Fishing & Hunting EXPO 2017 - editia de primavara

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Fishing & Hunting EXPO 2017 - editia de primavara

Mesaj de Simu Alexandru »

Vladut Mateianu scrie:
SEPY31 scrie:Vlăduț o să aveți și fir la târg long cast ?
Nu, ce mai avem pe stoc este vechi, nu prezinta garantie.... Doar nada, intr-un spatiu dublu decat pana acum !
Mulțumesc
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Fishing & Hunting EXPO 2017 - editia de primavara

Mesaj de Andrei91 »

Eu ma declar multumit dupa targul din Italia, au fost promotii bune la multe echipamente (nu am urmarit nada). Sper sa tina cont magazinele autohtone si sa copieze modelul, daca altii pot ... am luat senzori JRC 3+1 multi color, modelul DS Solar la 290 euro.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Fishing & Hunting EXPO 2017 - editia de primavara

Mesaj de ionut72 »

gor965 scrie:
ionut72 scrie:
Segmentul tinta caruia te adresezi cheltuie mii de lei/sezon pentru pescuit. 30 de lei sunt o bagatela, cam 3 pungi de mix si/sau mai putin decat un kg de boilies decent. Si, chestia asta (ca 30 de lei sunt o bagatela pentru publicul tinta al targului), a spus-o afluenta de vizitatori de anul trecut, cca 13000 de insi in 3 zile.
Pai aceeasi bagatela e si un pret de 30 euro ptr. un pescar din Germania, eu insa sunt de parere ca publicul tinta de la noi cheltuie cateva sute de lei pe sezon , nu cateva mii. Cu exceptia sezonului in care isi ia prima data scule mai bune, pescarul de rand nu investeste precum pescarul de crap, mii de lei pe sezon (cu nada, echipament si alte acareturi). Ori din cei 13.000 de vizitatori eu zic ca maxim 10% sunt pescari de crap, pusi pe investit la inceput de sezon. Consider public tinta pe pescarul de rand care vine la targ sa-si ia o lanseta, o mulineta, 10 kg de nada care sa-i ajunga jumatate de sezon, 20 de plumbi, 3 role de fir, 5 plicuri de carlige, chestii de-astea mai marunte. Era bine daca ar fi existat o statistica din care sa reiasa bugetul mediu cheltuit de 1 pescar la targ si cred ca ne lamuream cam despre ce putere de cumparare vorbim vis a vis de cei 13.000 de vizitatori.
1) Georgica, lucrez in bransa, stiu ce vorbesc! :)
2) EXPO de pescuit nu e, neaparat, si talcioc de pescuit. Nu te duci la expozitie sa cumperi in primul rand, ci sa vezi noutati, sa asisti la prezentari si sa mai socializezi dupa o iarna care pare ca nu se mai sfarseste. De aceea e destul de irelevant cat cheltuieste un pescar, in medie, in cele 3 zile.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Fishing & Hunting EXPO 2017 - editia de primavara

Mesaj de gor965 »

georgehadrian scrie:o partida de pescuit te ajunge la cateva sute de lei....minim 5-6 sute(taxa + nada)...asa ca majoritatea pescarilor cheltuie sume de ordinul miilor nu de ordinul sutelor asa cum spune George.Cei care se limiteaza la un pescuit descris de George nu cred ca vin si au intentia de a achizitiona echipamente la acest targ.
Eu zic ca sunt multi care pescuiesc la stationar, feeder si rapitor si vin la targ. Nu cheltuiesc nici pe departe mii de lei pe sezon. Ultima data cand am fost la targ din 10 persoane, 2 erau interesate de crap, 5 de stationar si 3 de rapitor...cam asta era statistica pe care am observat-o eu cu cativa ani in urma. Poate intre timp s-a mai restructurat masa de pescari din Bucuresti (ca ei sunt publicul tinta la acest targ) insa m-as mira ca majoritatea sa fie reprezentata de pescarii cu dare de mana. Inteleg ca evenimentul poarta denumirea de EXPO dar, cum mai toti exponantii comercializeaza direct prouse, termenul de TARG e la fel de potrivit. :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Fishing & Hunting EXPO 2017 - editia de primavara

Mesaj de Vladut Mateianu »

mike83 scrie:
Vladut Mateianu scrie:
SEPY31 scrie:Vlăduț o să aveți și fir la târg long cast ?
Nu, ce mai avem pe stoc este vechi, nu prezinta garantie.... Doar nada, intr-un spatiu dublu decat pana acum !
Si l-ati scos de la raft sau il vindeti la pret intreg?
Scos de 5 luni ! Trecut la pierderi. Doar suntem Senzor, nu seminte ! :) :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Fishing & Hunting EXPO 2017 - editia de primavara

Mesaj de Vladut Mateianu »

Corect, este mai mult targ. Totusi, atentie la comercianti, unii nu au reduceri de inceput de sezon, altii au chiar preturi mai mari decat de obicei ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

zander
Mesaje: 449
Membru din: Mar Oct 05, 2010 19:20
Puncte: 0
Localitate: Dej
Contact:

Re: Fishing & Hunting EXPO 2017 - editia de primavara

Mesaj de zander »

Eu cred ca sunt doar fițe, dacă trebuie sa plătim un bilet la un film de 2lei 3 d nu e mult 30 lei avem alte venituri?
Dar dacă dam tot atât la un eveniment unde putem întâlni pescari adevărați dim competitive interne și externe, dar sa vedem prezentări sa vedem echipament de ultima generație ne întrebam care e salariul mediu sau minim pe economie. Oare că-ți din cei care ajung la un astfel de eveniment dau pe o partida de pescuit cel puțin de 10 ori mai mult de... Ca de multe ori fără succes dar......
Foarte bine ca la. Noi vor fi reduceri asta așteaptă lumea fără ele noi Romani nu avem cum trăii chiar dacă defapt ele nu sunt reale în majoritatea cazurilor.....
Sa ne vedem cu binee

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Fishing & Hunting EXPO 2017 - editia de primavara

Mesaj de Andrei91 »

Stai linistit in Olanda si Italia au fost reduceri, la multe echipamente chiar de pana la 50%, reale nu baliverne ... asta nu inseamna ca se va intampla si la noi.

zander
Mesaje: 449
Membru din: Mar Oct 05, 2010 19:20
Puncte: 0
Localitate: Dej
Contact:

Re: Fishing & Hunting EXPO 2017 - editia de primavara

Mesaj de zander »

In Olanda sa sti ca nu prea am vazut reduceri mai mari de 10%.... In Italia nu am fost deci nu ma dau cu parerea......

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Fishing & Hunting EXPO 2017 - editia de primavara

Mesaj de Andrei91 »

In orice caz raportat la preturile din Romania ..

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”