LANSETE GREYS

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

toata lauda olandezului! i-l ajuta si fizicul! am vazut si eu un aruncator de performanta care e si pescar de crap, Mark Hutchinson, si care nu e la fel de impunator ca si olandezu! inclin sa cred ca nu te ajuta sa mergi la sala Val..... e vb de f multa tehnica! tipul asta mark hutchinson , ofera cursuri de casting, si spune ca intr-o sedinta de o zi, daca ai ceva aptitudini, poti obtine cel putin 30 yarzi in aruncari! sper si eu sa mi fac timp sa merg la el!
oricum nu sunt convins ca daca as putea arunca 200 m as fi un pescar mai bun.........

ps. Mark Hutchinson nu e nici pe departe unul din cei mai titrati pescari de crap din uk, chiar si aruncand oriunde doreste pe un lac de dimensiuni mai mici! :wink:

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

Bravo Florine ai spus ceva maret. Nu aruncarea lunga te face bun pescar !
Cum nadesti la 200 de metri ? Asta-i smecherie ?Mai bine pescuiesc la 90 de metri pe un pat de nada consistent.

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

@ fane cocolos
vezi mata? tipul arunca cu spodul tot cam pe la 200m.......... :lol: :lol: pt el nu e mare smecherie..... :lol:

Avatar utilizator
edwyn
Mesaje: 79
Membru din: Sâm Oct 29, 2005 0:14
Puncte: 0
Localitate: London

Mesaj de edwyn »

Nadesti cu barcuta telecomandata :lol: :lol: :lol:

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

asta daca ai voie cu ea pe balta............. :lol:

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Vladut Mateianu scrie:Noi ne bucuram cand dam 120-130 de metrii !
Poate tu te bucuri Pilhane ! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Ce ti-am tras-o ! :lol: :lol:

In alta ordine de idei - am mai spus-o - asta cu aruncarea e un soi de abilitate speciala care nu influenteaza decit rareori pescuitul de calitate . E mai mult un soi de sport decit ceva legat strict de pescuitul la crap .

Avatar utilizator
tudorgabriel
Mesaje: 145
Membru din: Dum Ian 16, 2005 19:44
Puncte: 0
Localitate: galati

Mesaj de tudorgabriel »

Poate ne spui Cornele si cu ce fire si mai ales ce grosimi a folosit la aruncari.
Multumesc :wink:

Avatar utilizator
CORNEL IACOB
Mesaje: 182
Membru din: Lun Ian 10, 2005 18:16

Mesaj de CORNEL IACOB »

Mai intai o rectificare: Danny nu e olandez ci belgian...

Diametrele firelor folosite sunt stabilite prin regulament:

-125gr-0,28mm
-150gr.-0,31mm
-175gr.-0,35mm

Nu cunosc ce marca,dar daca aflu o sa va spun.Se foloseste si inaintas de 0,68-0,75mm dar cred ca e optional pentru cine vrea...

Mulinetele folosite sunt cele cu multiplicator.

Iata si rezultatele de la ultimul Campionat Mondial-Nardo-Italia 2005:
CLASAMENT NATIUNI

1.FRANTA
2.ITALIA A
3.ANGLIA

CLASAMENT INDIVIDUAL

1.DANNY MOESKOPPS-BELGIA-748,19metri(total la cele 3 greutati)
2.ANDRE POIDEVIN - FRANTA - 727,52metri
3.ANTONIO SCRUFARI - ITALIA - 707,8metri

Cred ca am putea organiza si noi ceva concursuri de aruncari,eventual un campionat national si,de ce nu,o echipa nationala care sa participe la campionatul mondial...

Membrii echipei Frantei nu au cine stie ce fizic impunator...probabil ca tehnica si dotarea sunt foarte importante pentru obtinerea de aruncari peste 200 de metri

Scuze - am scos eu poza ca era prea mare si strica tot topicul - Val
CORNEL ''ACQUA'' IACOB
SENZOR CARP TEAM
Asociatia Pescarilor de Crap din Romania

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

acum imi dau sema ca am omis faza cu mulinetele.....pai niciodata nu vor putea mulinetele de crap sa arunce unde arunca multiplicatorul! punct! la multiplicator nu mai apare problema frecarii firului cu tamburul, dimpotriva, tamburul din inertie ajuta la" impingerea" firului! folosesc si eu o mulineta cu multiplicator, care asortata cu un bat de surf cast ma face sa ma uit crucis cat pot arunca......... pe de alta parte sa pescuiesti cu multiplicator noaptea e cam funny.... pt ca neavand posibilitatea sa vezi cand plumbul loveste apa, riscul de a face "peruci" e maxim......a treia la mana lansetele de surf cast au multe inele mici, pe cand cele de crap......intr-un alp parca am citit ca Grabmayer cand a castigat la sarulesti a folosit big t-uri facute de el cu mandrina pt multiplicator. eu as fi adaugat si noile inele de la fuji low rider si probabil ca era scula ideala de crap pt lansari lungi! nu neaparat acelasi blank, dar din cate imi amintesc blankurile lui erau facute la comanda,si masurau 3,99m. se pare ca lungimi de aprox 4 m ale lansetei ar fi cea mai echilibreta alternativa!
credibil sau nu, dar inelele low rider ,desi inelul de plecare e de numei 20 mm, maresc eficienta lansarilor cu aprox 5%. e mult e putin apreciati voi. oricum e greu de imaginat pt mine cum valurile de fir desfasurate de pe tamburul unei bbrlc sau infinity ar incape pe micutul inel de numai 20mm.

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Corect Plesule. Si nu vad motivul pt. care trebuie sa pescuiesc la 200m.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”