Cum e corect ?

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cum e corect ?

Mesaj de pharaoh »

PallBogdan scrie:Iertata sa-mi fie indrazneala...cam cat crezi ca e adaosul lor mediu?!
N-am de unde sa detin asemenea informatii.
Ar fi si irelevant. Nu poti sa faci reducere de 50% la un produs la care ai adaos 30%, doar pentru ca ai alte produse cu adaos 100%.
Marius Sârbu

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Cum e corect ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

pharaoh scrie:
PallBogdan scrie:Iertata sa-mi fie indrazneala...cam cat crezi ca e adaosul lor mediu?!
N-am de unde sa detin asemenea informatii.
Ar fi si irelevant. Nu poti sa faci reducere de 50% la un produs la care ai adaos 30%, doar pentru ca ai alte produse cu adaos 100%.

Nu poti sa faci reducere nici 30% la un produs la care ai adaos 30% , fara sa iesi in pierdere.
Daca la un produs la care ai adaos 30% ii faci reducere 30 % , ai pierdere aprox. 10% din pretul de achizitie. :wink:

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Cum e corect ?

Mesaj de bogdan5 »

Daca la un produs la care ai adaos 30% ii faci reducere 30 % , ai pierdere aprox. 10% din pretul de achizitie. :wink:
Depinde de produs, daca este depasit tehnologic si sta pe stoc de o perioada maricica prefer sa pierd acum 10% decat anul viitor 20-30%(parerea mea).
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

alinteodor79
Mesaje: 263
Membru din: Lun Iul 20, 2009 9:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Cum e corect ?

Mesaj de alinteodor79 »

am cumparat direct de la CCMOORE si pretul final a fost cu 30-50% sub pretul din RO. asta in conditiile in care nu am cumparat saci de 25 kg din fiecare ingredient. clar magazinele mai au si alte costuri, dar si pretul lor de achizitie e sub pretul la care am cumparat eu.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Cum e corect ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

bogdan5 scrie:
Daca la un produs la care ai adaos 30% ii faci reducere 30 % , ai pierdere aprox. 10% din pretul de achizitie. :wink:
Depinde de produs, daca este depasit tehnologic si sta pe stoc de o perioada maricica prefer sa pierd acum 10% decat anul viitor 20-30%(parerea mea).
Vorbeam strict de matematica. Asta este si la anul la fel. :D

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Cum e corect ?

Mesaj de petre iulian »

PallBogdan scrie:Stiu si eu o mare mare marlanie...tot un site renumit din Romania, cu articole de pescuit de top. Articolul Prologic New Green Tackle Organizer...redus 15% e mai scump decat era inainte de mizeria asta de campanie Black Friday! Cat de idiot sa fii sa faci asta?!?! Chiar sa nu iti treaca prin cap ca sunt clienti care nu se uita doar o data pe site-ul tau si ii mai ramane intiparit pe retina cate un pret doua...cel putin la ce il intereseaza pe om!!! Comercianti de sambata seara...
---------

:D Stiu eu altul care are si raclama aici care are la "reducere" un cort care in urma cu 2 saptamani era mai ieftin decat acum la "reducere" :lol: ...Oare cat de prosti ne cred???
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2758
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Cum e corect ?

Mesaj de PallBogdan »

Eu chiar o sa-i sun pe respectivii de pe site si o sa le propun sa-mi vanda articolul cu reducerea de acum dar la pretul care era inainte... Sunt curios care va fi abordarea lor...

thunder
Mesaje: 185
Membru din: Vin Oct 11, 2013 9:10
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: Cum e corect ?

Mesaj de thunder »

Iata un exemplu cu aceste "oferte" de vinerea neagra romaneasca :
Nu tine de articole de pescuit, dar aceeasi poveste am vazut-o si eu la unele articole care ma intereseaza si le stiam pretul inainte de black friday..


Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”