CARLIGE SI RATEURI

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
musaro adriano
Mesaje: 154
Membru din: Lun Ian 10, 2005 21:14
Puncte: 0
Localitate: torino/ploiesti

Mesaj de musaro adriano »

Ciao adi, nu putem sa "judecam" un carlig fara a fi complet cu tot (adica cu nada, forfac, fir de par etc..) sa stii (tot fisica este). Orice carlig de pe piata de pilda pentru mine este foarte bun, depinde de cum sunt folositi(ai vazut si tu ca parerile sunt discordante asupra la fel produs). De pilda un fox seria 5 nr 6 de exemplu eu nu l-as folosi cu o boiles de peste 18mm lipita de tija carligului. SAU l-as folosi cu o boiles de 22 dar fir de par ar trebui sa fie mult mai lung si boiles indepartata cel putin 1 cm de curbura acului. Indipendent de ce carlig folosesti, rateuri de obicei, sunt dipendente 80% (zic 80% pentru ca poate sa se intampla ca pesti pe alta respectiva au gura moale sau..rupta..oricum) de la raport intre forma carligului, distanta intre carlig si nada si marimea nadei insine. Faci o proba a casa, iai oricare carlig ai a casa nr. 2 si baga o boiles de 20 (sau 18) pe fir de par. Acuma plecand de la situatia 1 (adica boiles lipita pe tija carligului) faci proba pe care o facei inainte (adica proba de intepare si rotirea in mana). Acuma indepartaza de 3 mm. circa boiles de tija carligului si faci iaras proba. Acuma cu siguranta o sa vezi ca "inclinatie" de la varful carligului a schimbat unghiu de intepare. Indepartezi incet incet mai mult boiles de la carlig si "valutezi" tu care este raport de indepartarea pentru acest anumit fel de carlig si pentru aceasta marime de boiles. Probaza ca este mult mai simplu decat esplicat de mine si tragi tu conclusi.
PS. fox seria 5 a fost concepit pentru presentari de tip pop-up dar se adaptaza (daca folosit corect) si la presentari de fund. Eu rar pe fund am avut rateuri la carlig acest, in ultima vreme folosesc de pilda anumite carlige de la "maruto" cu ochietu pliat in interior,tija scurta si curbura mai lata (nu zic modelu, daca nu ma ataca "prieteni" pentru reclama :shock: ).Sunt foarte ieftin si foarte buni (material bun,culoare brunit, resistenta la deschidere si ascutiti bine) mecanica carligului? Acesta depinde de tine (asa ca ne am inteles :wink: ) numai bine
RESPECT, Musaro Adriano

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

musaro adriano scrie: De pilda un fox seria 5 nr 6 de exemplu eu nu l-as folosi cu o boiles de peste 18mm lipita de tija carligului. SAU l-as folosi cu o boiles de 22 dar fir de par ar trebui sa fie mult mai lung si boiles indepartata cel putin 1 cm de curbura acului.
Draga Adriano - eu a-si pune vreo 2 cm . Ia incearca ! :lol: :lol: :lol:
Si ca sa ma explic - trebuie sa inteleg ca modul de hranire al crapului este aspiratia ! Ori un crap cind aspira boliesul - nu il aspira 1-2 cm - ci il aspira 6-8 cm un crap mic - sau 10-12 cm un crap mare ( cifrele sunt necontrolabile - si se bazeaza pe marimea gurii pestelui ) . In acest caz - un carlig amplasat departe de carlig - isi va face treaba aproape independent de boiliesul de care este legat si va intzepa cu regularitate buza de jos a crapului. Un boilies amplasat prea aproape de carlig , nu va permite acestuia sa se roteasca si sa intzepe ! De aici multe rateuri si multe insatisfactii . Pentru un boilies de 20 eu las firul de par - cam de 3 cm - pentru un carlig Fox seria 5 nr 4 . Nu am ratat niciodata cu un astfel de carlig - lasind crapul sa isi ia fir si sa suporte socul plumbului ( 120-140 grame ) Un crap care nu este in stare sa isi ia fir - este un crap mic sau un crap super reticent ( nu prea avem noi de astia pe baltile din Romania - numai Pavlovici a dat de unul care a stat cu momeala in gura vreo 8 ore - vezi ALP ! )

Ca sa ma fac si mai bine inteles - am studiat modul de intzepare al baietilor mei de la Timisoara la Peris . Intzepau atunci cind se ridica swingerul pina la bat fara ca senzorul sa scoata vreun sunet ! Rateuri 90 % ! I-am rugat sa lase pestele sa isi ia macar 5 metri de fir si dupa aia sa intzepe I-am mutat cu la 20 metri de scule . Distanta pe care trebuiau sa o parcurga pina la betze , era suficienta pentru a face o intzepare completa , datorata plumbului greu , si rata rateurilor s-a redus la 10 % . Daca aveau si mai multa rabdare - poate eliminau rateurile .

Avatar utilizator
patabum
Mesaje: 145
Membru din: Mar Ian 11, 2005 9:13

Mesaj de patabum »

Dupa mintea mea aia neocupata (motiv pentru care si debitez multe prostii :lol: ), libera si lejera, dumnealui se inteapa nu cand "aspira", ci cand "scuipa" corpul strain (carligul), motiv pentru care rotatia carligului este foarte importanta in "mecanica" monturii, iar inteparea in coltul gurii buza de jos este considerata o intepare corecta...

Daca distanta intre momeala si carlig este mica, fizic vorbind, din cauza presiunii exercitate in momentul expulzarii monturii si implicit a vitezei ansamblului, varful carligului este ridicat si rata inteparii este mai mare :wink:

In alta ordine de idei, nu am avut ratari la seria 5, indiferent de tipul boilies-ului, dar nici nu am pus boilies mai mic de 18 cm pe ele.

adigogo
Mesaje: 124
Membru din: Mie Mai 18, 2005 20:48

Mesaj de adigogo »

Multumesc pt. explicatie Adriano!
Multumesc pt. explicatie Val!

Este interesant ce spuneti - sper ca nu numai pt. mine - si este bine ca am discutat la concret, fiindca deja imi dau seama ca nu folosesc corect aceste carlige si probabil nu au nici o vina. :lol:
Eu pescuiesc cu monturi in-line, culisante (pun o biluta de cauciuc intre vartejul rig-ului si firul principal astfel incat tubul antitangle al plumbului sa nu se fixeze in ochetul vartejului) si plumb de 90gr. Distanta dintre boilie si curbura carligului o las de maxim 0.5cm. si de obicei nu folosesc bait-runer-ul mulinetei, intepand direct dupa ce swinger-ul sta bine ridicat o perioada de 4-5 sec. .Daca as lasa prea mult fir, avand in vedere ca nu exista socul creat de plumb, montura fiind culisanta, pestele ar avea timp sa scape de carlig. Cred ca o astfel de montura este mai fina si mai sensibila, avand in vedere reticenta crapilor (cu o astfel de montura nu cred ca ar sta vreun crap in gura fara sa sesizez - am citit si eu ALP, dar daca imi aduc bine aminte parca era vorba de un cteno!).Cu carligele de tip Fox 2xs sau Aya, pescuind in acest fel, nu am avut rateuri, dar acum este clar ca pt. Fox 5 stilul de pescuit si montura trebuie sa fie altfel.

Mai am 2 intrebari :
-vorbind despre distanta dintre carlig si tija, la montura "D", boilia sta foarte aproape de tija si atunci cum totusi functioneaza ?
-forfacul de 40cm. lungime l-a incercat cineva in aruncare ;ma gandesc ca pentru crapi experti in monturi (ca Perisoarele de exemplu :lol: ) ar fi ideal; ce parere aveti despre asta?

adigogo
Mesaje: 124
Membru din: Mie Mai 18, 2005 20:48

Mesaj de adigogo »

@Patabum

Tocmai eram ocupat cu raspunsul si nu am apucat sa vad ce ai scris. Scuze!
Dar nu cumva, in acest fel, carligul trece peste buza, fara a mai apuca sa intepe?
Si eu folosesc numai boilies de 20mm, ready-made-uri SBS sau BFM ca singur nu sunt in stare sa fac :lol:

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Patabum

imi insusesc critica , dar credeam ca este clar . Am mentionat aspiratul , pentru a scoate in evidenta faptul ca nu avem de-a face cu o "muscare" a momeli ci cu o aspiratie , urmata bineinteles de o refulare rapida ( atunci cind crapul simte carligul ) .

@Adigogo

cred ca poti folosi si un forfac de 40 cm - daca il faci sistem combi . Pui vreo 30cm de Amnesia - un virtej numar mic - si legi vreo 10 cm de textil cu carlig . Cred ( repet - cred !! ) ca ar trebuii sa mearga .

Moose_master
Mesaje: 235
Membru din: Mar Iun 07, 2005 18:50
Puncte: 0
Localitate: Montreal

tsuyoshi

Mesaj de Moose_master »

Eu folosesc de cativa ani buni NUMAI carlige Owner Tsuyoshi, iar rata rateurilor este de 3%. Am scos acest procent din burta, de fapt nu am rateuri aproape de loc. Si cred ca este si evident de ce . Lucrand cu aceleasi carlige de mai bine de 3 ani , m-am obisnuit sa fac monturile intr-un anume fel si totul parca vine de la sine. In comparatie cu Owner Aya Tsuyoshi este net superior (zic tot io !). Recomand folosirea acestuia folosind orice tip de montura. Daca la luat pe Tsuyoshi in bot nu mai are nici o sansa... nici in larg, nici langa mincioc si uneori chiar pe saltea este dificil de scos din gura pestelui.

Moose
APCR Canadian Branch

Avatar utilizator
patabum
Mesaje: 145
Membru din: Mar Ian 11, 2005 9:13

Mesaj de patabum »

adigogo scrie:@Patabum

Tocmai eram ocupat cu raspunsul si nu am apucat sa vad ce ai scris. Scuze!
Dar nu cumva, in acest fel, carligul trece peste buza, fara a mai apuca sa intepe?
Si eu folosesc numai boilies de 20mm, ready-made-uri SBS sau BFM ca singur nu sunt in stare sa fac :lol:
@adigogo:

Daca tu esti vecinul din stanga, multumesc inca o data pentru ajutor si sa traiesti :lol: ! Daca nu, sa traiesti :lol: :lol: :lol: !

Bre, n-are cum sa treaca peste buza, ca nu sta cu varful in sus!!! Iar la montura in D pentru Pop-up, chiar daca boilies-ul sta foarte aproape de carlig, el culiseasa pe bucla si varful carligului tot in buzisoara ajunge :wink: (ceva de genul las-o in buze sa te-amuze :shock: 8) ).

Ref. forfac de 30-40 cm, fie faci combi, cum zice ADMINISTRATORUL, si nu neaparat Amnesia, mai sunt si altele, fie il faci rigid tot, si pui saculet solubil, sau 2-3 bilute pe fir solubil, sau pasta pe carlig, nu se incurce la aruncare si toata lumea e 'appy :wink:

adigogo
Mesaje: 124
Membru din: Mie Mai 18, 2005 20:48

Mesaj de adigogo »

@Patabum

Nu sunt vecinul din stanga, dar oricum te-as fi ajutat asa ca merit sa traiesc :lol:
Despre carlig nu am spus ca ar sta cu varful in sus, ci m-am referit la unghiul de atac despre care vorbeai, care ar duce poate la rateu!

adigogo
Mesaje: 124
Membru din: Mie Mai 18, 2005 20:48

Mesaj de adigogo »

Am uitat de forfac!
Am inteles din ce-am mai citit pe ici, pe colo, ca Townley sau Paisley & Co folosesc un forfac lung de 38-40cm. din fire textile moi pentru a distanta cat mai mult momeala si carligul de plumb, anuland astfel cat mai multe din suspiciunile pestelui. De asemenea supletea si lungimea forfacului ar face ca pestele sa simta cat mai tarziu pacaleala!
Aici e problema! Cum naiba lanseaza fara incurcaturi?
Sau folosesc forface de acest tip numai la plantat .Exceptand concursurile, la care de exemplu Ken Townley nu participa niciodata, se pare ca plantatul este stilul lor preferat!!!, (vorbesc serios! cititi ce scriu ei!) si atunci discutiile despre lansari sunt inutile!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”