Polemici concurs

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Polemici concurs

Mesaj de Dan Serban »

Gaboitza scrie:
gabi1 scrie:
Apropo, cu ce este diferit un pescar de competitie fata de unul care se duce la placere?
Unii participă/câștigă CN și merg la CM unde mai prind și podiumul, alții la Cupa Iernii, Cupa Toamnei, ș.a.m.d, cu gândul la ''lozul cel mare'', notorietate și poze de arătat peste ani nepoțeilor. Să trăiești George !!! :D
Ma refeream la partea tehnica a lucrurilor, nu la rezultate.
Cu acelasi lucru cu care este diferit un jucator de fotbal(sa ii spunem profesionist) fata de unul care practica fotbalul ocazional(pe sintetic, sala, etc.).
Pescar de rând

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Polemici concurs

Mesaj de gabi1 »

Lasă-l pe arșinel, ai văzut ce record are?!?! :shock: :wink:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Polemici concurs

Mesaj de gabi1 »

Cu acelasi lucru cu care este diferit un jucator de fotbal(sa ii spunem profesionist) fata de unul care practica fotbalul ocazional(pe sintetic, sala, etc.).
Fotbaliștii, unde-s fotbaliștii(îi numărăm pe degete), că de jucători... producem pe stoc.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Gaboitza
Mesaje: 133
Membru din: Joi Iun 11, 2015 14:14
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Polemici concurs

Mesaj de Gaboitza »

Simplu.... Nu participi nu ai de unde sa stii....Pescuitul nu are legatura cu organizarea dar daca nu mergi la concurs nu stii ce trebuie facut...
" N-ai fost acolo de nu stii ce-am facut " citam din clasici :)))[/quote]

Cine a zis ca nu am fost acolo?
La partea cu " nu stii ce ai de facut", tin sa te contrazic. D'aia exista un asa zis Regulament.
In fine...Hai sa bagam in continuare pumnu'n gura la pescarii astia de week-end. Parerile lor sunt zero pentru ca n'au fost acolo.
O zi minunata!

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Polemici concurs

Mesaj de RazvanG »

Ce caterincă!!!! :lol:

Stoica dragos
Mesaje: 562
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 21:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Polemici concurs

Mesaj de Stoica dragos »

Vladut Mateianu scrie:
iohann scrie:
Cred ca esti gresit informat.
Ai organizat concursuri si stii destul de bine ca la un concurs de 72 de ore, 4 arbitrii+George Iorga costa dublu si ceva fata de ce ai scris tul!gresesc cu ceva?!
Accesoriile:bannere,cantare,trepiede,saltele cantarire, cam cate schimbai pe sezon?!
Cate zile iti ocupa organizarea unui concurs si ce alergatura ai?!
Balta hermes peris de joi pana duminica costa 11000 lei, nu 2000 euro cum spui tu!
La un concurs organizat pe peris, imi raman in medie 6000-7000 lei pt organizare(cupe,arbitrii,banner,etc).ia vezi e ok!?
iohann scrie: nu ca asa o fi!!!
ma faci mincinos?
Atunci hai sa o luam sistematic :

Accesoriile:bannere,cantare,trepiede,saltele cantarire, cam cate schimbai pe sezon?!
TIMP DE 11 ANI CAT AM ORGANIZAT CONCURSURI, AM AVUT ACELEASI 3 CANTARE FOX, TREPIEZI SI CIRCA 9 SALTELE. INVESTITIE CARE S-A SCOS LA PRIMUL CONCURS ORGANIZAT, RAMAND BANI SI PTR RULOTA PE CARE AM ACHIZITIONAT-O.
Cate zile iti ocupa organizarea unui concurs si ce alergatura ai?!
ALERGATURA ? TELEFONIC REZERV BALTA, DISCUT CU ARBITRII SI COMAND CUPELE(CU LIVRARE LA FIRMA). DOAR 4 ZILE CATE UN DRUM PE BALTA ZILNIC.....CU UN CASTIG(IN MEDIE) DE 500 EURO/DRUM ... :wink: O MERITA ?
Balta hermes peris de joi pana duminica costa 11000 lei, nu 2000 euro cum spui tu!
NU TE CONTRAZIC, S-O FI SCUMPIT INTRE TIMP.... POATE NE SPUNE SI OSCIOR CAT A PLATIT LA CUPA CARPBOOK PTR 48 DE ORE.
La un concurs organizat pe peris, imi raman in medie 6000-7000 lei pt organizare(cupe,arbitrii,banner,etc)
NICI AICI NU TE CONTRAZIC, FIECARE ORGANIZATOR ISI FACE BUGETUL DE CHELTUIELI DIN TIMP.

Ca o concluzie(si asta o zice unul care a organizat vreo 11 ani concursuri), organizarea de concursuri este una dintre cele mai banoase meserii din tara, de aceea si invazia de concursuri de pe piata.
Totusi, cu toate ca nici eu nu am excelat, mai multa transparenta ar fi benefica ptr toti.

Si anume(cum au copiat toti regulamentul meu, sa-l copieze si pe acesta) :

CUPA X-ULESCU
ORGANIZATOR : NUMELE CLUBULUI SAU PERSOANEI CARE RASPUNDE IN CAZ DE FRAUDARE, ALTERCATIE, OMOR, ANAF, ETC
LOCURI : NUMARUL DE LOCURI DISPONIBILE
TAXA : TAXA CERUTA/ECHIPA
CHELTUIELI ORGANIZARE : CUPE, ARBITRII, PROMOVARE, TAXA BALTA, CASTIG ORGANIZATOR, CHELTUIELI DIVERSE.
PREMII : VALOAREA PREMILOR IN BANI (ADICA DIFERENTA RAMASA DUPA CE SCADEM CHELTUIELILE DE ORGANIZARE DIN TOTALUL TAXELOR INCASATE)

Este ceva ce am omis ? Nu cred. Cam asa ar fi o varianta rezonabila care ar incuraja lumea sa vina la concursuri, citeste "retetarul" omul si stie ce are de "papa".... :wink:

ne poti spune la cate concursuri organizate de tine in aia 11 ani ai facut tu asa detalierea unui concurs ??? iti spun eu .... la nici unul....acum vii si afirmi ca se castiga enorm , de nici nu iti venea sa crezi....DC nu ii lasi pe cei care fac concursuri acum sa isi vada ei de bugetul lor si vii cu asemenea cereri atata timp cat tu daca te intreba cineva acum 5 ani de cheltuieli mai aveai un pic si ii dadeai ban de pe crapmania ...
Dragos Stoica
Presedinte - CS CARP LEGION CLUB ....

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Polemici concurs

Mesaj de Florin Pata »

gabi1 scrie:
Ma refeream la partea tehnica a lucrurilor, nu la rezultate.
Mergi la câteva concursuri și după aceea îți pui ''la butonieră'' sintagma ''Pescar de competiție''. :wink:
Pai e mult mai usor sa devii pescar "de competitie" decat sa stii sa pescuiesti :lol: !!! Participi la unul , doua concursuri...dai banu' si instant ai devenit "pescar de competitie" ! Poti chiar sa nu stii mai nimic despre pescuit . Gurile rele spun ca poti chiar sa fii cel mai bun de pe balta , ca oricum ...daca nu ai "cunostintele necesare :wink: " ...nu castigi nimic ! Dar eu nu ii cred , cu siguranta ...sunt invidiosi si rau intentionati :lol: !!!

Avatar utilizator
dan_ionica
Mesaje: 137
Membru din: Lun Apr 15, 2013 11:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de dan_ionica »

Ati plecat de la smardoieli si eliminari...si ati ajuns la retete de concurs....
Nu intereseaza pe toata lumea acest aspect...cati bani intra in buzunarul organizatorului....treaba lui!! Sa faca si altii ...fiecare se descurca in viata asta cum poate.
Cand ma inscriu la un concurs, vad cat este taxa, vad premiile, regulamentul, etc.
Rugamintea tururor cred ca este mai simpla...sa fie fair play si cel mai bun sa castige.
Daca asta inseamna arbitrii mai multi...implicarea organizatorilor mai mare...asta ei o stiu. Cum isi calculeaza banii...daca este necesar sa mai puna 100 de lei la taxa...sa-i puna.
Important este ca la orice concurs...cu taxa mica sau mare...sa intre toata lumea cu sanse egale pe balta...si foarte important, deciziile arbitrilor nu se comenteaza..
Sunt concursuri care ies foarte bine..facute de iohan...nea matei..dragos sinca...si cu taxa mica si cu taxa mare.
Daca la ei se poate....deci se poate !!!!
Aplicati regulamentul fara frica !!!
Fir intins tuturor !!!

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Polemici concurs

Mesaj de Albert »

Dan Serban scrie: Cu acelasi lucru cu care este diferit un jucator de fotbal(sa ii spunem profesionist) fata de unul care practica fotbalul ocazional(pe sintetic, sala, etc.).
Da bre, tre' sa ai cel putin 90 jucate la Cupa Mondiala, musai doua editii, ca sa ai calitatea de-a lua banii la cotizanti sa le dai niste minigi, pui o poarta si sa-i lasi sa se joace de-a fotbalul de competitie pana le crapa splina.
Ce naiba are-a face organizarea cu pescuitul? Nimic.
Nu era un topic p-aci unde ma injurau unii ca am cerut un buget facut ok? Pescari de competitie de calitate, ce naiba, cu 'jdemii de concrusri, cupe si campionate... Cum naiba sa organizezi ceva fara sa stii sa faci un buget?! Stiu, stiu, daca stii sa lansezi la 1 km, ce-i ala Robin Red si fir de par stii sa organizezi concursuri dã pescuit mai bine decat oricine care nu stie ce-i baitranaru'.
Iar abordati aerul ala superior si puneti batista e tambal. Halal "pescuit" de competitie..Inca un concurs incheiat cu scandal cu probleme scapate pe forum. La anul acelasei echipe, aceiasi "pescari de competitie", acelasi "concursuri"...totul intr-o mare armonie.
Cotizanti sa fie ca-n rest totul e perfect!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Polemici concurs

Mesaj de Vladut Mateianu »

Stoica dragos scrie: ne poti spune la cate concursuri organizate de tine in aia 11 ani ai facut tu asa detalierea unui concurs ??? iti spun eu .... la nici unul....acum vii si afirmi ca se castiga enorm , de nici nu iti venea sa crezi....DC nu ii lasi pe cei care fac concursuri acum sa isi vada ei de bugetul lor si vii cu asemenea cereri atata timp cat tu daca te intreba cineva acum 5 ani de cheltuieli mai aveai un pic si ii dadeai ban de pe crapmania ...
Observ o usoara frustrare in postarea ta, dar sunt obisnuit.
Pe forum exista MP (mesagerie privata) unde am tinut legatura mereu cu cei interesati de cheltuielile unui concurs. De ce pe privat ? Ca sa fie premiile mai mari, neimpozitate...
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”