Polemici concurs

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: Polemici concurs

Mesaj de Genes Florin »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Stoica dragos scrie:
Vladut Mateianu scrie:
iohann scrie:
Cred ca esti gresit informat.
Ai organizat concursuri si stii destul de bine ca la un concurs de 72 de ore, 4 arbitrii+George Iorga costa dublu si ceva fata de ce ai scris tul!gresesc cu ceva?!
Accesoriile:bannere,cantare,trepiede,saltele cantarire, cam cate schimbai pe sezon?!
Cate zile iti ocupa organizarea unui concurs si ce alergatura ai?!
Balta hermes peris de joi pana duminica costa 11000 lei, nu 2000 euro cum spui tu!
La un concurs organizat pe peris, imi raman in medie 6000-7000 lei pt organizare(cupe,arbitrii,banner,etc).ia vezi e ok!?
iohann scrie: nu ca asa o fi!!!
ma faci mincinos?
Atunci hai sa o luam sistematic :

Accesoriile:bannere,cantare,trepiede,saltele cantarire, cam cate schimbai pe sezon?!
TIMP DE 11 ANI CAT AM ORGANIZAT CONCURSURI, AM AVUT ACELEASI 3 CANTARE FOX, TREPIEZI SI CIRCA 9 SALTELE. INVESTITIE CARE S-A SCOS LA PRIMUL CONCURS ORGANIZAT, RAMAND BANI SI PTR RULOTA PE CARE AM ACHIZITIONAT-O.
Cate zile iti ocupa organizarea unui concurs si ce alergatura ai?!
ALERGATURA ? TELEFONIC REZERV BALTA, DISCUT CU ARBITRII SI COMAND CUPELE(CU LIVRARE LA FIRMA). DOAR 4 ZILE CATE UN DRUM PE BALTA ZILNIC.....CU UN CASTIG(IN MEDIE) DE 500 EURO/DRUM ... :wink: O MERITA ?
Balta hermes peris de joi pana duminica costa 11000 lei, nu 2000 euro cum spui tu!
NU TE CONTRAZIC, S-O FI SCUMPIT INTRE TIMP.... POATE NE SPUNE SI OSCIOR CAT A PLATIT LA CUPA CARPBOOK PTR 48 DE ORE.
La un concurs organizat pe peris, imi raman in medie 6000-7000 lei pt organizare(cupe,arbitrii,banner,etc)
NICI AICI NU TE CONTRAZIC, FIECARE ORGANIZATOR ISI FACE BUGETUL DE CHELTUIELI DIN TIMP.

Ca o concluzie(si asta o zice unul care a organizat vreo 11 ani concursuri), organizarea de concursuri este una dintre cele mai banoase meserii din tara, de aceea si invazia de concursuri de pe piata.
Totusi, cu toate ca nici eu nu am excelat, mai multa transparenta ar fi benefica ptr toti.

Si anume(cum au copiat toti regulamentul meu, sa-l copieze si pe acesta) :

CUPA X-ULESCU
ORGANIZATOR : NUMELE CLUBULUI SAU PERSOANEI CARE RASPUNDE IN CAZ DE FRAUDARE, ALTERCATIE, OMOR, ANAF, ETC
LOCURI : NUMARUL DE LOCURI DISPONIBILE
TAXA : TAXA CERUTA/ECHIPA
CHELTUIELI ORGANIZARE : CUPE, ARBITRII, PROMOVARE, TAXA BALTA, CASTIG ORGANIZATOR, CHELTUIELI DIVERSE.
PREMII : VALOAREA PREMILOR IN BANI (ADICA DIFERENTA RAMASA DUPA CE SCADEM CHELTUIELILE DE ORGANIZARE DIN TOTALUL TAXELOR INCASATE)

Este ceva ce am omis ? Nu cred. Cam asa ar fi o varianta rezonabila care ar incuraja lumea sa vina la concursuri, citeste "retetarul" omul si stie ce are de "papa".... :wink:

ne poti spune la cate concursuri organizate de tine in aia 11 ani ai facut tu asa detalierea unui concurs ??? iti spun eu .... la nici unul....acum vii si afirmi ca se castiga enorm , de nici nu iti venea sa crezi....DC nu ii lasi pe cei care fac concursuri acum sa isi vada ei de bugetul lor si vii cu asemenea cereri atata timp cat tu daca te intreba cineva acum 5 ani de cheltuieli mai aveai un pic si ii dadeai ban de pe crapmania ...
Balta Puiesti

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Polemici concurs

Mesaj de Dan Serban »

Albert scrie:
Dan Serban scrie: Cu acelasi lucru cu care este diferit un jucator de fotbal(sa ii spunem profesionist) fata de unul care practica fotbalul ocazional(pe sintetic, sala, etc.).
Da bre, tre' sa ai cel putin 90 jucate la Cupa Mondiala, musai doua editii, ca sa ai calitatea de-a lua banii la cotizanti sa le dai niste minigi, pui o poarta si sa-i lasi sa se joace de-a fotbalul de competitie pana le crapa splina.
Ce naiba are-a face organizarea cu pescuitul? Nimic.
Nu era un topic p-aci unde ma injurau unii ca am cerut un buget facut ok? Pescari de competitie de calitate, ce naiba, cu 'jdemii de concrusri, cupe si campionate... Cum naiba sa organizezi ceva fara sa stii sa faci un buget?! Stiu, stiu, daca stii sa lansezi la 1 km, ce-i ala Robin Red si fir de par stii sa organizezi concursuri dã pescuit mai bine decat oricine care nu stie ce-i baitranaru'.
Iar abordati aerul ala superior si puneti batista e tambal. Halal "pescuit" de competitie..Inca un concurs incheiat cu scandal cu probleme scapate pe forum. La anul acelasei echipe, aceiasi "pescari de competitie", acelasi "concursuri"...totul intr-o mare armonie.
Cotizanti sa fie ca-n rest totul e perfect!
Organizeaza tu, pare simplu.
Pescar de rând

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2758
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Polemici concurs

Mesaj de PallBogdan »

Nu va mai stoarceti creierii degeaba...s-a gasit vinovatul! Pestele e vinovatul!!! Nu a vrut sa colaboreze! A explicat "organizatorul" totul in topicul concursului...

ionut popescu
Mesaje: 152
Membru din: Mie Apr 04, 2012 21:11

Re:

Mesaj de ionut popescu »

dan_ionica scrie:Ati plecat de la smardoieli si eliminari...si ati ajuns la retete de concurs....
Nu intereseaza pe toata lumea acest aspect...cati bani intra in buzunarul organizatorului....treaba lui!! Sa faca si altii ...fiecare se descurca in viata asta cum poate.
Cand ma inscriu la un concurs, vad cat este taxa, vad premiile, regulamentul, etc.
Rugamintea tururor cred ca este mai simpla...sa fie fair play si cel mai bun sa castige.
Daca asta inseamna arbitrii mai multi...implicarea organizatorilor mai mare...asta ei o stiu. Cum isi calculeaza banii...daca este necesar sa mai puna 100 de lei la taxa...sa-i puna.
Important este ca la orice concurs...cu taxa mica sau mare...sa intre toata lumea cu sanse egale pe balta...si foarte important, deciziile arbitrilor nu se comenteaza..
Sunt concursuri care ies foarte bine..facute de iohan...nea matei..dragos sinca...si cu taxa mica si cu taxa mare.
Daca la ei se poate....deci se poate !!!!
Aplicati regulamentul fara frica !!!
Fir intins tuturor !!!
Batista pe tambal,acum vine iarna ,nu mai conteaza ce a fost.Important e sa nu se mai faca valuri, sa vina cotizantii.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Polemici concurs

Mesaj de cornelserbu »

Dan Serban scrie:
Albert scrie:
Dan Serban scrie: Cu acelasi lucru cu care este diferit un jucator de fotbal(sa ii spunem profesionist) fata de unul care practica fotbalul ocazional(pe sintetic, sala, etc.).
Da bre, tre' sa ai cel putin 90 jucate la Cupa Mondiala, musai doua editii, ca sa ai calitatea de-a lua banii la cotizanti sa le dai niste minigi, pui o poarta si sa-i lasi sa se joace de-a fotbalul de competitie pana le crapa splina.
Ce naiba are-a face organizarea cu pescuitul? Nimic.
Nu era un topic p-aci unde ma injurau unii ca am cerut un buget facut ok? Pescari de competitie de calitate, ce naiba, cu 'jdemii de concrusri, cupe si campionate... Cum naiba sa organizezi ceva fara sa stii sa faci un buget?! Stiu, stiu, daca stii sa lansezi la 1 km, ce-i ala Robin Red si fir de par stii sa organizezi concursuri dã pescuit mai bine decat oricine care nu stie ce-i baitranaru'.
Iar abordati aerul ala superior si puneti batista e tambal. Halal "pescuit" de competitie..Inca un concurs incheiat cu scandal cu probleme scapate pe forum. La anul acelasei echipe, aceiasi "pescari de competitie", acelasi "concursuri"...totul intr-o mare armonie.
Cotizanti sa fie ca-n rest totul e perfect!
Organizeaza tu, pare simplu.
:lol: :lol: :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Zarguzon Adi
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1184
Membru din: Mar Ian 17, 2006 20:17

Re: Polemici concurs

Mesaj de Zarguzon Adi »

PallBogdan scrie:Nu va mai stoarceti creierii degeaba...s-a gasit vinovatul! Pestele e vinovatul!!! Nu a vrut sa colaboreze! A explicat "organizatorul" totul in topicul concursului...

Organizatorul si arbitrii nu au inteles nimic dupa acest concurs.
Organizatorul trebuia sa inteleaga ca nu este ok sa pariticipe la propriul concurs si daca o face sa fie un exemplu de corectitudine nu sa asculte muzica la maxim.
Arbitrii trebuiau sa inteleaga ca un membru al unei echipe ;nu poate sa pescuiasca in mai multe standuri fara sa elimine ambele echipe,ca o echipa poate sa faca schimbare dar nu cu acelasi om,ca pe timpul noptii trebuie sa fie trei pescari in stand nu patru chiar daca al patrulea este bucatarul.

@Nea Cici ; Draguloiu a nadit la ora 13 in stand la Arsinel (fapt recunoscut si de Arsinel si Max pe forum) la ora 14,30 era Draguloiu in stand in stanga mea si matale il verificai daca arunca la el in stand si nu la mine .Draguloiu a plecat de pe balta in jur de ora 17 impreuna cu Max dupa ce ai oprit petrecerea la organizatorului

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Polemici concurs

Mesaj de Albert »

Dan Serban scrie:Organizeaza tu, pare simplu.
Paradoxal dar chiar e simplu, daca doresti doar sa organizezi. Ca tu nu esti capabil sa intelegi asta nu-i nicio problema, pacat ca nu te rezumi la ce cunosti. Continua sa fii pescar de competitie care cearta profanii. E constructiv si te face sa te simti bine.

Avatar utilizator
yuuhuu
Mesaje: 465
Membru din: Mie Ian 21, 2015 14:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Polemici concurs

Mesaj de yuuhuu »

Vladut Mateianu scrie:
iohann scrie:
Cred ca esti gresit informat.
Ai organizat concursuri si stii destul de bine ca la un concurs de 72 de ore, 4 arbitrii+George Iorga costa dublu si ceva fata de ce ai scris tul!gresesc cu ceva?!
Accesoriile:bannere,cantare,trepiede,saltele cantarire, cam cate schimbai pe sezon?!
Cate zile iti ocupa organizarea unui concurs si ce alergatura ai?!
Balta hermes peris de joi pana duminica costa 11000 lei, nu 2000 euro cum spui tu!
La un concurs organizat pe peris, imi raman in medie 6000-7000 lei pt organizare(cupe,arbitrii,banner,etc).ia vezi e ok!?
Daca zici tu, asa o fi ! :D

Totusi, indiferent de cheltuieli, in buzunarul organizatorului raman intre 1000 si 5000 euro, in functie de concurs. Daca vrei, luam si exemple din ultimii 2 ani. Dar nu asta era ideea, fiecare este liber sa faca ce vrea pe banii lui, doar ca arbitrii trebuiesc suplimentati per concurs, si mai bine platiti.... nu doar sa faca cantariri, ci sa fie si zi si noapte prezenti printre concurenti. De ce ? Ptr a evita furturile si aranjamentele.

Corect si mai trebuie sa se scoata si random cate un bat din balta ca sa verifice momeala, montura ... daca corespunde cu regulamentul concursului



Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Polemici concurs

Mesaj de Dan Serban »

Albert scrie:
Dan Serban scrie:Organizeaza tu, pare simplu.
Paradoxal dar chiar e simplu, daca doresti doar sa organizezi. Ca tu nu esti capabil sa intelegi asta nu-i nicio problema, pacat ca nu te rezumi la ce cunosti. Continua sa fii pescar de competitie care cearta profanii. E constructiv si te face sa te simti bine.
Monsiuer, observ ca te pricepi la toate cele...bugetare lot national, organizare concurs de pescuit, vad ca si un pic fotbal.
Tu ce faci constructiv? Dai din taste, si cam atat.
Pescar de rând

Avatar utilizator
radud
Mesaje: 231
Membru din: Mar Mai 29, 2012 14:09
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Polemici concurs

Mesaj de radud »

@nasuc: monsieur :D :lol:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”