Parerea unor pescari despre concursuri.....

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dani Hentiu
Mesaje: 303
Membru din: Mie Aug 31, 2005 20:02
Puncte: 0
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu »

sa ma explic de ce spuneam la inceput ca nu trebuie sa va certati, pt ca pescuitul la crap si concursurile de pescuit la crap sunt 2 chestiuni total diferite
nu am participat niciodata la un concurs decat ca arbitru
pana in clipa acea nici eu nu vedeam mare filozofie in a participa la un concurs....la urma urmeui daca era o placere sa pescuiesti crap de ce sa nu si participil un concurs
de la arbitrajul meu insa mi-am schimbat parerea total
am stat in spatele echipei castigatoare la acea vreme si am fost uimit cat de dificil poate sa fie un concurs...: stres, oboseala, munca fizica enorma.......
in clipa asta am toata stima pt cine poate sa reziste in asemenea conditii...un concurs de crap nu este la indemana oricui, trebuie sa fi maniac nu pasionat sa rezisti la asa ceva
tot in trecut eram convins ca daca am putina sansa pot sa castig un concurs de acest gen, acum cred ca daca as avea un partener rodat s-ar putea sa nu ma fac de ras la un asemene concurs
ca atare......nu va mai certati ca nu are rost.....respecte pt cei care participa la concursuri, sunt pescari adevarati chiar daca in concursuri se prinde indeosebi ciortan...( apropo...este o tehnica buna ca sa castigi un concurs, la urma urmei deaia te-ai prezentat acolo, sa castigi)
si respecte si pt cei care pescuiesc crapul doar de placere....are si asta un farmec aparte
respecte.....Dani Hentiu

Avatar utilizator
George-Alexandru
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1705
Membru din: Mie Dec 06, 2006 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Mesaj de George-Alexandru »

Perfect adevarat ,suferind si putin cu inima am zis la finalul fiecarui concurs ca gata,pana aici,nu mai imi trebuie ,mai ales cand simti mirosul podiumului si pe fial vrei dar nu mai merge :D .si de unde nici bine nu am ajuns acasa si magandeam la CC 2008.
asa in mare vorbind cred ca toti crapisti de competitie au nintele probleme cu pasarica fata de restul. :D :D

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Mesaj de gor965 »

cornel rosioru scrie:@gor965
Corect pasiunea e aceasi, dar din pacate din prea multa pasiune, uneori se depasesc limitele bunului simt de catre toti pescarii fie ca sunt de competitie sau de placere.
Sunt comvins ca vom ajunge la intelegere si respect reciproc.
Perfect adevarat ! Eu ce n-am inteles...care-i rezultatul ,care a fost scopul ? Singurul lucru bun din treaba asta vad c-a fost reintoarcerea lui Val !
Numai bine tuturor !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Nici eu nu inteleg.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Moose_master
Mesaje: 235
Membru din: Mar Iun 07, 2005 18:50
Puncte: 0
Localitate: Montreal

La Multi Ani

Mesaj de Moose_master »

La Multi Ani tuturor obsedatilor de pe forum. Sa fiti sanatosi forever va doresc.

Am intrat pe forum dupa o perioada lunga de absenta, insa am avut multe multe probleme.
M-am intristat sa citesc ca fac parte dintre romanii plecati, frustrati de nerealizarile mele din tara, nefacandu-mi pielea nici o marmelada etc. Deasemenea m-am intristat sa citesc afirmatiile unora care nu mai locuiesc in tara, afirmatii de cacao si cu nepotrivire de caracter.
Am postat sa-l trag de atentie pe Vladut si sa-i precizez ca imi face pielea mai mult de o cafea si cand am plecat din tara aveam coaiele cat roata de la camion si ca am plecat din tara din motive pe care din scarba profunda nu le mai enumar. Nu ma supar pe el din cauza pleiadei de afirmatii nejuste pentru ca la nervi si gura mea mai vorbeste fara perdea. Tin sa precizez insa ca la CM din USA pe o vreme cumplita si cu niste valuri foarte periculoase m-am urcat in barca si am vizitat echipa Senzor cu o mare mare placere. Si acum imi aduc aminte cu drag de aventurile de atunci.
Desi sunt plecat din tara precizez ca :
- nu sunt mancator de fecale
- nu hulesc romanii ramasi in tara
- imi face pielea mai mult decat o cafea
- nu mi-am luat lumea in cap
- nu ma cred pescar mai mare decat atunci cand am plecat din tara
- as participa la toate concursurile din Canada, daca ar exista asa ceva(in Romania am concurat odata chiar impotriva Senzor-ilor la Greaca cand Senzor a castigat si eu impreuna cu Tavi de la McDonald's am iesit pe locul 4)
- respect toti obsedatii de crap mare si foarte mare din Romania
- si mai multe da le-am uitat
Deci : nu trebuie generalizat. Sunt oameni si oameni; caractere si caractere.
Eu sunt un om mai vertical decat multi dintre cei care au ramas in tara si desi ii urasc pe politicieni din tot sufletul asta nu inseamna ca ii urasc pe romanii de pe strada. Cred ca intelegeti la ce ma refer.

Acum pentru baiatul din Belgia care se etaleaza cu crapii mari prinsi am sa-i trimit urmatorul mesaj : "baietel, incearca sa te calmezi si sa elimini invectivele de tonalitate joasa din exprimare pentru ca nu in asta consta dibacia ta de pescar. Daca vrei sa te bati in poze cu crapi mari te anunt ca si eu fac parte din APCR si preiau eu stacheta din pozitia in care ne aflam. Vrei poze cu balauri, nici o problema. Am vreo 250 de poze nepostate pe niciun site cu care ma ofer sa-ti umilesc icrele cu care te fotografiezi.(apropo : cand iti faci o poza cu un crap, nu-l mai pune in dreptul fetei ca nu pacalesti pe nimeni ca era atat de mare de nici tu nu te vedeai. Si aici te pot invata cate vrei.) Si iarasi apropo : odata pe crap.ro ma intrebai ceva de genul cum reusesc sa scot crapi asa mari ? adicatelea faceai aluzie ca sunt o uscaciune care nu e in stare sa-si traga izmenele pe el daramite sa scoata un crap capital...... baietel, potoleste-te te rog pana nu imi ies din fire. Intreaba-l pe Ilie cat de uscaciune sunt si de ce sunt in stare cand sunt provocat."

Concluzie ; Eu am invatat aici ca nu conteaza decat rezultatul, deci la polemica dintre cei care se cred buni si cei care sunt intradevar buni modalitatea de diferentiere este foarte simpla: rezultatele. Nu cred ca trebuie sa traduc ce vreau sa spun.

Respect tuturor obsedatilor

Moose


P.S. Stima grea Maestrului Rosioru. La Multi Ani Nea Cornele si multa multa multa sanatate ca daca o ai pe asta restul este floare la ureche.
APCR Canadian Branch

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Niki, probabil ca ti-ai dat seama ca nu era vorba de tine in criticile mele, de aceea cred ca nici nu te-ai suparat ! :wink:
Intr-adevar, in postarea respectiva am generalizat, fapt ptr care imi cer scuze atat tie cat si altor romani care ne reprezinta cu cinste pe afara !

Ma bucur ca ai inteles cui ii era adresat mesajul si ca asta este si parerea ta referitoare la romanii plecati si care acum "hulesc romanii din tara", ei sunt smecheri-noi suntem prosti, fac mare tam-tam ca romanii ne fac de ras pe afara, intr-un cuvant : au uitat de unde au plecat !

In alta ordine de idei, ma bucur ca ai aparut, iti urez un an nou fericit insotit de balauri mai mari ca pana acum(daca exista ! :D ) si multa sanatate !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Salut Niki si in primul rind multi ani tie si familiei.
Ma bucur ca ai aparut . Ti-am simtit lipsa.
Vezi ca luna aceasta pe 19 avem sedinta. Prezenta obligatorie. :lol:
Asa e, s-au spus lucruri grele, dar sunt comvins ca au fost la nervi si de o parte si de cealalta. Vreau sa cred ca acum toata lumea regreta.
Si-a bagat dracu coada ca intotdeauna. :lol:
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Moose_master
Mesaje: 235
Membru din: Mar Iun 07, 2005 18:50
Puncte: 0
Localitate: Montreal

polemici

Mesaj de Moose_master »

Ma bucur mult ca mi-a raspuns si Vladut si Maestrul si tin sa precizez ca intradevar nu m-am suparat, doar pe moment m-am intristat putin, dar am inteles perfect care era toata manevra.
Va pupa unchiu pe toti si va ureaza multa multa sanatate.

Respect, Moose

P.S. La sedinta pot veni cu camionul ? Ca mi-e frica sa-l parchez si sa-l las nesupravegheat ca trailerul e plin de computere si iti dai seama ca in momentul in care l-am incuiat si am plecat in urmatoarele 2 secunde a disparut forever.
APCR Canadian Branch

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

@Moose,

Daca ai gume de iarna si lanturi, ca in RO e ca in Alaska :lol:
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: polemici

Mesaj de EX-UL »

Moose_master scrie:Ma bucur mult ca mi-a raspuns si Vladut si Maestrul si tin sa precizez ca intradevar nu m-am suparat, doar pe moment m-am intristat putin, dar am inteles perfect care era toata manevra.
Va pupa unchiu pe toti si va ureaza multa multa sanatate.

Respect, Moose

P.S. La sedinta pot veni cu camionul ? Ca mi-e frica sa-l parchez si sa-l las nesupravegheat ca trailerul e plin de computere si iti dai seama ca in momentul in care l-am incuiat si am plecat in urmatoarele 2 secunde a disparut forever.
Moose te salut si eu si iti urez un an bun , sa se invirta roata si sa faci km pina la casare ! Nu te supara pe ce a scris Vladut , ca tu erai ultimul vizat . Esti un baiat de aur si un suflet care nu stiu cum incape intr-un ambalaj asa firav ! La multi fratioare si multi balauri !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”