Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Mihalcea Cristian
Mesaje: 213
Membru din: Dum Sep 04, 2011 16:35
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de Mihalcea Cristian »

De acum înainte am internet non stop și vreau din tot sufletul sa răspund la toate nelămuririle voastre !
Ma simt dezgustat de tot ceea ce am citit în aceste 10 pagini asa dar o sa răspund conform REALITATII chiar dacă o sa deranjeze însă e timpul ca toate PRESUPUNERILE sa devina adevăr!
O zi plăcută tuturor !
Mihalcea Cristian
"Invata sa lansezi 180 de metri pentru ca atunci cand va trebui sa pescuiesti la 150 iti va fi usor"
Nume utilizator schimbat din Brasoveanu

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Mesaje: 3266
Membru din: Lun Feb 15, 2010 22:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de Marian Constantin »

Salut Cristy ,

pe langa polemica hakuyo vs shimano , ne poti spune daca recordul bulgarului a fost masurat corect ?

din cele doua poze puse mai jos se intelege altceva , pozele sunt facute din stanga aruncarii tale si din dr aruncarii bulgarului

reperele sunt steagul si copacul fara ramuri

Interesant ar fi sa ne spui si cine a aruncat primul ... tu sau el


Imagine

Imagine
X-treme Baits
https://www.facebook.com/XtremeBaits2013?ref=hl
Campion National 2015 la individual
Powered by Shimano

Edy
Mesaje: 155
Membru din: Vin Feb 10, 2012 12:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de Edy »

Si eu sunt tare curios sa aflu daca exista o explicatie . Cam de 7 luni o astept :D ...

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de florinalin »

Ar trebuii sa intre dl Mitranescu caci el era cel mai vehement contestatar al castingului din Turcia referitor atat la rezultate cat si la lansetele velocity.

http://www.crapmania.ro/forum/comentari ... 48976.html
A bad days fishing is better than a good day at work...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de Dan Mitranescu »

florinalin scrie:Ar trebuii sa intre dl Mitranescu caci el era cel mai vehement contestatar al castingului din Turcia referitor atat la rezultate cat si la lansetele velocity.

http://www.crapmania.ro/forum/comentari ... 48976.html
Eu nu am intrebari pentru Cristi . Daca aveam, le discutam cu el demult. Cristi nu a masurat terenul , nu a "fugit" in Turcia sa faca un concurs pe post de reclama cu care sa "se laude" aici, nu a ascuns tabelul in care apar cele mai bune aruncari din concurs. Altii sunt cei care au facut toate astea.
Nu ma intereseaza nici alegerea lui ( daca a fost sau nu alegere ) legat de aruncarea cu MTX-ul .
Nu ma intereseaza nici de ce nu si-a facut publica niciodata cea mai lunga aruncare din viata lui.
Toate sunt alegerile lui, reusitele lui si asa ceva eu nu contest.

Eu nu contest nici o lanseta . Eu am contestat reclamele care ascund adevaruri.
Exact cum acum 10 ani se "arunca" cu HI-s 200 cu sac solubil si fir de 0,30 peste 200 si ceva de metri, sau cum se arunca "peste Dunare". ( fara sa se aminteasca faptul ca aruncarea a fost facuta la Praga, unde Dunarea are 150m ).
Adica aia care spuneau acum 10 ani astea si vindeau Hi-s 200 cu 500 euro bucata, ca na "era facuta in autoclava" ( de parca altele de 5 ori mai ieftine nu erau facute asa ) , acum sunt fix in spatele reclamei de care discutam.
Cristi nu are nicio treaba cu asta. Cel putin pentru mine.

Mihalcea Cristian
Mesaje: 213
Membru din: Dum Sep 04, 2011 16:35
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de Mihalcea Cristian »

O sa încerc sa răspund la mai multe întrebări ca sa facem un pic de lumina.
Concursul din Turcia a fost cel mai frumos și mai profesionist concurs de casting la care eu am participat pana acum. Băieții de acolo sunt de o calitate excepțională și am rămas prieten cu o parte dintre ei.
Măsurătorile s-au făcut în fata tuturor și nu s-a încercat nici un fel de minciuna la adresa lor (sa ne gândim un pic ca este al treilea concurs de casting în Turcia și este prima data când s-au făcut astfel de rezultate !Dacă se dorea ficțiune se putea face încă de la prima ediție)
Aruncările de record s-au măsurat exact ca și celelalte folosindu-se aceleași repere.Ludmil a aruncat primul și apoi eu deci exclus sa îl avantajeze ;).Este foarte adevărat ca la o atât de mica diferența se poate sa existe eroare însă chiar nu ma interesează!Ludmil a dovedit ca este un aruncător foarte bun și ca a progresat în fiecare an.Omul sa antrenat încontinuu și a dus la extrem castingul prin felul cum sa pregătit. Respectele mele !
Distantele obținute au fost foarte bune datorita curenților de aer favorabili și faptului ca cei care au fost acolo au fost foarte pregătiți! Sunt câțiva care au făcut o pasiune din casting...pasiune care la noi nu o vad la nimeni ! Ludmil are mii de ore de stat pe câmp făcând teste peste teste.
Da se poate arunca 200 de metri cu 3 lbs (106 grame a fost plumbul ) dacă condițiile îți permit și ești un aruncător de calibru. Eu am avut 4 aruncari nu una peste 200 și dacă facem media la cele 4 am reușit sa ma încadrez la 204 metri cu un metru peste Ludmil însă doar cea mai buna a contat și chiar el mia spus ca dacă nu avea noroc de o pala de vânt mai puternica nu ma bătea.
Mihalcea Cristian
"Invata sa lansezi 180 de metri pentru ca atunci cand va trebui sa pescuiesti la 150 iti va fi usor"
Nume utilizator schimbat din Brasoveanu

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de Simu Alexandru »

pana la urma sa ne luminezi ai dat cu mtx sau velocity?
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de florinalin »

SEPY31 scrie:pana la urma sa ne luminezi ai dat cu mtx sau velocity?
exact...spune-ne clar si raspicat....cu ce lansete ai dat...la fiecare cartegorie in parte (unde ai dat cu mtx si unde cu velocity si ce distante) ca si aici au fost multe neclaritati. S-a tot vehiculat ca acest casting din Turcia a fost o manareala ca sa se promoveze lansetele shimano, cu precadere velocity in detrimentrul mtx-urilor.
A bad days fishing is better than a good day at work...

Mihalcea Cristian
Mesaje: 213
Membru din: Dum Sep 04, 2011 16:35
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de Mihalcea Cristian »

Velocity de 3 lbs este o lanseta foarte reușită! Apropo nu a interzis nimeni sa se folosească alte branduri ;) a fost alegerea fiecăruia cu ce sa arunce ! Faptul ca sa folosit în 90 % din cazuri Velocity este pentru ca antrenamentele concurenților au dus la aceasta concluzie !
Referitor la de ce nu a fost o categorie unde sa se folosească Classul...a fost și va fi întotdeauna la astfel de concursuri;)...se numește King size și include lansetele peste 3.5 lbs însă nu spod. De ce nu sa folosit Class !?eu nu am vrut iar ceilalți au folosit lansete superioare ca și performanta de distanta !
Mihalcea Cristian
"Invata sa lansezi 180 de metri pentru ca atunci cand va trebui sa pescuiesti la 150 iti va fi usor"
Nume utilizator schimbat din Brasoveanu

Mihalcea Cristian
Mesaje: 213
Membru din: Dum Sep 04, 2011 16:35
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de Mihalcea Cristian »

Shimano in Turcia este un colos și nu da doi bani pe concurenta pentru ca au câștigat piața într-un mod fantastic și nici nu ma mira la felul în care au grija de imaginea lor ! Într-o alta ordine de idei nu o sa poți compara niciodată shimano cu hakuyo ! Respect pentru ceea ce a oferit hakuyo în industria pescuitului însă când pui un mtx 11 lângă un velocity pur și simplu nu ai ce sa compari de aceea și diferența de preț care este foarte justificata.
Eu am folosit velocity la 3 și 3.5 lbs , un hi-s 200 la King size care ma lăsat dezamăgit complet (este o lanseta pescuit a de ceva ani și nu mai are nici o legătură cu una noua ) iar la spod am folosit Mtx 14 spod nu pentru ca am vrut sa merg cu el ci pentru ca nu am avut alta soluție:( am fost total nepregătit însă anul acesta dacă se tine și pot sa merg o sa ma pregătesc cum trebuie pentru ca lumea nu doarme ;)
Mihalcea Cristian
"Invata sa lansezi 180 de metri pentru ca atunci cand va trebui sa pescuiesti la 150 iti va fi usor"
Nume utilizator schimbat din Brasoveanu

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”