Fire

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Bine ai venit printre noi Pompiliu, tinem aproape !
Niki ce fir consideri ca este cel mai indicat ptr pecuitul pe St.Lawrence ?
Ai mai pescuit vreodata in decembrie ?
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
supercarpio
Mesaje: 91
Membru din: Joi Iun 16, 2005 19:53
Puncte: 0
Localitate: Boston, Massachusetts, USA

Mesaj de supercarpio »

Vladut -- eu pescuiesc relativ des pe Larry si folosesc aproape integral Power Pro.

Alte fire favorite si preturile lor in SUA:

Power Pro (textil) - $25 pt. 300 m
Suffix Tritanium - $15 pt. 800 m
Berkley Big Game - $7 pt. 1000 m

Si bineinteles Amnesia - $5 pt. 50 m

-Marius
-Marius (Dr. A)
Carp Anglers Group, USA
http://www.carpanglersgroup.com/

"The ..... is not what it used to be."

Moose_master
Mesaje: 235
Membru din: Mar Iun 07, 2005 18:50
Puncte: 0
Localitate: Montreal

Mesaj de Moose_master »

Vladut,

Raspund cu intarziere dar macar raspund.

Depinde in ce perioada pescuiesti pe St Lawrence (aici ii zice ST Laurent, dar este vorba despre acelasi fluviu).
Eu folosesc Berkley Iron Silk si crede-ma ca nu am avut rupturi NICIODATA.
Am incercat si ala care isi schimba culoarea (nu mai stiu cum ii zice) si pe care il rupeam cu mana fara sa ma fortez. Am mai incercat si alte cateva nume fara nume de pe aici insa de fapt ele sunt nailon de cusut nasturii la camasile rusesti.

In Canada nu gasesti aproape nimic de pescuit . Adica gasesti numai chinezisme, care pe langa faptul ca sunt chinezesti mai sunt si proaste ca si scule.
Repet, Iron Silk mi-a dat cele mai mari satisfactii. Nu pot uita nici Shimano Technium pe care nu am sa-l pot uita. Cred ca am sa-l caut pe vreun site din Europa si am sa mi-l pun pe mulinetele noi.

Daca pescuiesti vara tarziu este destul de dificil cu firele pentru ca iarba este atat de densa incat un crap de 8 kile il simti ca pe unul de 18. Eu folosesc multifilament ca inaintas (cam 20 de metri) ca sa pot taia iarba in dril. Am incercat Tuff Line ca inaintas si nu pot spune ca m-a dat pe spate. Se cam incurca si mi-a facut si peruca. Inca nu mi-am gasit un inaintas cu care sa pot spune ca nu am probleme(rept, aici nu gassti articole de pescuit competitive).

Iarna, eu nu pescuiesc. Sa stau la -30 C si cu factor vant -40C pe gheata sa prind niste bibani..... cred ca tre sa fiu prea baut sa fac asa ceva. Vreau in schimb iarna asta sa inchiriez o cabana pe gheata si atunci distractia va fi cu totul alta (sobita cu lemne, canapea, gratar, bauturici, copca facuta la un metru in fata canapelei ,,, etc)

Am vazut la voi Yozuri. Este super bun pentru StLawrence. Nu te formaliza cu firele aici. Si asa voi daca mai veniti o sa veniti primavara cand nu sunt ierburi. Si aici oricum nu exista fund malos, ragalii in apa etc. Pe fund aici gasesti numai pietre. mici, mari si foarte mari. sa vezi cand ma proptesc in laseta ca un animal si cand cade plumbul simt in maner poc. semn ca tocmai am lovit vreun mare pietroi.
Crezi sau nu, am lansat odata direct in capul unui crap. A inceput sa se zbata, s-a intors pe lat si se invartea in cerc. A stat asa ce a stat apoi tot pe lat a plecat in larg.

Un fir isi arata valoarea cand intalneste obstacole sau alte formatiuni care il solicita. Dar cand aici nu ai nici un obstacol(primavara) orice fir ai pune este aceeasi fasole. Neaparat insa nu trebuie uitat inaintasul pentru ca balaurul(mai ales ultimii metri) da meci de meci. Nu uita ca aici nu exista crap de crescatorie, de-ala rotund cu burta mare, ci numai crap sui, salbatic care lupta tare.

stima

Moose
APCR Canadian Branch

diabolik
Mesaje: 3
Membru din: Vin Dec 30, 2005 23:28

Mesaj de diabolik »

Anul acesta am folosit Trabucco S-FORCE LONG CAST de 0,35. Cred ca a costat 420 000 lei/rola de 300 metri.
Nu am nimic de reprosat, a rezistat bine la agataturi si la abaraziune. L-am luat pentru ca era nou aparut. Si nu stiu ce fir imi voi lua pentru anul ce vine. (Insa pina voi cumpara mai este vreme ... si urmaresc noutatile.)

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Daca ai fost multumit, pastreaza-l. Cind te obisnuiesti cu un fir e bine sa nu-l schimbi.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
carpkiller
Mesaje: 119
Membru din: Dum Ian 09, 2005 20:33

Mesaj de carpkiller »

Eu am Tehnium de 0.3 si l-am pescuit intens sezonul trecut.
Oricum, cel mai probabil o sa vand mulinetele, dar dc ar fi sa nu le vand mai rezista oare inca un sezon daca-l intorc ? :?:
Firul se prezinta suspect de bine,f f putin zgariat in zona de legatura cu inaintasul...in rest este ok. Nu credeam, dar este super fir, am tras cu el + inaintas sufix balistic o mare ragalie cu radacina cu tot. Pt mine, cel putin momentan nu mai exista alt fir.
Cat mai costa o rola ???

diabolik
Mesaje: 3
Membru din: Vin Dec 30, 2005 23:28

Mesaj de diabolik »

carpkiller scrie: ... mai rezista oare inca un sezon daca-l intorc ?
Firul se prezinta suspect de bine,f f putin zgariat in zona de legatura cu inaintasul...in rest este ok.
Asa procedam si eu pe cind eram mai tinar ... si cred ca n-am fost singurul. :wink:
Chiar vrei sa-i testezi rezitenta in timp ? N-ar fi mai bine sa faci fericiti niste copii ... din aceia care mai trec uneori pe balta si pe care-i vezi interesati de pescuitul adevarat ? (sau - daca nu vrei sa renunti la el - uita-l pe tamburii de rezerva si poarta-i cu tine la pescuit ... pina se invecheste suficient ca sa-l poti arunca) :twisted:

Moose_master
Mesaje: 235
Membru din: Mar Iun 07, 2005 18:50
Puncte: 0
Localitate: Montreal

Mesaj de Moose_master »

Raspuns corect. Stop cronometru.

Moose
APCR Canadian Branch

Dani Hentiu
Mesaje: 303
Membru din: Mie Aug 31, 2005 20:02
Puncte: 0
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu »

de unde se poate lua STERN galben ????? si cu cit????

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

STERN galben poti sa gasesti la unul care fumeaza de mult ! :lol:
Daca vrei STREN, incearca la noi ! :D :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”