AFILIERI CLUBURI SPORTIVE

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Alexandru Popescu
Mesaje: 578
Membru din: Joi Oct 02, 2014 9:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: AFILIERI CLUBURI SPORTIVE

Mesaj de Alexandru Popescu »

gor965 scrie:
Stefan Popescu scrie:...Vezi că ți-am pregătit un Carnet de Arbitru.Poți să vi să-l ridici. Sau ai uitat că ai făcut cursurile la federație? ....
Eu n-am uitat si nici nu consider ca m-a invatat ceva federatia pe mine. Aveam destula experienta ca sa trec de cursurile alea, dar dupa cum v-am mai spus, de la atestare au trecut aproape 7 ani si acum nu ma mai intereseaza...de fapt, nu-i mai vad rostul, din moment ce federatia nu organizeaza nimic ca sa dea de lucru la zecile de arbitrii pe care i-a atestat.

p.s.
In continuare va sfatuiesc sa evitati limbajul imperativ pe forum si sa va apucati serios de treaba la federatia dvs....dar serios legat de pescuit, nu legat de procese si plangeri penale, ca la astea stati exagerat de bine. :D

A castigat procese legat de competitiile nationale sau mondiale? Eu, mai nou pe acest forum nu am idee despre asa ceva.
...

Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: AFILIERI CLUBURI SPORTIVE

Mesaj de Stefan Popescu »

Da, am câștigat toate procesele intentate de AGVPSR cu privire la dreptul de organizare și reprezentare a pescuitului sportiv din România, drept pentru care MTS a notificat CIPS cu privire la acest lucru. Și mai ales,că pescuitul sportiv este recunoscut ca sport și intră sub incidența art. 4.6 din Statutul CIPS.
Așa că, mingea este acum la cluburile sportive.
Le atenționez public asupra faptului că afilierea nu este doar un act formal și vor trebui să îndeplinească condițiile impuse de lege, statutul și regulamentele FRPS.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: AFILIERI CLUBURI SPORTIVE

Mesaj de ionut72 »

Deocamdată la masa asta stau eu și eu decid cine are sau nu are loc!
Bine, ma, napoleoane, corcodelule, boss-ule, diamantule neslefuit! :D

Pigulici, dementa senila e boala grea! N-ai, asa, o senzatie de deja-vu?

Pana acu', Carstocea era un nenorocit, pucist, care ti-a luat tronul si pe care l-ai expulzat, cu tot cu clubul lui. Brusc, dupa CM, Carstocea e membru intr-un club afiliat legal la srl-ul ala. Pai, daca-i asa, el e presedintele! :D

Tu, la masa pescarilor sportivi, nu ai stat si nu vei sta niciodata. Nici de debarasator nu esti bun. Cum se apropie iarna, cum apari ca mascariciul curtii pe aci, si reiei aceeasi placa stricata. Nu-i bai, publicul, cica, a hotarat sa te debaneze. Esti un biet trist cu probleme la mansarda, viata si natura au fost dure cu tine, unui om sanatos la cap nu ii inspiri decat mila.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: AFILIERI CLUBURI SPORTIVE

Mesaj de Albert »

Alexandru Popescu scrie: A castigat procese legat de competitiile nationale sau mondiale? Eu, mai nou pe acest forum nu am idee despre asa ceva.
Gasesti pe rapitori.ro un topic stufos unde vezi exact ce si cat a "castigat" haznaua.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: AFILIERI CLUBURI SPORTIVE

Mesaj de DumiD »

Domnilor, El Presidente a adresat o invitatie cluburilor. L-ati trecut prin toate, de la hazna la Balaceanca, si va simtiti jigniti ca a aruncat si el un nevinovat "imbecili" ca raspuns...pai jumate din cei carora le-a raspuns ar fi scris un foiletón daca erau mascariti in halul asta. Eu tot mai cred ca se poate face ceva cu federatia lu' peste, ca doar nu e El Presidente ales pe viata.

Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: AFILIERI CLUBURI SPORTIVE

Mesaj de Stefan Popescu »

Alexandru Popescu scrie:
gor965 scrie:
Stefan Popescu scrie:...Vezi că ți-am pregătit un Carnet de Arbitru.Poți să vi să-l ridici. Sau ai uitat că ai făcut cursurile la federație? ....
Eu n-am uitat si nici nu consider ca m-a invatat ceva federatia pe mine. Aveam destula experienta ca sa trec de cursurile alea, dar dupa cum v-am mai spus, de la atestare au trecut aproape 7 ani si acum nu ma mai intereseaza...de fapt, nu-i mai vad rostul, din moment ce federatia nu organizeaza nimic ca sa dea de lucru la zecile de arbitrii pe care i-a atestat.

p.s.
In continuare va sfatuiesc sa evitati limbajul imperativ pe forum si sa va apucati serios de treaba la federatia dvs....dar serios legat de pescuit, nu legat de procese si plangeri penale, ca la astea stati exagerat de bine. :D

A castigat procese legat de competitiile nationale sau mondiale? Eu, mai nou pe acest forum nu am idee despre asa ceva.
http://www.scj.ro/1094/Detalii-dosar?cu ... 0000309842

http://www.scj.ro/1094/Detalii-dosar?cu ... 0000309455

http://www.scj.ro/1094/Detalii-dosar?cu ... 0000311280

http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar ... &id_inst=2

http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar ... &id_inst=2

http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar ... &id_inst=2

Mulțumit?

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: AFILIERI CLUBURI SPORTIVE

Mesaj de gabi1 »

DumiD scrie: Eu tot mai cred ca se poate face ceva cu federatia lu' peste, ca doar nu e El Presidente ales pe viata.
:lol: :lol:
Eu doresc fără generalizări și ierarhizări puerile, astea denotă lipsă de respect! :D
Iar ca abordarea să fie constructivă ar fi necesare și câteva explicații privind motivele alegerii... nu de alta dar presupun că fiecare își bazează opiniile pe "ceva" mai concret decât voința mușchilor din dotare!
Nu-l mai stârniți. Să nu-i treacă prin cap vreo idee de 9mm, nu de alta dar acum florile sunt scumpe.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: AFILIERI CLUBURI SPORTIVE

Mesaj de Stefan Popescu »

Ca să fie clară importanța discuțiilor, postez spre informarea cluburilor sportive modificările esențeiale aduse Legii sportului:

OUG 38/2017
Guvernul României adoptă prezenta ordonanță de urgență.
Articol unic. -

Legea educației fizice și sportului nr. 69/2000, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 200 din 9 mai 2000, cu modificările și completările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează:

1. La articolul 14, după alineatul (1) se introduce un nou alineat, alineatul (11), cu următorul cuprins:
"

(11) Sportivii de performanță încheie cu o structură sportivă un contract de activitate sportivă."

2. La articolul 14 alineatul (2), litera b) se modifică și va avea următorul cuprins:
"

b) încheie cu o structură sportivă un contract individual de muncă sau un contract de activitate sportivă."

3. La articolul 14, alineatele (21), (6) și (7) se modifică și vor avea următorul cuprins:
"

(21) Structurile sportive și sportivul de performanță menționat la alin. (11) se obligă prin contractul încheiat între părți să respecte prevederile specifice din statutele, normele, regulamentele federațiilor sportive naționale și, după caz, ale ligilor profesioniste din ramura de sport respectivă și care au ca obiect activitatea de selecție, pregătirea, performanța și participarea la competiții interne și internaționale.

. . . . . . . . . .

(6) Federațiile sportive naționale asigură organizarea evidenței sportivilor de performanță din ramura de sport respectivă.

(7) Drepturile și obligațiile sportivului de performanță sunt cele prevăzute în statutele și în regulamentele federațiilor sportive naționale, precum și cele din contractele încheiate între părți."

https://lege5.ro/Gratuit/ge3dkmrtgmzq/o ... e-sportiva

Acum se va face diferența dintre Cluburile sportive adevărate și asociațiile de prieteni!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: AFILIERI CLUBURI SPORTIVE

Mesaj de Vladut Mateianu »

Asa o fi nea Fane, majoritatea insa suntem asociatii "de prieteni". Cluburile pe care le ai in subordine sunt cluburi sportive adevarate ? Si daca da, ce performante au obtinut in acest sport ?
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: AFILIERI CLUBURI SPORTIVE

Mesaj de gabi1 »

Fănică, la ultimul proces am auzit că nu ai avut bani să-ți angajezi avocat si te-a apărat Pro bono un medic psihiatru. Spor. :lol: :lol:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”