Cum e corect ?

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Cum e corect ?

Mesaj de DumiD »

corect este sa dai un mail si sa ii anunti ca au gresit pretul. restul, cum s-a zis si mai sus, balcanisme si marlanii

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Cum e corect ?

Mesaj de RazvanG »

Corect din punctual meu de vedere,este sa spui numele magazinului,sa-i faci de bascalie si sa nu mai cumperi in viata ta de la acel magazine.
Eu am avut o alta politica la magazinul meu: produsele care nu aveau pret,erau daruite clientilor care le gaseau si oprite din salariul celor care le aranjau pe rafturi.Prin aceasta metoda,am facut lumea sa vina sa vaneze produse fara pret,dar si de rusine nu ieseau fara sa cumpere ceva din magazine :wink:

alinteodor79
Mesaje: 263
Membru din: Lun Iul 20, 2009 9:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Cum e corect ?

Mesaj de alinteodor79 »

am spus numele mai sus bigfish

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Cum e corect ?

Mesaj de gor965 »

alinteodor79 scrie:..........

Sper ca nu te referi la mine cand spui marlanie balcanica, deoarece chiar nu ma caracterizeaza. ..........
Nu ma refer deloc la cumparatori ci exclusiv la comerciantii care au luat o campanie excelenta de marketing si vanzari din SUA si-au facut-o praf si pulbere, a la' Romanika. Ma uitam la televizor cum mureau unii de grija EMag care a avut timp de 2 ore pret de 3 ron la IPhone 6 ... cam cate credeti ca aveau pregatite in stocul de reduceri ? Sa fim seriosi, ma repet, Black Friday e o zi de lichidari de stocuri in SUA iar la noi e o zi-doua-trei-o saptamana de vanzari la preturi ceva reduse. Punct ! EMag n-a dat la plesneala mai mult de 20-30 de telefoane la 3 lei si cine are habar de marketing, poate sa anticipeze ce buluceala la ei pe sit a creat si va mai crea in anul viitor o astfel de "eroare" de pret.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

alinteodor79
Mesaje: 263
Membru din: Lun Iul 20, 2009 9:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Cum e corect ?

Mesaj de alinteodor79 »

in cazul emag e clar ca nu a fost eroare ci o campanie foarte bine gandita pentru a atrage trafic pe site. Sa nu uitam ca au incheiat un parteneriat cu BT special pentru ziua de vineri si au incasat niste sume interesante in functie de trafic.
legat de black friday in RO, multi comercianti au preluat doar numele din SUA si anunta pompos promotii cu 7% discount intr-o campanie gandita pentru lichidarea stocurilor si pentru cresterea CA pe final de an.

Avatar utilizator
claudiue
Mesaje: 734
Membru din: Mar Iul 24, 2007 15:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum e corect ?

Mesaj de claudiue »

Am văzut reduceri de black friday de 5% la nada...acum ca tot s-a terminat sezonul. Deci in primăvara când ei vor anunta sus si tare ca au adus marfă proaspăta e clar ca e de anu ăsta...

Sent using Tapatalk

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cum e corect ?

Mesaj de pharaoh »

La noi ca la nimeni. Am vazut oferte de Black Friday in baruri, gen 1 leu shot-ul de tequila, ba, mai mult, seri speciale prin cluburi denumite Black Friday Party.
Oricum, nu inteleg de ce insista magazinele sa fie in trend cu Black Friday asta....cu reduceri de 5% la un borcanel de bilute, in conditiile in care adaosurile lor comerciale, in mare parte, sunt oricum mici. Mai bine scoteau 5 produse cu vechime in magazin, la lichidare de stoc, la care se putea face o reducere substantiala, si erau mai castigati numai din reclama. Numai costurile cu reactualizare de preturi pe site si timpul pierdut cred ca au compensat volumul vanzarilor. Daramite sa mai faci si cate-o greseala de pret...
Marius Sârbu

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2690
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Cum e corect ?

Mesaj de PallBogdan »

pharaoh scrie:La noi ca la nimeni. Am vazut oferte de Black Friday in baruri, gen 1 leu shot-ul de tequila, ba, mai mult, seri speciale prin cluburi denumite Black Friday Party.
Oricum, nu inteleg de ce insista magazinele sa fie in trend cu Black Friday asta....cu reduceri de 5% la un borcanel de bilute, in conditiile in care adaosurile lor comerciale, in mare parte, sunt oricum mici. Mai bine scoteau 5 produse cu vechime in magazin, la lichidare de stoc, la care se putea face o reducere substantiala, si erau mai castigati numai din reclama. Numai costurile cu reactualizare de preturi pe site si timpul pierdut cred ca au compensat volumul vanzarilor. Daramite sa mai faci si cate-o greseala de pret...
Iertata sa-mi fie indrazneala...cam cat crezi ca e adaosul lor mediu?!

alinteodor79
Mesaje: 263
Membru din: Lun Iul 20, 2009 9:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Cum e corect ?

Mesaj de alinteodor79 »

adaosul minim in magazinele cu articole de pescuit e undeva la 30%.

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cum e corect ?

Mesaj de pharaoh »

Ceea ce mie mi se pare foarte putin. 30% nu e un adaos din care sa-ti permiti reduceri de black friday, nu?
Marius Sârbu

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”