Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns

Eu as alege

Ultegra ci4 XSA
66
46%
Ultegra XSC
78
54%
 
Voturi totale: 144

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de Alin Galbenu »

mihai florescu scrie:Avem ambele marimi in magazin:
http://www.totalfishing.ro/advanced_sea ... ltegra+xsb
Parerea mea este ca marimea 5500 se preteaza mai bine la pescuitul la feeder sau pentru pescuitul cu plumbi mai usori sau pentru pescuitul in apropiere. Nu cred ca nu ar face fata lanseurilor la mare distanta atunci cand folosim fire subtiri dar cred ca nu sunt tocmai placute in timpul recuperarilor repetate(pescuitul cu momitoare).
Salut :)
De ce nu ar face fata lansarilor, tinand cont ca este o mulineta de beach casting, si nu de pescuit la crap?
Cum influenteaza plumbul, asupra mulinetei ?
De ce nu sunt placute la recuperare, in conditiile in care raportul de recuperare este maxim intalnit pe o mulineta de marimea asta? (mulinetele de spod au 5.1 (daiwa emblem) / aerlex spod 5.3)
Imagine

mihai florescu
pescar de competitie
Mesaje: 1630
Membru din: Lun Ian 10, 2005 14:28
Puncte: 0
Localitate: Rosiori de Vede

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de mihai florescu »

Tocmai asta am spus, fac fata foarte bine pentru lansarile la distanta cu fire subtiri. Nu am mentionat cuvantul plumb, am spus momitoare. Foarte simplu, raportul mare de multiplicare precum si portanta momitorului, dupa parerea mea, duc la un inconfort in pescuit. Raportul mare de multiplicare inseamna putere mica. Parerea mea este ca un raport de multiplicare mai mic dar cu un tambur mai mare este un ansamblu mult mai placut.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de Albert »

mihai florescu scrie: Raportul mare de multiplicare inseamna putere mica.
Putere MAi mica. Si doar in teorie. Ca nu simte nici naiba asta :)
mihai florescu scrie:Parerea mea este ca un raport de multiplicare mai mic dar cu un tambur mai mare este un ansamblu mult mai placut.
Asa da. Si mie mi se pare ca nu-i nicio diferenta si totul se rezuma la ce ai nevoie in stilul de pescuit pe care-l practici. Adica tot 1m de fir ai la tur de manivela. Acum nush cum e mai placut: sa dai de 100de ori la mainvela dar sa simit forta si placere sau sa dai de 80 si sa aduci momitoru' ala la mal mai repede :lol: Fiecare cu fengshuiul lui :)

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de ionut72 »

[Quijote]raportul mare de multiplicare precum si portanta momitorului, dupa parerea mea, duc la un inconfort in pescuit. Raportul mare de multiplicare inseamna putere mica.[/quote]

Pai, cata putere iti trebuie sa aduci un momitor la mal? Si, din contra, raportul de multiplicare mai mare, inseamna mai putine ture de manivela pentru recuperare, deci confort sporit. Puterea mai mare ar conta, intr-adevar, daca vorbim de "dulapi", dar, in drill, e de preferat sa folosesti mai mult lanseta ca sa tragi de peste, nu mulineta! :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de Alin Galbenu »

mihai florescu scrie:Tocmai asta am spus, fac fata foarte bine pentru lansarile la distanta cu fire subtiri. Nu am mentionat cuvantul plumb, am spus momitoare. Foarte simplu, raportul mare de multiplicare precum si portanta momitorului, dupa parerea mea, duc la un inconfort in pescuit. Raportul mare de multiplicare inseamna putere mica. Parerea mea este ca un raport de multiplicare mai mic dar cu un tambur mai mare este un ansamblu mult mai placut.
Ba.....ai cam mentionat.
mihai florescu scrie:Parerea mea este ca marimea 5500 se preteaza mai bine la pescuitul la feeder sau pentru pescuitul cu plumbi mai usori sau pentru pescuitul in apropiere. Nu cred ca nu ar face fata lanseurilor la mare distanta atunci cand folosim fire subtiri dar cred ca nu sunt tocmai placute in timpul recuperarilor repetate(pescuitul cu momitoare).
Poti pescui cu plumbi foarte grei, in apropiere sau cu momitoare la distanta. Nu are nicio relevanta.
Din punctul meu de vedere, exista trei mari diferente intre modelele normale de Ultegra, si modelele Big Pit:
- marimea si forma corpului; implicit greutatea
- capacitatea tamburului
- mecanismul care difera de la marimea 4500/5500 la marimea 10/14000; implicit raportul de recuperare

In functie de tipul de pescuit practicat, putem opta pentru una din variantele care ni se potrivesc cel mai bine, dar asta doar teoretic! In practica, e altceva :mrgreen: Sunt atat de multe variabile, incat mulineta folosita e ultimul lucru care conteaza, in procesul aducerii unui peste pe saltea :mrgreen:
Putem opta pentru marimea 5500 daca pescuim aproape, pentru ca avem nevoie de un ansamblu usor si o capacitate mica de fir, nicidecum ca ar influenta cu ceva gramajul plumbului folosit.
Imagine

mihai florescu
pescar de competitie
Mesaje: 1630
Membru din: Lun Ian 10, 2005 14:28
Puncte: 0
Localitate: Rosiori de Vede

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de mihai florescu »

Nici la dril nu am facut referire, ci doar la aducerea monturii de la distanta.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de gabi1 »

mihai florescu scrie:Nici la dril nu am facut referire, ci doar la aducerea monturii de la distanta.
Ati dus dicutia pe o strada infundata si va pregatiti sa o asasinati. :D :lol:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de Alin Galbenu »

:lol:
Imagine

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de ovideli »

ma uit la scor si vad 43% XSA si 57% XSC ma uit pe la bazar pe toate forumurile si vad la vanzare numai XSC, voi ce intelegeti?; ca eu inteleg ca una se voteaza si alta e realitatatea.
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

:wink:
ovideli scrie:ma uit la scor si vad 43% XSA si 57% XSC ma uit pe la bazar pe toate forumurile si vad la vanzare numai XSC, voi ce intelegeti?; ca eu inteleg ca una se voteaza si alta e realitatatea.
catch&release

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”