Fire

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Asa e. Majoritatea insa vor ieftin si bun.

Gabriele ai umectat firul cind ai facut nodul ?

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Cezar Bibu »

In doi ani de zile de pescuit pe diverse balti(Hobaia, Peris,Dirvari,etc), folosind Shimano Tehnium de 0,30 n-am avut nici o ruptura datorata firului principal. Cum dracului sa-mi propun sa incerc altceva ?

Avatar utilizator
tudorgabriel
Mesaje: 145
Membru din: Dum Ian 16, 2005 19:44
Puncte: 0
Localitate: galati

Mesaj de tudorgabriel »

@cornel rosioru
da nea Cornele am umezit firul dar parerea mea este ca se rupe cam usor,poate si din cauza ca este 0.25 si eu as vrea mai mult de la el :roll: parerea matale care este :?: (ma refer la firul galben)
@cezar bibu
corect Cezarica,am si eu Tehnium de 30 da nu prea vreau sa-l omor pe la Prut si prin toate ghioalcele pe unde merg eu :)
De altfel ce mai faci :)

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Gabriele,
Am folosit Stren 4 ani. Dimensiuni 31 si 36. Nu am avut probleme niciodata. E un super fir. Am renuntat la el pt. ca m-am saturat de galben. Nu din alte motive. Acum am revenit la Shimano Tehnium. Alt fir de superclasa.Cam scump dar isi merita fiecare banut.
De altfel in materie de pescuit, tot ce e bun se respecta si costa. Asta e daca vrei calitate. Dar si rateurile sunt putine.

Avatar utilizator
tudorgabriel
Mesaje: 145
Membru din: Dum Ian 16, 2005 19:44
Puncte: 0
Localitate: galati

Mesaj de tudorgabriel »

Asa este nea Cornele,Shimano este un fir foarte bun,nu conteaza pretul :wink: .Deci sa inteleg ca as putea sa-mi cumpar Stren de 30 ptr. tavaleala :?:
Respecte :!:

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

folositi si berkeley big game, careva? eu folosesc...inca cum..fir de 15 lb, fara shock leader, cu plumbi de 100 si 115g si nu l am rupt niciodata! si nici macar nu e scump... cat despre mult uzatul xcelon, cred ca e de kkt! am recomandat partenerului meu si numa belele a avut.. :lol: :lol: ce sa fac , citesc prea mult pe forumuri... :lol: :lol:

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Gabriele, poti sa-ti cumperi Stren nu numai pt. tavaleala. Mare atentie sa fie original. Mai sunt si facaturi.

Florine, Gama berkeley iara e un fir bun. De altfel are aceasi mama ca si strenul.

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Cezar Bibu »

florine,
Big Game-ul este un fir f bun, in special are bune proprietati antiabraziune, si eu l-am folosit acum vreo doi-trei ani, insa parerea mea e ca e cam sirmos sau rigid, daca ma intelegi. Nici Tehnium nu exceleaza la capitolul suplete, dar ...

Avatar utilizator
tudorgabriel
Mesaje: 145
Membru din: Dum Ian 16, 2005 19:44
Puncte: 0
Localitate: galati

Mesaj de tudorgabriel »

Pai si de unde stiu care este originalul nea Cornele :?: :shock:

luka
Mesaje: 76
Membru din: Joi Sep 22, 2005 19:59

Mesaj de luka »

La treaba asta itzi raspund eu .Foarte simplu ,al cumperi numai de la magazine serioase cum este BIG FISH,SENZOR,MIM TEAM.AQUAMANIA,de la fratziori;in nici un caz din OBOR,sau de la pescari pe care nu-i cunosti. :wink:
SI maine este o zi

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”