PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
bogdanpesc
Pescar de competitie
Mesaje: 396
Membru din: Sâm Iun 23, 2007 18:57

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de bogdanpesc »

Unde in regulamentele de circulatie apare notiunea de "drumul secundar da prioritate drumului mai principal "..?
Politia trebuie sa puna indicatoare/semafoare/sens giratoriu...nu trebuie sa stiu eu care drum este mai principal decat altul.
Daca imi pare rau de ceva in viata asta,este ca nu am pescuit cat a vrut sufletul meu

bogdan constantinescu

bogdanpesc
Pescar de competitie
Mesaje: 396
Membru din: Sâm Iun 23, 2007 18:57

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de bogdanpesc »

SUBSECTIUNEA 7: Intersectii si obligatia de a ceda trecerea

Articolul 55
Intersectiile sunt:
a) cu circulatie nedirijata;
b) cu circulatie dirijata. In aceasta categorie sunt incluse si intersectiile in care circulatia se desfasoara in sens giratoriu.

Articolul 56
La apropierea de o intersectie conducatorul de vehicul trebuie sa circule cu o viteza care sa ii permita oprirea, pentru a acorda prioritate de trecere participantilor la trafic care au acest drept.

Articolul 57
(1) La intersectiile cu circulatie nedirijata, conducatorul de vehicul este obligat sa cedeze trecerea vehiculelor care vin din partea dreapta, in conditiile stabilite prin regulament.
(2) La intersectiile cu circulatie dirijata, conducatorul de vehicul este obligat sa respecte semnificatia indicatoarelor, culoarea semaforului sau indicatiile ori semnalele politistului rutier.
(3) Patrunderea unui vehicul intr-o intersectie este interzisa daca prin aceasta se produce blocarea intersectiei.
(4) In intersectiile cu sens giratoriu, semnalizate ca atare, vehiculele care circula in interiorul acestora au prioritate fata de cele care urmeaza sa patrunda in intersectie.

Articolul 58
In cazul vehiculelor care patrund intr-o intersectie dintre un drum inchis circulatiei publice si un drum public, au prioritate acele vehicule care circula pe drumul public.

Articolul 59
(1) In intersectiile cu circulatie nedirijata, conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere vehiculelor care circula pe sine. Acestea pierd prioritatea de trecere cand efectueaza virajul spre stanga sau cand semnalizarea rutiera din acea zona stabileste o alta regula de circulatie.
(2) In intersectii, conducatorii vehiculelor care vireaza spre stanga sunt obligati sa acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersecteaza si care circula din partea dreapta.
(3) In intersectiile cu circulatie dirijata prin indicatoare de prioritate, regula prioritatii de dreapta se respecta numai in cazul in care doua vehicule urmeaza sa se intalneasca, fiecare intrand in intersectie de pe un drum semnalizat cu un indicator avand aceeasi semnificatie de prioritate sau de pierdere a prioritatii.
(4) Cand un semafor cu trei culori are o lumina verde intermitenta suplimentara, montata la acelasi nivel cu lumina verde normala a semaforului, sub forma unei sageti verzi pe fond negru, cu varful spre dreapta, aprinderea acesteia semnifica permisiunea pentru vehicule de a-si continua drumul in directia indicata de sageata, indiferent de culoarea semaforului electric, cu conditia acordarii prioritatii de trecere vehiculelor si pietonilor care au drept de circulatie.
Daca imi pare rau de ceva in viata asta,este ca nu am pescuit cat a vrut sufletul meu

bogdan constantinescu

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

Sigi scrie:Eu stiu ca prima regula a prioritatii e ca cel ce iese are prioritate fata de cel ce intra.
Asta este valabila la trecerea printr-o usa nedirijata. :)

bogdanpesc
Pescar de competitie
Mesaje: 396
Membru din: Sâm Iun 23, 2007 18:57

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de bogdanpesc »

Asta este regulamentul...nu zice nimic de prioritate de drum secundar/pricipal....zice numai de drum public versus drum inchis circulatiei publice
Daca imi pare rau de ceva in viata asta,este ca nu am pescuit cat a vrut sufletul meu

bogdan constantinescu

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de bogdan5 »

Atentie: Administratorul drumului public este responsabil cu instalarea indicatoarelor rutiere, marcaje,etc
cu avizul si sub supravegherea politiei rutiere.
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

bogdanpesc scrie:Asta este regulamentul...nu zice nimic de prioritate de drum secundar/pricipal....zice numai de drum public versus drum inchis circulatiei publice
Adica iesi de pe camp in soseaua nationala si aia trebuie sa opreasca ? :)


http://www.scoalarutiera.ro/intrebari-p ... -se-acorda

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

bogdan5 scrie:Atentie: Administratorul drumului public este responsabil cu instalarea indicatoarelor rutiere, marcaje,etc
cu avizul si sub supravegherea politiei rutiere.
Foarte bine precizat. Numai ca nu stiu cand scoti banii de la astia, iar permisul tot il ridica politia si nu raspunde nimeni ca stai fara.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de gor965 »

bogdanpesc scrie:Unde in regulamentele de circulatie apare notiunea de "drumul secundar da prioritate drumului mai principal "..?
Nu gasesti exact asa definitia...e folosita in general la cursurile de legislatie cand sunt explicate categoriile de drumuri si indicatoarele ptr. ele (drumuri principale, sau prioritare vs. cele secundare).
aaa.JPG
aaa.JPG (28.45 KiB) Vizualizat de 5738 ori
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

bogdanpesc
Pescar de competitie
Mesaje: 396
Membru din: Sâm Iun 23, 2007 18:57

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de bogdanpesc »

INTEGRAL: Codul Rutier 2018 - OUG 195/2002, actualizata 2018

Asta este codul rutier valabil 2018....nu zice nicaieri de drum secundar/ principal....zice de drum public sau nu
In celelalte cazuri trebuiesc puse indicatoare......poate sunt mai multe coduri/legi de circulatie si nu stiu eu
Daca imi pare rau de ceva in viata asta,este ca nu am pescuit cat a vrut sufletul meu

bogdan constantinescu

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

bogdanpesc scrie:INTEGRAL: Codul Rutier 2018 - OUG 195/2002, actualizata 2018

Asta este codul rutier valabil 2018....nu zice nicaieri de drum secundar/ principal....zice de drum public sau nu
In celelalte cazuri trebuiesc puse indicatoare......poate sunt mai multe coduri/legi de circulatie si nu stiu eu
Art.57. - (1) La intersecţiile cu circulaţie nedirijată, conducătorul de vehicul este obligat să cedeze trecerea vehiculelor care vin din partea dreaptă, în condiţiile stabilite prin regulament.

Aici sta cheia, ca altfel nu mai exista acest ultim paragraf.

Eu va spun din mai multe cazuri reale treaba asta. Cunosc o zona unde si-o dau multi, iar vinovati sunt intotdeauna aia care vin de pe strada "cu rang mai mic", chiar daca este mai lata si mai bine facuta. La fel am fost si eu mirat ca nu se aplica regula de dreapta, dar 100% politia aplica ce va spun, in caz de accident.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”