Fire

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Salut Marinarule, bine ai venit !
In 2006, cred ca P-LINE va fi cel mai cautat fir din Romania.Vei vedea ce calitati are acest fluorocarbon de ultima generatie, care poate fi si neutru, dar si fluo galben.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

PANAIT CEZAR
Mesaje: 50
Membru din: Mie Mar 23, 2005 12:24
Puncte: 0

INTREBARE

Mesaj de PANAIT CEZAR »

O mica nelamurire am si eu! M-am informat despre firul Yo-Zuri Hybrid si am observat ca la o rezistenta a firului de:
8 lb. are diametrul de 0,28 mm
10 lb. 0,31mm
12 lb. 0,34mm
15 lb. 0,41mm
Care este cel folosit pentru crap? Eu personal nu sint multumit de rezistenta acestui fir raportat la diametrul lui.Poate ca imi scapa mie ceva ,sau nu am destule cunostinte referitoare la firul de pescuit la crap.Voi ce ati folosi?
ORICE S-AR INTIMPLA FII OM,PESTE N-AI CUM SA DEVII!

luka
Mesaje: 76
Membru din: Joi Sep 22, 2005 19:59

Mesaj de luka »

Cezar Panait



Stimate domn eu va recomand cu multa incredere sa folositzi Shimano Tehnium(cred ca am scris bine).Eu al folosesc cu suces de 2 ani si am facut si comparatzie intre acest fir si altele de acelasi calibru si pot sa va spun ca este excelent.La capitolul minusuri(pt.ca nu exista fir care sa nu aiba si minusuri) numai culoarea care nu este vizibila noaptea,dar se poate rezolva cu acele banbine chinezesti care se gasesc in Europa si cand esti in drill le dai drumul pe fir si se vede excelent in ce parte pleaca NEBUNUL.Pe locul doi,dupa parerea mea ,se afla Strenul-dar numai cel de a carui provenientza suntetzi sigur(ca de altfel si cel de la Shimano).Inca o data subliniez ca este strict parerea mea. :)
SI maine este o zi

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Razvane, spune-i si cit costa. :lol:

Avatar utilizator
Daniel Costache
Mesaje: 122
Membru din: Vin Ian 14, 2005 20:10
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache »

Cezar
oricare dintre variantele tale pot fi folosite la crap. Acum depinde ce urmaresti. Vrei distanta cobori sub 0,30mm, vrei rezistenta mare pui de la 0,35-0,40 in sus.
Eu folosesc de ani buni numai 0,30 dar am pescuit in general pe balti "curate" si nu am avut nevoie de fire mai groase.
Despre acel fir am auzit numai vorbe frumoase insa nu am pus mana pe el. Poate fi subdimensionata rezistenta lui tocmai pentru ca pe piata pe care se vinde cu preacadere conteaza rezistenta firului si mai putin diametrul acestuia.
Fire intinse!

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Nu faceti confuzia intre rezistenta firului la rupere raportata de producatorii din SUA sau Japonia ( 6 , 8 , 0 , 12 , 14 , lb - etc ) si posibilitatea de a rupe in drill . Rezistenta data de americani este greutatea la care se rupe nodul Grener ( parca ! ) ud la momentul cind sustine in aer o greutate ca cea mentionata pe specificatia firului ! Adica concret un crap de 4 kg nu rupe un fir bun de 10 lb - niciodata !!
Cu situatia asta de rupere la nod ud ......etc , nu va intilniti foarte des la pescuit . Adica poti scoate linistit crapi de 4 kg cu fir de 10 lb ( 0,25 - 0,27 ) numai prin puterea firului ( stil macara ) . Citi dintre voi fac asa ? Majoritatea folosesc la final minciogul pentru ridicare , deci situatia este salvata . Americanii pe ocean , la pescuit folosesc si metoda asta de ridicare gen macara - uitati-va pe Discovery si vedeti ca rareori apare minciogul .
Sa nu tindem sa supradimensionam firele numai prin gandirea simplista - ce crapi scot de obicei ? 15 kg - asta face vreo 28 lb - deci imi trebuie fir de 0,28 lb ! Asa va treziti pe mulinete cu sarme in loc de fire .

Avatar utilizator
Daniel Costache
Mesaje: 122
Membru din: Vin Ian 14, 2005 20:10
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache »

Corect
Pe de alta parte ei folosesc aceasta catalogare dupa rezistenta a firelor, si nu cea dupa diametru, intrucat si pe lansetele lor sunt trecute limitele maxime ale firului cu care se poate pescui cu acea lanseta.
Fire intinse!

Avatar utilizator
tudorgabriel
Mesaje: 145
Membru din: Dum Ian 16, 2005 19:44
Puncte: 0
Localitate: galati

Mesaj de tudorgabriel »

Am pus si eu mana pe Stren(galben) de 0.25 mm si cred ca se rupe cam usor,ce spuneti este adevarat sau este doar o parere de-a mea :?:

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Dupa mine Strenurile sunt dintre cele mai bune fire la crap . Le folosesc si nu am avut niciodata probleme cu ele .

luka
Mesaje: 76
Membru din: Joi Sep 22, 2005 19:59

Mesaj de luka »

Observ o tendintza a pescarului de crap roman de a pune pe mulinete fire cat mai groase cu o rezistentz cat mai mare.Dupa parerea mea firul trebuie pus si in functzie de ce echipament ai(TIP de lanseta ,de mulineta)si mai ales in functzie de specificul baltzi pe care pescuiesti.Una este sa dai pe Sarulesti unde inseamna pescuit extrem si alta este sa dai pe o balta unde nu ai agatzatura si mananca la 100m de mal.

Maestre-cine vrea calitate nu se mai uita la bani(asa este bun si carp -expert).iar dumneata sti ce spun ca doar tu mai invatzat lucrul asta.Daca este putzin macar sa fie calitativ-suntem prea saraci sa ne luam lucruri ieftine si de slaba calitate- :lol: :lol: :lol:
SI maine este o zi

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”