Fishing & Hunting EXPO 2017 - editia de primavara

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 698
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Fishing & Hunting EXPO 2017 - editia de primavara

Mesaj de Simu Alexandru »

Vlăduț o să aveți și fir la târg long cast ?
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Fishing & Hunting EXPO 2017 - editia de primavara

Mesaj de ionut72 »

osc1or scrie:
zander scrie:Nu vreau sa ma bag in polemica cu nimeni, dar nu demult am fost la Zwolle la expozitie , biletele de intrare au fost 27 euro/zi de expozitie, iar parcarea a mai costat 8 euro/auto.... De promotii nici nu incape vorba erau putine, si ca inexistente . Pe un pahar cu bere si un hamburger am platit pe 2 portii 26 euro. Nu s-a dat nimic in biletul de intrare expozantii erau in proportie de 80% mari magazine care vindeau produse. Deci nu prea e mare diferenta de ce se poate vedea in afara faptului ca e mult mai mare expozitia. Daca stau bine sa ma gandesc a fost un pret corect si anul trecut si anul asta pentru ceea ce se oferra la Bucuresti.
Numai bine!
O intrebare daca imi permiti, acolo la Zwolle, salariul mediu pe economie e tot 400 euro ca la noi, la Bucuresti?
Ce legatura e intre pretul de intrare la un targ si salariul mediu pe economie? Nu e ca si cum ar trebui ca bmw-ul de Bucuresti sa se vanda cu un pret de 3-4-5 ori mai mic decat cel din vestul Europei? :)

P.S. In Bucuresti, in 2016, salariul mediu net a fost de 2813 lei lunar. Cca 625 de euro.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Fishing & Hunting EXPO 2017 - editia de primavara

Mesaj de osc1or »

ionut72 scrie:
osc1or scrie:
zander scrie:Nu vreau sa ma bag in polemica cu nimeni, dar nu demult am fost la Zwolle la expozitie , biletele de intrare au fost 27 euro/zi de expozitie, iar parcarea a mai costat 8 euro/auto.... De promotii nici nu incape vorba erau putine, si ca inexistente . Pe un pahar cu bere si un hamburger am platit pe 2 portii 26 euro. Nu s-a dat nimic in biletul de intrare expozantii erau in proportie de 80% mari magazine care vindeau produse. Deci nu prea e mare diferenta de ce se poate vedea in afara faptului ca e mult mai mare expozitia. Daca stau bine sa ma gandesc a fost un pret corect si anul trecut si anul asta pentru ceea ce se oferra la Bucuresti.
Numai bine!
O intrebare daca imi permiti, acolo la Zwolle, salariul mediu pe economie e tot 400 euro ca la noi, la Bucuresti?
Ce legatura e intre pretul de intrare la un targ si salariul mediu pe economie? Nu e ca si cum ar trebui ca bmw-ul de Bucuresti sa se vanda cu un pret de 3-4-5 ori mai mic decat cel din vestul Europei? :)

P.S. In Bucuresti, in 2016, salariul mediu net a fost de 2813 lei lunar. Cca 625 de euro.
Si la nivel national cat e nivelul salariului mediu?

Ma gandesc ca in momentul in care organizezi un eveniment, in calculul pretului de intrare intra si puterea de cumparare a potentialilor clienti.



Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Fishing & Hunting EXPO 2017 - editia de primavara

Mesaj de Vladut Mateianu »

SEPY31 scrie:Vlăduț o să aveți și fir la târg long cast ?
Nu, ce mai avem pe stoc este vechi, nu prezinta garantie.... Doar nada, intr-un spatiu dublu decat pana acum !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Fishing & Hunting EXPO 2017 - editia de primavara

Mesaj de gor965 »

ionut72 scrie: Ce legatura e intre pretul de intrare la un targ si salariul mediu pe economie? Nu e ca si cum ar trebui ca bmw-ul de Bucuresti sa se vanda cu un pret de 3-4-5 ori mai mic decat cel din vestul Europei? :)
Pai nu e normal sa te corelezi cu de puterea de cumparare a publicul tinta caruia te adresezi ?! BMW fac masini premium si se adreseaza unui anumit segment de clienti...cu mult mai numerosi in Germania fata de Romania. Daca-ti propui sa vinzi pe an 1.000.000 de masini BMW in Romania, va trebui sa umblii la pret, altfel nu merge ! :D Chiar daca sa zicem cheltuielile de organizare costa la fel in Germania si in Romania, pretul de intrare va fi diferit din cauza puterii de cumparare diferite din cele doua tari. Sa presupunem ca organizatorul inchiriaza spatiile pe gratis catre comercianti, ca sa aiba cea mai mare expozitie vazuta vreodata si isi propune sa recupereze cheltuiala din biletul de intrare...cam cati clienti ar avea daca ar baga intrarea la 200 lei ?! In Germania cred ca si-ar recupera paguba, in Romania zilelor noastre, nu !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Fishing & Hunting EXPO 2017 - editia de primavara

Mesaj de Lucian SV »

osc1or scrie: Si la nivel national cat e nivelul salariului mediu?
Ma gandesc ca in momentul in care organizezi un eveniment, in calculul pretului de intrare intra si puterea de cumparare a potentialilor clienti.
uite aici http://www.insse.ro/cms/ro/content/cast ... rie-lunara

mike83
Mesaje: 266
Membru din: Mar Ian 28, 2014 17:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fishing & Hunting EXPO 2017 - editia de primavara

Mesaj de mike83 »

Vladut Mateianu scrie:
SEPY31 scrie:Vlăduț o să aveți și fir la târg long cast ?
Nu, ce mai avem pe stoc este vechi, nu prezinta garantie.... Doar nada, intr-un spatiu dublu decat pana acum !
Si l-ati scos de la raft sau il vindeti la pret intreg?

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Fishing & Hunting EXPO 2017 - editia de primavara

Mesaj de ionut72 »

gor965 scrie:
ionut72 scrie: Ce legatura e intre pretul de intrare la un targ si salariul mediu pe economie? Nu e ca si cum ar trebui ca bmw-ul de Bucuresti sa se vanda cu un pret de 3-4-5 ori mai mic decat cel din vestul Europei? :)
Pai nu e normal sa te corelezi cu de puterea de cumparare a publicul tinta caruia te adresezi ?!
Segmentul tinta caruia te adresezi cheltuie mii de lei/sezon pentru pescuit. 30 de lei sunt o bagatela, cam 3 pungi de mix si/sau mai putin decat un kg de boilies decent. Si, chestia asta (ca 30 de lei sunt o bagatela pentru publicul tinta al targului), a spus-o afluenta de vizitatori de anul trecut, cca 13000 de insi in 3 zile.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Fishing & Hunting EXPO 2017 - editia de primavara

Mesaj de gor965 »

ionut72 scrie:
Segmentul tinta caruia te adresezi cheltuie mii de lei/sezon pentru pescuit. 30 de lei sunt o bagatela, cam 3 pungi de mix si/sau mai putin decat un kg de boilies decent. Si, chestia asta (ca 30 de lei sunt o bagatela pentru publicul tinta al targului), a spus-o afluenta de vizitatori de anul trecut, cca 13000 de insi in 3 zile.
Pai aceeasi bagatela e si un pret de 30 euro ptr. un pescar din Germania, eu insa sunt de parere ca publicul tinta de la noi cheltuie cateva sute de lei pe sezon , nu cateva mii. Cu exceptia sezonului in care isi ia prima data scule mai bune, pescarul de rand nu investeste precum pescarul de crap, mii de lei pe sezon (cu nada, echipament si alte acareturi). Ori din cei 13.000 de vizitatori eu zic ca maxim 10% sunt pescari de crap, pusi pe investit la inceput de sezon. Consider public tinta pe pescarul de rand care vine la targ sa-si ia o lanseta, o mulineta, 10 kg de nada care sa-i ajunga jumatate de sezon, 20 de plumbi, 3 role de fir, 5 plicuri de carlige, chestii de-astea mai marunte. Era bine daca ar fi existat o statistica din care sa reiasa bugetul mediu cheltuit de 1 pescar la targ si cred ca ne lamuream cam despre ce putere de cumparare vorbim vis a vis de cei 13.000 de vizitatori.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

georgehadrian
Mesaje: 318
Membru din: Dum Aug 16, 2015 13:37
Puncte: 0
Localitate: Sfantu Gheorghe

Re: Fishing & Hunting EXPO 2017 - editia de primavara

Mesaj de georgehadrian »

o partida de pescuit te ajunge la cateva sute de lei....minim 5-6 sute(taxa + nada)...asa ca majoritatea pescarilor cheltuie sume de ordinul miilor nu de ordinul sutelor asa cum spune George.Cei care se limiteaza la un pescuit descris de George nu cred ca vin si au intentia de a achizitiona echipamente la acest targ.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”