna ziua dl. Dan...pt un aruncător mediu dar care caută să obțină o distanta cat mai mare ce recomandați Mtx 16 black edition sau Tazura Clasa 3K ?
Și totodată care este diferența dintre mulinetele MT 14000 plus și MX 14000 plus, că am tot căutat dar nu am găsit.
Mulțumesc frumos!
Salut,
MTX 16 este o lanseta mai moale ca 14-le, asa ca din punct de vedere al performantei nu se poate compara cu Tazura Class 3K.

Diferenta intre mulinetele specificate este data de:
- manivela cu infiletare in pinion. ( nu are jocuri ca cea cu fixare pe hexagon, se pliaza rapid, nu se pierde surubul, ...).
- pinion cu ax otel inox (mai rezistent in comparatie cu axul de zamac) si presat la rece (duritate mai mare).
- pinion anodizat. ( mai rezistent la corodare ).
- rulmenti inoxidabili ( maxima calitate ).
- frana cu discuri din carbontex.

Toate acestea in favoarea MX PLUS.

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Bum »

Dan Mitranescu scrie:
Dum Feb 06, 2022 1:38
pycostef scrie:
Vin Feb 04, 2022 10:59
Buna ziua dl. Dan...am un set de avertizori hakuyo 2018 luați de la magazin la.inceputul lui 2019 parca...ideea că au devenit lipicioși pe anumite porțiuni și mă deranjează teribil...aveți idee cum se pot curata cel eficient fara sa se albeasca plasticul ?
Mulțumesc frumos!
Salut. Nu stiu exact. Subiectul era discutat pe undeva, dar nu mai stiu unde. Poate ne ajuta colegii de forum.
Alcool izopropilic ..... ii freci bine cu o carpa imuiata in alcool izopropilic se poate folosi si alcool tehnic dar poate sa albeasca.

Avatar utilizator
pycostef
Mesaje: 590
Membru din: Mar Dec 08, 2009 15:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de pycostef »

Buna seara dl. Mitranescu...am o problema cu inelul de strangere al mandrinei de la o lanseta Tazura Class 3K...se mai poate repara si daca da, cam care este costul acestei operatii ? Mentionez ca acesta a fost taiat de un amic care nu reusea sa mai desfaca "piulita" ca sa scoata mulineta. Multumesc frumos!
Fişiere ataşate
Presentation1.jpg
Presentation1.jpg (58.39 KiB) Vizualizat de 583 ori
<*)))))><{
Ene Stefan

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

pycostef scrie:
Mie Feb 16, 2022 23:10
Buna seara dl. Mitranescu...am o problema cu inelul de strangere al mandrinei de la o lanseta Tazura Class 3K...se mai poate repara si daca da, cam care este costul acestei operatii ? Mentionez ca acesta a fost taiat de un amic care nu reusea sa mai desfaca "piulita" ca sa scoata mulineta. Multumesc frumos!
Salut.
In primul rand, cateva sfaturi:
1. Piulita nu se strange niciodata foarte tare. Exista riscul sa crape.
2. Daca se blocheaza piulita, nu este vina ei. Mai exact, se blocheaza bucsa atasata piulitei, cea care intra pe talpa mulinetei.
3. Pentru a desface mulineta NU SE FORTEAZA PIULITA! Piulita poate sa se desprinda de bucsa si nu se mai poate repara.
Se bate in bucsa cu un lemn, in sensul in care aceasta se desface. Se ajuta cu piulita, dar fara a forta.
Lemnul se fixeaza pe margine bucsei si se bate in lemn cu ceva.
Se foloseste lemn pentru a nu deteriora plasticul de pe marginea bucsei.
4. Este indicat sa se ude piesele.
5. Daca tot nu iese ( dar iese in majoritatea cazurilor ), pastreaza mulineta pe cotor si apeleaza la cineva care se pricepe.

Pentru a repara piulita eu am gasit o singura solutie: se matiseaza cu un fir textil foarte subtire piulita si se intareste matisajul cu rasina. Reparatia este simpla si rezistenta.
Schimbatul mandrinei este foarte costisitor si implica riscuri.

Oricand, cu placere.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bum scrie:
Joi Feb 17, 2022 20:26
De 2 ani folosesc ........................
Ma intereseaza.
Am mesageriile private blocate peste tot. :)
Te rog sa-mi lasi mesaj pe danmitranescu@yahoo.com
Multumesc.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”