Cum e corect ?

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Cum e corect ?

Mesaj de ionut72 »

"Cum e corect" pentru cine?

In momentul confirmarii telefonice a comenzii n-ati verificat, impreuna (tu si reprezentantul magazinului), continutul acesteia, pretul pe fiecare produs si totalul de plata? Daca raspunsul e NU vina e a ta. Daca raspunsul e DA si tu ai fost de acord cu acea suma, vina este tot a ta. Daca magazinul trimite comanda fara confirmare prealabila, vina este a lor si, in acest caz, ar trebui sa refuzi coletul si, pe viitor, sa-i boicotezi si sa le faci antireclama pe unde poti.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2746
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Cum e corect ?

Mesaj de PallBogdan »

alinteodor79 scrie:
PallBogdan scrie:
Dan Mitranescu scrie:Corect este cand reusesti sa te pui si in situatia celuilalt.
Perfect de acord cu tine Dan! Dar cand respectiva comanda confirmata spune una si valoarea ei la livrare spune alta...presupun ca nici vanzatorul nu s-a pus in locul cumparatorului...
Pe de alta parte...ce mai exista gratis in ziua de azi?!
Cumparatorul poate sa inteleaga ca nu exista cumparaturi cu valoare zero, vanzatorul ar trebui sa aprecieze daca este sesizat de catre cumparator de aceasta problema si totul sa se rezolve omeneste...dar pentru cazuri in care nu exista partea omeneasca, exista si alte variante care din pacate nu-i dau castig de cauza vanzatorului!
urmeaza sa depun si reclamatie, mai ales ca termenii si conditiile de pe site-ul respectiv sunt foarte subtiri :D
Cred ca reclatia ta sta in picioare doar daca ai primit coletul si ai si comanda initiala plasata pe site-il lor...

alinteodor79
Mesaje: 263
Membru din: Lun Iul 20, 2009 9:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cum e corect ?

Mesaj de alinteodor79 »

ionut72 scrie:"Cum e corect" pentru cine?

In momentul confirmarii telefonice a comenzii n-ati verificat, impreuna (tu si reprezentantul magazinului), continutul acesteia, pretul pe fiecare produs si totalul de plata? Daca raspunsul e NU vina e a ta. Daca raspunsul e DA si tu ai fost de acord cu acea suma, vina este tot a ta. Daca magazinul trimite comanda fara confirmare prealabila, vina este a lor si, in acest caz, ar trebui sa refuzi coletul si, pe viitor, sa-i boicotezi si sa le faci antireclama pe unde poti.
De cate ori ai facut confirmare telefonica a unei comenzi online pe fiecare produs in parte?
Am fost sunat deoarece un produs nu mai era pe stoc si sa confirm daca doresc sa primesc comanda fara acel produs.
Cred ca era mai corect sa livreze comanda si sa transforme o eroare(pierdere infima pentru ei) in reclama sau sa-mi spuna ca e o eroare la pretul respectiv si ca nu pot sa livreze comanda asa.
Au ales cea mai josnica varianta.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Cum e corect ?

Mesaj de gor965 »

alinteodor79 scrie: Au ales cea mai josnica varianta.
Au ales varianta care-i avantajaza ... la fel cum si tu ai ales sa comanzi un produs cu valoare zero, in loc sa le dai un telefon sa verifici daca e pretul e real.
Imi pare ca toata treaba asta cu Black Friday a ajuns o marlanie tipic balcanica. Lumea vaneaza produse cu pret redus "din greseala". Vinearea neagra romaneasca are 72 de ore sau mai mult iar reducerile de peste 50% se aplica la marfurile cu pret mic. Uitati-va la americani sa vedeti ce inseamna Black Friday ... lichidari uriase de stocuri, nu vanzari la preturi putin mai mici ! Cu doua saptamani inainte de vinerea neagra, preturile cresc subit ca sa aiba vanzatorul de unde sa reduca in medie 18-22 % ... sa fim seriosi, chilipirurile adevarate au ramas greselile de pret exprimate pe sit.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

alinteodor79
Mesaje: 263
Membru din: Lun Iul 20, 2009 9:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cum e corect ?

Mesaj de alinteodor79 »

gor965 scrie:
alinteodor79 scrie: Au ales cea mai josnica varianta.
Au ales varianta care-i avantajaza ... la fel cum si tu ai ales sa comanzi un produs cu valoare zero, in loc sa le dai un telefon sa verifici daca e pretul e real.
Imi pare ca toata treaba asta cu Black Friday a ajuns o marlanie tipic balcanica. Lumea vaneaza produse cu pret redus "din greseala". Vinearea neagra romaneasca are 72 de ore sau mai mult iar reducerile de peste 50% se aplica la marfurile cu pret mic. Uitati-va la americani sa vedeti ce inseamna Black Friday ... lichidari uriase de stocuri, nu vanzari la preturi putin mai mici ! Cu doua saptamani inainte de vinerea neagra, preturile cresc subit ca sa aiba vanzatorul de unde sa reduca in medie 18-22 % ... sa fim seriosi, chilipirurile adevarate au ramas greselile de pret exprimate pe sit.
Sper ca nu te referi la mine cand spui marlanie balcanica, deoarece chiar nu ma caracterizeaza. Nu as fi zis absolut nimic daca cei de la magazin discutau cu mine despre aceasta eroare si as fi acceptat din prima sa-mi anuleze comanda.
Ma deranjeaza modul in care au inteles ei sa trateze clientii. Din pacate multi vanzatori au aceasta atitudine de superioritate.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Cum e corect ?

Mesaj de ionut72 »

De cate ori ai facut confirmare telefonica a unei comenzi online pe fiecare produs in parte?
De fiecare data! La initiativa mea. S-a dovedit, aproape de fiecare data, ca initiativa e buna! :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

alinteodor79
Mesaje: 263
Membru din: Lun Iul 20, 2009 9:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cum e corect ?

Mesaj de alinteodor79 »

ionut72 scrie:
De cate ori ai facut confirmare telefonica a unei comenzi online pe fiecare produs in parte?
De fiecare data! La initiativa mea. S-a dovedit, aproape de fiecare data, ca initiativa e buna! :)
ok, o sa tin minte. Multumesc de sfat

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2746
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Cum e corect ?

Mesaj de PallBogdan »

Stiu si eu o mare mare marlanie...tot un site renumit din Romania, cu articole de pescuit de top. Articolul Prologic New Green Tackle Organizer...redus 15% e mai scump decat era inainte de mizeria asta de campanie Black Friday! Cat de idiot sa fii sa faci asta?!?! Chiar sa nu iti treaca prin cap ca sunt clienti care nu se uita doar o data pe site-ul tau si ii mai ramane intiparit pe retina cate un pret doua...cel putin la ce il intereseaza pe om!!! Comercianti de sambata seara...

alinteodor79
Mesaje: 263
Membru din: Lun Iul 20, 2009 9:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Cum e corect ?

Mesaj de alinteodor79 »

sunt multe cazuri de genul asta. din pacate noi suntem de vina ca nu luam atitudine. ar trebui sa penalizam mai drastic in astfel de cazuri.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Cum e corect ?

Mesaj de gabi1 »

@,
GRATIS nu exista, IEFTIN nu rezista...
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”